Martuk
28.08.15,08:24
Nazdar borci

upresním: Známy ma poprosil, či by som mu nestiahol všetkých troch Hobitov v 3D kvalite. Po stiahnutí a preklikaní všekých 3 filmov (či sú celé, či nie je zlý obraz, zvuk a pod.) som si všimol, že všetky tri filmy pri prehrávaní sú v strede po zvislej línii rozdelené na polovicu. Najprv som si myslel, že to tak má byť, že ten obraz sa v okuliaroch (známy má 3D telku a k tomu originál okuliare, ktoré sa vedia diaľkovo spárovať s telkou) spojí do jedného, ale známy mi hovoril, že to tak nemôže byť.

Viete mi niekto poradiť?
misoft
28.08.15,14:56
Nuž - podľa toho v akom formáte zobrazenia je film vytvorený a hlavne, či telka to 3D zobrazenie podporuje.
Sú formáty zobrazenia, ktorá sa dajú prehrať i na klasickom 2D televízore:
anaglyf
Toto zobrazovanie funguje tak, že sa na 2D ploche displeja zobrazuje stereoskopicky obraz (rozdvojený / dva obrázky vložené do jedného s istým posunom a rôznymi farbami). O filtrovanie jedného obrazu pre jedno oko a druhého obrazu pre druhé oko sa starajú rôzne ofarbené sklíčka, napríklad používaná kombinácia farieb môže byť červená – zelená alebo žlto modrá.

K tejto technológii nepotrebujete nič špeciálne, iba farebné stereoskopické okuliare a film uspôsobený na farby skiel.

+ Cena
+ Dostupnosť
+ Možné sledovať aj v tlačenej podobe
- Zle farebné podanie, ťažko rozpoznateľné farby
- Prispôsobovanie očí farbám, po zložení okuliarov vidíte chvíľku jedným okom na modro a druhým na červeno :)
Hovorí sa tomu i pasívne 3D zobrazovanie.
http://invivomagazin.sk/admin/obrazky/676088362robots.jpg

Druhý typ pasívneho zobrazovania:
Drahšia technológia, funguje na inom princípe ako aktívna. Okuliare vyzerajú ako bežné, ale majú polarizačné filtre, teda jedno sklíčko prepúšťa svetlo s jednou polarizáciou a druhé sklíčko s polarizáciou pootočenou o 90°. Zobrazovacie médium (televízor) vysiela dva obrazy osobitne s rôznou polarizáciou určenou pre iné sklíčko. Takto dosiahneme, aby jedno oko videlo jeden obraz a druhé oko druhý obraz. S frekvenciou je to podobné ako pri aktívnej technológii - čím viac Hz, tým je lepší zážitok. Ale vystačíme si s polovičnou frekvenciou, než je tá pri aktívnej technológii.
http://invivomagazin.sk/admin/obrazky/558513518passive.jpg
Jeden kus okuliarov je lacný, cena sa pohybuje okolo 5€. Okuliare môžu byť kompatibilné s iným 3D polarizačným televízorom.

+ Cena okuliarov a hmotnosť
+ Obraz nebliká
+ Okuliare nepotrebujú starostlivosť a nemôžu sa pokaziť
+ Okuliare sa nikdy nevybijú počas sledovania ako aktívne okuliare
+ Okuliare je možné použiť u iného pasívneho 3D TV
- Vyššia cena TV
? – Postupne nahradí aktívnu technológiu
? – Pri LCD je dôležitá odozva, najlepšie pod 3ms
Ďalší typ pasívneho zobrazovania je tzv. stereoskopické zobrazovanie - vtedy je obraz zobrazovaný dvakrát vedľa seba a posunutý o šírku očí a okuliare len v synchronizovaných úsekoch zatmievajú striedavo jednu, alebo druhú stranu, čím vznika dojem priestorovosti.

A nakoniec aktívne 3D zobrazovanie
Lacnejšia a dostupnejšia technológia, ktorú vám odporúčajú v obchodoch s elektronikou, za SUPER cenu. Ale nie všetko je také ružové, ako vyzerá. Táto technika zobrazovania je založená na prepínacom princípe obrazu. Teda, zobrazovacie médium (televízor) komunikuje s okuliarmi a riadi zobrazenie obrazu pre oči tak, že v jednom momente vidíte obraz pre pravé oko len pravým okom a obraz pre ľavé oko len ľavým okom. Tak, že jedno oko sa stmaví. Aby sme toto dosiali, nie je potrebné viac ako monitor (televízor), ktorý dosahuje frekvenciu viac ako 60 Hz (štandardne 120 Hz). Čím má televízor vyššiu frekvenciu, tým je obraz „krajší“. Pri frekvencii 60 Hz pripadá na oko 30 snímkov za sekundu, čo je relatívne málo, preto sa bežne používajú frekvencie radovo v stovkách Hz. Televízor, ktorý ma malú frekvenciu, bude neznesiteľne blikať a sledovanie bude pre oči náročné.

Jeden kus okuliarov je pridrahý, ich cena sa pohybuje okolo 80€ - záleží od vlastností.

+ Cena
+ Možné použiť aj na bežnom, kvalitnejšom monitore na počítači s grafickou kartou nVidia
- Drahé okuliare, pre viac osôb cenovo nevýhodné
- Ťažšie okuliare, ktoré treba dobíjať
- Počas sledovania vybitie batérii
? – Pri LCD je dôležitá odozva, najlepšie pod 3ms


Ďalej je potrebné vedieť, aký spôsob D zobrazovania telka podporuje.
Z popisu som dedukoval - stiahnuté 3D filmy v stereoskopickom zobrazení (dva obrazy vedľa seba) - SBS - (side-by-side) - čo je tzv pasívny spôsob zobrazovania na polarizovanom princípe, ale jeho telka toto nepodporuje (i keď má 3D okuliare) - podporuje iný spôsob zobrazovania - buď pomocou polarizácie, alebo aktívne, prepínanie okuliarov v riadenom slede polsnímkov.
Takže mu to bude aj takto zobrazovať.
Zdroj:
http://invivomagazin.sk/3d-zobrazovacie-technologie-alebo-ktory-televizor-kupit_115.htm
http://rozdiely.sk/rozdiel-medzi-aktivnym-a-pasivnym-3d-televizorom/
http://avmania.e15.cz/je-lepsi-pasivni-nebo-aktivni-3d-tv-dnes-srovnavate-vy
lucifer66
08.10.15,09:27
taze ako vlastne .. stiahol som si film tak isto ako kolega hore pise.. cez pocitac som ho pustil do premietacky.. vo vlc som dal spojit obe obrazi do jedneho, cez okuliare z imaxu som nevidel rozdiel .. na premietacke som skusal prepinat rozne 3D mody ale nic.. jedine co pomohlo bol prehravac bino, to som pozeral cez papierove okuliare nejake modro cervene stare.. bolo to 3D ale ciernobiele ... ake okuliare mi treba aby som pustil film na pc a klune ho pozeral a ako zistim podla filmu ze aka farba.. su nejake unyverzalne? alebo ako to najjendoduchsie nastavit? dik
misoft
08.10.15,14:52
Odpoveď v pôvodnej téme. PC musí mať na to prehrávač i monitor. VLC spojí, prípadne zobrazuje jedno, alebo druhé, ale nikdy nie 3D.
lucifer66
08.10.15,17:39
a ako to mam prehrat? z pc to zapnem do premietacky ta ma neaky 3D mod, cez co to mam spustit a ake okuliare pouzit? premietacka ma 2 rezimy 3D
misoft
08.10.15,18:08
Z PC ti ide mpeg2 - nejde ti obraz pre 3D - darmo budeš mať 3D premietačku, keď PC ti pustí len 2D. Grafická karta ti to jednoducho nespracuje.
Ak chceš pozerať 3D - zdroj musí byť napojený priamo na prehrávacie zariadenie!