JohnCenaWWE
07.09.15,20:11
Ahojte idem kupovat drevo gulatinu chcem len obraz o tom ze ked mi nukaju 10 m³ ze kolko to moze byt m² ,predtym som kupoval metrovinu tak aby som mal jasno kolko mi to vynde a porovnam to s cenou
avalik
07.09.15,18:14
JohnCenaWWE
07.09.15,18:17
dik ale s toho som sa nevymotal co tam pisu
buchač
07.09.15,18:26
Nikdy....podotýkam NIKDY sa nedopátraš presného výsledku.

Drevo - guľatina -siahovina sa totiž síce predáva na m3...
TU ide o priestorové kubíky.

Ani predajca Ti to nedá presne...to mi ver, s lesákmi som denne v styku...;)
-----------------------------------------------------

Ak by si náhodou neveril, tak čítaj a pokračuj aj ďalej v linku


Meranie dreva

Čo je to meter (palivového) dreva?
V praxi sa stretávame pri meraní dreva s niekoľkými podobnými pojmami, ktoré potrebujú bližšie vysvetlenie.

Základná jednotka dreva je 1 m3 = plnometer (Plm) (kubík dreva), predstavujúci kocku s hranou 1x1x1m úplne zaplnenú drevnou hmotou. V tejto forme (jednotke) se drevo nedodáva, pretože je to nemožné.

Častejšie sa stretávame s jednotkou priestorový meter rovnaný (Prmr), čo je priestor s rozmermi 1x1x1m, v ktorom sú vyskladané jednotlivé polená či štiepané drevo.
Jednotka, ktorú používáme na meranie dodávaného množstva palivového dreva je priestorový meter sypaný (Prms), čo je neurovnaný, voľne drevom nasypaný priestor s rozmermi 1x1x1m.
http://www.emtechna.sk/3.meranie_dreva.html
avalik
07.09.15,18:31
m3 je objem, m2 je plocha ... chýba ti tretí rozmer na prepočet
marleau
07.09.15,18:39
to nemyslíte vážne toto....a že prečo voľby vyhrávajú deb...politici a prehrávajú voliči....ale toto???????
lacotinka
07.09.15,20:50
m2 záležia od "hrúbky" dreva
keby si :
- poukladal 200 guľatinu tak cca 5
- poukladal 50 guľatinu tak cca 20
- porezal 200 guľatinu na doštičky okolo 3/4 cm hrubé tak aj do 100 :D
sito
07.09.15,20:50
A dyha?

Gulatina? Dĺžka, priemer v strede guľatiny, kubírovacie tabuľky, prepočet na m3.

Rezivo? Dĺžka, šírka, hrúbka. Súčet m3.

Orezky? Balík, plus mínus v m3.

Siahovica. Dĺžka 1 m, priemer, ???, Výška 1,1 m, šírka 1 m, vraj 1 m3.

Čo ešte? Peletky? Z akého dreva, v akej velikosti, m3.

Plech, kovová dyha sa môže uviesť, predávať v tonách, kg, dkg, gr. Tiež v m3 a aj v m2 prípadne ich menších jednotkách. Podľa toho čo a koľko chce niekto získať.

Pri kovoch sú určené špecifické váhy, teda 10 x10 x10 cm2. Napríklad voda nie je kov 10 x10 x10 = 1l = 1 kg. Železo niečo cez 7 kg, zlato niečo cez 18 kg, Najviac má vraj olovo.

Ale drevo, guľatina? Dovezená kamiónom a doplavená do Pešti má inú špecifickú váhu, tiež priemer.

Veď aj paprika sa predáva sem - tam na kusy, a potom aj na kilá, do čalamády, že?

Kšeft je kšeft!
buchač
07.09.15,20:54
JohnCenaWWE (Dnes 21:17) dik ale s toho som sa nevymotal co tam pisu
==============================
Nerieš, z toho by sa ani Kristus Pán by sa z toho nevymotal...;) :D
sito
07.09.15,21:28
Že sa jedná o palivové drev, či nie? Ak by si potreboval na m2, tak by to bolo drevo, dyha na obklad, prípadne tatranský obklad, drevo trieska, nie, drevotrieska, ale dá sa aj trieskať s ním, ten sa na m2 meria, predáva.

"predtym som kupoval metrovinu"

Ak myslíš palivovú siahu, tak tú si tiež kupoval v m3.

A koľko to je? Ako guľatinu poštiepeš, uložíš. Plnometer dreva, teda siahy, husto uloženej sa 1 m3 rovná siaha dĺžka 1 m x výška 1,1 m x šírka 1m. Uložené ako klietka 1 x 1,25 x 1.

Ak kúpiš 10 m3 guľatiny a spracuješ ju na siahovicu, koľko máš, budeš mať s nej m3 na kúrenie? Isto viac ako guľatiny! Koľko m2, ani Pán Boh ti nepovie na poradu nechodí, ešte som ho tu nevidel.
Erzebeth
07.09.15,23:34
m3 = meter kubický, je to priestor 1x1x1 m. Ale to ti tu už písali. Rozhodne by sa nedalo hovoriť o m2. Ak ti núkajú 10 m3, tak je to zrejme skubíkované podľa tabuľky. Odmeria sa dľžka. stred dreva sa odmeria odmerkou. Výsledok je v tabuľke. Tak sa meria drevo v metroch kubických. Ak ti predávajú drevo v metroch, sú to metre priestorové. Predstav si na zemi plochu - štvorec, ktorý má každú stranu jeden meter. Na ten naukladáš drevo jeden meter dlhé až do výšky jeden meter. To je priestorový meter. Nie meter kubický, m3. Jeden meter kubický, m3, je približne 1,6 m priestorového. Je to podľa toho, o aké drevo sa jedná.
mizubizu
08.09.15,04:35
1 prm - priestorový meter t. j. 1 x 1 x 1 (aj so špárami, ktoré vznikajú pri ukladaní dreva)
1 m3 - kubík, plnometer t. j. 1 x 1 x 1 (bez špár, celá kocka je vyplnená drevom alt. drevnou hmotou)



Na prepočet sa používa koeficient - 0,54 pri listnatom dreve a 0,64 pri ihličnatom dreve.

T. z., že 1 m3 listnatého dreva je 1,85 prm a 1 m3 ihličnatého dreva je 1,56 prm.

!Pozor vzťahuje sa len na drevo dĺžky 1 m, pri väčších dĺžkach môže byť koeficient väčší.!

Jednoduchý koeficient na prepočet z m3 na m2 myslím neexistuje, nakoľko do hry vstupuje príliš veľa faktorov a premenných. Takýto prepočet by bol dôležitý akurát pre firmy vyrábajúce dýhu - tá sa vyrába postupným odlupovaním pásu dreva z kmeňa (ako keď rozbaľujete roládu, alebo bal látky)
lacotinka
08.09.15,05:25
Má občaňák
má volebné právo
=
je dosť "rozumný" , aby mohol voliť našich zástupcov :D

PS1
Ale nie je dosť rozumný, aby si správne kúpil sprosté palivové drevo

PS2
Aj preto to vo vedení štátu vyzerá ako vyzerá !!!!!!!!!!
pavol54
11.09.15,16:31
60% asi si myslel m3 reziva?