mondes
07.10.15,21:03
Ahojte, prosím Vás, môže SZČO kúpiť auto od manžela - nepodnikateľa, aby ho mohla dať do obch. majetku? Nevadí, že sú manželmi? Ďakujem.

A ešte Vás prosím, ak kúpim staršie ojazdené auto, teda napr. 6 ročné a zaevidujem ho do obch. majetku, tak mám nárok aj na odpisy?
veronikasad
07.10.15,19:41
1. prečo by to robil ? Auto je v BSM manželov.

2. Nesleduje sa celkový vek auta, ale doba odkedy je auto vo vlastníctve FO. Auto zaradí do I. odpisovej skutiny a normálne odpisuje. Ak by ho mal v osobnom vlastníctve viac ako 4 roky a zaradil ho do podnikania, nevznikne mu žiadny nárok na odpisy, môže si uplatňovať len náklady súvisiace s prevádzkou mot.vozidla.
mondes
07.10.15,19:57
1. Pretože chce kúpiť ďalšie auto a tam by mal zľavu 20%, ak je vlastníkom min. dvoch áut na predtým. Preto rozmýšľa, že jedno auto už má, druhé kúpi od manžela a na to tretie v tom prípade dostane zľavu. Viem, je to špekulácia, ale inak sa k tejto zľave nedostane. Čo myslíš Veronika, nebude to čudné, že kupuje auto od manžela?


2.Presne o to mi išlo. Totižto som našla článok, že ak má FO auto napr. od r. 2013 a do obch. majetku ho zaradí až v r. 2015, tak za r. 2013 a 2014 nie je nárok na odpisy a teda v r. 2015 sa pokračuje v odpisovaní. Takže to platí len v prípade, že jedna a tá istá osoba mala auto najprv ako súkr. osoba a potom si ho dala do obch. majetku. Správne?
Ale ak by SZČO kúpila v r. 2015 dvojročné auto od inej osoby, tak na to, že auto už má 2 roky sa neprihliada a odpisy si rozpočíta na ďalšie 4 roky. Správne? Ďakujem pekne.
veronikasad
07.10.15,20:51
k bodu 2 - správne

k bodu 1 - nie som odborník na túto problematiku, ani neviem o akú zlavu ide. Podla mňa, pokial nemaju vysporiadane BSM - je to blbosť.
Consultix
08.10.15,22:06
K tej zlave: To kto poskytuje takuto nezmyselnu zlavu? Vobec mi to nedava logiku... (Bola to recnicka otazka, netreba odpovedat :) )
Ale k podstate: Ak predajca trva na tom, ze musi byt vlastniom dvoch vozidiel, tak za predpokladu BSM je tato podmienka splnena (ak sa nevyzaduje vyhradne vlastnictvo): Je totiz bezpodielvym spoluvlastnikom toho motoroveho vozidla.
Len nahlas rozmyslam: Co tak skusit vozidlo len tak prepisat na DI? Uvazujem nad tym, ze teraz su vlastnici obaja, ale zapisany je len jeden z manzelov. Preco by nemohol byt po zmene zapisany prave druhy z manzelov...
mondes
09.10.15,07:13
Ďakujem, áno aj o tom sme sa bavili, no vraj obidve autá musia byť v podnikaní a nie na rodné číslo, ale na IČO. Až potom na tretie auto dostane zľavu 20%.Mne sa to tiež zdá celé čudné, mám pocit, že klient veľmi neporozumel predajcovi áut.