misoft
01.06.15,13:05
Upgrade na Windows 10
Vyhlásenie Microsoftu. Oficiálny predaj (uvedenie na trh) OS Win10 sa začne 29. júla 2015. http://blogs.windows.com/bloggingwindows/2015/06/01/hello-world-windows-10-available-on-july-29/
Od tohto dátumu majú všetci užívatelia Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 celý rok na bezplatný upgrade na Windows 10.
Po tomto dátume to už bude platené (predbežná cena sa odhaduje na cca 110$ - a uvažuje sa o rovnakej cene v €).
Ovšem pozor! Po upgrade Windows, ktoré boli ako retail - krabicovky (možná inštalácia na ľubovoľný PC) sa týmto stanú OEM - viazané na konkrétny PC. Ale už nebude nutné nič platiť.
Ako to bude s krabicovkami - ešte sa nevie.

Takže máte od 29.7.2015 celých 364 dní, aby ste sa rozhodli. Potom už len jeden deň SATARMO a potom sa platí.. za to.

Doplnenie:
Upgrade si urobia i tí, ktorí majú Windows "satarmo" - teda nelegálny. Ale na ploche im bude vyskakovať prefix (nejaká veľká ikona), ktorý ich bude upozorňovať na to, že majú nelegálny Windows. Zatiaľ ešte upresnené nie je, ako bude vyzerať (asi prekvapko), nie je upresnené, či sa časom niektoré funkcie neobmedzia.
Stevo5
01.06.15,16:50
Tu by mi niečo nesedelo, ako k tomu prídu tí, ktorí si priplatili za krabicovku ak ich potom pri upgrade na Win10 postavia na roveň tých, ktorí majú lacnejšiu OEM verziu.
Ale Microsoft je Microsoft, aj ja som zvedavý ako to celé dopadne - dnes mi už svietila ikonka vpravo dolu s nápisom "Získať Windows10". Je to len nezáväzné predobjednanie free inštalácie na môj Win8.1.
misoft
01.06.15,17:08
Nuž asi takto:
Tí, čo kupovali "krabicovky" - mali oproti OEM viacej výhod.
A) Inštalačka bola čistá! Bez zbytočností, bez balastu. Na rozdiel od OEM - kde v nainštalovanom OS (a samozrejme i v Recovery) bolo (a je) plno bordelu, vrátane rôznych "hier", antivírusu (od MicroTRENDu - čo vlastne ani riadny antivírus nie je - skôr je to malware), BING - dokonca povinne. A keďže tieto firmy si platia za to, aby to v OEM bolo a inštalovalo sa to - tak preto OEM verzia bola "lacnejšia" (ale za akú cenu?)
B) OEM verzia bola a je viazaná na jeden jediný stroj - kdežto krabicovka sa mohla preinštalovať zo starého PC napr. na nový - výkonnejší......

Takže tu sú pre a proti.
Teda prakticky si ani neplatil drahšie, len si si "priplatil" za "čistotu" - OEMáci si však zaplatili menej, no mali PC zaprataný takým bordelom, že odladenie systému bola niekedy nočná mora.
lujza.j
01.06.15,17:12
ja to mám dole na lište :eek:
misoft
01.06.15,17:14
Ignoruj - zatiaľ.
Ja som si tie oznámenia cez prispôsobenie oznámení skryl.....
misoft
01.06.15,17:53
BlackRoses
02.06.15,04:28
Aj ta predrezervácia je nezáväzná, keď príde ten deň, môžeš to odmietnúť, ja som sa tam zapísal, som zvedavý či sa to všetko nepokaká... čítal som na iných stránkach že hlavne problémy s wifi a BT by mali byť otázne je ako bude reagovať Office...
misoft
02.06.15,07:34
Predrezervácia nie je povinná.
Podstata je však v inom.
Celkový objem dát na upgrade na Win10 bude cca 3GB (čo pri pomalých pripojeniach, zdieľaných pripojeniach, pripojeniach s FUP môže spôsobovať menšie problémy) - predrezerváciou sa budú postupne (po častiach) sťahovať už hotové jednotlivé segmenty inštalačného balíka, uložia sa na HDD a keď príde pokyn na inštaláciu (upgrade) - už nebude potrebné všetko ťahať z netu, ale sa to zoberie z HDD. Tým sa i upgrade urýchli.
Stevo5
02.06.15,08:13
Pre misoft
cit.: "len si si "priplatil" za "čistotu"" - myslím že trocha skúsenejšiemu nejde o tú čistotu, ale hlavne o možnosť inštalovať svoj OS na iný alebo novší počítač v prípade potreby. To za tú trochu vyššiu cenu stojí.
A s "prídavnými" programami si ľahko poradím, tie idú z PC preč hneď po inštalácii ako prvé. Je to na 99% len balast, ktorý aj tak po niekoľkých týždňoch prestane plnohodnotne pracovať ak sa nekúpi full verzia. Niektoré človek ani nepotrebuje a len spomaľujú systém a zaberajú miesto na HDD. Som zásadne proti OEM verziám systémov, je to "klamanie nepriateľa" ktoré vyhovuje len a len obchodníkom/Microsoftu a naopak si s ním neporadia menej skúsení začiatočníci.
Ako tak sa to dá obhájiť pri notebookoch, kde po životnosti ntb. je takmer vždy aj operačný systém už zastaraný. Ale na výkonnom stolnom PC OEM verzia nemá čo hľadať.
Hlavne ak chcem po čase upgradnúť, napr. matičnú dosku - myslím že tu by bol problém s OEM verziou operačného systému. A ak by ma o túto možnosť mal pripraviť "free" Windows 10, tak to by som si rozmyslel.
Dúfam že bude umožnené opätovne si preinštalovať svoj kúpený OS znovu na Windows 8.1 v prípade nespokojnosti s Win10.
avalik
02.06.15,08:58
Počkám si na skúsenosti s prechodom na W10, zatiaľ mám W7 a vyhovuje mi. Určite budú zo začiatku problémy s kompatibilitou aplikácií.
misoft
02.06.15,09:18
Pre misoft
cit.: "len si si "priplatil" za "čistotu"" - myslím že trocha skúsenejšiemu nejde o tú čistotu, ale hlavne o možnosť inštalovať svoj OS na iný alebo novší počítač v prípade potreby. To za tú trochu vyššiu cenu stojí.
A s "prídavnými" programami si ľahko poradím, tie idú z PC preč hneď po inštalácii ako prvé. Je to na 99% len balast, ktorý aj tak po niekoľkých týždňoch prestane plnohodnotne pracovať ak sa nekúpi full verzia. Niektoré človek ani nepotrebuje a len spomaľujú systém a zaberajú miesto na HDD. Som zásadne proti OEM verziám systémov, je to "klamanie nepriateľa" ktoré vyhovuje len a len obchodníkom/Microsoftu a naopak si s ním neporadia menej skúsení začiatočníci.
Ako tak sa to dá obhájiť pri notebookoch, kde po životnosti ntb. je takmer vždy aj operačný systém už zastaraný. Ale na výkonnom stolnom PC OEM verzia nemá čo hľadať.
Hlavne ak chcem po čase upgradnúť, napr. matičnú dosku - myslím že tu by bol problém s OEM verziou operačného systému. A ak by ma o túto možnosť mal pripraviť "free" Windows 10, tak to by som si rozmyslel.
Dúfam že bude umožnené opätovne si preinštalovať svoj kúpený OS znovu na Windows 8.1 v prípade nespokojnosti s Win10.

Ja to po svojom volám "nezávislosť"....

Ale v podstate - máš pravdu....

Tak aj na toto som zvedavý.... ako to poriešia... istotne sa na mich zosype kopa pripomienok a námietok....


Tak tu ťa sklamem! Akonáhle sa prejde na Win10 (OEM) - pôvodný Product Key stráca platnosť - teda už spätne nezaktivuješ.
Stevo5
02.06.15,09:30
Pre misoft:
cit.: "Tak tu ťa sklamem! Akonáhle sa prejde na Win10 (OEM) - pôvodný Product Key stráca platnosť - teda už spätne nezaktivuješ."

Ak to naozaj bude takto - nedá sa to nazvať nijako ináč ako ZLODEJINA.
V preklade to vlastne znamená - "aj keď si si kúpil legálne full krabicovú verziu OS na DVD, my ti ju zmeníme na OEM, takže ti bude na h..no. Keď sa ti náhodou pokazí napríklad matičná doska, máš jednoducho smolu a budeš si musieť kúpiť novú matičnú dosku a s ňou aj operačný systém za plnú cenu."

A sú aj iné otázky:
- Ak si Win 10 nainštalujem podľa podmienok do 1 roku na svoj legálne kúpený Win8.1 a náhodou budem musieť po roku a pol preinštalovať OS nanovo (na pôvodný hardvér) - bude to umožnené?

Celé mi to vychádza výhodnejšie tak, že si nechám Windows 8.1 ešte rok - dva alebo pokiaľ bude vyhovovať a potom si zakúpim znovu DVD verziu Windows10 - ak taká bude v ponuke.
Ak nebude v ponuke - nebudem mať škrupule, na veľkú dieru treba hrubú záplatu... .
Diky za info.
misoft
02.06.15,09:36
U tých "krabicoviek" (retail) Win10 - ešte to nie je isté. Predsa sa to nekupuje s počítačom, možno to prehodnotia, ale u predinštalovaných je to isté....

Pretože ma zaráža to ich vyjadrenie - raz zaplatíš a systém bude aktuálny do konca životnosti PC. Ale koľko je tá "životnosť" PC? Pretože ešte i teraz pracujú PC, ktoré majú 10-15 rokov.....
Stevo5
02.06.15,09:50
Úplný súhlas a navyše sa vynára otázka - za koho / čo považuje Microsoft svojich zákazníkov? Je to teda pre mňa ako zákazníka seriózna firma - ak by sa takto zachovala?
marjankaj
02.06.15,09:52
Ale koľko je tá "životnosť" PC? Pretože ešte i teraz pracujú PC, ktoré majú 10-15 rokov.....
No asi tam ešte nemali zabudované "kazítka"(česky kurvítka):eek:
misoft
02.06.15,09:53
To - to - to.....:D:D:D:D
Stevo5
02.06.15,09:57
Mimo témy
Marjankaj veľmi pekne a zrozumiteľne preložené z CZ do SK
marjankaj
02.06.15,10:00
Mimo témy
Marjankaj veľmi pekne a zrozumiteľne preložené z CZ do SK
To som ja nepreložil. To som počul minulý týždeň v telke. Český výraz(ktorý je dávnejšie známy) by im asi vypípali.:---
misoft
02.06.15,10:10
Takže ďalšie informácie:
http://www.dsl.sk/article.php?article=17067
A z toho:

Ako spoločnosť avizovala už skôr, upgrade z platných licencií Windows 7 a 8.1 na Windows 10 bude v prvom roku po uvedení Windows 10, teda do 29. júla 2016, bezplatný. Až do pondelka neboli známe ale ceny Windows 10 pre ostatné verzie a prípady, kedy ponuku bezplatného upgradu nie je možné využiť.

V pondelok oficiálne avizované ceny sú cenami plných verzií Windows 10, ktoré je možné inštalovať na ľubovoľný existujúci počítač.
misoft
02.06.15,10:19
A o čo "prídeme" v "Desiatkach":
http://www.zive.sk/clanok/105276/prechod-na-windows-10-s-tymito-funkciami-sa-rozlucte

Dostupné jazykové mutácie:
Jazyky s úplnou lokalizáciou systému Windows 10

Angličtina (Spojené kráľovstvo), angličtina (Spojené štáty), arabčina (Saudská Arábia), bulharčina (Bulharsko), čeština (Česká republika), čínština (Hongkong), čínština (tradičná, Taiwan), čínština (zjednodušená, Čína), dánčina (Dánsko), estónčina (Estónsko), fínčina (Fínsko), francúzština (Francúzsko), francúzština (Kanada), gréčtina (Grécko), hebrejčina (Izrael), holandčina (Holandsko), chorvátčina (Chorvátsko), japončina (Japonsko), kórejčina (Kórejská republika), litovčina (Litva), lotyština (Lotyšsko), maďarčina (Maďarsko), nemčina (Nemecko), nórčina, Bokmål (Nórsko), poľština (Poľsko), portugalčina (Brazília), portugalčina (Portugalsko), rumunčina (Rumunsko), ruština (Rusko), slovenčina (Slovensko), slovinčina (Slovinsko), srbčina (latinka, Srbsko), španielčina (Mexiko), španielčina (Španielsko, medzinárodné usporiadanie), švédčina (Švédsko), taliančina (Taliansko), thajčina (Thajsko), turečtina (Turecko), ukrajinčina (Ukrajina)
sthruska
02.06.15,11:31
Mimo témy
Dvakrát som aktivoval OEM (ten istý) po výmene matičnej dosky. Stačil jeden (vlastne dva) telefonát. V tomto prípade klobúk dole.
mecky
02.06.15,11:40
windows sa po vymene dosky bud zaktivuje sam cez internet alebo staci zavolat na linku MS, zalezi od toho akeho operatora chytis ale vecsinou to nebyva problem
teoreticky to takto nieje problem aktivovat aj na inom pc, to uz je ale porusenie licencie
misoft
02.06.15,13:11
mimotemy
Pri výmene nejakého komponentu - tak to väčšinou až taký problém nie je (možno u W8, W8.1 - keď Product Key je priamo v BIOSe [UEFI]) - ale i v tomto prípade telefón to vyrieši...
No uvidíme, ako sa tie "desiatky" s týmto vysporiadajú.... U OEM verzií - tak tam je to jasné. U "krabicoviek" by to malo byť tak, ako doteraz... (aspoň v to dúfam....)
misoft
05.06.15,16:56
mimotemy
http://www.zive.cz/bleskovky/vyrobci-bankomatu-prejdeme-na-windows-10/sc-4-a-178556/default.aspx
Neviem, ako sa u nás "rozhýbu". Pretože na väčšine bankomatov v SR beží Windows XP. Dokonca v obchodných reťazcoch (hypermarkety, supermarkety, veľkopredajne) - sú na XP-čkách....
misoft
05.06.15,19:19
Takže ďalšie podrobnosti.
Boli obavy z toho, že po upgrade na WIN10 a prípadnom kolapse HW bude užívateľ nútený ďalší WIN kupovať.
Tu je upresnenie:


Gabe Aul z Microsoftu tento týden uvedl, že lidé, kteří upgradují od 29. července tohoto roku do 29. července roku následujícího svá zařízení na Windows 10, budou moci na stejném zařízení kdykoli v budoucnu nový OS přeinstalovat (tj. nainstalovat jeho „čistou“ kopii). Jak dodal Aul, uživatelé si v případě obnovy systému nebudou muset ani uchovávat produktový klíč Windows 7 či Windows 8.1, jelikož jim po upgradu na Windows 10 bude přiřazen klíč nový. Nová funkce ve Windows 10 pak lidem umožní přeinstalovat Windows 10 a ponechat si vybrané soubory.
Ale i tak sú ešte mnohé otázky, ktoré je potrebné vyriešiť.
http://pcworld.cz/novinky/windows-10-budete-moci-po-upgradu-zdarma-preinstalovat-48393

Čítam na iných fórach, ako sú niektorí nedočkaví a už teraz by chceli desiatky (i keď sú, ale ako Technical Preview). Moja rada: počkajte (ak chcete na desiatky prejsť) si - máte rok na to, aby ste migrovali. Dovtedy sa istotne mnohé zmení...v politike záloh OS, inštalácii po upgrade HW a pod.
misoft
06.06.15,12:00
Skoršieho vydania. Ale niektoré otázky (problémy) a odpovede na to:
http://www.zive.sk/clanok/105304/20-otazok-a-odpovedi-o-windows-10
misoft
16.06.15,16:58
Možno sa niektorí tešia na Windows10 (ako detičky), ale nezobrazuje sa im ikonka na prevzatie/rezerváciu tzv GW (Get Windows). Prípadne ich rozčuľuje neustále vyskakovanie upozorňovanie na Windows 10?
Tu čítajte:
http://www.zive.sk/clanok/105493/rezervacia-windows-10-ako-ju-ziskat-alebo-sa-jej-zbavit

Ďalší článok o Windows 10 a spôsoboch rezervácie:
http://www.zive.sk/clanok/105607/windows-10-je-mozne-rezervovat-uz-pocas-instalacie-starsej-verzie
misoft
23.06.15,14:05
misoft
24.06.15,14:01
misoft
11.07.15,18:49
misoft
20.07.15,08:46
Ďalšie podrobnosti a detaily, týkajúce sa prechodu (migrácie) z doterajšieho OS na Win 10
http://technet.idnes.cz/vse-o-prechodu-na-windows-10-d0v-/software.aspx?c=A150716_171020_software_nyv

Za ďalšie: pokiaľ budete mať Win10 Home - aktualizácie (update) budú defaultne nastavené na stiahnutie a inštaláciu - odmietnutie, vynechanie niektorej aktualizácie nebude možné (ešte sa dohaduje, či bude možnosť pozastaviť reštart PC po aktualizácii)
http://pc.zoznam.sk/novinka/windows-10-home-neumozni-vypnut-aktualizacie
Podpora "desiatok" bude 10 rokov....
http://pc.zoznam.sk/novinka/microsoft-bude-windows-10-podporovat-10-rokov
čo príde potom?
Možno "Dvere 1.0" (Door 1.0) :D:D:D
misoft
24.07.15,14:16
Ďalšie "podrobnosti" o fungovaní "desiatok":
http://www.zive.cz/windows/sc-115/?tags=1
A pre nedočkavcov: brzdite s prechodom na Win 10 z doterajších OS. Máte na to presne 364 dní (od 29.7.2015), aby ste bezplatne prešli na Win 10. Do tej doby sa iste ešte vychytajú všetky muchy, ktoré sa tam nájdu:
http://computerworld.cz/software/sedm-duvodu-proc-neupgradovat-na-windows-10-52227
(Microsoft veřejně testoval svůj nový operační systém více než půl roku, i tak však Windows 10 při svém vydání nebudou zcela bez chyby. Problémy se ukáží až tehdy, jakmile začnou uživatelé nový OS používat na různých konfiguracích počítačů a budou se na nich snažit spustit všemožný software. Pokud si ale nějakou dobu počkáte, můžete upgradovat až na takovou verzi Windows 10, která nebude těmito „porodními bolestmi“ trpět.)
misoft
29.07.15,08:56
Zo včerajška:
Boli referencie na Win10 Home, že aktualizácie nebude možné odmietnuť a pozdržať (čo je nevýhoda, pretože potom by sa často uprostred práce stalo, že aktualizácia by vyžadovala reštart). Na základe mnohých námietok to v M$ aspoň upravili:
http://www.zive.cz/bleskovky/aktualizace-ve-windows-10-lze-nove-skryt-a-neinstalovat/sc-4-a-179138/default.aspx

No a dnes je ten deň, kedy sa W10 začnú distribuovať. Tí, ktorí si urobili tzv. rezerváciu, by mali postupne dostávať (ak už nedostali) inštalačné súbory. Na disku by sa mal objaviť nový adresár
$Windows.~BT
Viacej tu:
http://www.zive.cz/clanky/windows-10-prichazi-co-prinasi-noveho/sc-3-a-179153/default.aspx

Ale ako som skôr písal - počkajte s upgrade pár mesiacov - do tej doby sa ešte vychytajú prípadné bugy v systéme.

Poznámka: Ak sa upgraduje z Win nižších verzií na Win 10 - product key stráca platnosť - to bolo pôvodné znenie. No našiel som i poznámku (neoverenú!), že ak sa v priebehu toho obdobia "satarmo" vráti späť k pôvodnému systému - bude ho možné opätovne tým pôvodným product key-om aktivovať. To vraj bude možné presne do 29.7.2016, po tomto dátume (udajne) tieto product key natrvalo stratia platnosť a downgrade nebude možné. Okrem toho - po tomto dátume sa bude za "desiatky" platiť. Predpokladaná cena (pre USA) 199US$ - pre Európu však cena o 53% vyššia - teda cca (v €) 300!

Záleží teda na vás, ako budete postupovať.
KoxXxo
29.07.15,10:23
http://i.imgur.com/pR356Rc.jpg
misoft
29.07.15,10:27
Práve aj pre takéto "bugy" odporúčam prechod až po niekoľkých mesiacoch.... aby sa to všetko vychytalo... Ešte budú smerovať na M$ rôzne požiadavky, aby to zmenili. M$ totiž takýmto "prístupom" riskuje stratu klientov - a to si dovoliť nemôže...
willma
29.07.15,10:43
len malá otázočka - bolo nutné spraviť rezerváciu na W10, alebo bude možný upgrade v tom časovom horizonte 365 dní aj bez rezervácie? Úprimne povedané, nechce sa mi to hľadať a ako sledujem tému, tak machri to už majú naštudované :D
misoft
29.07.15,10:54
Nemusíš mať rezerváciu. Dole máš to čtvorčekové čudo :D - GTW - Get The Windows, je to i vo Windows Update. Len to bude (inštalácia) trvať o niečo dlhšie). Tou rezerváciou sa totiž začnú postupne sťahovať (do adresára, čo som napísal) všetky inštalačné súbory, až budú stiahnuté, príde výzva. Počítač pritom bežne používaš.
Bez rezervácie sa začnú tiež sťahovať súbory a príde výzva. Len to bude dlhšie trvať.
(Dôvod: pri rezervácii už prichádzali možno niektoré súbory a W10 RTM ešte neboli oficiálne dostupné. Je to, ako keby si do 10L bandasky prilievala po 1L vody vopred a potom by si v istý čas tých 10L naraz odniesla. Bez rezervácie by si najskôr musela 10L do bandasky naliať a až potom odniesť) - polopatisticky vysvetlené).

143716
Nandrolon
29.07.15,11:11
Ja dávam teraz prechod, a zajtra chcem dať čistú inštaláciu, lebo pred ňou je podmienka ten prechod.
Je to trochu na hlavu, ale ja v tom vidím logiku.
Proste najskôr sa prehodí systém s migráciou dát a programov, pričom na disku zrejme bude vytvorený tajný systémový oddiel, z ktorého urobíš potom pekne formát + čistú inštaláciu a urobím si ešte aj bootovací USB kľúč, namiesto DVD-čka.
Ináč som čítal že v podstate tú zálohu DVD a prípadne USB nebude treba robiť, lebo ten win bude v základnej konfigurácii aj na disku, takže ak sa "pokazí", vyvolá sa inštalácia zo skrytého oddielu a nainštaluje sa bez DVD a USB.
Problém môže nastať, ak odíde HDD ale myslím že pomocou zálohy sa to bude dať bezproblémovo riešiť.
misoft
29.07.15,11:14
Nááá, šak stiahni čistú inštalačku: http://www.zive.cz/clanky/windows-10-prichazi-co-prinasi-noveho/sc-3-a-179153/default.aspx -----> http://www.zive.cz/bleskovky/jak-stahnout-windows-10/sc-4-a-179157/default.aspx v ISO.
Ten prechod je potrebný, aby sa to aktivovalo novým kľúčom od M$. Potom už môžeš znova všetko preinštalovať (i čistá inštalačka), kľúč bude kontrolovaný podľa HW.
karakul
29.07.15,11:23
... užívateľom počítačov, ktorí ho používajú v prvom rade na účtovníctvo, pred zmenou - upgradom na Windows 10 doporučujem najprv preveriť u svojho dodávateľa účtovného programu, či bude bez problémov fungovať, resp. či treba vykonať nejaké úpravy.
Nandrolon
29.07.15,11:27
Tých možností je viac.
- plne si aktualizovať svoj terajší WIN a následne ti ponúkne windows update na 10-ku
- stiahnuť si nástroj, 17 mb súbor, ktorý ťa navedie na verziu, ktorú si máš stiahnúť
- stiahnúť priamo ISO
- stiahnúť konkrétnu verziu ISO napr. tu http://zip.er.cz/W10AllSk

Jednému neprešla aktualizácia cez windows update, tak som mu radil priamo nabootovať DVD s napáleným multi ISOm - tam ale musí mať na papieri svoj kompletný kľúč, prečítaný napr. AIDA64....
Nandrolon
29.07.15,11:30
Myslím, že vo firemných jednoúčelových PC je tá 10-ka úplná zbytočnosť a možno ešte aj kontraproduktívna, ak sú zosieťované 10-ky a stovky PC v doménach.... môže to narobiť chaos.
Ja píšem o svojom veľkom súkromnom 18,4 palc. výkonnom notebooku, ktorý mám ako elegantnú náhradu stolového PC.
misoft
30.07.15,14:43
Nandrolon
30.07.15,17:06
Windows 10 uz na booku mam, robil som ho pomocou utility, lebo win update vypisoval chybu a navody na jej odstranenie nefungovali.
Zajtra idem robit cistu instalaciu z HDD.
Zaujimalo by ma, ako sa da z uz nainstalovanej verzie urobit bootovaci instalacny USB kluc, bez stahovania dalsich GB z netu. Microsoft pisal, ze to bude mozne, zatial som to nenasiel, mam ho v praci.
Zajtra posrotim.
misoft
30.07.15,18:54
Nandrolon
31.07.15,03:55
Nie. Niekde som čítal, že po nainštalovaní/inovovaní na systém win 10 sa dá vytvoriť inštalačné USB, resp. DVD. Pochopil som to ale tak, že už nie je potrebné internetové pripojenie, že to inštalačné USB vytvorí z hotového, nainštalovaného systému.
Skúsim to dnes pozrieť, momentálne mi už PC po zazálohovaní emailových kont a záložiek v mozille robí čistú inštaláciu win10 /tiež bez sťahovania dát, ale priamo z už nainštalovanej verzie/.
Vypadá to tak, že WIN 10 si na disk uloží okrem aktívneho systému aj čistý, ešte nenainštalovaný systém, ktorý zrejme po vyvolaní spustí ten skrytý systémový oddiel... Niečo podobné už mali aj 7-ky.
Tie, ak sa ti pokazili, tak si si vedel zo skrytého oddielu vyvolať ich opravu, ale bola to fakt účinná oprava...
Nandrolon
31.07.15,06:01
Takže ak si chce niekto vytvoriť s už nainštalovaného systému inštalačný USB kľúč, alebo DVD, nech napíše do vyhľadávacieho poľa "jednotka obnovenia" a riadi sa ďalšími pokynmi systému.
USB konkrétne na môj systém, teda windows 10 home 64-bit, slovak, musí mať kapacitu 8 GB! Lebo všade sa píše o štyroch, možno že pre 32-ku stačia...
misoft
31.07.15,07:33
Takže ak si chce niekto vytvoriť s už nainštalovaného systému inštalačný USB kľúč, alebo DVD, nech napíše do vyhľadávacieho poľa "jednotka obnovenia" a riadi sa ďalšími pokynmi systému.
USB konkrétne na môj systém, teda windows 10 home 64-bit, slovak, musí mať kapacitu 8 GB! Lebo všade sa píše o štyroch, možno že pre 32-ku stačia...
Dobrá pripomienka.... aspoň sa takto predíde rôznym "nezdarom"....
Testuj ďalej....

P.S. Ja si počkám.....:D .... teraz si ako pokusný králik.....
Nandrolon
31.07.15,08:07
Takže, môj aktuálny stav na notebooku Fujitsu Pi3660
Čistá inštalácia win 10 home 64bit.
Vytvorený bootovací obnovovací a aj inštalačný USB kľúč /treba zaškrtnúť voľbu systémové súbory, vtedy sa stáva nielen obnovovacím, ale aj inštalačným médiom/
Systém som narýchlo prebehol, menil som skoro každé jedno nastavenie - sú ich desiatky.
Štandardne chce systém sledovať, informovať, kontrolovať, posielať polohu, posielať vzorky malwaru, posielať kolízne problémy, posielať info o histórií polohy, navštívených stránkach, dokonca defaultne je povolené využívanie kamery a mikrofónu niektorým aplikáciám, takisto niektoré aplikácie defaultne môžu posielať mms a sms.
No a toto som mu všetko pozatrhával, blbosti ako twitter, a ďalších asi 5 somarín som hneď odstrelil zo systému. Niektoré nešli odinštalovať, niektoré išli.
Systém sa javí ako pekný, grafický, prehľadný, veľká možnosť "optickej konfigurácie", teda jeho vzhľadu.
Hodnotím to zatiaľ ako krok vpred.
Laickému užívateľovi nedovolí meniť určité veci a nastavenia. Skontroloval som indexáciu, windows defender som síce zakázal, ale systém tam má napísané, že po určitom dlhšom čase ak bude zakázaný, tak ho znova spustí.
Ak niečo chcete vedieť, pýtajte sa, pozriem, nájdem, poradím...
ps: idem skúsiť z toho USB nabootovať môj stolový pracovný stroj.
misoft
31.07.15,08:14
Skús zistiť, či je možnosť mať prezentáciu pozadí, či je možnosť meniť pozadia za vlastné a pod. (niečo ako Metro v sedmičkách).

Poznámka - preberáš velenie....
Nandrolon
31.07.15,08:19
S metrom som nemal skúsenosť, lebo akonáhle som si urobil dualboot moje sedmičky + 8-ky, tak som poslal 8-ky preč.
Neviem presne čo máš na mysli.
Klasické pozadie plochy si svoje môžeš dať, a aj prezentáciu fotiek. Pokiaľ viem, tak sedmičky /alebo Visty/ vo verzii "starter" neumožňovali dať vlastné pozadie. Toto je plnohodnotný systém.
PS: celkom sa mi tu páčia offline mapy HERE, aj s možnosťou aktualizácie, a tie HERE sú jedny z najpodrobnejších.
Predsa len ak si niekde bez pripojenia /v horách autom/ a potrebuješ niečo pozrieť, je to dobrá vec.
misoft
31.07.15,08:21
Metro - súbor pozadí (výber vlastných), ktoré sa pravidelne na ploche menia. Nechce sa mi totiž furt čumieť na jedno foto, tak sa mi menia...náhodne.
Nandrolon
31.07.15,08:24
Ináč parádna ďalšia vecička, viacej pracovných plôch - ako to poznáme zo smartfónov....
Nandrolon
31.07.15,08:29
misoft, áno, je to možné, ak myslíš toto:
- prispôsobenie pozadia - obrázok/plná farba/prezentácia
- pri prezentácii máš ďalšie voľby - výber albumov pre vašu prezentáciu, prechádzať obrázkami prezentácie vždy po: XY min.,
- vybrať vhodný obrázok - voľby: vyplniť, prispôsobiť, roztiahnuť, dlaždica, centrovať, cez viac obrazoviek...
Okrem toho vypadá ten systém že excelentne podporuje vo všetkých smeroch dotykové monitory, nakoľko ten systém ide aj do windowsáckych tabletov.
misoft
31.07.15,08:39
Dík za info.... pridávaj ďalšie postrehy....
willma
31.07.15,09:19
Nemusíš mať rezerváciu. Dole máš to čtvorčekové čudo :D - GTW - Get The Windows, je to i vo Windows Update. Len to bude (inštalácia) trvať o niečo dlhšie). Tou rezerváciou sa totiž začnú postupne sťahovať (do adresára, čo som napísal) všetky inštalačné súbory, až budú stiahnuté, príde výzva. Počítač pritom bežne používaš.
Bez rezervácie sa začnú tiež sťahovať súbory a príde výzva. Len to bude dlhšie trvať.
(Dôvod: pri rezervácii už prichádzali možno niektoré súbory a W10 RTM ešte neboli oficiálne dostupné. Je to, ako keby si do 10L bandasky prilievala po 1L vody vopred a potom by si v istý čas tých 10L naraz odniesla. Bez rezervácie by si najskôr musela 10L do bandasky naliať a až potom odniesť) - polopatisticky vysvetlené).

143716
kujééém, s tou bandaskou to bolo vysvetllené dokonale :D
Nandrolon
01.08.15,09:15
willma - ja som tú bandasku musel ale vyliať a ťahať to odznova, lebo v tej bandaske boli zrejme chybné dáta, ktoré nepustili inštaláciu....

- Ale!
Mám ďalší cenný poznatok. Po inštalácii, následnej aktualizácii /už v piatok boli aktualizácie na WIN 10/ je dobré zresetovať BIOS, teda vôjsť do neho a dať "DEFAULTNÉ NASTAVENIA" a uložiť.
Takto sa znova inicializujú HW komponenty.
Prečo to píšem?
Včera som to mal pichnuté v práci na LAN káblom. Dnes ráno doma mi nešla vôbec zapnúť WIFINA a teda nedostal som sa na net.
Problém bol, že kombinácia tlačidiel FN+F1 mi nefungovala, nakoľko FUJITSU na tieto svoje kombinácie a "rýchlotlačidlá" A1 A2 A3 A4 ešte nevydal podporu pre WIN10.
Problém ale bolo, že vo WIN 10 takisto nešla zapnúť tá WIFI. Softvérové tlačidlo bolo stále na vypnúť, ak som ho pretiahol doprava na zapnúť a pustil myš, skočilo naspäť.
Tak som sa pomocou externého 3G a manželkinej karty O2 napichol na net a čo to prelúskal.
Dostal som sa k informácii, že je dobré urobiť reset BIOSU. Tak som to urobil a po nabehnutí WIN som mal pozapínané všetko, čo sa robí tými HW tlačidlami, teda WLAN, BLUETOOTH, KAMERA.
No a softvérové tlačidlá vo WIN 10 začali korektne fungovať, tak som si povypínal čo som chcel a ide to aj bezproblémov už opätovne zapnúť.
Je teda dobré urobiť tú inicializáciu BIOSU, lebo potom môže niekomu niečo nefungovať a bude pol dňa hľadať že prečo, tak, ako ja.
misoft
01.08.15,14:26
S tou "bandaskou" som jej len vysvetlil systém rezervácie. Ale máš pravdu - tá bandaska bola u mnohých, ktorí robili upgrade - deravá - čítal som na iných fórach. Takže si museli zobrať od inakadiaľ inú "bandasku" - ISO a až potom to šlo.
Nuž - práce kvapná, málo platná....
Opäť M$ niečo šil horúcou ihlou a nie všetko ide na 100% (i keď už včera sa chválili 14 miliónmi nainštalovaných desiatok....)
misoft
05.08.15,15:05
Kabaka123
05.08.15,17:32
Poznámka - preberáš velenie....

:):):) táto spolupráca sa mi páči...:):):) fandím Vám... toto bude lepšie FAQ ako bude mať samotný MS
misoft
05.08.15,19:06
Nuž... ja som veliteľ (bo som to začal ;) ), Nandrolon je náčelník štábu, takže môže velenie prebrať a robiť miesto mňa :D a pridaj sa i ty a budeš tu ako zástupca veliteľa pre veci nepodstatné
http://www.celysvet.cz/skin/smile/s10745.gif
Kabaka123
06.08.15,03:54
zástupca veliteľa pre veci nepodstatné

:):):) tak ja môžem byť naozaj zástupca pre veci nepodstatné :):):) lebo toto je už vysoká veda na mňa :):):) ale priebežne sledujem...
Nandrolon
06.08.15,04:02
žiadne ďalšie otázky? problémy?
misoft
06.08.15,10:06
BlackRoses
06.08.15,10:50
Už nejaký ten týždeň ho mám, zatiaľ nijaké problémy neboli, trošku dlhšia inštalácia ako sa všade písalo (asi 2h) ale vcelku v poriadku. Trošku bol problém s ovladáčmi na USB, ale tie potom ešte večer "aktualizovalo".. takže zatiaľ feel free :)
misoft
06.08.15,10:51
Vďaka za info....
misoft
07.08.15,10:46
Ďalšie možnosti pri inštalácii Win10 - nedávajte si voľbu Expresné nastavenie - stratíte takto veľa možností, ako si nastaviť a chrániť súkromie.
Viac: http://www.zive.sk/clanok/107178/takto-si-mozete-ochranit-sukromie-vo-windows-10-navod
misoft
11.08.15,08:33
Mnohím Upgrade neposkytne vo Win10 pridať ako súčasť DVD prehrávač, M$ to však ponúka za úplatu.
Takže ak nemáte v ponuke DVD prehrávač vo Win10 - nezúfajte - jesto viac iných prehrávačov tretích strán, ktoré sú kvalitnejšie a zadarmo.
http://www.zive.cz/bleskovky/nekupujte-originalni-dvd-prehravac-od-microsoftu-pro-windows-10/sc-4-a-179246/default.aspx
Citujem: "Ten od Microsoftu nabídne méně funkcí v tom nejzákladnějším uživatelském rozhraní. Plní jen roli náplasti a i vyšší cenou Microsoft naznačuje, že zrovna netrvá na jeho velkém rozšíření."
Nandrolon
11.08.15,09:12
z vlastnej dlhoročnej skúsenosti doporučujem GOM PLAYER.
http://player.gomlab.com/download.gom?language=eng
misoft
11.08.15,09:51
z vlastnej dlhoročnej skúsenosti doporučujem GOM PLAYER.
http://player.gomlab.com/download.gom?language=eng
Ja som pre zmenu na VLC a nesťažujem si....
Nandrolon
11.08.15,10:02
VLC bude tiež o.k. ale napr. taký mediaplayer classic už nedokáže prehrať všetko...
misoft
11.08.15,10:04
VLC bude tiež o.k. ale napr. taký mediaplayer classic už nedokáže prehrať všetko...
Dokáže, ale potrebuješ mu kodeky dodať - čiže je to M$ nedorobok.... Tretie strany sa nespoliehajú na nejaké dopĺňanie kodekov, radšej to všetko integrovali - a potom nie sú problémy.
miros15
12.08.15,04:20
Ma to nedostatky. Mali k tomu dat aj servis pack. Ked kliknem na Start dole v liste, nic sa nedej :) :)
misoft
12.08.15,15:29
misoft
13.08.15,19:22
scorp
14.08.15,07:15
Snáď len maličké upozornenie pre tých s "rýchlymi prstami" Treba si overiť, či momentálne inštalovaný soft tretích strán (napr. Corel Draw, Photoshop staršie verzie) bežiaci na súčasných win 7 pobeží pod win 10. Ak už máte win 8, tam by som bol menej opatrný a išiel do win 10.
pepsikova
14.08.15,09:10
...som toto tu preštudovala, na etapy, ale pravdu poviem, mám nerf aj z 8.1, čo mám teraz a neviem si predstaviť tú 10..vyklikla som, že nechcem, zatáľ čusí,ale najlepší bol aj tak XP..jááj, čo už....
..ďakujem softíčkovi za túto tému..pre slabšie stíhajúcich, ako napr. ja, je veľmi poučná..
..stískanec ti!..
mirko70
14.08.15,09:41
Za tú ikonku v lište môže aktualizácia KB3035583,ktorá bola najskôr odporúčaná a neskôr ju zmenili na dôležitú,čiže sa nainštalovala tak či tak. Ak nemáte chuť prejsť na novú verziu,treba ju odinštalovať a aktualizáciu pridať medzi skryté. Ona tá potvora totiž na pozadí inštaluje skrytý 4,4GB priečinok priamo na disk C.
kozlíček
14.08.15,10:53
Za tú ikonku v lište môže aktualizácia KB3035583,ktorá bola najskôr odporúčaná a neskôr ju zmenili na dôležitú,čiže sa nainštalovala tak či tak. Ak nemáte chuť prejsť na novú verziu,treba ju odinštalovať a aktualizáciu pridať medzi skryté. Ona tá potvora totiž na pozadí inštaluje skrytý 4,4GB priečinok priamo na disk C.


No,toto sa presne stalo mne!"Potichu" mi na "C" inštalovalo cca 4GB.Ono to teraz tam bude čušať?Či bude niečo "vystrájať"?
mirko70
14.08.15,11:10
Za tú ikonku v lište môže aktualizácia KB3035583,ktorá bola najskôr odporúčaná a neskôr ju zmenili na dôležitú,čiže sa nainštalovala tak či tak. Ak nemáte chuť prejsť na novú verziu,treba ju odinštalovať a aktualizáciu pridať medzi skryté. Ona tá potvora totiž na pozadí inštaluje skrytý 4,4GB priečinok priamo na disk C.


No,toto sa presne stalo mne!"Potichu" mi na "C" inštalovalo cca 4GB.Ono to teraz tam bude čušať?Či bude niečo "vystrájať"?
cca pred týždňom som aktualizáciu odinštaloval,pridal medzi skryté,zmenil som nastavenia windows update tak aby mi ju už viac neponúkalo a priečinok som vymazal. Niekoľko dní som kontroloval,a 2X sa pokúšal ešte ho tam nainštalovať ale potom to prestalo. 4 dni bez priečinka a inštalácie. Ak sa stiahne,pokúša sa samostatne nainštalovať,čo je vidno aj v nainštalovaných aktualizáciách ako neúspešné a okrem toho zaberal skoro 5GB.
Nandrolon
14.08.15,12:40
... windows 10 sa "inštaluje" na príkaz, resp. užívateľ ho musí vlastnoručne povoliť.
to, že je na disku už stiahnutý môžete bezproblémov ignorovať. Samo od seba to nič nebude vystrájať...
Treba rozlišovať pojmy inštalovať a sťahovať...
misoft
14.08.15,13:53
Ako Nandrolon veľmi správne poznamenal - je rozdiel sťahovať a inštalovať. To, že tam máte tie 4GB dát stiahnutých - je to podobné tomu, ako keby ste mali v optickej mechanike trvalo vloženú inštalačnú placku. Zaberá miesto, ale nič nerobí! Nik totiž nedal príkaž jednému súboru, aby začal pracovať.
A tak súbory sú tam, pekne uložené a čušia (ako voš pod chrastou).

Ale ak už dáte pokyn onomu súboru, aby začal pracovať - vtedy sa začne oná inštalácia - a keďže už má súbory hneď "po ruke", bude tá inštalácia rýchlejšia.

Niektorí totiž odmietli i to sťahovanie (predbežné) súborov, no zrazu sa rozhodli, že "desiatky" chcú. A tak sa začne inštalácia spojená so sťahovaním súborov zo siete - ale bude to trvať oveľa dlhšie, pretože často rýchlosť sťahovania nie je dostatočne rýchla.

Podľa názorov niektorých - inštalácia z uložených súborov na disku trvá (aj podľa toho, aký je to stroj a koľko má programov iných strán) od 1-3 hodín, kdežto pri súčasnom sťahovaní potrebných súborov to prekročí niekedy i 6-8 hodín....
misoft
15.08.15,14:16
I keď majú "Desiatky" vľavo dole Start - nie každému bude vyhovovať toto usporiadanie (dlaždice) a rád by mal niečo také, aké to bolo v "sedmičkách".
Riešenie:
http://www.zive.cz/clanky/nelibi-se-vam-nabidka-start-z-desitek-vyzkousejte-start10/sc-3-a-179330/default.aspx
so širokými možnosťami nastavení vzhľadu a pod.
Napr. http://www.zive.cz/Client.Gallery/show.aspx?id_file=632446614&article=179330
Nandrolon
15.08.15,15:54
objavil som jeden BUG, len neviem či je to na mojom notebooku, alebo vo WIN10.
Ak to mám na nabíjačke a nabije batériu doplna, aplikuje sa správa napájania na režim "batéria" hoci to mám na nabíjačke.
To znamená, že ak mám na baterke po 5 min zhasnúť obrazovku a na sieťovom zdroji po 1 hodine a nabije sa mi batéria doplna, teda OS odpojí nabíjanie, aby nedošlo k prebitiu a zničeniu batérie, tak aj keď ho mám na zdroji, obrazovka zhasína podľa nastaveného režimu "batéria"...
misoft
15.08.15,18:54
Niekde som už čítal o podobnom probléme so správou napájania a nabíjania.... Možno ACPI v noťasi (ovládač) si s desiatkami nem rozumie..... skús aktualizovať túto utilitku. Ak nie je pre desiatky, skús použiť opäť sedmičkové, prípadne osmičkové....
Nandrolon
15.08.15,19:34
musím poskúšať, zatiaľ som to obišiel...
misoft
17.08.15,11:47
mirko70
18.08.15,08:27
Možno zlé časy pre tých, ktorí s obľubou kreknú hry:
http://www.zive.cz/bleskovky/podminky-windows-10-umoznuji-microsoftu-zablokovat-treba-piratske-hry/sc-4-a-179357/default.aspx
Ľudovo povedané,dokážu a budú vás nielenže špehovať bez vášho vedomia ale aj bloknúť akýkoľvek free soft,ktorý bude ich konkurenciou.
Stevo5
18.08.15,08:49
Možno zlé časy pre tých, ktorí s obľubou kreknú hry:
http://www.zive.cz/bleskovky/podminky-windows-10-umoznuji-microsoftu-zablokovat-treba-piratske-hry/sc-4-a-179357/default.aspx
Ľudovo povedané,dokážu a budú vás nielenže špehovať bez vášho vedomia ale aj bloknúť akýkoľvek free soft,ktorý bude ich konkurenciou.
Ak by to naozaj bolo tak, myslím že by si pílili konár na ktorom sedia. Bol by to začiatok konca Win10. Myslím že málokto by súhlasil s tým aby mu Microsoft určoval čo môže a čo nemôže mať nainštalované v PC. Nie som Linuxák, ale to už potom radšej Linux.
misoft
18.08.15,08:50
Možno zlé časy pre tých, ktorí s obľubou kreknú hry:
http://www.zive.cz/bleskovky/podminky-windows-10-umoznuji-microsoftu-zablokovat-treba-piratske-hry/sc-4-a-179357/default.aspx
Ľudovo povedané,dokážu a budú vás nielenže špehovať bez vášho vedomia ale aj bloknúť akýkoľvek free soft,ktorý bude ich konkurenciou.
Keby len software... ale i hardware! Kúpiš si nejaký (napr.) herný volant, začneš inštalovať ovládač a odraz .... STOP... nezodpovedá "štandardu" Microsoftu.....
misoft
18.08.15,08:53
Možno zlé časy pre tých, ktorí s obľubou kreknú hry:
http://www.zive.cz/bleskovky/podminky-windows-10-umoznuji-microsoftu-zablokovat-treba-piratske-hry/sc-4-a-179357/default.aspx
Ľudovo povedané,dokážu a budú vás nielenže špehovať bez vášho vedomia ale aj bloknúť akýkoľvek free soft,ktorý bude ich konkurenciou.
Ak by to naozaj bolo tak, myslím že by si pílili konár na ktorom sedia. Bol by to začiatok konca Win10. Myslím že málokto by súhlasil s tým aby mu Microsoft určoval čo môže a čo nemôže mať nainštalované v PC. Nie som Linuxák, ale to už potom radšej Linux.
Nuž - oni to berú už ako "službu", nie ako operačný systém - a čo nebude zodpovedať ich User Agrément Terms - to stopnú..... Prídu na to, ale už bude neskoro. Ak toto začnú uplatňovať - tak z tých miliónov nainštalovaných Win10 začne ubúdať a mnohí prejdú na prijateľnejšie a priateľskejšie alternatívy....
Stevo5
18.08.15,09:05
Názory na toto sa rôznia, boli vyhlásenia vo verzii radikálnej (o tom sme písali vyššie) ale potom sa objavili vyhlásenia ktoré to "zjemnili". Ako to bude naozaj sa uvidí...
topper1
18.08.15,09:15
Stevo5
18.08.15,09:33
pre topper1
zaujímavý článok, niečo na tom bude. Môj názor je ale že toto je viac problém firiem, živnostníkov, úradov, štátnych správ a podobne, mne ako osobe je to vlastne jedno čo si o mne zisťujú (ak sa to netýka prístupov do banky). Aj keď nehovorím že sa tomu teším.
Nandrolon
18.08.15,12:49
Okrem toho, že minimálne 90% a viac takýchto služieb sa dá zakázať /osobná skúsenosť/, tak aeronet.cz by som moc vážne nebral...
https://cs.wikipedia.org/wiki/Aeronet.cz
To, že všetky služby defaultne nechal microsoft zapnuté, je vec druhá...
misoft
18.08.15,13:17
....a preto si bol vyhlásený za nášho pokusného králika..... :D:D:D
misoft
21.08.15,18:02
V mnohých článkoch odborných IT e-časopisov a webov sa konštatuje, že W10 svojou "telemetriou" odosielajú mnohé dáta - často osobného charakteru - na svoje servery. A i v prípade, že sa nastaví najvyššia miera vlastnej ochrany deaktivovaním rôznych funkcií - Win10 toto robia i tak, často na pozadí, alebo počas doby, keď PC nepracuje.
Riešenie (či účinné, alebo nie - nevedno) je tu:
http://www.oo-software.com/en/shutup10 (O&O Software je známa softvérová firma, ktorá má mnoho užitočných programov -
O&O Defrag 18
O&O DiskImage 10
O&O DiskRecovery 10
O&O SafeErase 8

O&O AutoBackup 4
O&O CleverCache 7
O&O DiskStat 2
O&O MediaRecovery 10
Migration Kit for Windows 8
O&O SSD Migration Kit

Freeware

O&O ShutUp10
O&O RegEditor
O&O SpeedCheck

O&O PowerPack

Recover deleted data
Speed up a PC or Server
Securely delete files and internet history
Move safely and quickly up to Windows 8
Transfer a system and data to an SSD
KoxXxo
22.08.15,05:26
miros15
27.08.15,09:26
Mohol by niekto poradit? nie som spokojny s W10. Chcem to preinstalovat spat na W7, ked dam vynutenie na recovery ako vzdy predtym ked som to robil, tak ma tam nepusti a nabehne normalne W10. co s tym?
Nandrolon
27.08.15,09:40
... choď do tej ponuky, ako keby si chcel z INOVÁCIE vykonať čistú inštaláciu, je tam možnosť vrátiť sa na pôvodný OS, ale mám dojem, že iba mesiac od inovácie, takže ak si to dával 29.7.2015, tak máš 2 dni...
- môžem to doma pozrieť presnejšie...

- edit: tu je to popísané http://www.zive.sk/clanok/106995/nepacil-sa-vam-windows-10-takto-sa-vratite-k-starsej-verzii

- ak máš čistú inštaláciu, tak by to chcelo znovu bootovacie dvd pôvodných windowsov a normálne urobiť z neho formát a čistú inštaláciu.
Ak by ti nezobralo kľúč, zavolať do microsoftu, po telefóne to nie je problém hneď vybaviť.
Ak máš ale "inováciu", teda ostali ti nainštalované pôvodné programy, tak je to jednoduché podľa toho návodu vyššie...
misoft
27.08.15,10:52
Mohol by niekto poradit? nie som spokojny s W10. Chcem to preinstalovat spat na W7, ked dam vynutenie na recovery ako vzdy predtym ked som to robil, tak ma tam nepusti a nabehne normalne W10. co s tym?
Dva prípady:
A) vykonané upgrade z W7 na W10 cez Windows Update. Návrat späť cez funkciu Obnova - je tam Vrátiť sa .......
B) Ak sa po upgrade vykonala druhýkrát inštalácia (čistá, pretože už nie je potrebné zadávať kľúč) - v tom prípade už ostáva jedine inštalácia pôvodnych Win z bootovacieho média, prípadne z Recovery (ak ešte zostalo). Ovšem aktivácia - malo by opäť prijať starý kľúč z Win7 (ak by nezobralo on-line - skúsiť telefonicky).
miros15
27.08.15,12:00
Myslim si ze to cez obnovu uz nepojde,vyskusam to ak nie tak ako vravis z bootovacieho disku,ten mam.
Nandrolon
27.08.15,12:21
misoft
27.08.15,12:28
misoft
27.08.15,16:37
misoft
27.08.15,16:39
misoft
30.08.15,20:30
Pokračovanie, rady:
http://www.zive.sk/clanok/107805/spehuje-nas-windows-10-deaktivujte-neziaduce-funkcie

Ak máte obmedzený internet (napr. mobilný a pod.), aktualizácie Win 10 vám pekne požerú prenesené dáta. M$ a jeho W10 využíva pre aktualizácie systém P2P - peer-to-peer - zakážte to:
http://www.zive.sk/clanok/107004/vedeli-ste-ze-windows-10-vyuziva-vas-internet-na-distribuciu-aktualizacii-zakazte-mu-to
misoft
11.09.15,07:52
Ďalší návod, ako postupovať pri inštalácii(upgrade) na Windows 10 a zabezpečenia súkromia.
http://technet.idnes.cz/windows-10-ochrana-soukromi-nastaveni-dwq-/software.aspx?c=A150908_125154_software_dvz
buchač
21.09.15,16:54
misoft
21.09.15,18:07
Okrem toho, že minimálne 90% a viac takýchto služieb sa dá zakázať /osobná skúsenosť/, tak aeronet.cz by som moc vážne nebral...
https://cs.wikipedia.org/wiki/Aeronet.cz

To, že všetky služby defaultne nechal microsoft zapnuté, je vec druhá...

Ďalší návod, ako postupovať pri inštalácii(upgrade) na Windows 10 a zabezpečenia súkromia.
http://aeronet.cz/news/analyza-windows-10-ve-svem-principu-jde-o-pouhy-terminal-na-sber-informaci-o-uzivateli-jeho-prstech-ocich-a-hlasu/
Aeronet je potrebné brať trocha s rezervou. I keď kus pravdy na tom bude. I preto stále radím - dočkej času jako husa klasu.... :D
mecky
21.09.15,18:13
kto chce trosku odbornejsi (a menej paranoidny clanok) tak pozrite
http://www.root.cz/clanky/windows-10-analyza-probihajici-komunikace/

zaujimave veci su aj v komentaroch, ale preluskat sa cez 400 komentov plnych "flejmu" chce trochu trpezlivosti a odvahy :D
arizona
26.09.15,14:30
misoft
26.09.15,17:08
misoft
17.10.15,06:50
Stávalo sa, že Win10 sa i napriek nesúhlasu a odmietania začali samostatne inštalovať.
Opäť jeden veľký "omyl" M$ - i sami priznali, že to "akosi nezvládli".
http://www.zive.cz/bleskovky/microsoft-donutil-uzivatele-k-upgradu-na-windows-10-i-kdyz-nechteli/sc-4-a-180082/default.aspx
misoft
17.10.15,07:03
Zoznam "problematických" aktualizácií:
kb update popis
kb971033 update for windows activation technologies
kb2902907 description not available, update was pulled by microsoft
kb2922324 description not available, update was pulled by microsoft
kb2952664 update for upgrading windows 7
kb2976978 update for windows 8.1 and windows 8
kb2977759 update for windows 7 rtm
kb2990214 update that enables you to upgrade from windows 7 to a later version of windows
kb2999226 update that enables you to run windows 10 applications on earlier versions of windows
kb3012973 upgrade to windows 10
kb3014460 update for windows insider preview / upgrade to windows 10
kb3015249 update that adds telemetry points to consent.exe in Windows 8.1 and Windows 7
kb3021917 update for windows 7 sp1 for performance improvements
kb3022345 update for customer experience and diagnostic telemetry
kb3035583 update installs get windows 10 app in windows 8.1 and windows 7 sp1
kb3044374 update that enables you to upgrade from windows 8.1 to windows 10
kb3046480 update for migrating .net when upgrading to later version of windows
kb3050265 update for windows update client for windows 7 june 2015
kb3050267 update for windows update client for windows 8.1 june 2015
kb3065987 update for windows update client for windows 7 and windows server 2008 r2 july 2015
kb3065988 update for windows update client for windows 8.1 and windows server 2012 r2 july 2015
kb3068708 update for customer experience and diagnostic telemetry
kb3075249 update that adds telemetry points to consent.exe in windows 8.1 and windows 7
kb3075851 update for windows update client for windows 7 and windows server 2008 r2 august 2015
kb3075853 update for windows update client for windows 8.1 and windows server 2012 r2 august 2015
kb3080149 update for customer experience and diagnostic telemetry
kb3083324 update for windows update client for windows 7 and windows server 2008 r2 september 2015
kb3083325 update for windows update client for windows 8.1 and windows server 2012 r2 september 2015
kb3083710 update for windows update client for windows 7 and windows server 2008 r2 october 2015
kb3083711 update for windows update client for windows 8.1 and windows server 2012 r2 october 2015
misoft
30.10.15,17:26
Posledné "vyjadrenie" z Redmontu:
Či chceš, alebo nechceš - my ti tie desiatky natlačíme do počítača nasilu!
Predtým do boli upgrade ako aktualizácia doporučená, po kritike a aj chybách sa z nej stala voliteľná (a tým aj sa dala skryť).
Ale podľa http://www.cnews.cz/clanky/windows-10-neutecete-microsoft-ve-windows-781-nabidne-upgrade-jako-doporucenou-aktualizaci
Už to tak nebude. Opäť sa stane doporučená a čo je horšie - nebude možné sa jej zbaviť - stále bude otravovať.

Nepřestane na plochách Windows 7 a 8.1 ukazovat okno vyzývající k přechodu. Ještě naopak přitvrdí a do zbraně si s sebou vezme i obrázky s koťaty.
a

Začátkem příštího roku se Windows 10 přesune to doporučených aktualizací. A to už zavání průšvihem. Standardně bývá v systému nastavena automatická instalace doporučených aktualizací. Microsoft ale tvrdí, že upgrade se pouze stáhne, změnu systému bude muset uživatel explicitně odsouhlasit.
sthruska
30.10.15,19:11
Na to mám len jedno slovo - svine.
Stevo5
31.10.15,08:56
Ja doplním : a zlodeji.
Stále mi leží v žalúdku ako mi "dobrovolno/nedobrovolne" "prerobili" moju full krabicovú verziu Win8.1 SK na OEM W10.
KoxXxo
31.10.15,15:49
aplikácia na zakázanie Windows10 aktualizácie: GWX control panel (http://ultimateoutsider.com/downloads/GWX_control_panel.exe)
misoft
01.11.15,08:16
Niekoľko trikov pre Win10:
Prechod do núdzového režimu:
http://www.chip.cz/obrazky/anotace/windows-10-20-system-restart-do-nouzoveho-rezimu.jpg

V nouzovém režimu lze opravit Windows kolabující kvůli špatným ovladačům či jinému softwaru.

Tzv. nouzový režim Windows je velmi užitečný v případě různých problémů s počítačem (například s ovladači hardwaru či programy), které například brání operačnímu systému v korektním spuštění. V nouzovém režimu se nahrají pouze základní ovladače a software, takže můžete lépe odhalovat příčinu problémů při standardním spouštění Windows. Ve Windows 10 je spuštění počítače v nouzovém režimu velmi snadné: Stačí jen v nabídce Start kliknout na tlačítko »Restartovat« z nabídky »Vypnout« a současně držet klávesu [Shift].
http://www.chip.cz/novinky/tipy-triky/windows-10-restart-do-nouzoveho-rezimu/
misoft
01.11.15,08:18
Návrat klasických ikon:

http://www.chip.cz/obrazky/anotace/windows-10-18-plocha-navrat-klasickych-ikon.jpg

Standardní ikony si na pracovní plochu Windows 10 naklikáte během okamžiku.

Ve výchozí konfiguraci se po čisté instalaci Windows 10 zobrazí na pracovní ploše pouze jediná ikona, kterou je koš. Máte ovšem možnost vrátit zpět na plochu také ikony Tento počítač, Síť a další. Otevřete si »Nastavení« a přejděte na položku »Přizpůsobení | Motivy«. Zde klikněte na odkaz »Nastavení ikon na ploše« a v nově otevřeném okně můžete rovnou aktivovat chybějící ikony. Můžete jít ovšem ještě o trochu dál a rovněž si určit, jak mají ikony vypadat. K tomu slouží nabídka »Změnit ikonu«.

http://www.chip.cz/novinky/tipy-triky/windows-10-navrat-klasickych-ikon/
misoft
01.11.15,08:19
Viacej tipov a trikov pre Win10 tu:

http://www.chip.cz/novinky/tipy-triky/
vlado 33
05.11.15,15:44
aplikácia na zakázanie Windows10 aktualizácie: GWX control panel (http://ultimateoutsider.com/downloads/GWX_control_panel.exe)
Veľmi šikovný programik na odstránenie aktualizácii, ikon a zakázanie inštalácie aktualizácii Win10. Uvidím, čo sa ďalej bude diať, zatiaľ pomohlo. Ďakujem
misoft
05.11.15,17:07
aplikácia na zakázanie Windows10 aktualizácie: GWX control panel (http://ultimateoutsider.com/downloads/GWX_control_panel.exe)
Veľmi šikovný programik na odstránenie aktualizácii, ikon a zakázanie inštalácie aktualizácii Win10. Uvidím, čo sa ďalej bude diať, zatiaľ pomohlo. Ďakujem
Stačí odinštalovať aktualizáciu KB3035583, prípadne KB2976978, potom pozrieť v registroch (ak tam bude): HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Win dows\GWX nájsť - Disable GWX DWORD = 1, gwx.exe odstreliť.
vlado 33
05.11.15,17:53
aplikácia na zakázanie Windows10 aktualizácie: GWX control panel (http://ultimateoutsider.com/downloads/GWX_control_panel.exe)
Veľmi šikovný programik na odstránenie aktualizácii, ikon a zakázanie inštalácie aktualizácii Win10. Uvidím, čo sa ďalej bude diať, zatiaľ pomohlo. Ďakujem
Stačí odinštalovať aktualizáciu KB3035583, prípadne KB2976978, potom pozrieť v registroch (ak tam bude): HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Win dows\GWX nájsť - Disable GWX DWORD = 1, gwx.exe odstreliť.
Keď som pozeral všetky príspevky a zoznamy aktualizácii, bolo mi to neprehľadné. Toto je jednoduchá cesta za päť minút. Po prečítaní určitých článkov sa mi bridí Win 10, neviem si pomôcť. Viem, že sa realizujú aj vo Win 7, ktorú mám.
misoft
05.11.15,17:59
Keď som pozeral všetky príspevky a zoznamy aktualizácii, bolo mi to neprehľadné. Toto je jednoduchá cesta za päť minút. Po prečítaní určitých článkov sa mi bridí Win 10, neviem si pomôcť. Viem, že sa realizujú aj vo Win 7, ktorú mám.
Tiež som mal nutkanie - hurá na desiatky. Ale povedal som si: Ešte nevyladené, stále sa to bude upravovať - počkám. No ako čítam rôzne reakcie, problémy - zlaté sedmičky!
vlado 33
05.11.15,18:25
Keď som pozeral všetky príspevky a zoznamy aktualizácii, bolo mi to neprehľadné. Toto je jednoduchá cesta za päť minút. Po prečítaní určitých článkov sa mi bridí Win 10, neviem si pomôcť. Viem, že sa realizujú aj vo Win 7, ktorú mám.
Tiež som mal nutkanie - hurá na desiatky. Ale povedal som si: Ešte nevyladené, stále sa to bude upravovať - počkám. No ako čítam rôzne reakcie, problémy - zlaté sedmičky!
Pri Win 10, by som sa bál aj usrať, že ma niekto sleduje.
misoft
05.11.15,18:35
Pri Win 10, by som sa bál aj usrať, že ma niekto sleduje.
Neboj sa.... zanalizujú, príde ti cielená reklama na prášky proti prdom....:D
vlado 33
05.11.15,18:40
Pri Win 10, by som sa bál aj usrať, že ma niekto sleduje.
Neboj sa.... zanalizujú, príde ti cielená reklama na prášky proti prdom....:D
Tá reklama už chodí teraz, nestíham sa diviť. Zlaté časy XPčka pominuli.
misoft
05.11.15,18:47
Hmmmm.... keď si predstavím prvé "wokna" - 3.1 - ktoré som mal. Inštalácia = 10 1.44MB diskiet. To bolo žúžo, keď padli. Žiadne zálohy sa tak ľahko urobiť nedali. Povinnosťou bolo mať po ruke kopu diskiet a keď sa niečo vykonalo - šup na ňu.
Spomienky: http://navody.rypo.sk/prehlad-evolucie-ms-windows-od-roku-1985-po-2013/
vlado 33
05.11.15,19:10
Hmmmm.... keď si predstavím prvé "wokna" - 3.1 - ktoré som mal. Inštalácia = 10 1.44MB diskiet. To bolo žúžo, keď padli. Žiadne zálohy sa tak ľahko urobiť nedali. Povinnosťou bolo mať po ruke kopu diskiet a keď sa niečo vykonalo - šup na ňu.
Niekedy si pripadám ako vrabec v klietke. Otvoríš notebook, všetko ťa chce analyzovať. Choré, veď je to tvoj stroj. Ja sa snažím aspoň voči tomu brániť, v budúcnosti to asi nebude možné.
misoft
13.11.15,10:05
Ďalšie rady, ako si nastaviť počítač k obrazu svojmu:
http://www.zive.sk/clanok/109991/nevyznate-sa-v-nastaveniach-windows-aktivujte-si-bozsky-mod
Platí pre všetky Win (7, 8, 8.1, 10)
Nandrolon
13.11.15,11:11
Misoft, ale 3.1 bola iba nadstavba MS DOSu, nie operačný systém, to bol prvý až WINDOWS 95
misoft
13.11.15,12:20
Píšem niekde o Win 3.1?
Nandrolon
13.11.15,15:31
Reagoval som na 5.11.2015 20:47 hod.
misoft
13.11.15,17:28
Jáááj - toť history.....:D DOS 6.22 + Win 3.1 - potom Win 3.11 - prišla novota Win 95 - a to bolo iné kafé....:D
P.S. Ak na niečo reaguješ z minula - uveď aspoň citáciu - predíde sa omylom.....
Nandrolon
13.11.15,18:05
Misoft, chapem, aj pouzivam...
misoft
14.11.15,11:16
Takže!
Redmont vydal "aktualizáciu". Lenže to nie je aktualizácia, ale opäť celý operačný systém - má to cez 3GB!
Prakticky: aktualizáciou sa znova nainštaluje Win10 s poslednými vylepšeniami.
Mnohým, ktorí prešli na Win10 pred menej, ako 30-tim dňami sa tot neobjaví (beží totiž lehota na návrat). Keďže "aktualizácia" je nová inštalácia - i tu potom beží 30 dňová lehota na návrat.
Viacej: http://www.zive.sk/clanok/110010/novy-windows-10-je-dostupny-ako-iso-na-navrat-mame-opat-mesiac
Valcake
14.11.15,23:41
Prečítala som vaše postrehy na Win10 a s hrôzou som zistila, že sa mi 9.10.2015 nainštalovala aktualizácia KB 3035583 ( ostatné som nekontrolovala .. ponúka mi odinštaláciu, ale skryť sa nedá. Čo teraz? :(
Mám Win7 Home Premium ..64 bit...zatiaľ som veľmi spokojná a keďže som laik..GWX control panel.. mi veľa nehovorí...neviem sa tam orientovať ...je anglicky.:rolleyes:..mám sa obávať?:confused:
misoft
15.11.15,07:42
KB3035583 - dať Odinštalovať. Odoberie aktualizáciu. Možno neskôr sa však znova zobrazí v zozname Windows Update. Ale už ako Voliteľná aktualizácia. A tam je ju treba označiť ako Skrytá.
GWX.exe - program, ktorý zodpovedá za prevzatie Win10. Zatiaľ sa zobrazuje v Správcovi úloh - teda je pripravený na akciu, ale nepracuje. Stačí použiť Ctrl+Shift+Esc. (známy trojhmat :D) - potom v záložke Procesy - nájsť GWX.exe - označiť kurzorom a dole je Ukončiť proces.
Žiaľ - je to strašný otravný proces, ktorý sa pravidelne zobrazuje. Odstránenie trvalé je už väčší zásah do procesov, ale dá sa odstrániť natrvalo.
Tu popis: http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-security/how-do-i-remove-gwxexe/fce115d1-b701-401d-a81f-1bb7881b1845?auth=1


Opravujem: KB3035583 sa znova objavuje ako dôležitá aktualizácia! M$ pritvrdil - nanucuje ju. Dať ju ako skrytú.
Odporúčam vo Windows Update zmeniť Zmeniť nastavenie na "Vyhľadávať aktualizácie, ale poskytnúť možnosť, či sa prevezmú a nainštalujú" - takto je získaná kontrola nad tým, aké aktualizácie sa inštalujú, Nepoužívať "Inštalovať aktualizácie automaticky (odporúča sa)"

P.S. Ja pred spustením inštalácie aktualizácii si najskôr na nete pozriem, čo aktualizácia obnáša - stačí do vyhľadávania zadať KBxxxxxxx a nájde, čo je to za aktualizáciu. Napr. teraz mi ponúka aktualizáciu pre LENOVO a ja mám ASUS!
Nandrolon
15.11.15,09:18
Práve aktualizujem.
Ako správny kresťan mám zase chuť niekomu odseknúť hlavu mačetou :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
misoft
15.11.15,10:01
Ja mám nastavené aktualizácie len na osobný výber - a vo WU som zase objavil tú nešťastnú kb3035583, ale už ako dôležitú. Mám teraz vo zvyku - zadať číslo aktualizácie a cez Microsoft bulletiny si overiť, na čo je aktualizácia.

Jedno je isté - M$ už začal uplatňovať to, čo sľuboval od budúceho roku - silou mocou nanútiť W10.
scorp
15.11.15,15:55
S aktualizáciou KB3035583 bojujem už od snáď 4 mesiace. Na niektorých strojoch po odstránení GWX adresára je "ticho". Pravdepodobne len dočasne, ako som si všimol po poslednej nádielke aktualizácií. Veľmi pomáha GWX control panel.
Valcake
16.11.15,00:50
Ďakujem,;) urobila som to podľa teba...odinštalovala som tú aktualizáciu a nastavila /som tiež mám ASUS/ "Vyhľadávať aktualizácie, ale poskytnúť možnosť, či sa prevezmú a nainštalujú" -
..dík...ešte že ťa mám☼

Už to mám ako 1 dôležitú aktualizáciu a ešte 3 voliteľné.
KB 2830477, KB 3080079 a Int.Corp.Graph Ad.WDDM1,1 a 1,2


...no sú tam ešte 4 zafajknuté okienka...to mám nechať?:(


...aj v procesoch som našla GWX.. označila, ukončila procesy.Hurrráá, ale
v aplikáciách som našla líšku Win 10- Strana 8 - Mozilla Firefox---stav- spustené...tzn. že už sa tam šarapatí ??


..podotázka:

..keď to stejne nanútia oplatí sa bojovať proti tomu?:rolleyes::confused:
KoxXxo
16.11.15,07:24
ja budem bojovať až do konca!
misoft
16.11.15,08:15
..keď to stejne nanútia oplatí sa bojovať proti tomu?:rolleyes::confused:
Zatiaľ sa oplatí bojovať. Podpora Win7 je až do roku 2020! A pokiaľ Win10 ešte majú svoje chyby - pretože nie všetko je OK - tak zostať na pôvodnom OS.
Až to bude OS, ktorý bude priateľský, potom sa oplatí prejsť. I za cenu, že sa bude zaň už platiť. 110€ nie je až taká veľká cena.
Tie voliteľné - nemusíš, ale môžeš - jedná sa o aktualizáciu vzdialeného prístupu, aktualizáciu zabezpečeného pripojenia a pravdepodobne aktualizácia grafického rozhrania. Nie sú až také dôležité.
KoxXxo
16.11.15,08:33
protišpehovacia úprava windowsov:
http://www.softpedia.com/get/Tweak/System-Tweak/Destroy-Windows-10-Spying.shtml

funguje aj na w7 a w8, odstránené aktualizácie potom treba skryť!
misoft
16.11.15,08:35
Boli to cca 3 aktualizácie, ktorá i vo Win7, Win8.1 bez vedomia spúšťali telemetriu (i napriek zákazu užívateľom) - tie čísla KB už neviem.
Valcake
16.11.15,19:22
O.K. ...tak do bojááááá !!!
misoft
25.11.15,10:28
Neskoro podávam, ale predsa!
M$ opäť mení "politiku" (ako niekoľkokrát predtým):
http://www.zive.cz/bleskovky/microsoft-omezil-distribuci-velke-listopadove-aktualizace-pro-windows-10/sc-4-a-180488/default.aspx
Okrem toho:
http://www.zive.cz/bleskovky/zemetreseni-ve-onedrive-dramaticky-se-meni-kvoty/sc-4-a-180263/default.aspx
Predtým lákali na OneDrive ponukou 15GB, odrazu šmik - a je to len 5GB!
misoft
25.11.15,15:08
Takže - novinka v tomto: http://www.zive.sk/clanok/110315/iso-najnovsieho-windows-10-je-opat-dostupne-microsoft-vysvetluje-problemy
Inými slovami - opäť vypustili niečo, čo neoverili!
Alexande
26.11.15,10:52
windows 10 mi moc nevyhovuje ...
vlado 33
26.11.15,14:24
windows 10 mi moc nevyhovuje ...
Je fafa, pokiaľ chceš otŕčať hlavu v databáze CIA.
misoft
04.12.15,10:52
Pre tých, ktorí už sú na W10 (ale i pre ostatných) - klávesové skratky:
http://pcworld.cz/software/nejdulezitejsi-klavesove-zkratky-pro-windows-10-48713


Nejnovější funkce operačního systému Windows 10

Klávesa Windows + A: Spustí Centrum akcí

Klávesa Windows + I: Spustí aplikaci Nastavení

Klávesa Windows + Tab: Spustí Zobrazení úloh

Klávesa Windows + Ctrl + D: Vytvoří novou virtuální pracovní plochu

Klávesa Windows + Ctrl + F4: Uzavře aktuální virtuální pracovní plochu

Klávesa Windows + Ctrl + šipka vlevo nebo vpravo: Přepíná mezi virtuálními pracovními plochami


Standardní klávesové zkratky operačního systému Windows

Klávesa Windows (od Windows 7 výše): Otevře, popřípadě zavře nabídku Start

Klávesa Windows + X (Windows 8.1 a 10): Otevře, popřípadě zavře místní nabídku tlačítka Start, která se jinak zobrazí po klepnutí pravým tlačítkem myši na nabídku Start

Klávesa Windows + levá nebo pravá šipka (od Windows 7 výše): Připne aktuální okno k pravé nebo levé části obrazovky

Klávesa Windows + E (od Windows 7 výše): Spustí Průzkumníka souborů

Klávesa Windows + L (od Windows 7 výše): Zamkne pracovní plochu

Alt + PrtScn (od Windows 7 výše): Sejme obrázek aktuálně otevřeného okna a zkopíruje jej do schránky

Klávesa Windows + PrtScn (Windows 8.1 a 10): Sejme obsah obrazovky a uloží jej do složky Počítač > Obrázky > Snímky obrazovky


Klávesové zkratky pro internetové prohlížeče (fungují v prohlížeči Edge a v naprosté většině ostatních internetových prohlížečů)

Ctrl + T: Otevře novou záložku

Ctrl + D: Uloží stránku do záložek

Ctrl + L: Zvýrazní aktuální adresu URL (vhodné pro zadání nové adresy nebo zkopírování stávající internetové adresy)

Ctrl + Tab: Přepínání mezi otevřenými záložkami

Ctrl + Enter: Přidá na konec internetové adresy řetězec ".com" (tj. po zapsání výrazu "google" a stisku klávesové zkratky Ctrl + Enter získáte internetovou adresu google.com)
misoft
04.12.15,14:23
mimotemy
Ak niekomu vadí, že som sem dal zoznam skratiek pre Windows - jeho vec. Chcel som len niekomu čas ušetriť. Mne je šum-a-fuk, ale už končím... tipy a rady si hľadajte sami!
Nandrolon
05.12.15,06:11
Tak som po dlhom čase naštartoval opäť notebook a ako je už u mňa zvykom, najskôr záplatujem.
Takže práve robím INOVÁCIU WIN 10 ZOSTAVA 10240 na WIN 10 ZOSTAVA 10586.
Tie kapacity v mrkvosofte tak, ako misoft písal vyššie vydali ako aktualizáciu znova celú inováciu už inovovaného systému.
Lenže keďže ho chcem mať aktuálny, tak som dal aktualizovať. I keď dnešný mesačný dátový balík takmer celý miniem.
Ak to niekomu aktualizuje pol dňa, nech sa nečuduje, nezamrzol mu PC, ale sosá mu to celý nový windows "od nuly"...
Stevo5
07.12.15,12:19
mimotemy
Ak niekomu vadí, že som sem dal zoznam skratiek pre Windows - jeho vec. Chcel som len niekomu čas ušetriť. Mne je šum-a-fuk, ale už končím... tipy a rady si hľadajte sami!
Neviem prečo by to malo komu vadiť, ja niektoré z nich používam. Túto tému si založil ty a je tu vo vlákne hodne dobrých rád a postrehov k W10. A okrem môjho "pluska" tam máš ešte štyri ďalšie, tak o čo ide?
misoft
07.12.15,13:26
Teraz už o nič.... Ale (i keď mne je o tie + a - nejde) človeka tak trochu znechutí, keď v prospech ostatných niečo nájde, predloží, aby to hľadať nemuseli (nie všetci poznajú tie skratky).... a XYZ to označí za neužitočné (možno pre neho, lebo to vie) a naznačí ostatným, že som sem dal niečo, čo ani za zverejnenie nestojí....
Ide o princíp....
vlado 33
07.12.15,15:46
Teraz už o nič.... Ale (i keď mne je o tie + a - nejde) človeka tak trochu znechutí, keď v prospech ostatných niečo nájde, predloží, aby to hľadať nemuseli (nie všetci poznajú tie skratky).... a XYZ to označí za neužitočné (možno pre neho, lebo to vie) a naznačí ostatným, že som sem dal niečo, čo ani za zverejnenie nestojí....
Ide o princíp....
Nenechaj sa znechutiť 0,01% čitateľov. Mne osobne tvoja téma pomohla, rád si prečítam ďaľšie novinky.
Stevo5
07.12.15,18:03
"a XYZ to označí za neužitočné "
to poznám... ale tí ktorí neocenia, že za tým je snaha pomôcť a kus času, práce a ochoty - často nevedia nič iné, len "rýpať".
duves
09.12.15,11:39
protišpehovacia úprava windowsov:
http://www.softpedia.com/get/Tweak/System-Tweak/Destroy-Windows-10-Spying.shtml

funguje aj na w7 a w8, odstránené aktualizácie potom treba skryť!
Radšej poradte ako zmenšiť velkosť podadresara s tym dll bordelom pod WinSxS
misoft
09.12.15,13:46
Ten "dll bordel" - to sú potrebné knižnice! DLL - alebo aj Dynamic Link Library - sú dynamicky spojené knižnice, potrebné pre chod samotného OS. OS ich využíva i niekoľko súčasne. Okrem toho - i ďalšie aplikácie a programy buď využívajú tieto knižnice, alebo do "zoznamu" pridajú svoje - špecifické, presne vytvorené pre svoju potrebu.
Pokiaľ by si "zmenšil" veľkosť (napr. odobratím, vymazaním) tohto podadresára - značilo by to len jedno - OS by spadol! Jednoducho by síce nabehol, ale v určitom okamihu (keď by tú knižnicu potreboval) - by vyhodil chybu aplikácie, ba niekedy by vyhodil i chybu samotného OS. A neostávalo by nič iné, len tie knižnice opäť tam naládovať.

Takže ani nerozmýšľaj o nejakom zmenšovaní tohto podadresára, ak chceš, aby ti PC a OS fungovali!
duves
10.12.15,05:48
OK, to som už čítal aj inde. Ale načo je to take velke?
KoxXxo
10.12.15,07:20
OK, to som už čítal aj inde. Ale načo je to take velke?

Aké veľké? Pri dnešnej veľkosti diskov ma 6,5GB nezabije.
sthruska
10.12.15,07:31
U mňa má System32 3,9 GB. Len samotný OS W7 má nejakých 11 mil. riadkov. To nemôže byť malé.
mecky
10.12.15,07:44
OK, to som už čítal aj inde. Ale načo je to take velke?
lebo tam su ulozene rozne verzie tych istych suborov napr po updatoch, je to jeden velky bordel ale tak to je u microsoftu bezne.
mozes sa to pokusit zredukovat , cistenim disku a odstranenim systemovych suborov, nakolko to pomoze sa odhadnut neda
http://windows.microsoft.com/sk-sk/windows/delete-files-using-disk-cleanup#delete-files-using-disk-cleanup=windows-8
duves
10.12.15,20:09
OK, to som už čítal aj inde. Ale načo je to take velke?

Aké veľké? Pri dnešnej veľkosti diskov ma 6,5GB nezabije.
Ved hej, normalne nie, ale v mini notebooku s diskom 32GB ano.
duves
11.12.15,04:23
No a včera aktualizácia, a hned si to vzalo asi 2GB. Je*al pes taky OS, čo sa stale nafukuje sam.
sthruska
11.12.15,07:36
Ešte Ti pridám ďalší pravdepodobný dôvod na nadávanie. W10 sa do budúcna plánuje ako služba. Podľa viacerých, i mňa, to znamená, že sa zaň bude platiť ročne!
duves
11.12.15,09:55
Ešte Ti pridám ďalší pravdepodobný dôvod na nadávanie. W10 sa do budúcna plánuje ako služba. Podľa viacerých, i mňa, to znamená, že sa zaň bude platiť ročne!
je o tom niekde info?
Nandrolon
11.12.15,10:07
WIN 10 bol zadara a info o nejakej platenej službe nikdy nebolo.
Ja som už raz za ten systém zaplatil /pri kúpe notebooku/ a druhýkrát platiť nebudem.
Ak by niečo také vyšlo, za pol dňa tam mám nahraný cracknutý windows a ani trošku ma to nebude štvať.
sthruska
11.12.15,16:22
Tak som si to zistil. To, že sa zmení na službu je priamo z MS. Tá platba je už len úvaha.
Všetko tlačia do pozície služby. Viď aj MS Office. A nielen oni.
misoft
11.12.15,16:22
Ešte Ti pridám ďalší pravdepodobný dôvod na nadávanie. W10 sa do budúcna plánuje ako služba. Podľa viacerých, i mňa, to znamená, že sa zaň bude platiť ročne!
Zle si čítal, i keď čiastočne pravdu máš.
A) Upgrade z nižších verzií na W10 - zadarmo; môžeš si stiahnuť ISO a znova urobiť čistú inštaláciu. Zadarmo. Toto ale platí 29.7.2016! V rámci upgrade totiž máš legálny a ZAPLATENÝ OS.
B) Po tomto dátume - oni to nazývajú služba, pretože sa plánuje postupný prechod na cloud - je to už za chechtáky! A cena (zatiaľ) pre Win10 Home - 109€ (+/- autobus). V prípade ISO - cena rovnaká za elektronický Produkt Key (teraz ho máš vygenerovaný a dokonca platí z W7, W8.1)
Ako taký predsa nemôžeš každoročne platiť za kompletný OS plnú sumu. I keď sú v Redmonte niekedy na hlavu :D - tento spôsob by ich zložil - hromadne by sa hľadali alternatívy open source operačných systémov a Win by šli na hnojisko dejín....
misoft
11.12.15,19:31
Rada na ochranu súkromia - vypnutie sledovania stlačených kláves (keylogger) vo W10:
http://pcworld.cz/software/vypnete-si-keylogger-ve-windows-10-vite-o-tom-ze-tam-je-48712
duves
13.12.15,12:56
sthruska
14.12.15,09:28
Zle si čítal, i keď čiastočne pravdu máš
Ešte uvidíme. Tak za 1,5 - 2 roky.
misoft
14.12.15,10:22
No - na budúci rok v druhej polovičke roka - už "satarmo" nebude! Ale aby si ešte platil za aktualizácie, updaty a pod. - to by si M$ sám kopal hrob!
Stevo5
14.12.15,14:07
Aj iné hovorí za to že W10 bude aj naďalej na používanie zadarmo - teda po aktualizácii zo staršieho OS, alebo po kúpení OS Win10.
Napríklad ako by k tomu prišli tí, ktorí si teraz W10 kúpia. A za niekoľko mesiacov by ich nútili k plateniu "služieb" W10? To by bola divná obchodná politika Microsoftu, k tomu asi nedôjde, boli by námietky. Oni počítajú skôr s tým, že aj tí, ktorí si teraz W10 zadarmo aktualizovali zo starších OS, ho po čase keď budú potrebovať nový hardvér budú musieť kúpiť. Pretože tento "zadarmo" je viazaný na hardvér na ktorom bol OS po prvý krát nainštalovaný.
Iná vec by bola ak by MS priniesol nejaké ďalšie doplnkové služby, tie by sa mohli spoplatniť, ale samotný základný OS nie.
Nandrolon
14.12.15,16:08
Microsoft na tom brutalne zarobil uz teraz. A to tak, ze miliony ludi na zemeguli, ktori mali tzv. "krabicovy win" /vela firiem/ si ho dobrovolne vymenili/vymenia pred spoplatnenim, za OEM WIN 10. Teda umrie hw, tak automaticky bude na fakture pc + prisl. + win 10 oem. Tym padom znesu zo sveta vacsinu krabicovych verzii, ktore znamenaju pre MS "buduce zavazky a naklady"...
misoft
14.12.15,16:34
misoft
17.12.15,10:47
Tak monštrum nazývané M$ začína pritvrdzovať a je ešte agresívnejšie!
http://www.dsl.sk/article.php?article=17819
Už neberie ohľad na to, že niektorí ODMIETAJÚ ten ich "zázrak" Windows 10 - chcú dosiahnuť to, že to budeš mať, či chceš, alebo nechceš, bez ohľadu, že je to tvoja vôľa.
De facto - začínajú diktovať, čo budeš v PC mať!
KoxXxo
18.12.15,10:23
vianočný darček: Ashampoo soft zdarma, vyskúšané:
https://www.ashampoo.com/en/usd/lpa/gift?c=gimmeagift
duves
18.12.15,10:35
Tak monštrum nazývané M$ začína pritvrdzovať a je ešte agresívnejšie!
http://www.dsl.sk/article.php?article=17819
Už neberie ohľad na to, že niektorí ODMIETAJÚ ten ich "zázrak" Windows 10 - chcú dosiahnuť to, že to budeš mať, či chceš, alebo nechceš, bez ohľadu, že je to tvoja vôľa.
De facto - začínajú diktovať, čo budeš v PC mať!
Ludia budu odbiehat do linuxu. Možno by som to mal vyskušať na tom NB.
KoxXxo
18.12.15,10:49
Ludia budu odbiehat do linuxu. Možno by som to mal vyskušať na tom NB.
dual-boot mám už dávno a odstrániť Win nebude až taký problém :)
sthruska
18.12.15,13:21
dual-boot mám už dávno a odstrániť Win nebude až taký problém :)
Ale nie pre tých, čo nemajú náhradu svojich pracovných nástrojov v inom OS. A že ich je dosť ;)
misoft
20.12.15,12:43
Windows 10: Ako ľahko vypnúť automatické aktualizácie pri pripojení cez Wifi?
http://www.mrpear.net/cz/blog/932/windows-10-jak-snadno-vypnout-automaticke-aktualizace-pri-pripojeni-pres-wifi

Windows 10: Kontrola nad automatickou aktualizáciou ovládačov z Windows Update
http://www.mrpear.net/cz/blog/942/windows-10-kontrola-nad-automatickou-aktualizaci-ovladacu-z-windows-update
duves
20.12.15,15:01
dual-boot mám už dávno a odstrániť Win nebude až taký problém :)
Ale nie pre tých, čo nemajú náhradu svojich pracovných nástrojov v inom OS. A že ich je dosť ;)
No v praci mam novy HW s win7 a neviem o tom, že by sme chystali novy OS. Firmy sa ako budu braniť nekontrolovanemu update na w10?
misoft
22.12.15,11:30
misoft
22.12.15,11:32
misoft
22.12.15,19:32
misoft
17.01.16,18:31
Ak nechcete, aby neustále otravovala "ponuka" na Win 10 - návod, ako to "zatrhnúť":
http://www.zive.sk/clanok/111511/takto-zakazete-zobrazovanie-vyzvy-na-prechod-a-aktualizaciu-na-windows-10-navod
vlado 33
17.01.16,19:04
Ak nechcete, aby neustále otravovala "ponuka" na Win 10 - návod, ako to "zatrhnúť":
http://www.zive.sk/clanok/111511/takto-zakazete-zobrazovanie-vyzvy-na-prechod-a-aktualizaciu-na-windows-10-navod
misoft: mám jednu otázku, stiahol som podľa KoxXxa Gwx control panel. Takýmto spôsobom som zabránil aktualizáciám WIN 10? alebo nie. Mňa to od vtedy neotravuje, preto sa pýtam.
KoxXxo
17.01.16,20:35
Stiahnuť nestačí, ak si ho aj nainštaloval a použil, tak si aj zabránil.
vlado 33
17.01.16,20:39
Stiahnuť nestačí, ak si ho aj nainštaloval a použil, tak si aj zabránil.
Opravujem, aj nainštaloval, použil.
misoft
18.01.16,09:55
Keď sa to tak vezme: odinštalovaním aktualizácie KB3035583 sa zabráni, aby sa (prípadne) ďalej sťahovali ďalšie súčasti pre inštaláciu W10. GWX Control Panel zabráni, aby sa inicioval tento program a začal upgrade na W10.
Stačí sa pozrieť do koreňového adresára C:/ - pokiaľ tam máš toto: $Windows.~BT - tak prakticky už máš W10 v PC, avšak ešte sú nenainštalované. A práve gwx.exe toto spustí.
vlado 33
18.01.16,12:13
Takže, odstránil som aktualizáciu KB3035583. Stiahol som W10DU, dal som deaktivovať. Dúfam, že W10 otravovať nebude, aspoň do času.
scorp
20.01.16,12:18
Len pridám svoju skúsenosť. Odinštalovaním KB3035583 sa len čiastočne podarilo "zahnať hrozbu" Win 10. Naozaj účinný je GWX control panel. Hromadné poďakovanie autorovi !
misoft
20.01.16,14:56
Tiež riešenie - môj poznatok - odinštalovaním KB3035583 sa mi už to večné otravovanie s W10 neobjavilo a ani neobjavuje - a žiadny GWX Control som nepotreboval.
KoxXxo
02.02.16,12:19
misoft
05.02.16,18:21
A pokračujeme vo výpočte....
http://technet.idnes.cz/windows-10-cbw-/software.aspx?c=A160205_095353_software_nyv
"Ochrana" pred nechceným sťahovaním vynúteného "upgrade" na Win10....
http://technet.idnes.cz/microsoft-se-vam-pokusi-vnutit-windows-10-vime-jak-udrzet-starsi-verzi-1zk-/software.aspx?c=A160204_133420_software_nyv
Prípadne cez Registre:
http://www.zdnet.com/article/how-to-block-windows-10-upgrades-on-your-business-network-and-at-home-too/
A oficiálne riešenie z dielne M$:
https://support.microsoft.com/en-us/kb/3080351

Poznámka: ja som už dávnejšie nastavil WU tak, že každú aktualizáciu musím odsúhlasiť. Takže predtým, než ju povolím/zakážem - zistím si podľa jej čísla, čo obnáša, k čomu sa vzťahuje.
misoft
07.02.16,08:45
Oficiálne blokovanie Upgrade Win10

V poznámkovom bloku:
Skopírovať a zmeniť príponu na .reg a 2x kliknúť a potvrdiť.


Registry Editor Version 5.00 [HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftWindows GWX] "DisableGWX"=dword:00000001 [HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftWindows WindowsUpdate] "DisableOSUpgrade"=dword:00000001 [HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftWindows WindowsUpdate] "ReservationsAllowed"=dword:00000000
sthruska
07.02.16,09:51
Dostanem tento oznam

Cannot import D:\W10.reg: The specified file is not a registry script.
You can only import binary registry files from within the registry editor.

Obsah je určite dobre.
misoft
07.02.16,13:59
Ty máš systémové registre na disku D:? :eek:
Napíšeš to klasicky v Notepade. Dáš si to uložiť ako... Musíš vybrať "všetky formáty" - lebo notepad ukladaá len *.txt a v riadku pre pomenovanie napíšeš W10.reg a ono sa to uloží.

Prípadne odstráň horný riadok a ponechaj len čiste príkazy registra. A potom ulož ako W10.reg. Pretože tieto príkazy sú príkazmi Registra a je to práve ten script.
KoxXxo
08.02.16,10:12
KoxXxo
13.03.16,12:18
misoft
13.03.16,15:23
K tomuto: Posledná dávka aktualizácii: Je tam aktualizácia aj pre IE 11 KB 3139929 a na ňu POZOR. V nej je zakomponované, aby sa cez túto aktualizáciu bez opýtania začalo upgrade na Win 10. Jednoducho - v rámci svojej agresívnej politiky M$ automatický upgrade na W10 zakomponovali do aktualizácie pre IE 11. Ja som túto aktualizáciu odinštaloval (veď i tak IE nepoužívam!).
scorp
14.03.16,12:03
Opäť len: Hlboko sa skláňam pred tvorcami GWX Control panel. Stroje, čo mám v dosahu sa správajú "normálne" a nevykrikujú Win10. Len poznámka: V minulých dňoch som mal tú česť dať do prevádzky 3 nbooky s win8. Upgade na win 10 prehol bez problémov v 2 prípadoch. Tretí mal problém s HP Client security, lebo som dal po štarte priamo upgrade na Win10. Vypomstilo sa mi to. Pomohlo až HP forum. Už nehovorím o nastavení vo Win10 zablokovania všetkých "posielaní" os.údajov. Radšej kopať kanál.
misoft
14.03.16,14:16
Na margo GWX Control: Na to bacha! Nie je všemocný! Práve niektoré "skryté" aktualizácie (vnorené do odporúčaných) vraj znefunkčnia GWX Control....
Takže je lepšie dávať sťahovanie a aktualizácia poloručne - kontrolou, k čomu sa tá aktualizácia vzťahuje (i keď v prípade M$ to vedia pekne zakamuflovať a musíš čítať i ten ich Bulletin...).
misoft
15.03.16,15:06
Ďalšie rady pre "šťastných" majiteľov Windows 10 (ktorí si často trhajú vlasy a prichádzajú k trvalej plešatosti :D)
http://www.zive.cz/clanky/10-nejcastejsich-problemu-s-windows-10-jak-je-vyresit/sc-3-a-181725/default.aspx
bettylou
24.04.16,13:58
tolko sa natískal, až som si tú desiatku nainštalovala. zatiaľ ičujeme vedno i ja i syn. comp mrzne každú chvíľu, čo nikdy nerobil a načítací čas trojnásobný. sedmičku naspäť dať neviem, chce tam po mne nejaký kód, ale ja som mala win7 nainštalovaný už pri kúpe. má niekto skúsenosti, čo robiť s tým mrznutím?
bettylou
24.04.16,14:06
v tých tipoch, čo dal Duški je tento problém popísaný pod č.2, ale ja také nastavenia ako sú tam popísané, aby sa to zmenilo vobec nemam fk
misoft
24.04.16,16:06
Máš možnosť sa vrátiť späť k sedmičkám, pokiaľ si nerobila "čistú" inštaláciu, ale len upgrade (teda to čo vytrvalo ponúkali):
http://windows.microsoft.com/sk-sk/windows-10/going-back-to-windows-7-or-windows-81
http://www.mojwindows.sk/2015/07/aktualizoval-som-na-windows-10-a-nechcem-ho-co-teraz/

A pokiaľ máš notebook, ktorý bol s predinštalovaným OS - je nádej, že inštalačku pôvodného systému máš ešte na skrytom oddieli na HDD - len sa dostať k výrobným nastaveniam.
bettylou
05.05.16,15:03
. skúšala som stiahnuť y netu, dala som kód a oni vypísali "Chyba

Zadaný kód Product Key je pravdepodobne určený pre softvér predinštalovaný výrobcom zariadenia. Možnosti obnovenia softvéru zistíte od výrobcu zariadenia."

ako sa dostanem k výrobným nastaveniam?
misoft
05.05.16,17:12
.

ako sa dostanem k výrobným nastaveniam?
Ako som písal skôr - návrat z desiatok k sedmičkám je možný do 30-tich dní. Cez obnovu.
http://windows.microsoft.com/sk-sk/windows/system-restore-faq#1TC=windows-7 - podobne platí i pre 8.1
Ak sa to prešvihlo, tak obnova zo skrytej partície - predtým je však vhodné si svoje osobné dáta niekde zálohovať (ext.HDD, fleška...). Potom pri nábehu (ale skôr než sa načíta Windows) stláčať tlačidlo, ktoré (u rôznych značiek NB je iné - pozrieť v návode k nemu) je na to určené a spustí inštaláciu zo skrytej patrície HDD. A pretože je tam OEM verzia - často sa to aktivuje samo.
V tvojom prípade asi máš Retail verziu stiahnutú, ty potrebuješ OEM verziu. Dá sa aktivovať i po telefóne. Kľúč je často na spodku NB, u 8.1 je však v BIOSe.
Skús si vyhľadať Windows 7 (8.1) OEM ISO.
misoft
05.05.16,17:49
vlado 33
09.05.16,10:19
Už fakt neviem ako sa ubrániť win.10. Dnes po vypnutí PC, nabehla aktualizácia Win. 10. História aktualizácii hlási, zatiaľ ste sa nepokúsili nainštalovať žiadne aktualizácie, prázdne okno. Skúšal som aj bod obnovy, ale bez úspechu. Mám nainštalovaný aj GWX control panel. Poraďte čo ďalej.
misoft
09.05.16,12:54
Už sa to tu písalo! Skontroluj si vo Windows Update, či tam nemáš aktualizáciu KB3035583. Ak áno - odinštaluj! To je tá potvora, ktorá ti to bude stále pchať. A ani GWX panel ti nepomôže.
vlado 33
09.05.16,15:30
Už sa to tu písalo! Skontroluj si vo Windows Update, či tam nemáš aktualizáciu KB3035583. Ak áno - odinštaluj! To je tá potvora, ktorá ti to bude stále pchať. A ani GWX panel ti nepomôže.
Ďakujem, pomohlo.
misoft
09.05.16,15:52
A teraz opäť pre tých, čo "Desiatky" nechcú.
Dávajte si pozor pri aktualizáciách Win7, Win 8, Win 8.1 na aktualizáciu
KB3150513
http://www.cnews.cz/nechcete-upgradovat-aktualizace-kb3150513-je-spojena-s-prechodem-na-desitky
Je to ďalší chyták z dielne M$. Aktualizácia "akože" kontroluje, či je počítač (hardware, software a ovládače) vhodné k upgrade na Win10 a potom sa môže stať, že bez vedomia sa nainštalujú Desiatky.
Viacej si prečítajte v článku. Sú tam uvedené i iné aktualizácie, ktoré majú "prsty" v upgrade na desiatky....
Valcake
09.05.16,19:41
Nejde mi odinštalovať KB 3068708 a KB 3080149 raz sa podarilo a teraz vypisuje že sa nedá...môže zostať??..dík
misoft
09.05.16,20:27
Je to telemetria.
Skús tieto odobrať v SAFE MODE. Ak sa nebude dať - potom pozor na aktualizácie. Odporúčam nastaviť Windows Update nie na Automatické, ale na "Vyhľadávať aktualizácie, ale poskytnúť možnosť vybrať.......". Vtedy je možné si vyhľadať podľa čísla aktualizácie na nete, čo je to za aktualizácia a podľa toho buď inštalovať, alebo neinštalovať (ja to tak mám a každú si kontrolujem, pretože tie ich popisy sú všetky na jedno kopyto).
Pokiaľ nemáš KB 3035583 v aktualizáciách - nemali by byť až také provokačné.
Valcake
09.05.16,20:40
SAFE MODE_kde to mám hľadať ?...neviem či to budem vedieť..
Ostatné nastavenie mám ako píšeš..a KB 3035583 nemám
Som rada, že tu dávaš upozornenia...veľká vďaka:-)
misoft
09.05.16,20:42
misoft
11.05.16,18:21
misoft
20.05.16,18:20
misoft
23.05.16,17:26
Pozor!!
M$ v posledných aktualizáciách bude uplatňovať novú taktiku, ako nainštalovať Windows 10 i tým, ktorí si ho neželajú.
Tu čítajte viac:
http://www.zive.sk/clanok/114922/nechcete-windows-10-pozor-akym-sposobom-inovaciu-odmietnete
KoxXxo
10.06.16,18:34
Kabaka123
12.06.16,11:31
prikladám problém so zobrazovaním dátumu v exceli pri prechode z win 8 na win10
(mám winxp, tak som len triafala...)

http://www.porada.sk/t285715-pisanie-datumu.html
misoft
12.06.16,11:42
Problém sa týka aplikácie Excel. Ale i tak tvoje nasmerovanie je hodnotné, pretože sa týka samotného zobrazovania času v operačnom systéme (formát) v zobrazovacej časti lišty.
pepsikova
12.06.16,12:14
Pozor!!
M$ v posledných aktualizáciách bude uplatňovať novú taktiku, ako nainštalovať Windows 10 i tým, ktorí si ho neželajú.
Tu čítajte viac:
http://www.zive.sk/clanok/114922/nechcete-windows-10-pozor-akym-sposobom-inovaciu-odmietnete
.


..jááj, totok mi vyrobilo riadny nerf!..našťastie moj predajca počítača,múdry chalanisko, mi to cez wiever všetko odpratal,celý W10 hodil dotahet a umožnil mi tak spokojne dýchať bez zvýšenia tlaku a nerfov..
misoft
13.06.16,18:13
Trochu z iného súdka:
Síce staršie, ale....
http://www.dsl.sk/article.php?article=18454
No ale i tak to bude asi len výkrik do tmy a nepomôže to, pretože ani títo nepochodili:
http://www.dsl.sk/article.php?article=18488


(A teraz pre hlavúňov.... ešte stále chcete podpísať TTIP? V USA môžu podať u nich žalobu na EU firmu a vyhrajú, ale EU nemôže v Európe podať žalobu na USA firmu - pretože sa to musí v USA. Ak by sa TTIP podpísalo, tak by US súdy mohli odsudzovať i jednotlivých občanov v Európe ich súdmi.)
KoxXxo
20.06.16,12:21
misoft
23.06.16,15:42
vlado 33
23.06.16,16:48
A čo ďalej po 29.7.2016?
Toto:
http://pc.zoznam.sk/novinka/co-sa-stane-s-windows-10-po-29-juli-ked-nebude-zdarma
Po tomto termíne sa budeme venovať svojím softvérom a čakať čo bude. Poprípade sa prispôsobíme alebo na cely win. vy....me, toť vsjo.
misoft
23.06.16,17:58
Ja som mal nutkanie prejsť na Win10, ale som si povedal - je to "surový" polotovar, má chyby, počkám. A dobre som urobil. Toľké problémy, k tomu "telemetria" (rozumej špehovanie) - tůdle! Ostávam na sedmičkách, až kým podpora neskončí (veď i potom budú fungovať tak, ako mi na starom PC XP-čká fungujú).

A ak to bude potrebné - tých 100€ sa nájde na W10.
Kabaka123
23.06.16,19:00
Ja som mal nutkanie prejsť na Win10, ale som si povedal - je to "surový" polotovar, má chyby, počkám. A dobre som urobil. Toľké problémy, k tomu "telemetria" (rozumej špehovanie) - tůdle! Ostávam na sedmičkách, až kým podpora neskončí (veď i potom budú fungovať tak, ako mi na starom PC XP-čká fungujú).

A ak to bude potrebné - tých 100€ sa nájde na W10.


úplne súhlasím.... my v robote máme ešte stále XP (nie všetci samozrejme, je zopár vyvolených, ktorí majú aj vyššie winy a office, aj keď si nemôžem pomôcť, zlatý xp, zlatá 2003, nepáčia sa mi vyššie office - ja keď majú oveľa viac možností, ale sú vzhľadovo úplne prekopané) a modernizovať tak skoro nebudeme
podnik cez cca 2000 zamestnancov cca 1000 počítačov.... (o administratívnej "bielej budove" nehovoriac, čo kancelária čo referen, to počítač) takže sa ide nato tak postupne, niekde sú už aj vyššie winy aj vyššie office, napr. naša vedúca má... my nie... ale máme compatibility pack...., aby sme to mohli otvoriť jej súbory
vlado 33
23.06.16,19:35
misoft, chcem sa ti poďakovať za tvoje služby. Nie len tebe, aj ostatným prispievateľom čo pomohli sa orientovať v chaose WIN10. Nepomohli ste len mne. Máte u mňa veľké Ďakujem. Smajlíky mi nejako nefunguju.
misoft
23.06.16,19:46
vlado 33: Sme jedna "rodina" - pomáhame jeden druhému....;)
Valcake
24.06.16,09:20
Aj za mňa veľké ĎAKUJEEEM !!!:)
misoft
29.06.16,10:54
O mesiac bude ponuka Win10 zadarmo neaktuálna. M$ však predtým robil také tlaky na upgradovanie na novší OS, až to hraničilo s nátlakom, podvodom, klamaním... Dôvod bol skryté odmietnutie Win10 v malých písmenkách "here" a pre neznalých to znamenalo isté upgradovanie (nechcené, nevyžiadané) - zmenili politiku, kedy NIE neznamená NIE, ale ÁNO.
A narazili!
http://www.zive.sk/clanok/115876/microsoft-zene-nanutil-windows-10-zazalovala-ho-a-uspela (a možno tým spustili lavínu).
A teraz - presne mesiac pred koncom ponuky KONEČNE povolili a Win10 sa dá odmietnuť: http://tech.sme.sk/c/20203170/microsoft-pod-tlakom-ustupil-aktualizacia-windows-10-sa-uz-da-odmietnut.html?ref=njctse
mlohna
30.06.16,12:38
Dobrý den,

zajímám se o Win 10 už rok a stále hledám infomace protože se nechci ukvapit z instalaci. V úterý jsem přišel také na tuto poradnu co je super !. Mohu jedině souhlasit co je zde napsáno a rád dám svůj poznatek jak mně včera přišel mailem od dvou velký prodejců co jsem si před lety kupoval Win 7 do dvou NTB co jsou nejlepší také pro mně jako operační systém (vzpomínal jsem při čtení příspěvku že jsem začínal také na Dos 6.22 a Win 3.11). Jsem rád že dle jejich vyjádření že původní licence Win 7 není na věky zničená, ale je deaktivována na základě instalace upgrade 10 a pokud je odinstaluji tak mohu použit znovu původní licenci co mně velmi překvapilo a potěšilo, není prý možné mít nainstalované dvě verze Win ani na jiném oddílu. Osobně jsem naštván slušně řečeno že retail verze jsou překlopení na OEM. Potěšily mně třeba že je zde napsáno na které aktualizace si dát pozor a jdou úplně zakázat. Osobně nejsem ani proti verzi Dualboot (Win a Linux - osobně jsem pro Ubuntu), ale jde to jenom soukromě protože v práci by nikdo nechtěl dva systémy. S placenou službou to není snad vážně myšleno!.Je výborné že jsou takové programy jako je O&O ShutUp10 ať jde vypnout špehování. Doufám také že pokud se pokazí nějaký díl v počítači tak přes telefon se to znovu aktivuje protože nechci pokaždé kupovat novou licenci!. Ještě je čas a stále zvažuji klady a zápory, ale uvažuji že asi o víkendu to vyzkouším na prvním NTB a ještě že do 30 dnů se může člověk vrátit k původnímu OS a nebudou velké problémy z ovladači doufám. Potom rád dám své poznatky do této poradny. Pokud bude někdo chtít tak ať udělá reakci na můj příspěvek protože mně zajímá protože dle toho co jsem četl tak jsou zde rozumní lidé :).
Stevo5
01.07.16,09:35
Mlohna dobrý deň.
Budem ti tykať, pretože aj ja patrím k tým čo začínali na DOS6.22 a Win3.1.1.
Ale k W10 - ja som si kúpil Windows 8.1 Na DVD, po čase sa mi ponúkla inštalácia na W10 (stolné PC). Potvrdil som to, inštalácia prebehla v poriadku, žiadny ale naozaj žiadny problém. Išlo mi hneď prrehrať video, hudba, pripojiť telefóny a prezerať si fotky. Išlo otvárať dokumenty PDF, textové dokumenty aj tabuľky - a aj s nimi pracovať (ale používam Libre Office).
Zostali mi zachované všetky nastavenia systému aj programov. Všetko čo je treba sa samé aktualizuje a doteraz je systém v poriadku.
Tebe - pred tým ako povolíš aktualizáciu na W10 by som doporučil pozrieť na stránku podpory notebooku a overiť či podporuje ovládače pre W10. Ak áno, stiahnuť - pre istotu ak by si sa po upgrade systému nemohol dostať na internet.
Mnoho zdaru...
mlohna
01.07.16,09:53
Děkuji ti Stevo5 za tvůj názor a přesně souhlasím s tebou :). Chci věřit tomu jak budu dělat instalaci Win10 prof. dnes nebo zítra prvního tak nebudou problémy. Jeden NTB mám na 32bit a druhý 64bit.
mlohna
01.07.16,12:28
Nyní stahuji drivery pro Win 10 na můj NTB HP co mám 2 roky - bude na 64 bit (starší NTB 32 bit udělám příští týden) a prosím tě Stevo5 chci se tebe nebo kdo to zná zeptat jestli je nutné dělat BIOS pokud mají novou verzi pro Win 10?. Zajímá mně také prosím tvůj názor že stáhnu vše do NTB a uložím si to zatím do zálohy pokud bude potřeba, ale budu chtít udělat jednodušší postup že počkám co Win 10 si sami zítra nainstalují a popřípadě doinstaluji jenom to co nebude chodit?.Napadla mně ještě jedna otázka před odesláním ohledně upgrade BIOSU co jsem nikdy neměl potřebu to dělat a zajímalo by mně jak se to dělá jestli to znáš?. Děkuji moc za tvé rady :)
Nandrolon
01.07.16,13:43
Ak je konkrétne pre tvoj ntb vydaný nový bios pre w10, nahodil by som ho.
Striktne sa treba držať návodu, teda nabita baterka a v priebehu upgrade nič nevykonávat.
misoft
01.07.16,13:58
Nyní stahuji drivery pro Win 10 na můj NTB HP co mám 2 roky - bude na 64 bit (starší NTB 32 bit udělám příští týden) a prosím tě Stevo5 chci se tebe nebo kdo to zná zeptat jestli je nutné dělat BIOS pokud mají novou verzi pro Win 10?. Zajímá mně také prosím tvůj názor že stáhnu vše do NTB a uložím si to zatím do zálohy pokud bude potřeba, ale budu chtít udělat jednodušší postup že počkám co Win 10 si sami zítra nainstalují a popřípadě doinstaluji jenom to co nebude chodit?.Napadla mně ještě jedna otázka před odesláním ohledně upgrade BIOSU co jsem nikdy neměl potřebu to dělat a zajímalo by mně jak se to dělá jestli to znáš?. Děkuji moc za tvé rady :)
Bolo spomínané: pokiaľ existuje nový BIOS na tvoj NB - nič ti nebráni flešnúť ho. Často v nových BIOSoch sú pridané inštrukcie, spolupracujúce a podporujúce nové OS.
To za prvé.
Za druhé: pokiaľ budeš prechádzať zo staršieho OS na nový - najskôr si zisti a stiahni (napr. na flešku) najdôležitejšie ovládače, hlavne pre sieťové karty, potrebné periférie (grafika, zvukovka). Ostatné ovládače sa už dajú dohľadať aj pri novom OS.
A nakoniec za tretie: pokiaľ prechádzaš zo staršieho OS na nový - zálohuj si všetky svoje dáta, heslá a pod. Teraz je možnosť si stiahnuť Win10 ISO, urobiť si "inštalačku" pomocou W Creation Tools a urobiť ČISTÚ inštaláciu Win10. Kľúč bude platiť zo starého OS. A práve k tomu máš na fleške (pre prípad núdze) tie základné ovládače - i keď W10 majú mať v sebe implementované všetky známe základné ovládače a v prípade iného HW by mali začať zisťovať a hľadať ovládače pre ostatný HW. A nakoniec si tam dohodíš svoje dáta. Čo sa týka nainštalovaných programov v starom OS - pri upgrade sa nebude nič meniť, mali by fungovať (ale na 100% to zaručené nie je!), v prípade novej čistej inštalácie ich budeš musieť nainštalovať (a preto záloha prihlasovacích a registračných údajov tých programov).
Nandrolon
01.07.16,14:20
Čistá inštalácia je vždy lepšia. V tomto prípade by som doporučil ale postup najefektívnejší.
1. Zálohovať pre istotu dáta, prípadne aj "obraz disku".
2. Inovovať na w10 (teda nie čistú inštaláciu)
3. Zopár dní poskusat všetko čo používam či všetko fachci na 100%
4. Po dôkladnom preskúmaní a otestovaní systému si vsetko nafotiť, napr. na mobil (plocha, nainstalovane programy, niektoré nastavenia) a urobiť z externého media čistú inštaláciu a všetok POTREBNY SOFT znova nahodiť.
Ak urobíš inováciu, treba dať aj nový bios, lebo so starým to nebude fachcit naplno (preto bol vydaný nový). Predpokladám so starým problém s rôznymi HOT tlačidlami...
Píšem z mobilu, tak mi to tu svojvoľne upravuje...
mlohna
02.07.16,11:43
Děkuji všem za reakce a rád si přečtu další názory k této problematice protože to nechci uspěchat:). Nestihnu to stejnak a půjdu na první NTB až v pondělí předpokládám, ale budu moct aspoň přemýšlet o tom BIOSU protože jak jsem četl na webu že pokud nedělá problémy tak se nemá měnit.
misoft
02.07.16,12:35
V tomto máš pravdu - vraví sa: Pokiaľ to maká, nehrab sa v tom! T.z. pokiaľ BIOS pracuje a nevykazuje žiadne anomálie - nechaj pôvodný.
Okrem toho, pozri sa (ak sťahuješ nový BIOS ) - či ten v CMOS nie je ten istý. Často (najmä teraz) už sú v nových NB (posledný rok) tie posledné verzie BIOSu (on sa totiž až tak často nemení).
mlohna
04.07.16,11:05
Děkuji za radu a BIOS jsem neaktualizoval protože v pořádku chodí. První věc po instalaci co jsem udělal tak vypnul aktualizace Windows, za druhé dělal O&O ShutUp10 a udělal jsem zde Apply all settings (agresivní schéma a prosím zajímá mně názor komunity?). Nemohl jsem nikde najít seznam co všechno se má nebo nemá vypnout. Jinak vše procházím ve Win 10 a dle mých prvních postřehů jsou pěkně rychlá a zatím vše funguje mimo čtečky prstů co jsem musel před instalací 10 odinstalovat security manažer verze 7 a další 2 prográmky HP a nainstaluji novou verzi pro 10 a jsem zvědav jestli bude fungovat. Děkuji za vaše názory :).