l.k.
24.08.15,08:59
Na základe zmluvy o sponzorstve istá poisťovňa požaduje vystaviť okrem sponzorskej zmluvy aj faktúru s textom: na základe zmluvy o sponzorstve č... fakturujeme Vám sumu .... Môže občianske združenie vystaviť takúto faktúru bez toho, aby muselo podať daňové priznanie?
lacotinka
24.08.15,07:20
Vám už šeckým onééééééééééééééééééé ?

šag

dar je dar
sponzor je sponzor
faktúra je faktúra

ale miešať ich medzi sebou ? :D :D

PS
To ak tým sponzorom je táže poisťovňa, čo chce tú faktúru :

tag by som utekau od takej poisťovne = sú to iba cvičené opice !!!!
(a nieže IBA daniarom , NIKOMU by som sa nepriznal, že som s ňou vôbec kecal)
Consultix
25.08.15,10:21
Nie. OZ nie je platca dane z pridanej hodnoty, takze fakturu nevystavuje. V inom kontexte zakon pojem faktura nepozna. Vobec nehovoriac o tom, ze nedoslo k dodaniu ani tovaru, ani sluzby.
Poistovna ma uctovat o poskytnutom dare na zaklade uzavretej zmluvy internym dokladom. Ak to na uctovnom poistovne nevedia, mozu sa zaregistrovat na Porade a spytat sa... Nemaju na zaklade coho Vas ziadat o vystavenie faktury a OZ nema na zaklade coho vystavit Fa.
labutienka
09.09.15,12:17
Myslím si, že je bežnou praxou vystavovať faktúry k takýmto zmluvám. V tomto prípade sponzoring = reklama, čo je zdaňovaný príjem. Tento príjem budete musieť uviesť v daňovom priznaní a zdaniť. Týmto firmám ide o to, aby si to mohli dať do daňových nákladov, z toho vyplýva, že u vás to musí byť daňový príjem. Treba s tým počítať. Pokiaľ Vám ponúkajú peniaze, je to OK, v tom najhoršom prípade 78% zo sumy je lepších ako 0%. Pre nepeňažné dary a bartrové obchody by to bolo nevýhodné.
labutienka
09.09.15,12:28
v tomto veľa pravdy nie je: 1. faktúra sa vystavuje na základe zmluvy, 2. zmluvu som síce nevidela, ale predpokladám, že tam stojí, že o.z. poskytne reklamné plnenie, čo je služba a zakázané to nie je, pokiaľ je to príležitostný príjem 3. poisťovňa o dare účtovať nechce, lebo si to nemôže dať do nákladov a to, že to voláme darom my neznamená, že to dar skutočne je (ani zmluva sa sto-pro nevolá darovacia), 4. poisťovňa vie, že na Porade len veľmi ťažko nájde normálnu, ale hlavne správnu odpoveď... bohužiaľ
Consultix
09.09.15,12:53
Labutienka, srandujes?
1. Faktura sa ma v prvom rade vystavit v zmysle zakona a v sulade so zakonom. Ak by doslo o dodanie tovaru, alebo sluzby, tak nebanujem, budiz faktura ako bezne zauzivany prostridok vyzvy k zaplateniu. Platit sa na vzdy na zaklade zmluvy (pisomnej, alebo ustnej), faktura je len forma uctovneho dokladu, s ktorym sa proces zjednodusuje.
2. Zmluvu si nevidela, ale OK. Jedna sa o sponzrostvo. Sponzoring je o bezodplatnom poskytnuti, teda z danoveho hladiska ide o darovanie.
3. Zmluva sa "sto-pro" vola "Zmluva o sponzorstve" - stacilo si precitat otazku.
4. Asi nema zmysel opat pouzit ironiu...
Consultix
09.09.15,12:58
To, ze nieco je beznou praxou este neznamena, ze je to v sulade so zakonom. Na porade sme tu od toho, aby sme si vykomunikovali otvorene otazky a som presvedceny, ze ak sa jedna o nejake plnenie v ramci sponzorstva, darovania, podpory - t.j. mimo obchodneho styku, malo by sa o tejto transakcii uctovat na zaklade zmluvy. Na SK chce kazdu fakturu a fakturu... Zdrap papiera je casto viac vystizne pomenovanie pre taketo "doklady" ako faktura.
Odkial si beries tu istotu, ze sa jedna o poskytnutie reklamy v akejkolvek forme? Mas to niekde uvedene v otazke? Ja to tam nevidim. Vidim ale v nadpise otazky "sponzorsky dar".