OZ Stopy
09.09.15,11:33
OZ, ktorým spravujem administratívu, dostalo v r. 2014 v rámci 2 % viac ako 33 tisíc Euro. Otvorili sme teda samostatný účet, kam sme tieto peniaze previedli a nechali sme urobiť audit, ako je uvedené v zákone. V r. 2015 dostali znova viac ako 33 tisíc Euro v rámci 2 % z daní. Pretože dopredu nevedeli, koľko peňazí dostanú, tieto 2 % z daní im v priebehu roka nabiehali na bežný účet, ktorý používajú na všeličo iné (nie na ten špeciálny). Ako máme teraz postupovať? Máme tieto peniaze znova presunúť na ten pôvodný špeciálny účet z minulého roka alebo založiť zasa úplne nový špeciálne a len na tieto nové 2 % z daní z roku 2015? Neviete mi niekto v tomto poradiť? Ďakujem vopred
labutienka
09.09.15,12:05
Podľa mňa ste mali notárovi nahlásiť číslo účtu, ktoré ste zriadili pre tento účel... §50/3: Prijímateľ, ktorého súhrn podielov zaplatenej dane z príjmov fyzických osôb a právnických osôb v ročnom prehľade prijímateľov podľa odseku 12 je vyšší ako 3 320 eur, je povinný do 16 mesiacov odo dňa zverejnenia ročného prehľadu prijímateľov podľa odseku 12 zverejniť presnú špecifikáciu použitia prijatého podielu v Obchodnom vestníku, ktorá obsahuje najmä výšku a účel použitia podielu zaplatenej dane, spôsob použitia podielu zaplatenej dane a výrok audítora, ak podľa osobitného predpisu1) prijímateľ musí mať účtovnú závierku overenú audítorom. Prijímateľ, ktorého súhrn podielov zaplatenej dane z príjmov fyzických osôb a právnických osôb v príslušnom kalendárnom roku je vyšší ako 33 000 eur, je povinný najneskôr do 30 dní od prijatia tejto sumy zriadiť osobitný účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky, na ktorom vedie len prijatie a čerpanie podielu zaplatenej dane, pričom finančné prostriedky zodpovedajúce podielu zaplatenej dane prijaté v príslušnom kalendárnom roku pred uvedeným obdobím znížené o použité sumy prijímateľ prevedie na tento účet do 30 dní od povinnosti jeho zriadenia. Číslo osobitného účtu je prijímateľ povinný nahlásiť notárovi každoročne na účely osvedčenia pri preukazovaní splnenia podmienky podľa odseku 6 písm. h). Úroky z peňažných prostriedkov na osobitnom účte znížené o daň vybranú zrážkou podľa § 43 a o uhradené náklady spojené s vedením tohto účtu prijímateľ použije len na účely vymedzené v odseku 5, ktoré sú predmetom jeho činnosti.
OZ Stopy
09.09.15,12:24
Keďže sme tie peniaze dostali v r. 2014, tak to budeme nahlasovať notárovi až teraz v decembri 2015, keď sa budeme znova registrovať. A tiež budúci rok do konca mája zverejníme spôsob ich použitia v Obchodnom vestníku. Ide mi skôr o to, že už vieme teraz, že aj v tomto roku 2015 nám nové 2 % nabehli a prekročili sumu 33 000 Euro a neviem, či ich máme presunúť na ten istý "špeciálny účet" alebo otvoriť nový osobitný iba na tieto nové peniaze.
Alebo by ste to mysleli tak, že sme mali číslo účtu nahlásiť už minulý rok? Nenahlásili sme, keď sme sa v decembri registrovali a nevyradili nás zo zoznamu prijímateľov, takže asi to nebola chyba. Myslím, že sa to bude týkať až tohto roka. Aj audit máme urobený v tomto roku a predložíme ho tiež notárovi. Ale ďakujem za reakciu
labutienka
09.09.15,12:46
Áno, presne na to som myslela: účet ste založili v roku 2014 a v tom istom roku ste sa zapisovali do zoznamu prijímateľov znovu. Účet ste už mali. Predpokladám, že aj nejaké peniaze na ňom. Alebo ste ich stihli minúť a mali ste príležitosť do tohoto termínu účet zrušiť? Notárovi ste povedali o existencii osobitného účtu? Je to v zápisnici? Vôbec nechcem tvrdiť, že to, že Vám peniaze chodia na bežný účet je chyba. To fakt neviem. Už som zažila, že notár v súvislosti s 2% pochybil, preto som trochu viac opatrná...
Magdaléna Kadúcová
13.05.16,08:16
Zdravim, prosim mohli by ste mi pomoct ako svte v Specifikacii priajateho podielu zaplatenej dane z prijmov uverejnili vo Vestniku vyrok auditora? My mame spravu od auditora, ale neviem co presne tam mam v kolonke vypisat. Dakujem