rakerian
20.07.15,16:54
Ako je to s kalerábom a jeho listami? Pestujeme 2 druhy - biely Gigant a klasický "fialový". Zvykol som napadnuté, zhnité, alebo vyschnuté (hlavne spodné) listy obtrhávať by sa prípadná škoda nešírila ďalej. Moja svokra však na spoločnej záhradke začala obtrhávať listy kalerábom vo veľkom a kŕmiť nimi zajace a to až tak, že na každom kalerábe zostali sotva 2-3 biedne zakrpatené lístky. Všimol som si, že fialový kaleráb bol už relatívne vyvinutý a nedalo sa odpozorovať či mu to uškodilo, ale Gigantom sa mi zdá, že to zastavilo rast. Viete mi poradiť nakoľko je správne takéto "ošetrovanie" kalerábov?
kukučka
20.07.15,15:09
Listy tienia, zadrziavaju vlahu. Otrhavam len vynimocne, len ked su poskodene, alebo posadene velmi husto.
Tweety
20.07.15,15:13
U kalerábov len suché ale napr. u zeleru tie spodnejšie áno, aby rástla buľva.
arizona
20.07.15,20:13
Ja odtrhavam iba spodne,ktore lezia na zemi,alebo zozltnute.
Tie listy urcite maju svoj vyznam,inak by tam neboli...
pavol54
20.07.15,20:28
prepáč s tým zelerom je to blbosť, na zeleri trháme len listy napadnuté septoriózou, a vzápätí postriekame ochranným prípravkom, To ako keby sme hovorili vytrháme si zuby alebo zašijeme ústa aby sme boli viac vyvinutí. Ak by to bola pravda tak zeler rastie bez listov, s čím má potom prebiehať asimilácia ak nie listami.
willma
21.07.15,05:31
ja odtrhávam len keď máme chuť na zelené do polievky :D, ale inak tiež žlté a tie čo sa váľajú po zemi
Tweety
21.07.15,07:24
nepíšem, že všetky, len tie spodnejšie, suchšie, také, čo úž lezú po zemi, nestoja pekne, ja zeleninu nestriekam ničím, okrem paradajok, tie áno
pavol54
21.07.15,10:28
ja ani paradajky, ale ak chytí nemoc tak treba liečiť, inak prípravok je ten istý niečo na bázi medi, chcel som len zvýrazniť zažitú mylnú predstavu že odtrhaním listov sa zväčší buľva