Cila
27.05.06,23:15
Kamarát kúpil byt v štvorbytovke na prízemí pod ním je garáž, nad ním jeden byt, chystá sa robiť rekonštrukciu bytu a to
nová kupeľňa, plávajúca podlaha atď. To by bolo v poriadku, ale by chceli robiť aj stavené úpravy ako : z detskej izby spraviť kuchyňu ktorá je hneď
pri kúpeľni s vodou a odtokom by problém nebol, vybúrať časť steny medzi
novou kuchyňou a obývačkou kde by bol priamy vchod a barový pult. Takto by získali pekný veľký priestor a byt by nebol taký zaškatulkovaný s malými izbami. Objednali si statika, ktorý vyhotoví projekt a podľa toho budú stav.úpravy vykonávať. Včera sa dozvedeli od susedov / ostatní traja z domu/, že oni s tým nesúhlasia, lebo sa podľa nich zrúti celý dom.
Je toto vôbec možné? SVB majú založené, majú nato právo, aby zasahovali do súkromia druhého človeka? Ako sa potom robia rekoštrukcie v panelákoch keď možno ešte je nad nimi 10 poschodí? Čo všetko treba ešte pri takýchto rekoštrukciach okrem statika? Kto viete odpovedzte prosím Vás, je to dosť súrne .Ďakujem
:confused: :eek: Cila
Orim
27.05.06,22:13
182/1993
§11
odstavec 4

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového
priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad
domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých
vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté.
13)

------------------------------------------------------------------
13) Napr. § 54 a nasl. zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon)
v znení zákona č. 103/1990 Zb. a zákona č.262/1992 Zb.
.................................................. ..............................................

Na mestskom úrade odbor stavebníctva zatial vždy požadoval vyjadrenie spoločenstva ak niekto žiadal o úpravy (napr. prestavba jadra a pod.)

Prikladám posledný model zákona upravený o dodatky
DušanČ
27.05.06,22:22
Túto problematiku rieši zákon č. 367/2004 Z.z, platný od 01.07.2004, ktorý bol prijatý ako novela pôvodného zákona č. 182/93 Z.z. o bytoch a nebytových priestoroch. V zmysle cit. zákona 367 o všetkých dôležitých záležitostiach domu rozhoduje členská schôdza spoločenstva vlastníkov. V prípade Tvojho kamaráta sa jedná o prestavbu, ktorá medzi tieto dôležité záležitosti patrí. Schváliť prestavbu musí 2/3-nová väčšina prítomných vlastníkov na schôdzi, pričom účasť musí byť vyše 50 %-ná.
Cila
28.05.06,07:03
Ďakujem Vám za rýchlu odpoveď
Cila
GABRIELA
28.05.06,09:56
V zákone 182/93 Zb. je slovo " neprimerane". Pokiaľ zasahuje do nosných častí domu musí mať vyjadrenie statika, ktorý posúdi, či daný zásah je možné vykonať. Mám skúsenosť , že už daný súhlas ani nevydal. Ale ostatné zásahy sú podľa mňa primerané, pokiaľ ich vykonáva v súlade s domovým poriadkom- čas od-do, dodržanie poriadku v spoločných priestoroch a pod. Inak by to bol podľa mňa zásah do súkromného valstníctva. Vlastník bytu nesmie zasahovať do výzoru domu napr. si absurdne vymyslím že si bude chcieť dorobíť balkón.....bez súhlasu ostatných vlastníkov domu a samozrejme ostatných potrebných súhlasov a povolení z príslušných úradov.
miko57
29.01.07,13:49
U nás v našom dome SVB vyžaduje pri prestavbách bytových jadier aj revíznu správu od elektro inštalácie. Myslím si, že je to dôležité pretože stupačky prechádzajú všetkými bytmi a ide o bezpečnosť v dome.
Inak veľké problémy s prestavbou bytu u nás nerobíme. Väčšinou, ľudia prerábajú bytové jadrá za murované. Tam sa nezasahuje do nosných konštrukcií, takže SVB požaduje iba nahlásenie na príslušný stavebný úrad.
Elena Navrátilová
29.01.07,15:36
K prestavbe jadier má byť povinne aj statický posudok.
lubica_02
29.01.07,15:41
K prestavbe jadier má byť povinne aj statický posudok.
pri každej prestavbe bytoveho jadra? Nestaci len ohlasovacia povinnost na MU aniv pripade popisu pouziteho materialu / ypor,hebel.. odlahcene materialy/ ?
U nas sa to robi len takto a nevzyaduje sa ani revizna sprava elektroinstalacie.
Elena Navrátilová
29.01.07,15:45
Statický posudok musí byť. Je aj v zákone, ak sa prejavia časom nejaké statické závady na dome, môže sa žiadať náhrada od tých, ktorí robili prestavby bez potrebných náležitostí, teda aj chýbajúci statický posudok.
Jozef I
29.01.07,20:21
Ja by som sa vrátil k pôvodnej otázke: Môžu susedia nesúhlasiť? Odpoveď znie - Môžu. Ale na druhej strane ich do toho nič nie je. Byt je mojim vlastníctvom. Vybúranie priečky v prípade, že je na to statický posudok nie je závislá od rozhodnutia 2/3 väčšiny vlastníkov bytov. Ja si vo svojom byte môžem robiť čo len chcem, ak tým neohrozím a neobmedzujem v užívaní ostatných nájomníkov. Ak mi statik povolí prestavbu a ja ju ohlásim na mestkom úrade, nevidím dôvod na schvalovanie ostatných nájomníkov. Hádam sa nemusím spovedať všetkým majiteľom bytov, že idem niečo vo svojom vlastnom byte robiť. Samozrejme súhlasím s názormi, že si nemôžem spraviť balkón, ani si dať spraviť z okna komín z krbu a pod. Na to už potrebný súhlas asi potrebujem, lebo to zasahuje do spoločných častí domu. Ale upraviť si kuchyňu, alebo si ju spraviť v inej miestnosti je čisto na mne, ak splním všetky oznamovacie a bezpečnostné predpisy, t.j. plyn , elektrika a voda. Jediné čo môžem, je oznámiť spoločenstvu že idem robiť prestavbu v byte a budem v určitej hodine robiť väčší hluk. Je na dobrých mravoch že by som to mal aj dopredu ohlásiť ostatným obyvateľom aby vedeli že tam bude hluk. Toľko môj názor.
Halli
30.01.07,08:24
Ja Vám to poviem tak: dovtedy si budú všetci robiť v bytoch to, čo oni chcú, kým sa niečo nestane... Je to pekne, že sme zrazu prišli všetci k vlastníctvám a chováme sa ako neohroziteľní majitelia... vieme si vybaviť "za peniaze " všetko- aj statický posudok, ktorý nebol v poriadku... Už som bola toho svedkom...A statik, ak povolí to čo nesmie si sam kope jamu. Bohužial u nás sa dá aj to!
Nič proti tým čo si dajú tieto posudky spraviť a sú v norme a robia to hlavne s ROZUMOM no verte tomu, že prípadov, keď sa pohne so statikou domu, nakoľko sa prerábaju vo veľkom jadrá, buraju priečka vymieňaju okná, prerábajú balkóny...týchto pripadov začne pribúdať a potom sa len všetci budú čudovať : ako sa to mohlo stať? to už bude ale neskoro. Tie panelaky majú svoje projekty a su podľa toho postavené. Nie su prepočítané na takú obrovskú zaťaž. A tak len toľko na záver, dúfam, že mňa také niečo nepostretne a vedenie SVB už bude mať vtedy úplne niekto iný...:rolleyes:
GabiZ
30.01.07,11:36
Na každú prerábku bytu potrebuješ súhlas alebo povolenie od Mesta, treba spraviť ohlásenie stavebných úprav (tlačivo ti dajú na mestskom úrade) a tam je napísané, čo všetko treba k tomu doložiť. Oni by mali podľa projektov posúdiť, či je možné takúto úpravu urobiť alebo nie. Pri ohlasovaní stavebnej úpravy myslím nie je potrebný súhlas susedov (už si to nepamätám), ale ak sa zasahuje do statiky, ide už o povolenie a tam treba súhlas susedov. Treba si to každopádne overiť na mestskom úrade.
duficek
30.01.07,12:05
Ja Vám to poviem tak: dovtedy si budú všetci robiť v bytoch to, čo oni chcú, kým sa niečo nestane... Je to pekne, že sme zrazu prišli všetci k vlastníctvám a chováme sa ako neohroziteľní majitelia... vieme si vybaviť "za peniaze " všetko- aj statický posudok, ktorý nebol v poriadku... Už som bola toho svedkom...A statik, ak povolí to čo nesmie si sam kope jamu. Bohužial u nás sa dá aj to!
Nič proti tým čo si dajú tieto posudky spraviť a sú v norme a robia to hlavne s ROZUMOM no verte tomu, že prípadov, keď sa pohne so statikou domu, nakoľko sa prerábaju vo veľkom jadrá, buraju priečka vymieňaju okná, prerábajú balkóny...týchto pripadov začne pribúdať a potom sa len všetci budú čudovať : ako sa to mohlo stať? to už bude ale neskoro. Tie panelaky majú svoje projekty a su podľa toho postavené. Nie su prepočítané na takú obrovskú zaťaž. A tak len toľko na záver, dúfam, že mňa také niečo nepostretne a vedenie SVB už bude mať vtedy úplne niekto iný...:rolleyes:
priecky a steny s otvormi ako okna a dvere nie su nosne konstrukcie domu! takze upravy tychto stien nenarusaju statiku, ine to je, ked sa chce preburat nosna stena, tam treba posudok statika. statik je cely zivot jednou nohou v base, pochybujem ze by za par korun odobril narusenie nosnej steny a vystavil sa dobrovolne a vedome riziku...

osobne sa ani ludom nedivim, ze prerabaju bytove komunisticke jadra, ved tie papundekle to je hroza....v panelaku mame nastastie jadro murovane, ale pri niektorych jadrach mam pocit, ze su robene z kartonu a nemam z toho dobry pocit...
zsolt69
30.01.07,12:27
Aj ja som prerábal bytové jadro. Ešte vtedy nebolo vytvorené SVB. Spýtal som sa bývalého správcu, že aké povinnosti mám. Stačilo len oznámiť čo chcem prerábať,situačný plán pôvodného stavu a nového stavu. Žiadnú revíziu od elektroinštalácii ani vyjadrenie statika nepožadovali.
Halli
30.01.07,13:10
Duficek, te je vsetko o.k., ale vidiš predo mnou. Nepotrebovalo sa nič a takých je spústu.Robila som roky na bytovom a viem, že sa to robilo bez hlásení a statických posudkov. A ver že je toho veľa a príbudajú ďalšie v jednom paneláku...kolko to unesie , čo myslíš? A čo sa týka okien ide o zaťaž, nie o to či je alebo nieje nosná priečka...porovnaj si suché drevené okno s plastovým dvojsklom...to je ina váha...Nehovorím o mnohých ktorí urobili jadrá s betonových kvadrov, lebo robil pri tom, viem o dvoch prípadoch. A pod nim v pivnici je cela priečka oddelená a hýbe sa. Opakujem, že domy nie su na to prepočítané a časom sa to prejaví, ale ja tomu určite nezabránim ani nikto z nás. Je to bezhlave a mnohokrát proti rozumu, čo niektorí dokážu. Len nech MÁM JA! však to je moje a možem si robiť čo chcem...
miko57
30.01.07,14:23
Máme spoločenstvo už od roku 1996. Po vzniku spoločenstva chceli vlastníci prerábať jadrá. Vtedy naše SVB požadovalo aj vyjadrenie statika, revíznu správu od elektroinštalácie nie.
Vyjadrenie statika bolo vo všetkých prípadoch kladné, v tom zmysle, že keď sa nebude zasahovať do nosných konštrukcií a na stavbu nového jadra sa použijú odľahčené materiály všetko je v poriadku. Sme štvorpodlažná bytovka.
K vyžadovaniu revíznej správy elektro po prestavbe nás inšpiroval prípad ktorý sa stal vo vedľajšej bytovke takej istej ako naša. Tam po zapnutí el. sporáka vlastník išiel pustiť vodu z vodovodu a dostal ranu. Neskôr sa zistilo, že mal zle zapojený el. sporák (nepripojený nulový vodič, a iné závady v el. inštalácii) nebudem to tu všetko spomínať sú to odborné záležitosti. Šťastie že sa to zistilo skoro a bez ujmy na zdraví.
Odvtedy sme sa rozhodli požadovať revíznu správu el. po rekonštrukcii jadra.
Súhlas susedov nevyžadujeme. Každý kto prerábal jadro všetkých o tom včas informoval. Nikto sa nikdy nesťažoval na zvýšenú hlučnosť alebo niečo iné keď niekto prerábal jadro. Zbytočne predsa nikto nebude robiť hluk.
U nás stým nemáme problém, zatial.
Halli
02.02.07,08:08
priecky a steny s otvormi ako okna a dvere nie su nosne konstrukcie domu! takze upravy tychto stien nenarusaju statiku, ine to je, ked sa chce preburat nosna stena, tam treba posudok statika. statik je cely zivot jednou nohou v base, pochybujem ze by za par korun odobril narusenie nosnej steny a vystavil sa dobrovolne a vedome riziku...

osobne sa ani ludom nedivim, ze prerabaju bytove komunisticke jadra, ved tie papundekle to je hroza....v panelaku mame nastastie jadro murovane, ale pri niektorych jadrach mam pocit, ze su robene z kartonu a nemam z toho dobry pocit...


Najnovší prípad spred desiatich minut: V budove kde mám kancel sa prerába priestor, buraju do steny velký otvor, vyburavaju zarubne ...pýtala som sa či to majú posudené od statika, či to nahlasovali niekde. Viete aká bola odpoveď veduceho stavby? Čo po tom, keď majitel platí... Tak takéto je naše ponímanie vlastníckých práv.Presne ako som to opísala v predošlých príspevkoch. Na druhej strane chodby majú tieto otvory do steny dvaja pod sebou. Stena je 3,4 m dlhá, je v nej otvor pre dvere a další tento otvor 2x2 metre. Maju to presne pod sebou. Nikomu to nehlásili! taká je realita a som zvedava čo by na to povedal statik.
duficek
02.02.07,08:23
slavica - tak sa ho opytaj
Halli
02.02.07,09:33
....a čo s tým zmôžem? má prachov ako... a predsa ja mu nebudem hovoriť do toho čo má robiť :rolleyes: a podavať nanho oznamenia na urady...tak to mám inej práce až až... ale Dufi tým som nechcela na teba utočiť, tvoje názory si važim ;) to ma len rano poburilo tak som to sem šlahla :)
duficek
02.02.07,09:55
nie tak som to myslel :)
ziadne "bonzaky", ale mozno by ta "ukludnil" tym, ze na take prace posudok statika naozaj netreba :) lebo sa mi zdas tym trochu vytocena...
ja ta chapem, tiez by mi nebolo jedno keby sa v dome buralo a stavalo len tak bezhlavo.
buranie otvorov do nenosnych stien, buranie zarubni naozaj nema vplyv na statiku domu, aj keby to urobili na kazdom poschodi, lebo nenarusa nosne steny. nosny system je dimenzovany s velkymi rezervami kvoli bezpecnosti.
Halli
02.02.07,20:00
Vieš čo Dufik ;) je mi to už fuk, nech si robia čo chcú, horšie že ja mám v kancli panel nad hlavou popukaný, akoby sa mal v polke zlomiť... tak snáď ma to ešte prežije :eek: zakryjem to sadrokartonom a bude... a vyvrtam si do všetkých stien otvory, a budem tu predávať pivo :--- tak a finito :D
duficek
02.02.07,20:18
ty v kancli, my mame v obyvacke plafon puknuty od steny k stene - prizemie, nad nami 6 poschodi - drzi to tak uz 20 rokov :)
peruza
24.03.07,15:30
Túto problematiku rieši zákon č. 367/2004 Z.z, platný od 01.07.2004, ktorý bol prijatý ako novela pôvodného zákona č. 182/93 Z.z. o bytoch a nebytových priestoroch. V zmysle cit. zákona 367 o všetkých dôležitých záležitostiach domu rozhoduje členská schôdza spoločenstva vlastníkov. V prípade Tvojho kamaráta sa jedná o prestavbu, ktorá medzi tieto dôležité záležitosti patrí. Schváliť prestavbu musí 2/3-nová väčšina prítomných vlastníkov na schôdzi, pričom účasť musí byť vyše 50 %-ná.
/peruza/nemáš celkom pravdu.túto problematiku rieši zákon 367 v § 14 odst. 3
(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení pohl'adávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru, o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorovv dome, o zmene spôsobu výkonu správy a o zmluve o spoločenstve rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Na toto hlasovanie sa nevzťahujú ustanovenia odsekov 2 a 6.
odst.2 hovorí o hlasovaní nadpolovičnej väčšiny po jednej hodine trvania schôdze a odst. 6 hovorí o písomnom hlasovaní
nie je teda pravda,že o tejto veci môže hlasovať 2/3 zúčastnených na schôdi po jednej hodine trvania schôdze.
Gapo
04.04.07,16:27
Otázne je čo kto považuje za stavebné úpravy. Samozrejme nik nemôže namietať, ak si niekto dá vymurovať zničené a plesnivé jadro, alebo montáž plávajúcej podlahy a dlažby. To sú práce, ktoré inteligentný majster urobí tak, že o tom ani susedia nemusia vedieť. Ale búranie aj keď len napr. priečok , zárubní dverí, nieto ešte nosných častí aj keď so súhlasom statika, ten totiž dáva súhlas len zo statického hľadiska sa už akosi nehodí do obývaného domu. Totiž tieto práce sa akosi nezaobídu bez práce búracieho kladiva alebo rezačky betónu a to by som doprial potom aj tomu dotyčnému aby sa mu rovným dielom dostalo odplaty, ale bohužiaľ to väčšinou tak nie je. Preto nestačí konštantovať, že nikoho nič do toho nieje, je to moje. Tak potom si láskavo aj ten hluk nechajte vo svojom byte a neobmedzujte ostatných v ich vlastníckych právach! Myslím týmto tých čo si myslia že môžu všetko. Preto by ten súhlas mal byť, nie kvôli prerábke, ale kvôli neprimeraným technologickým postupom. Pretože ak majiteľ nechá firmu v byte robiť si s čím chce, tak to sa ostatní idú zblázniť, poznám to dôverne u nás teraz takýto inteligentný papier jeden vlastník vyvesil, že bude robiť drobné stavebné práce a udržovať poriadok počas prác aj po skončení, ale papier znesie všetko, mali by ste vidieť a zažiť skutočnosť. A je tiež na pováženie či tie otrasy, ktoré pri búraní vzniknú nepopraskajú napr. fasádne spáry a poťažne neuvoľnia kanalizačnú stupačku a pod. a potom sa budú dožadovať opravy zo spoločného. To je len môj názor.
Orim
04.04.07,19:54
Ono je presne stanovené čoho sa týka len ohlasovacia povinnosť a na čo je treba povolenie
svojar
05.04.07,08:33
Slušnosťou by ale bolo aspoň oznámiť susedom aké práce a kedy bude vykonávať. Prípadný sused napr. môže na ten čas odcestovať a nebyť tak vystavený hluku. To sa mi to hovorí - dôchodcovi.
U nás stavebný úrad nevydá povolenie, pokiaľ nie je súhlas najbližších susedov- aj na prerábku bytového jadra. Zatiaľ ale každý u nás súhlas dal.
Orim
06.04.07,01:33
U nás treba vyjadrenie SVB


Skúsim dať krátky výcuc zo stavebného zákona.
willma
06.04.07,07:51
ja k tým stavebným úpravám len toľko, skoro každý v baráku už robil nejakú tú prestavbu, niektorí aj viac krát alebo nekonečne dlho. Vždy sme to nejakým spôsobom odtolerovali a pretrpeli. Vytočená som bola len párkrát hlavne vtedy, keď mi ledva synátor, v tom čase pármesačný zaspal a susedia, ktorí si robili pravdepodobne z bytu ementál, začali vŕtať- podotýkam že to boli tí dlhodobí prerábatelia. Ale všetko raz skončilo a po dlhých rokoch sme si dovolili konečne tú prestavbu spraviť aj mi. To ste mali vidieť tie ohlasy. Najviac ma škrelo, že plnú s prepáčením hubu rečí mali tí, ktorí si už svoj byt viackrát a dokonca veľmi bezohľadne upravovali. Takže si myslím, že všetko je to len a len o ľuďoch a ich vzájomnej tolerancii a nestavať sa k tomu spôsobom ja už svoje mám a ostatní nech si pískajú a keby náhodou niečo chceli tak im to znepríjemním ako sa dá a dokonca aj udaním.
Manual
06.04.07,08:02
ja k tým stavebným úpravám len toľko, ....... To ste mali vidieť tie ohlasy. Najviac ma škrelo, že plnú s prepáčením hubu rečí mali tí, ktorí si už svoj byt viackrát a dokonca veľmi bezohľadne upravovali. Takže si myslím, že všetko je to len a len o ľuďoch a ich vzájomnej tolerancii a nestavať sa k tomu spôsobom ja už svoje mám a ostatní nech si pískajú a keby náhodou niečo chceli tak im to znepríjemním ako sa dá a dokonca aj udaním.
Ale ako ťa poznám, tak si im ich poznámky náležite okomentovala...:D
A bol pokoj.
willma
06.04.07,08:20
Ale ako ťa poznám, tak si im ich poznámky náležite okomentovala...:D
A bol pokoj. Tomu ver že hej :D aj keď návšteva a zisťovanie správcom ma riadne otrávilo, ale nakoľko vedel aj správca čo robíme tak to až také hrozné nebolo
empaty
14.04.07,10:53
Na každú prerábku bytu potrebuješ súhlas alebo povolenie od Mesta, treba spraviť ohlásenie stavebných úprav (tlačivo ti dajú na mestskom úrade) a tam je napísané, čo všetko treba k tomu doložiť. Oni by mali podľa projektov posúdiť, či je možné takúto úpravu urobiť alebo nie. Pri ohlasovaní stavebnej úpravy myslím nie je potrebný súhlas susedov (už si to nepamätám), ale ak sa zasahuje do statiky, ide už o povolenie a tam treba súhlas susedov. Treba si to každopádne overiť na mestskom úrade.
Súhlasím s GabiZ, ale doplním ju v tom, že pri zásahoch do statiky domu podľa stavebného zákona sa už vyžaduje stavebné povolenie, ktoré vydáva príslušný stavebný úrad mestskej časti alebo mesta. Vtedy prebieha klasické stavebné konanie, kde sa vyžaduje okrem iného aj súhlasný statický posudok a kde sa VYJADRUJÚ dotknuté osoby - susedia vlastníci. Ak je vyjadrenie negatívne, to ešte neznamená, že stavebný úrad nemôže po posúdení všetkých okolností vydať právoplatné stavebné povolenie.

Susedia sa môžu ale odvolať na nadriadený stavebný úrad a potom aj na súd, aby vydal predbežným opatrením tzv. stavebnú závoru, až do rozhodnutia vo veci samej o právoplatnosti vydaného stavebného povolenia. Čiže dôjde k súdnemu konaniu, čo môže trvať aj niekoľko rokov. Vlastník čo chce prerábať môže nakoniec uspieť, ale trvá to dlho (roky) a to asi čakať na takéto pyrhovo víťazstvo nebude.

Závisí od toho ako sa budú vedieť susedia účinne právne brániť. Väčšinou vlastníci žiaľ nedodržiavajú pri prerábke stavebný zákon a búrajú a prerábajú. Ak to spravia, nikto im v tom v byte nezabráni, a nastáva opačné garde, že dotknutí vlastníci sa dožadujú zrušenia stavby, čo však už často nie je možné!! :-)) A prax je taká, že sa udelí pokuta a legalizuje sa stavba. Dotknutí vlastníci sa môžu obrátiť aj teraz na súd že im bola týmto konaním spôsobená škoda, ale to by ju museli vyčísliť a preukázať!!! Čo zväčša je poväčšine veľmi obtiažne a niekedy nemožné.

Takže možno pre prestavovateľa: ja by som si dal vypracovať SERIÓZNY znalecký posudok (možno od dvoch znalcov), a obrátil sa na stavebný úrad so žiadosťou o stavebné povolenie. Akonáhle by bolo vydané právoplatné stavebné povolenie, hneď by som vykonal prestavbu.

Tak ako je zneužiteľný náš súdny systém na prekazenie zámeru prestavby, tak isto je aj zneužiteľný na dovolateľnosť sa práva na nesúhlas s prestavbou.
Pokial súd rozhodne o predbežnom opatrení, prestavba môže byť hotová a nastáva fáza domáhania sa prípadnej škody na súde (tiež dlhé roky), ak vôbec vznikne, ale tentoraz pre spolususedov.....
Daniela
27.04.07,12:10
Sused pri rekonštrukcii -prestavbe jadra poškodil elektroinštaláciu tak, že v mojom jadre a kuchyni nie je elektrická energia.
Poraďte prosím, ako ho slušne upozorniť, že treba dať veci doporiadku.
Je to dlhodobá záležitosť, viac než pol roka- raz svieti a raz nie. Podľa toho ako sa v byte pohybujú.
tonito
17.12.08,10:49
Ja Vám to poviem tak: dovtedy si budú všetci robiť v bytoch to, čo oni chcú, kým sa niečo nestane... Je to pekne, že sme zrazu prišli všetci k vlastníctvám a chováme sa ako neohroziteľní majitelia... vieme si vybaviť "za peniaze " všetko- aj statický posudok, ktorý nebol v poriadku... Už som bola toho svedkom...A statik, ak povolí to čo nesmie si sam kope jamu. Bohužial u nás sa dá aj to!
Nič proti tým čo si dajú tieto posudky spraviť a sú v norme a robia to hlavne s ROZUMOM no verte tomu, že prípadov, keď sa pohne so statikou domu, nakoľko sa prerábaju vo veľkom jadrá, buraju priečka vymieňaju okná, prerábajú balkóny...týchto pripadov začne pribúdať a potom sa len všetci budú čudovať : ako sa to mohlo stať? to už bude ale neskoro. Tie panelaky majú svoje projekty a su podľa toho postavené. Nie su prepočítané na takú obrovskú zaťaž. A tak len toľko na záver, dúfam, že mňa také niečo nepostretne a vedenie SVB už bude mať vtedy úplne niekto iný...:rolleyes:

To co tu pisete je hlupost!Myslite si ze majitel bytu chce aby sa mu zrutil byt?Je neskutocne ak nejaky domovy dovernik, napr. u nas je to totalny blbec sa chova ako by cela bytovka bola jeho.Ak mam vypracovany projekt,statiku,podpisy susedov , ktory maju vedlajsi byt pod aj nad.Tak neni problem.To dalsie je uz len zavist.Niektory ludia ziju z toho ak robia inym problemy.Aj to poznam zo svojej skusenosti.Su to chudaci.
Zitulda
17.12.08,15:15
To co tu pisete je hlupost!Myslite si ze majitel bytu chce aby sa mu zrutil byt?Je neskutocne ak nejaky domovy dovernik, napr. u nas je to totalny blbec sa chova ako by cela bytovka bola jeho.Ak mam vypracovany projekt,statiku,podpisy susedov , ktory maju vedlajsi byt pod aj nad.Tak neni problem.To dalsie je uz len zavist.Niektory ludia ziju z toho ak robia inym problemy.Aj to poznam zo svojej skusenosti.Su to chudaci.
Prepáč tonito, ale nedá mi nereagovať na Tvoj príspevok. Toľká svojvoľná sebavedomosť- u Teba. Prečo si myslíš že to čo slávica píše je hlúposť?! - ak si myslíš opak, tak potom tie tzv "hlúposti" láskavo vyvráť fundovanými argumentáciami. A keď si myslíš, že domový dôverník je hlupák a dokonca totálny blbec, prečo nezobereš jeho funkciu do vlastných rúk a s vlastným umom nezastupuješ vlastníkov bytov Ty sám. Potom uvidíš, či je to závidenia hodná práca,keď sa nájdu najmä taký (predpokladám že si mladý)s takými názormi na všetko a na každého. Že závisť?!- no na to Ti poviem toľko, nie je čo závidieť. Naopak "nie" je čo závidieť dnešnej mládeži a hlavne takej ktorá chce žiť čestne. Má sa čo obháňať, napľňať svoje sny a pritom ostať čestným. Ako si napísal z vlastnej skúsenosti poznáš - čo?! závisť?! zlobu ľudí?! Tak ťa potom len poľutovať môže každý. Kto sú podľa teba chudáci?! Naši starší občania,dôchodcovia, mládež?! Mysli si o každom radšej dobre ako zle no hlavne nedávaj nikomu prívslastky, ani Ty by si nebol rád, keby si o tebe iní mysleli, že si hlupák, nebodaj Ti je to ale jedno?! Keď počujem niekoho hovoriť, že "mne je to jedno" , odpoviem že jedno je len koleso furíka.:)
Halli
17.12.08,19:18
To co tu pisete je hlupost!Myslite si ze majitel bytu chce aby sa mu zrutil byt?Je neskutocne ak nejaky domovy dovernik, napr. u nas je to totalny blbec sa chova ako by cela bytovka bola jeho.Ak mam vypracovany projekt,statiku,podpisy susedov , ktory maju vedlajsi byt pod aj nad.Tak neni problem.To dalsie je uz len zavist.Niektory ludia ziju z toho ak robia inym problemy.Aj to poznam zo svojej skusenosti.Su to chudaci.

Tonito , nebudem sa k tomu vyjadrovať, len toľko že od "nejakého domového dôverníka" mám strááášne ďaleko a si úplne mimo. Aj v tom, či sused pod alebo nad rozhoduje o nejakej prestavbe...a to ostatné Zitka napísala úplne perfektne!
erzet
17.12.08,19:57
mimotemy Čo stál ten statik, teda statický posudok?
sthruska
18.12.08,07:25
//Myslite si ze majitel bytu chce aby sa mu zrutil byt?
Nechce, ale chová sa majetnícky a urobí všetko ako chce. Včítane zrútenia bytu/bytovky, lebo nemá poňatia o statike budov.
Dokonca som bol svedkom, že dodávateľ navrhol lacnejšie riešenie. Keď bol upozornený na statiku, tak len mávol rukou.
K statikom. Ak statik nemá projekt celého domu + všetky zmeny, tak nemá šancu to urobiť kvalitne. Mnohým to je jedno.
Elena Navrátilová
18.12.08,07:43
To co tu pisete je hlupost!Myslite si ze majitel bytu chce aby sa mu zrutil byt?Je neskutocne ak nejaky domovy dovernik, napr. u nas je to totalny blbec sa chova ako by cela bytovka bola jeho.Ak mam vypracovany projekt,statiku,podpisy susedov , ktory maju vedlajsi byt pod aj nad.Tak neni problem.To dalsie je uz len zavist.Niektory ludia ziju z toho ak robia inym problemy.Aj to poznam zo svojej skusenosti.Su to chudaci.
K tým "chudákom" asi toľko... prečo to nerobíš Ty? Podľa Tvojej prezentácie by si dôverníkov určite povýšil... a hlavne zmenil by si na nich názor. Je to práca s ľuďmi a to nie je nikdy jednoduché. Stačí v dome jeden "tonito". ;)

§11 zákon 182/1993:
-----------------------
(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)

(5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.

Hrubo zvýraznené je práve o domoch kde sú dôverníci... domy vo výkone správy. ;) Ono, neznalosť zákona neospravedlňuje a môžeš byť vďačný "chudákovi" dôverníkovi, že na Teba nepodal žalobu. ;) Prajem príjemné prerábanie v súlade s legislatívou.
Jozef I
18.12.08,10:11
mimotemy Poraďáci/čky, už ho prosím nechajte. :) Každý má právo povedať svoj názor. Veď, keď môže byť novinár nazvaný idiot, tak prečo by dôverník nemohol byť blbec. :D Nesmiete to hneď tak vážne brať a kázať mu, aby to robil sám. Je vôbec dobré, že sa zaujíma o danú problematiku, aj keď trochu z inej strany. ;) Je potrebné ľudí informovať a presviedčať, aby pochopili a potom možno bude aj zmena v myslení.
Elena Navrátilová
18.12.08,10:44
mimotemy Poraďáci/čky, už ho prosím nechajte. :) Každý má právo povedať svoj názor. Veď, keď môže byť novinár nazvaný idiot, tak prečo by dôverník nemohol byť blbec. :D Nesmiete to hneď tak vážne brať a kázať mu, aby to robil sám. Je vôbec dobré, že sa zaujíma o danú problematiku, aj keď trochu z inej strany. ;) Je potrebné ľudí informovať a presviedčať, aby pochopili a potom možno bude aj zmena v myslení.

Nikto mu jeho názor neberie... ale mal by vedieť prečo má povinnosti spojené s legislatívou aj pri úprave vlastného bytu. A nemyslím, že sa musí hneď používať také oslovenie. :confused:
Halli
18.12.08,11:53
;) Je potrebné ľudí informovať a presviedčať, aby pochopili a potom možno bude aj zmena v myslení.

Zdenko...to akože zmena myslenia...najskôr vybúram, vyšramujem, vybetonujem a potom sa zamyslím ? :D:D :---a vybijem si zlosť na "blbcovi" domovníkovi :eek:
ivka70
18.12.08,12:02
K prestavbe jadier má byť povinne aj statický posudok.
nema, povinnost posudku statika je v pripade zmeny alebo zasahov do nosnych priecok, co jadro urcite nie je
pri prerabke jadra staci splnit ohlasenie na stav.urad
Elena Navrátilová
18.12.08,12:08
nema, povinnost posudku statika je v pripade zmeny alebo zasahov do nosnych priecok, co jadro urcite nie je
pri prerabke jadra staci splnit ohlasenie na stav.urad

U nás sú jadrá z umakaru a musí byť vyjadrenie statika. Je to vyjadrenie stavbára. Nie murára ale stavebného Ing. ktorý aj projektuje. S ohlásením na stavebnom úrade súhlasím ale musí mať aj súhlas v zmysle zákona 182/1993, ktorý som citovala vo vyššie uvedenom príspevku. Záleží tiež ako je umiestnené jadro. A má sa meniť o prízemia. Tiež by ma zaujímalo ako je možné že na vyšších poschodiach majú súhlas statika aj napriek tomu, že na nižších poschodiach jadrá vymenené nie sú.
Samozrejme... nič nemusí byť kým sa nezačne niečo diať so statikou domu.
Elena Navrátilová
18.12.08,13:43
Nemáš to ľahké ale vždy sa dá dohodnúť a nevidím problém aby Ti nevyhoveli. Predsa len takéto postihnutie vyžaduje aj špeciálne prostredie aj
špeciálnu starostlivosť čo sa týka potrieb dieťaťa alebo dospelého. V opačnom prípade ich ľudskosť je niekde inde... Držím palce aby ste sa dohodli a našli riešenie vhodné pre všetkých. Veď ani tá prestavba netrvá dlho.
tonito
18.12.08,14:07
Viem preco som pouzil tieto slova aj ked je pravda ze som to mohol napisat na xxx sposobov.Verim ze sa tu stale najdu taky ktory sa pozeraju na cely problem iba z jednej strany.Nepoznate moju situaciu a preto sa nemozete objektivne k celej zalezitosti vyjadrit.Urcite sa najdu domovnici seriozny, ktory vedia jednat diplomaticky a takych ludi si vazim.Ale najdu sa aj taky,ktory jednaju z ludmi povysenecky a vulgarne ako som to zazil ja.Nebudem sa dalej vyjadrovat a ak som mojim prispevkom niekoho urazil tak sa mu ospravedlnujem.
ps:ja som bol z bytu doslova vystvany len preto pretoze mam postihnute dieta, ktore je ine ako zdrave deti.

Prajem pekne sviatky.
Zitulda
18.12.08,14:36
nema, povinnost posudku statika je v pripade zmeny alebo zasahov do nosnych priecok, co jadro urcite nie je
pri prerabke jadra staci splnit ohlasenie na stav.urad
Ivka , áno umakartové jádro nie je nosné ale vieš že existujú aj iné jádra ako umakartové?! Ak si Ing.-stavar , musíš vedieť o tom viac.A čo Ti hovorí nosnosť stropných panelov?! ako budú reagovať ak priečky ak sú na viac poschodiach nad sebou odstrániš?! Postav si karty a ksús jednu spodnú vybrať. Netvrdím, že aj panelák železobetónový sa poskladá ako ti karty, ale určite k priehybu dôjde. A nehovoriac o škodách z nesprávne volených techník a neodborne prevádzaných prác. Veľmi veľký omyl sa urobil v stavebnom zákone, s tzv. ohlasovacou povinnosťou. Je to naozaj na hlavu postavené zabudli tvorcovia na mnoho vecí - a šili to horúcou ihlou a nedomysleli všetko. A ak prejde novela o tom, že stavebné úrady zrušia už sa o tom špekuluje) a stavebné povolenie alebo iné práce súvisiace so stavbami bude môcť vydať aj starosta obce, to potom bude najblbší gól tvorcov legislatívy. Potom prečo nemôže murár operovať,ak má o tom šajnu, kde sa ktorý orgán nachádza aj miesto,nástroje,náčinie a iné potrebné k tomu úkonu má?
Zitulda
18.12.08,15:03
Viem preco som pouzil tieto slova aj ked je pravda ze som to mohol napisat na xxx sposobov.Verim ze sa tu stale najdu taky ktory sa pozeraju na cely problem iba z jednej strany.Nepoznate moju situaciu a preto sa nemozete objektivne k celej zalezitosti vyjadrit.Urcite sa najdu domovnici seriozny, ktory vedia jednat diplomaticky a takych ludi si vazim.Ale najdu sa aj taky,ktory jednaju z ludmi povysenecky a vulgarne ako som to zazil ja.Nebudem sa dalej vyjadrovat a ak som mojim prispevkom niekoho urazil tak sa mu ospravedlnujem.
ps:ja som bol z bytu doslova vystvany len preto pretoze mam postihnute dieta, ktore je ine ako zdrave deti.

Prajem pekne sviatky.
Tonito, nože no, veď sa neurážaj, nik z nás sa neurazil za Tvoje slová, a ako Jozef I písal, máš právo vyjadriť svoj názor, len treba veľmi zvažovať slová, čo píšeme. Podľa tvojej reakcie tuším si aj zatrpknutý. Nie nevieme a nemôžeme posudzovať Tvoju situáciu a to, že máš dieťa ZTP, alebo ZTPS, viem ja sama pochopiť, lebo ja také dieťa-teraz je už žena mám a mohla som byť zlá na ľudí okolo seba, aj mne ubližovali,ale som nikomu nikdy ja za to neubližovala a nespôsobné prívlastky dávala. Bolelo to určite ako to Teba bolí. Preto Ti dám jednu radu, mysli pozitívne, a hlavne k srdcu pridaj aj rozum.Aj so mnou jednali povýšenecky ba až do plaču, ale som si povedala, čas ukáže, čas zahojí. No a ver mi, že tu na porade sú fantastickí ľudia, ktorí Ťa vedia pochopiť, len svoje slová formuluj ináč. Ak chceš a nájdeš pozri tému" schôdza v bytovke" alebo "bez zástupcu bytov", tam mňa osobne naučili, že musím zvažovať slová aj podporili podržali, keď som bola na pokraji so silami.
Tak a teraz prosím, nie že na nás zanevreš a povieš si, kašlem na všetko, aj na celú PORADU- vedz že nie každý je zlý a verím, že nielen pekné sviatky Ti môžem zapriať, ale aj si spoločne imaginárne pripijeme na Štastný Nový rok.
sthruska
18.12.08,16:13
Priečky sú zásadne nenosné. Ak sa umakartové jadro vymení za iné, tak sa nové posudzuje, či nie je ťažšie.
Elena Navrátilová
18.12.08,16:17
Práve preto je dôležité aby sa jadrá menili do prízemia.
Halli
18.12.08,16:52
Priečky sú zásadne nenosné. Ak sa umakartové jadro vymení za iné, tak sa nové posudzuje, či nie je ťažšie.

No písala som to aj v inej téme, ale v mojom paneláku dvaja vlastníci nad sebou vymenili umakart za betonové kvadre, ledva fučali, keď ich po jednom nosili do výťahu...hlavne, že boli lacné, od zamestnavateľa, bolo to ešte za sociku...asi zadara :rolleyes: panel v pivnici drží len na železách, celý je odtrhnutý po obvode...
sthruska
19.12.08,12:49
//A ak si ten poctivý prerábateľ objedná iba statické posúdenie svojho bytu (jednej bunky-karty z panelákovej stavby) - statik NEBUDE počítať celý barak.
Má brať do úvahy všetky zmeny, ktoré majú vplyv na statiku domu. Že sa tak nerobí je už iná vec. Potom sa ale nečudujme.
popo13
15.04.10,13:31
Caute,

vietemi prosím poradiť? Plánujem v bytovom dome zabrať malú časť spoločných priestorov - išlo by v podstate o zväčšenie bytového priestoru vybudovaním jednej priečky a posunutím vchodových dverí. Otázka znie, čo všetko musím pred touto úpravou absolvovať čo sa týka byrokratických záležitostí? Kde mám vôbec začať ? Chcem to totiž spraviť oficiálnou cestou, teda aj stým že si pobehám ostatných vlastníkov a pozbieram nadpolovičnú väčšinu hlasov od susedou s ich súhlasom.
Diky moc
Blankake
15.04.10,16:18
....tak to sa máš na čo tešiť. :rolleyes:Prepáč, že neodpoviem, ale v podstate je toho strašne veľa a neviem, či ti to stojí za to...popozeraj si najskôr príbuzné temy...
Slávka a to je čo za odpoveď? Tým si mu veru nepomohla. ;)
Blankake
15.04.10,16:19
Caute,

vietemi prosím poradiť? Plánujem v bytovom dome zabrať malú časť spoločných priestorov - išlo by v podstate o zväčšenie bytového priestoru vybudovaním jednej priečky a posunutím vchodových dverí. Otázka znie, čo všetko musím pred touto úpravou absolvovať čo sa týka byrokratických záležitostí? Kde mám vôbec začať ? Chcem to totiž spraviť oficiálnou cestou, teda aj stým že si pobehám ostatných vlastníkov a pozbieram nadpolovičnú väčšinu hlasov od susedou s ich súhlasom.
Diky moc
Kto spravuje váš dom - správca alebo máte vlastné SVB?
Halli
15.04.10,17:23
Caute,

vietemi prosím poradiť? Plánujem v bytovom dome zabrať malú časť spoločných priestorov - išlo by v podstate o zväčšenie bytového priestoru vybudovaním jednej priečky a posunutím vchodových dverí. Otázka znie, čo všetko musím pred touto úpravou absolvovať čo sa týka byrokratických záležitostí? Kde mám vôbec začať ? Chcem to totiž spraviť oficiálnou cestou, teda aj stým že si pobehám ostatných vlastníkov a pozbieram nadpolovičnú väčšinu hlasov od susedou s ich súhlasom.
Diky moc

Dúfam sa jedná o vchodové dvere do bytu, nie domu/ najskor ma napadlo, že si na prízemí vedľa vchodu/ Dá sa to, pokiaľ nebudeš mať v dome neprajníka. Ale ak chceš oficialne aj meniť spoluvlastnícke podiely , tak to ti neradím ;)


ps: svoj predošlý príspevok som vymazala, kôli nepochopeniu.
popo13
15.04.10,20:27
bytový dom spravuje správca (SBD)
a dvere sú vchodové do bytu a nie do domu, ide o to, že mám vchod do bytu na konci chodby v ktorej je taký vyklenok v ktorom mám vchod do bytu a o ten výklenok si plánujem zväčšiť byt. Slo by len o jednu priečku a posunutie vchodových dverí. Spoluvlastnícke podiely neplánujem meniť. Ide o tom, že sused vedla mňa stým moc nesúhlasí, a ja ho chcem obísť cez väčšnový súhlas ostatných vlastníkov. je vôbec niečo také možné? Bude mi v prípade že nechcem meniť spoluvlastnícke podiely stačiť len súhlas nadpolovičnej väčšiny ?
V pripade že by som si to spravil bez akehokolvek odsúhlasenia susedov (ako napr. ostatní susedia na iných poschodiach) - predpokladám, že susedia ma môžu donutiť k zrušeniu priečky ?
Halli
15.04.10,21:22
bytový dom spravuje správca (SBD)
a dvere sú vchodové do bytu a nie do domu, ide o to, že mám vchod do bytu na konci chodby v ktorej je taký vyklenok v ktorom mám vchod do bytu a o ten výklenok si plánujem zväčšiť byt. Slo by len o jednu priečku a posunutie vchodových dverí. Spoluvlastnícke podiely neplánujem meniť. Ide o tom, že sused vedla mňa stým moc nesúhlasí, a ja ho chcem obísť cez väčšnový súhlas ostatných vlastníkov. je vôbec niečo také možné? Bude mi v prípade že nechcem meniť spoluvlastnícke podiely stačiť len súhlas nadpolovičnej väčšiny ?
V pripade že by som si to spravil bez akehokolvek odsúhlasenia susedov (ako napr. ostatní susedia na iných poschodiach) - predpokladám, že susedia ma môžu donutiť k zrušeniu priečky ?

Presne tento prípad mám na jednom mojom paneláku, sused robil prieky a vyhrážal sa ...mali podpisy od takmer všetkých okrem neho...pozor na to. Treba to riešiť aj ohlásením na stavebnom úrade. A suseda treba presvedčiť po dobrom...ja som to zvládla, neviem ako to zvladne Váš správca.:rolleyes: Ak ti mám ale poradiť, urob to citlivo, nie nasilu, dohodni sa odkiaľ-pokiaľ...nemám rada ak sa veci riešia až "po funuse" a zachraňuje sa čo sa dá...aj medziľudské vzťahy.To všetko som musela riešiť.;) Je to aj tak viacmenej neoprávnený postup, lebo sa ti mení plocha bytu a taktiež podiely na spol. priestoroch. Dúfam, že si budeš za tú plochu aspoň platiť do FO a zmení sa ti plocha na výpočet kúrenia.Všetko s citom , lebo inak sa ti to vráti aj s úrokmi.
sito
15.04.10,22:21
Možno architekt, projektant nevidel, čo vidia vlastníci bytov???
Halli
16.04.10,05:55
Možno architekt, projektant nevidel, čo vidia vlastníci bytov???
No Sitečko v tých desiatky rokov rovnako stavaných "králikarňach" sa teda tí architekti ozaj nepretrhli :D
sito
16.04.10,06:11
No Sitečko v tých desiatky rokov rovnako stavaných "králikarňach" sa teda tí architekti ozaj nepretrhli :D

Ahóóój, Slavka!

Nóóó, a keby tých králikáreň bola a za tú cenu, čo stáli. Teraz stavajú vlasy. A tiež králikarne, len ta cena už nejak nesedí!!! S toho môže jeden, možno viac padnúť na riť. Je to nejaké padnuté na hlavu.

Ide o to, že ak pred vchodovými dvermi bytu naplánoval spoločný priestor, ktorý mohol byť už pri naplánovaní, priestor bytu. Vlastníci vlastne dorobia to čo mohol on už pri projekte. Spoločný priestor prihradia k svojmu bytu.

Bez problémov? S problémami?
aglo6
07.02.12,08:02
Planujeme v byte odstranit nenosnu panelovú priečku. Ako postupovat? Potrebujem posudok statika a suhlas spravcu domu? Može mi spravca alebo ostatní majitelia bytov "zakázať" takuto úpravu?
kopretinka
07.02.12,08:05
ak nie je nosná,tak nie,ale ohlás to na stavebný odbor.Zakázať Ti to nikto nemôže.Niekam vo vchode napíš,že budeš prerábať a že sa ospravedlňuješ ostatným majiteľom za prípadný hluk a špinu,samozrejme spoločné priestory treba priebežne upratovať a stavebný odpad nevyhadzovať do kontajnerov na smeti.
verkaz
09.02.12,12:15
Na stavebnom úrade Ti presne povedia, čo potrebuješ k podaniu ohlasovacej povinnosti. Ale ja by som to riešila aj vyjadrením statika, lebo ak máš dobrých susedov, môžu si sťažovať, že im praskol strop, steny a pod.
Vlastníci v prípade, že máš splnené podmienky nemali prečo nesúhlasiť. Predsa statik zodpovedá za to, aby sa niečo také, ako susedia uvádzajú, nestalo.
Na základe projektu a statického posudku by predseda mal dať súhlas.
U nás susedia vyjadrujú podpisom súhlas s rekonštrukciou bytu preto, aby stále nechodili so sťažnosťami na hluk a špinu za predsedom. Keď niekto prerába by, tak sa aj toto predsa musí rešpektovať. Nikdy nikto nevie, kedy bude on prerábať byt.
Indeed
09.02.12,12:22
Štvorbytovka je idealna na prerábanie , nakoľko sa jedná o tehlový dom postavený na pevných základoch , vybudovaný poctivým sposobom v 50-tých rokoch 20.storočia, má veľké suché pivnice a pri dome sa dá postaviť garáž a aj mať zahrádku.

Inak ja dlho zháňam takýto byt , no nikto mi ho nechce predať.

Za žiadne peniaze.
GabiZ
09.02.12,12:27
Súhlasím s verkaz, treba sa informovať na stavebnom úrade, oni zvyčajne dajú tlačivo na ohlásenie stavebných úprav s tým, že sú tam vypísané doklady, ktoré sa prikladajú. Ja som musela mať súhlas spoločenstva, ale to bolo pred 10-timi rokmi, teraz neviem. Ak splníš požiadavky stavebného úradu na ohlásenie stavebných úprav, spoločenstvo nemá dôvod nevydať prípadný súhlas k takýmto úpravám. Samozrejme, že oznámiť to v dome výveskou by bolo vhodné aj z dôvodu, aby ľudia vedeli, že v tom čase sa bude niečo diať a nechodili vyzváňať, čo robíte, prečo robíte alebo ako bolo spomenuté, aby sa predseda nezbláznil, ak by ho každý druhý otravoval so sťažnosťami.
Richmondn
12.04.12,09:54
:)

Dobrý deň vospolok,

chcem vyhodiť bakelitové jadro tvoriace WC a kúpeľku s tým že vybudujem ju z itongu? hebelu.

Nechcem zasahovať do žiadnej priečky a chcem nechať samozrejme prístup ku spoločným rozvodom - stupačke - sádrokartón.......

Ako mám postupovať? čo z toho?????

Stavebné konanie?
Stavebné ohlásenie? na MU?
Stavebné ohlásenie? na SBD?
Súhlas vlastníkov bytov?

Máme dom kde je cca. 180 bytov

Ďakujem za kvalifikované odpovede podľa platných zákonov.

:confused:
GabiZ
12.04.12,09:59
Odpovede na niektoré tvoje otázky nájdeš tu.
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=17&eventid=68

Vždy je však najideálnejšie informovať sa na príslušnom stavebnom úrade. Doplním len, že ja som prerábala tiež jadro spôsobom, ako opisuješ a potrebovala som na stavebnom úrade mať ohlásenie stavebných úprav s jednoduchým náčrtom bytu pred a po úpravách. Ale ako som spomenula vyššie, bolo to pred 10 rokmi, možno dnes sú iné podmienky, ktoré najlepšie zistíš priamo na stavebnom úrade.
bubkoch
12.04.12,11:18
:)

Dobrý deň vospolok,

chcem vyhodiť bakelitové jadro tvoriace WC a kúpeľku s tým že vybudujem ju z itongu? hebelu.

Nechcem zasahovať do žiadnej priečky a chcem nechať samozrejme prístup ku spoločným rozvodom - stupačke - sádrokartón.......

Ako mám postupovať? čo z toho?????

Stavebné konanie?
Stavebné ohlásenie? na MU?
Stavebné ohlásenie? na SBD?
Súhlas vlastníkov bytov?

Máme dom kde je cca. 180 bytov

Ďakujem za kvalifikované odpovede podľa platných zákonov.

:confused:

moja skusenost spred roka:
1. ohlasenie stavebnych uprav na urade kde k ohlaseniu prilozis :
- vyjadreenie spravcu - to je take tlacivo kde ti spravca prehlasi ze nema pripomienky za podmienok ze budes pracovat od do, budes denne upratovat spolocne priestory ak ich znecistis a ze nebudes bordel uskladnovat pred barakom
- jednoduchy nacrt pred a po, staci aj rukou nakreslene na papieri
- list vlastnictva
2. potom cakas max. 30 dni, kym ti z uradu nepride papier ze tiez nema pripomienky
3. mozes robit
suhlas susedov sa nevyzaduje, ani statika, mozes zacat robit aj skor ako ti pride vyjadrenie z uradu, ale mozes robit len take cinnosti, na ktore sa ohlasenie nevztahuje, napr. rozobrat staru podlahu, vyhodit umakartove jadro, a pod.,nemal by si burat priecky ani stavat
GabiZ
12.04.12,12:32
...takže aj po rokoch sa nič nezmenilo, presne tak isto to bolo i u mňa.
Indeed
12.04.12,14:35
Kamarát kúpil byt v štvorbytovke na prízemí pod ním je garáž, nad ním jeden byt, chystá sa robiť rekonštrukciu bytu a to
nová kupeľňa, plávajúca podlaha atď. To by bolo v poriadku, ale by chceli robiť aj stavené úpravy ako : z detskej izby spraviť kuchyňu ktorá je hneď
pri kúpeľni s vodou a odtokom by problém nebol, vybúrať časť steny medzi
novou kuchyňou a obývačkou kde by bol priamy vchod a barový pult. Takto by získali pekný veľký priestor a byt by nebol taký zaškatulkovaný s malými izbami. Objednali si statika, ktorý vyhotoví projekt a podľa toho budú stav.úpravy vykonávať. Včera sa dozvedeli od susedov / ostatní traja z domu/, že oni s tým nesúhlasia, lebo sa podľa nich zrúti celý dom.
Je toto vôbec možné? SVB majú založené, majú nato právo, aby zasahovali do súkromia druhého človeka? Ako sa potom robia rekoštrukcie v panelákoch keď možno ešte je nad nimi 10 poschodí? Čo všetko treba ešte pri takýchto rekoštrukciach okrem statika? Kto viete odpovedzte prosím Vás, je to dosť súrne .Ďakujem
:confused: :eek: Cila

To je "dzignutý národ", nema zmysel sa snimi o niečom dohadovať,

urob sam podľa seba ako Ti pasuje a tiež aby si dodržal fyzikálne zákony,

ono ak chceš odstarániť nejaký pilier, napr. s dvoch dverných otvorov vedľa seba, urobiť jeden,

tak pamätaj na to,že masu ktorú "držal" onen pilier 80x60 cm , musíš nejako podchytiť ,

napr. dvoma profilmi "I" o rozmeroch trebars 180x60 mm ktorými to podchytíš zasekaním do muriva ,

Teda ak chceš otvor široky trebars 200 cm , nad nim musíš mať tie Í-čka aspoň o 30 cm presadené na každú stranu,

teda rozmer prekladu bude 260 cm x šírka muriva.
felix1
15.04.12,09:09
Asi malokto z nas bude tuzit mat za suseda ,, dzignuteho,, - statika samouka . Ak si neprisposobivy, postav si dom, ak na to nemas, prisposob sa alebo znasaj nasledky.
Indeed
16.04.12,06:42
to felix 1 ja niesom zainteresovaný do tejto problematiky, zadavateĺom otázky je niekto iný..