Nikola Felberová
19.07.15,10:42
caute :) mam problem - mam plny disk C , zaplnenych 232GB -pricom ked pozeram vlastnosti priecinkov nikde tie subory neviem najst ... su skryte a uz nedokazem nic mazat , nic instalovat , nic s tym neviem robit ..
nasiel by sa tu medzi vami niekto , kto by mi dokazal pomoct to vyriesit ?
za kazdu jednu radu ( krok po kroku ak by to slo ) som vdacna :)
a pozeral sa mi na to jeden IT znalec , no vraj ich system potrebuje a preto mi ich nedovoli zmazat :D :D
erik555
19.07.15,09:42
ano, system ich potrebuje a preto su skryte, aby ich omylom uzivatel nevymazal. Samozrejme, ze vsetky skryte subory, priecinky a jednotky sa daju zobrazit (hore v liste Nastroje/ Moznosti priecinka/ Zobrazenie a tam v "Skryte subory a priecinky" vybrat "Zobrazovat skryte subory, priecinky a jednotky", potvrdit OK
arizona
19.07.15,09:45
kedy si naposledy defragmentovala disk?
arizona
19.07.15,09:48
Skus si stiahnut tento program a preskenuj PC.
http://www.slunecnice.cz/sw/spacemonger/

Podla obrazkov uvidis zaplnenost disku a nasledne si mozes velke,nepotrebne subory odstranit.
Potom daj PC defragmentovat a restartnut,mohlo by pomoct


A nedupluj otazku,staci zadat raz. Dupilicitu som ti vymazala
marjankaj
19.07.15,10:07
A ten "IT znalec" ti už poradiť nevedel? Alebo bol príliš drahý?
sthruska
19.07.15,10:11
Ak máš 232 GB a niekto povie, že ich potrebuje systém, tak to je "it ZNALEC".

1.) Použi nejaký nástroj na čistenie. Napr. CCleaner. Daj vyčistiť aj systémové veci. Pozorne čítaj o čo sa jedná.
2.) Kúpiť ďalší disk a tam skopírovať všetky zbytočnosti. Do toho počítam filmy, foto, knihy a inú grafiku

Málokedy robím niekomu také veci, ale už sa stalo, že tam bolo 1 - 2 GB dočasných súborov. Windows XP z toho mali veľkú radosť. A disk bol asi 10 GB, ak nie menší.

Mazať sa dá, ale nie s uložením do koša :) Pri mazaní najprv stlač a potom
misoft
19.07.15,13:55
"IT" znalec - 232GB na systém.... :eek: .... pekný blbec!

Systém samotný potrebuje cca 20-30GB.

Skryté súbory - stačí nastaviť zobrazovanie priečinkov tak, aby sa zobrazovali i skryté súbory.

http://windows.microsoft.com/sk-sk/windows/show-hidden-files#show-hidden-files=windows-7

A potom uvidíš, kde a aké súbory sú na disku.

Často zaberajú miesto i tzv. body obnovy (najmä v prípade, ak je nastavená priveľké % zálohy - vtedy robí a uschováva body obnovy často i 3-4 mesiace dozadu - zbytočne). Stačí na vytváranie bodov obnovy vyčleniť 5-7% (= 2-3 body obnovy).

Ďalej často zaberajú miesto i "informácie" o programoch, ktoré boli odinštalované, avšak tie informácie ostali na disku (síce pár kB, ale pri niekoľkých desiatkách informácií je to odrazu 1-5GB zabraného - zbytočne - miesta).

Samotný Windows má nástroj Čistenie disku.

143554

Stačí použiť, odstráni väčšinu nepotrebných súborov. Pre sofistikovanejšie vyčistenie CCleaner https://www.piriform.com/ccleaner/download

stačí FREE v základnom nastavení (Čistenie - Analyzovať - Vyčistiť)
Kabaka123
19.07.15,16:50
pre Nikolu...medzi skrytými súbormi sa môže nachádzaj aj dočasné súbory v zložke TEMP a tú môžeš kompletne zmazať.... rovnako ako aj zložku Naposledy otvorené súbory... alebo záložné súbory.... viď misoftova odpoveď
misoft
20.07.15,09:22
Doplním technickú poznámku:
Mnohí si myslia, že ak sa "odstránia" súbory z disku - tak sú "naozaj" odstránené. Omyl. Odstránená je len informácia o nich (umiestnenie, názov, veľkosť, atribúty), súbory sú však i naďalej na disku (preto program Recuva) ich dokáže - často so 100% úspešnosťou - obnoviť.
Údaje o súboroch sa ukladajú do FAT (File Allocation Table - tabuľka uložených súborov), z ktorej OS číta. Ak sa "vymaže" súbor - tak sa len "opraví" informácia vo FAT (pre OS bude označené Empty - prázdne) a potom OS bude na toto miesto znova zapisovať (a prepisovať pôvodné údaje bez "označenia"). Preto i Recuva už nedokáže po niekoľkých zápisoch obnoviť predtým uložené súbory - lebo je tam už úplne niečo iné. - to len tak na okraj - detail, ako sa pracuje v OS so súbormi.