nikula
21.09.15,12:31
Blížime sa ku koncu výmazu spoločnosti. Aký je teraz postup z účtovného hľadiska????
Zostatky na účtoch:
428
429
411
211
355
321- neprihlásení veritelia
311 - môžu nám uhradiť v hotovosti, nakoľko účet ani pokladňu nemáme?

Ako sa vypočítava likvidačný zostatok?
Treba pred výmazom zaúčtovať aj odmenu likvidátorovi??? (na základe čoho?)
Aké doklady je potrebné odovzdať likvidátorovi? Do kedy je potrebné odovzdať DP zo obdobie likvidácie?

Prvýkrát účtujem likvidáciu spoločnosti a to hneď dvoch.. Obe vstúpili do likvidácie minulého roku. Teraz je tesne pred výmazom spoločností. Na niektorých účtoch sú zostatky... ako ich môžem ponížiť?
1. spoločnosť - má v hotovosti ešte dosť peňazí, aby uhradila záväzky (??? dlhuje tej druhej spoločnosti, ale tá nemá ako prijať peniaze - nemá účet - môže v hotovosti???)
má tiež neuhradený záväzok - no veriteľ si neuplatňoval nárok... čo teraz s tým?
s účtami 421, 428 a 429 sa nemusí robiť nič...

Ak sa vytvorila opravná položka k pohľadávkam 50% a nedošlo k uhradeniu, tak ako sa rieši...
Consultix
21.09.15,10:52
Vymaz spolocnosti nema zaciatok, ani koniec. Je to jeden ukon :)
V akom stadiu ste? Ked ste uz pred vymazom, tak ste uz asi poziadali o suhlas DU s vymazom, takze predpokladam, ze likvidacia bola ukoncena, mate konecnu spravu likvidatora a aj uzavierku ku koncu likvidacie. Ale potom by si sa nemala pytat na zostatky na uctoch. V akom statuse teda ste?
nikula
21.09.15,11:17
DU dal súhlas na výmaz... v účtovníctve sa od vstupu do likvidácie nič nerobilo, čiže potrebovali by sme nejak uzatvoriť likvidáciu aj účtovne. Nakoľko nie som v kontakte s likvidátorom je ťažko určiť postup. Bolo mi povedané, že zhruba do konca mesiaca sa to má dotiahnuť.
Je možné ešte teraz prijať nejaké úhrady do pokladne, alebo to už len vysporiadať ako mimoriadne náklady?
KEJKA
21.09.15,11:35
DU dal súhlas na výmaz bez DPPO? Bez správy likvidátora?
Consultix
21.09.15,11:38
KEJKA, ved prave to udivuje aj mna... DU BA dokonca si ziada aj potvrdenie o tom, ze mas zabezpecenu archivaciu dokumentov s trvalou hodonotu. Teda ulozenie do statneho archivu...
nikula
21.09.15,13:13
DPPO bolo podané za obdobie pred vstupom do likvidácie. Za obdobie likvidácie je tiež potrebné podať DPPO??? či nie
KEJKA
21.09.15,14:56
určite treba ku dňu skončenia likvidácie podať DPPO, naozaj máte súhlas s výmazom? z DU,? z colnice? z miestneho úradu? Budte radi, toto je unikum, ešte som sa s tým nestretla.
KEJKA
22.09.15,09:35
všetko, čo si popísala, sa rieši práve v období likvidácie pri speňažovaní majetku.
A to ešte pred podaním žiadosti o súhlas s výmazom.
Pokiaľ súhlasy máš, tak by som podala návrh na výmaz sro tak ako je a počkala, čo s tým urobí sudca.
nikula
22.09.15,13:07
môže prijať úhradu faktúry v hotovosti, nakoľko nemá účet???
Consultix
22.09.15,13:17
K prvej otazke ohladom prijatia uhrady v hotovosti:
Vynimka v Zakone o ERP v suvislosti s likvidaciou:

§ 3 Povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou alebo virtuálnou registračnou pokladnicou
(1) Podnikateľ je povinný evidovať tržbu v elektronickej registračnej pokladnici alebo vo virtuálnej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu po jej prijatí; túto povinnosť nemá podnikateľ, ktorý je v likvidácii alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz, okrem podnikateľa, ktorý pokračuje v prevádzkovaní podniku po vyhlásení konkurzu.
nikula
23.09.15,09:24
tak to som rada...
ešte sa opýtam.... ak teraz nastane úhrada pohľadávky, ku ktorej bola vytvorená opravná položka... tak aký je postup...
Consultix
23.09.15,11:25
Ak si OP vytvorila zapisom 547/391, tak ju zuctujes pri uhrade protizapisom 391/547.
nikula
25.09.15,12:30
poprosím o radu skúsenejších... urobila som v účtovníctve, čo sa dalo. Momentálne mám stavy iba na účtoch: 211, 411, 421, 429. Čo ďalej treba riešiť?
Ako je to s tým likvidačným zostatkom a odmenou likvidátorovi?
Teraz ku koncu likvidácie je potrebné urobiť mimoriadnu závierku, DPPO.... dátum mi povie likvidátor?
je ešte niečo na čo nezabudnúť???
vopred ďakujem
Consultix
25.09.15,16:25
Co sa dalo, alebo k comu boli doklady? :)
Malo by platit, ze A=P, takze musi sediet z pohladu stavu uctov: 211=411+421-429. V tomto pripade bude platit, ze pri stanoveni likvidacneho zostatku budeme vychadzat zo zostatku v pokladni. Musis ale pred UZ vytvorit rezervu na odmenu likvidatora a zauctovat DzP (ktory asi bude na zaklade vyssie uvedeneho nulovy).
Likvidator musi dat UZ na schvalenie VZ, ten zaroven musi rozhodnut ak o ukonceni likvidacie. Po schvaleni UZ vypracuje likvidator konecnu spravu a navrh na rozdelenie likvidacneho zostatku. Ten by mal byt tiez schvaleny VZ.
Ku dnu nasledujucemu po ukonceni otvoris opat uctovne kniny. Zauctujes uhradu dane, odmenu likvidatora a zavazky voci spolocnikom v zmysle navrhnu na rozdelenie likvidacneho zostatku. Nasledne z pokladne vyplatis tieto zavazky a ana vsetkych uctoch by si mala mat nulu.
Consultix
25.09.15,16:31
nikula
29.09.15,19:38
ešte takto.... zaujímajú ma tie dátumy.... čiže sa dohodnem s likvidátorom, že k 30.9.2015 vypracujem účtovnú závierku (súvaha a výkaz ZaS ---- aj DzPPO???) Potom prebehne valné zhromaždenie, otvorím knihy po ukončení likvidácie, znulujem účty a potom sa už neriešia výkazy??? Mám z toho trochu chaos....
Consultix
29.09.15,21:43
Ziadost o suhlas s vymazom vystavuje DU vzdy po ukonceni likvidacie, a to na zaklade UZ, spravy likvidatora a dalsich dokumentov. Ty uz mas ale suhlas DU, tak si treba overit, ci nebola uz nejakym dokumentom ukoncena likvidacia.
nikula
30.09.15,10:12
a ešte takto.... teraz sa mi dostal doklad o úhrade záväzku ešte z obdobia riadnej firmy 2013.... môžem ho teraz doúčtovať v likvidačnom období???
ak v normálnom období bola upomienka od dodávateľa účtovaná a v likvidačnom období odpustená.... ako zruším?
a čo s HV v období likvidácie.... vychádza mi strata.... riadne účtujem?
Consultix
01.10.15,21:56
Ak to bol zavazok, ktory sa tykal roku 2013, tak to mozes zauctovat ako opravu chyb predchadzajucich uctovnych obdobi. Musis sa drzat casovej suvislosti. Takze budes at DDP DzP PO za 2013. Alebo o tom budes uctovat ako o nedanovon naklade.
Nerozumiem tomu s tou upomienkou. Ved upomienka sa neuctuje...
HV samozrejme zauctujes tak ako je. Prechadza na 431 do obdobia po ukonceni likvidacie, kde sa premeni na 429 a dalej sa s tym pracuje ako so stratou z obdobia pred likvidaciou.
nikula
04.10.15,18:22
záväzok bol účtovaný v roku 2013, ale jeho úhrada nebola, nakoľko nebol doklad....


chystám podklady k ukončenie likvidácie..... postup je taký istý ako pri ukončení roka činnosti - čiže uzatvorím účty, vyčíslim HV, doúčtujem daň zP? Súvahu a výkaz z a s dám likvidátorovi a keď sa to odsúhlasí, tak odošlem daňové priznanie za obdobie likvidácie???
Consultix
05.10.15,06:47
Ohladom UZ tak ako pises.
A teraz sa ten doklad k uhrade z roku 2013 nasiel? Potom ale Vam nemohla sediet inventura pokladne v roku 2013. Ale asi neexistuje ina moznost, ako to zauctovat do pokladne teraz. Ale k tomu sa mozno vyjadri skor KEJKA ako auditor.
nikula
05.10.15,20:11
ešte otázočka.... v jednej firme sa rušila opravná položka a tak je vlastne hosp. výsledok zisk.... môžem si uplatniť odpočet straty vo výške 1/4?
dočítala som sa, že vstupom do likvidácie nárok na odpočet zaniká.... ako to teraz vyriešiť k spokojnosti, aby sa nemusela platiť 500 € daň??? Tá opravná položka bola vytvorená k pohľadávke druhej likvidovanej firmy.... ak by nedošlo k úplnej úhrade pohľadávky, tak by sa ten zvyšok umoril tou opravnou položkou??? v druhej firme by som ten zvyšok dala ako mimoriadny náklad???
Dalo by sa to takto poriešiť.... vychádza mi to ako najlepšie riešenie.
Prosím o radu
nikula
06.10.15,09:55
alebo radšej urobiť dodatočné DDPzPO za rok 2014 do vstupu do likvidácie.... tam zrušiť tú opravnú položku k pohľadávke... započítať straty (OP bola tvorená v roku 2013)?
Consultix
06.10.15,21:00
Narok na odpocet straty Ti pocas likvidacie zanika:
§ 30 Odpočet daňovej straty
(1) .... Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu zaniká. ....
Consultix
06.10.15,21:17
V tej problematike OP som sa stratil. Tato firma mala pohladavku voci firme B, ktora je tiez v likvidacii? Alebo uz bola vymazana z OR? Z akeho titulu bola OP? Bola ta OP danova, alebo nedanova? Druha firma (B) musi tuto pohladavku Tvojej firmy uhradit, ved pred ukoncenim likvidacie nemoze mat nevysporiadane zavazky...
Akekolvek dodatocne DDP za ucelom upravy dane v prospech danovnika a zmena uctovnych zaznamov v tomto smere je v rozpore s pravnymi predpismi...