JI76
03.07.15,09:54
Ako individualny vlastnik bytu, mozem vystupit z bytoveho druzstva spravujuceho nas bytovy dom citajuci 72 bytov ? Ak ano, ako a komu by som uhradzal platby za udrzbu domu, osvetlenie spolocnych priestorov, vytahov ci udrzbu vod. a el. pripojok, stupaciek.

Dovodom otazky je nehospodarne nakladanie druzstva, opakovane nezmyselne rekonstrukcie i vyhrazky majitelom. Vdaka za odpoved.
sito
03.07.15,07:59
Áno, môžeš. Písomnou žiadosťou o ukončenie členstva v družstve. Komu budeš platiť? Správcovi VÁŠHO domu, ak je ním družstvo, tak družstvu.

" Pri obstarávaní služieb a tovaru je správca povinný dojednať čo najvýhodnejšie podmienky, aké sa dali dojednať v prospech vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Správca je povinný riadiť sa rozhodnutím nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o výbere dodávateľa."

Nájdeš tu:

http://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-182
Chobot
03.07.15,09:03
Sito, neviem, či som správne pochopil otázku JI76, ale splieta tu asi hrušky s jablkami.

Podľa mňa si mýli správcovstvo s členstvom v družstve. On je individuálny vlastník bytu, tak neviem, prečo by mal byť členom družstva. Podľa mňa on chce ukončiť zmluvu so správcom domu, ktorým je bytové družstvo.

PRe JI76 - zmluvu o správe domu nemôžeš vypovedať individuálne. Ak nie ste spokojní so spôsobom správy domu, môžete na schôdzi príslušným hlasovaním rozhodnúť o zmene správcu. Nájdete si iného a dáte o tom hlasovať. Musí to ale srpaviť celý dom, nie iba jeden vlastník. Ty si zaviazaný zmluvou o správe a tú nemôžeš ukončiť. Ani keby si ju nepodpísal, tak sa jej podmienky vzťahujú na teba.
sito
03.07.15,09:24
Ale nie! Dom bol družstevný, byt tiež. On musel byť členom družstva, inak by mu družstvo byt neprenajalo. Byt si previedol do osobného vlastníctva, stal sa vlastník bytu, no členom družstva zostal. Pýta sa "môžem vystúpiť z bytového družstva" Môže! Členom prestane byť, vlastníkom bytu, spoluvlastníkom domu zostane. Najlepšie písomne, že?

Komu bude platiť? Správcovi! Podľa zmluvy o výkone správy, ktorá je platná aj pre neho ako budúceho nečlena družstva.

"Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik je záväzný pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaný nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome."

No ale vlastníci môžu zmluvu so správcom ukončiť.

"Zmluva o výkone správy sa uzatvára so správcom písomne na neurčitý čas. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome môžu vypovedať zmluvu o výkone správy len na základe rozhodnutia podľa § 14. Výpovedná lehota je tri mesiace, ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak. Výpovedná lehota začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede."

Sám nič nespraví, ale spoločne, spoločnými silami ... dôvody uvedené môžu zmeniť, že?
JI76
07.07.15,08:34
Vdaka za radu. Ja som pozeral do stanov druzstva, kde je napisane toto:

'1. Člen môže z družstva vystúpiť. Členstvo zaniká uplynutím doby dvoch mesiacov, táto lehota začína plynúťprvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení písomného oznámenia člena o vystúpení z družstva.'

Preto aj z toho usudzujem, ze vystupenie je mozne.
sito
08.07.15,17:43
Áno, je! No vystúpenie ťa nezbaví povinnosti vlastníka bytu a podielu na spoločných častiach domu, spoločných zariadeniach domu vyplývajúcich zo zákona a zmluvy o výkone správy so správcom domu, družstvom.

Máš ako člen družstva nejaké výhody u jeho správcu, družstva, bytového? Nebudeš správcom diskriminovaný pri poskytovaní správy domu pre váš dom?