domeva
29.09.15,09:41
Dobrý deň, už si naozaj neviem rady, potrebovala by som poradiť v nasledovnej veci:
Naša slovenská firma bude poskytovať montážne služby v Nórsku, nórskej firme registrovanej pre DPH. Podľa ich zákonov sa bude musieť naša firma tiež registrovať pre DPH v Nórsku. Ja si však neviem predstaviť, ako toto reálne funguje. Kto bude vystavovať faktúry pre nášho nórskeho odberateľa s nórskou DPH? Ja predpokladám, že my to v našom slovenskom účtovníctve nebudeme mať, či?To bude treba viesť zvlásť účto a vystavovať faktúry v Nórsku?
Ďakujem dopredu veľmi pekne za akýkoľvek postreh.
Soňa K
29.09.15,10:39
Budete si na to musieť nájsť človeka v Nórsku a platiť ho. Samozrejme tieto aktivity budú súčasťou vášho účtovníctva a daní.
pisty01
29.09.15,18:13
Ak vam bude stacit v nosrku poziadat o norske IC DPH tak vam ho nori pridelia a vy budete vystavovat faktury na ktorych uvediete norske IC DPH a norsku DPH (311/6xx, 343.AE) a tuto DPH budete uhradzat v norsku na zaklade norskych DPH priznani.

Ale je potrebne preskumat aj ine skutocnosti (zrazkovu dan, zriadenie prevadzkarne a podobne) vyplyvajuce zo zmluv o zamedzeni dvojiteho zdanenia.