Robert Pekar
25.06.15,18:17
Dobry den, vedel mi mi nieto pomoct s tvorbou, resp. upravenim mojej tabulky? Neviem ci sa to da, ale potreboval by som par veci...


- do prveho riadku by som chcel mat nastavene, aby mi ukazovalo aktualny den, za nim hned aktualny datum a za tym este aj beziaci cas
- do stlpca "F" by som chcel nastavit bunky tak, ze po kliknuti na bunku by mi vybehol kalendar a ja by som si vybral konkretny den
- do stlpca "G" by som taktiez potreboval otvorit kalendar a vlozit den podla potreby
- do stlpca "H" by som potreboval pre zmenu nastavit odpocitavanie dni podla zadanych hodnot v stlpcoch "F" a "G".

priklad:


kliknem do bunky v stlpci "F" a vyberiem den napr. 25.6.2015
kliknem do bunky v stlpci "G" a zvolim zas nejaky den z kalendara, napr. 5.7.2015
v bunke v stlpci "H" sa mi objavi presny pocet dni do konca, v tomto pripade do 5.7.2015, teda cca 10 dni

da sa to?
Kabaka123
25.06.15,17:22
1. časť . vyriešená marjankajom

znamenko rovná sa"Dnes je: "&ZVOLIT(DENTÝDNE(DNES();2);"Pondelok";"Utorok";"Streda";"Štvrtok";"Piatok";"Sobota";"Nedeľa")&" - "&HODNOTA.NA.TEXT(DNES();"dd.mm.YYYY")&" , "&HODNOTA.NA.TEXT(NYNÍ();"hh:mm:ss")

2. časť - vyriešená

3. časť - vyriešená marjankajom

vzorec v stĺpci H=G4-DNES()
Robert Pekar
25.06.15,19:54
Tie dva linky som nasiel aj ja pred tym,ale moc mudrejsi s toho nie som.
Ale poporade...ten prvy riadok by som teoreticky aj dokazal ozeliet, skor som rozmyslal, aby sa ten datum mal od coho odpocitavat. Potrebujem, aby sa mi tie dni do terminu konca splnenia odpocitavali. Cize som uvazoval nad niecim takym, ze od toho by si bral udaje pre odpocet. Ale to asi nepojde. Takze podme na to takto.
- do stlpca "F" by som chcel nastavit bunky tak, ze po kliknuti na bunku by mi vybehol kalendar a ja by som si vybral konkretny den
- do stlpca "G" by som taktiez potreboval otvorit kalendar a vlozit den podla potreby
- do stlpca "H" by som potreboval pre zmenu nastavit odpocitavanie dni podla zadanych hodnot v stlpcoch "F" a "G" ale tak, ze sa budu realne odpocitavat podla realneho casu. Ale staci mi to na dni.Cize, dnes by to bolo napr. tych 10 dni, po otvoreni zajtra uz o jeden menej a tak dalej az do konca. Len musi to byt nastavene tak, ze ked sa zmenia tie datumy v stlpcoch G a F, zmeni sa aj ten pocet dni a bude spravny odpocet.

A toto akosi nedokazem urobit. A ak to bude potrebovat makra, co asi bude, tak som skoncil definitivne. Cize ak sa najde niekto, kto by s tym dokazal pohnut, budem rad.
marjankaj
25.06.15,20:42
Možno sa nedá.
="Dnes je: "&CHOOSE(WEEKDAY(TODAY();2);"Pondelok";"Utorok";"Streda";"Štvrtok";"Piatok";"Sobota";"Nedeľa")&" - "&TEXT(TODAY();"dd.mm.YYYY")&" , "&TEXT(NOW();"hh:mm:ss")
Robert Pekar
26.06.15,03:33
supeeeeer, funguje. Čiže ten nešťastný prvý riadok je vyriešený. Aj keď ešte ma napadá...nedá sa to urobiť tak, že ten čas bude aj bežať v reálnom čase? Teda, že bude bežať už v otvorenom hárku? On beží niekde na pozadí a po zatvorení a opätovnom otvorení sa zmení, ale chcelo by to, aby to bežalo už na otvorenom hárku.
Ďakujem veľmi pekne. A teraz ešte ten zvyšok
marjankaj
26.06.15,17:46
No kalendár tu už niekto priložil, pohľadaj si. Nechce sa mi vymýšľať znova koleso a ani vyhľadávať.
sthruska
27.06.15,03:49
Dá sa. Ale cez makro/VBA. Ale Tebe sa do toho nechce. Takže sa nedá :) Takto sa nič nenaučíš. A keď chceš Excel využívať v plnom rozsahu, tak bez VBA to nejde.
Kabaka123
27.06.15,06:16
nainštaluj RJ tools od Radka Jurečka... tam máš kalendár

http://www.rjurecek.cz/excel/rj-tools/
Robert Pekar
27.06.15,08:29
Ok, cize som pouzil ten doplnok RJ Tools, a toto riesi moj dalsi problem s vkladanim kalendara do bunky.
Dakujem za pomoc. Uz ostavaju len dva.
- Ako docielit, aby sa v tom prvom riadku menil cas "online", teda aby som nemusel zakazdym ulozit a opatovne otvorit okno, proste aby tie minuty, resp aj sekundy bezali podla aktualneho casu
- aby sa dni do konca automaticky odpocitavali podla aktualneho casu.

Da sa to nejako?
marjankaj
27.06.15,08:33
Šak kukni do mojej prílohy.
Kabaka123
27.06.15,08:58
tak tak... v marjankajovej pílohe sa mení čas online
a v stĺpci H je vzorec... zajtra pozri, či tam bude o deň menej

a znovu opakujem... reálny čas je systémový čas pc... aký čas nastavíš na pc, taký reálny čas budeš mať...
Robert Pekar
27.06.15,09:00
Aha, prepac, nevsimol som si. Ale pozeram, ze ten vzorec je nastaveny len na prvy riadok. Ked som to rozsiril aj na dalsie, ostali mi tam cisla (nieco ako hlasenie chyby). Neda sa to skryt? Aby sa objavovali udaje az po zadani datumov?
Kabaka123
27.06.15,09:11
aby bežal čas v reálnom čase?... a čo nebeži? však beží.... aspoň mne...čas budeš mať taký, aký je nastavený na PC....
Kabaka123
27.06.15,09:18
skryť obsah bunky - formát bunky - vlastné - typ a daj dve bodkočiarky; ;
Robert Pekar
27.06.15,09:27
uz bezi, chyba bola u mna. Nevsimol som si to.
Robert Pekar
27.06.15,09:29
A naopak, chce sa mi do toho. Tajomstvo makier je moj maly sen. Len neviem tak dobre po anglicky, aby som to cele dokazal prelusknnut.
Kabaka123
27.06.15,09:33
to je aj môj prípad...ja tak závidím ľuďom, ktorí toto ovládajú...
Robert Pekar
27.06.15,10:02
Tie bodkociarky nie, to mi komplet skrye obsah bunky, ja tam potom potrebujem vidiet ten vysledok po odpocte dni.
Kabaka123
27.06.15,15:04
keď budeš postupne pridávať výsledok.. tak sa hodnota zmení na dni..
Robert Pekar
28.06.15,20:35
No a aby som to dotiahol do uspesneho konca...este par otazok

- daju sa nejako nastavit bunky v stlpci "H", aby sa tam objavoval iba vysledok podla nastaveneho vzorca? Teda aby sa tam objavil iba ten pocet dni a nie to cislo -42183

- daju sa nejako nastavit bunky v stlpci "I", aby sa menili hodnoty podla zadanych kriterii?
Potrebujem tam zadat tri urovne
A sice...akonahle bude v stlpci "H" hodnota bunky napr. 5 a viac, bude mi ukazovat text "do konca je este dost casu". Akonahle bude hodnota bunky medzi 4 az 3, bude text "blizi sa koniec datumu realizacie" a ked bude hodnota bunky 2 a menej objavi sa text "pozor, koniec realizacie!"

- daju sa nastavit bunky v stlpci "K", aby po zvoleni hodnoty "Áno" vysvietilo cely riadok na zeleno a zastavil sa odpocet dni v stlpci "H"?

- da sa to cele zamknut tak, aby sa zamkli iba riadky 1, 2, 3 a stlpce "H" a "I" proti zapisu, aby to skrylo vzorec a aby sa dalo pisat do zvysku buniek tak, aby fungoval filter v riadku 3? Mne sa to zatial nepodarilo. Zamknem co potrebujem, aj vzorec skryjem, ale potom mi nefunguje ten filter...
Kabaka123
29.06.15,07:15
k prvej časti
- ešte raz opakujem - v stĺpci H sa bude objavovať správny výsledok, keď budeš postupne vypĺňať stĺpec F a G

pozri toto
http://excelplus.net/jak-neprosvihnout-termin-revize/

posledná časť
- uzamknutie určitej oblasti
najprv musíš odomknúť všetky bunky a potom môžeš uzamknúť určitú oblasť

http://www.porada.sk/t113235-zabezpecenie-udajov-v-bunkach.html
Robert Pekar
29.06.15,09:45
Áno, pri vypĺňaní stĺpca F a G sa bude objavovať správna hodnota, ale chcem nejako skryť tie čísla, keď tie dva stĺpce nemajú zadanú žiadnu hodnotu. Teraz mi to tam svieti na červeno a s 5 miestnym číslom.
Podmienený formát mi je jasný, len neviem ako mám dostať text do vedľajšej bunky, ale skúsim.
A v stĺpci K, to je správne, tam je nastavený rozbaľovací zoznam "áno", "nie" a prázdne políčko. A ja potrebujem pri zvolení "áno" vysvietiť celý riadok na zeleno a zastaviť odpočet dní podľa kalendára. Ináč budú dni odpočítavať do mínusu.

a to uzamknutie som skúšal už na neviem koľko spôsobov, všetko uzamkne ako má, ale nefunguje mi potom možnosť filtra (v tom žltom riadku...)
Kabaka123
29.06.15,10:00
aha stĺpec K, ok ... ja som pozerala Marjankajovu prílohu, nie Tvoju

pozri toto,
či nemáš nikde možnosť zadať, Zastaviť, ak je splnená podmienka

https://support.office.com/sk-sk/article/Spravovanie-nadradenosti-pravidla-podmienen%C3%A9ho-form%C3%A1tovania-063cde21-516e-45ca-83f5-8e8126076249?ui=sk-SK&rs=sk-SK&ad=SK

pri zamykaní listu máš možnosť odfajknúť čo bude aktívne... teda aj automatický filter... je tam viacej možností...
Nastroje - Zamok - Zamknut zosit-použiť AUTOMATICKÝ FILTER
Robert Pekar
29.06.15,16:14
super, k tomu funkcnemu filtru a zamknutej bunke som sa dopracoval.
Robert Pekar
30.06.15,14:44
Tak sa mi to podarilo dotiahnut do uspesneho konca. No nastala trochu zmena planov. A sice. Da sa nastavit, aby mi po kliknuti v stlpci "K" na moznost "Ano" ostali zachovane vsetky funkcie ako su teraz, ale cely riadok by mi kompletne presunulo na dalsi harok a z povodneho by ho vymazalo? Finalna tabulka v prilohe.
Kabaka123
30.06.15,17:00
k prvej časti - vymazanie riadku

pozri toto

http://www.porada.sk/t186806-excel-jednoduche-makro-na-vymazanie-riadku.html

k druhej časti... najjednoduchšie....
presun na ďalší hárok - do bunky, kde chceš preniesť informácie - dáš znameninko rovná sa - prepneš sa do do prvého hárku a klepneš na bunku, ktorú chceš preniesť...

alebo sa pozri na funkciu VLOOKUP alebo HLOOKUP
tieto funkcie vyhľadávajú informácie, jedna v stlupcoch - vertikálne a druhá v riadku - horizontálne

https://support.office.com/sk-sk/article/HLOOKUP-funkcia--a3034eec-b719-4ba3-bb65-e1ad662ed95f

https://support.office.com/sk-sk/article/VLOOKUP-funkcia--0bbc8083-26fe-4963-8ab8-93a18ad188a1

http://www.excel.sk/funkcia-vlookup/

vymazať a preniesť naraz... je už nad moje sily
vidím,že sa Ti podarilo skryť hodnoty... šikovný:) - vyriešené
aj stĺpec K je poriešený :) šalamúnsky:)

ja osobne by som tam pridala viac farieb do podmieneného formátu... ale to som ja, ja mám rada farebné tabuľky...
Robert Pekar
30.06.15,17:28
Toto bude chciet makro...ale nevadi, nejako snad poriesim. Kazdopadne dakujem za pomoc ;-)
Farby su zatial len predbezne, tie si viem pomenit kedykolvek. Toto je len testovacia verzia.
Kabaka123
30.06.15,17:32
keby si sa trochu pohrabal na porade... je tu už dosť veľa prípadoh ohľadne prenosu údajov, resp. použitia funkcie VLOOKUP, možno by Ti niečo pomohlo
Robert Pekar
01.07.15,15:11
tak mam poriesenu celu tabulku...ale vedel by mi niekto napisat postup ako vytvorim uplne jednoduche makro? Potrebujem na jednom harku vytvorit tlacitko na ktore ked kliknem, tak ma presunie na druhy harok. Da sa to sice cez hypertextovy odkaz, ale chcel by som tam mat cez makro.
Kabaka123
02.07.15,04:32
pozri toto

http://www.pc-help.cz/viewtopic.php?f=35&t=38989

Private Sub CommandButton1_Click()
Sheets("List2").Select
End Sub

je tam aj príloha
Robert Pekar
02.07.15,13:35
ano, mam to...dakujem
Kabaka123
02.07.15,13:45
som rada že som pomohla...:)