pilgrimdou
12.10.15,08:11
Zdravím všetkých, riešim problém dlhého načítania menu (cca 20 sekúnd) po kliknutí pravým tlačidlom myši na obrazovke laptopu Asus - OS Win 8.1 (originál kúpený) a podľa rôznych internetových porád som sa dostal k tomu, že zrejme Windows Explorer bude vadný nejakým spôsobom - aj mi asi obdeň odchádza, že miznú napríklad ikony v tray lište na spodku a musím ho reštartovať cez task manager. Tak som našiel radu vypnúť a zapnúť v "device manager" - display adapters - driver - ale sú tam dva, Intel a Nvidia, oba spustené. Má to tak byť pre správny chod PC? Môžem uvedenú radu skúsiť aj na oboch vodičoch? Ospravedlňujem sa za absenciu slovenčiny ale roky používam len anglické windows :-)

Ďakujem vopred za rady ako daný problém odstrániť.
Dušan.
misoft
12.10.15,10:59
Oba bežia!
Intel je integrovaná grafika, ktorá sa zapína ako prvá, systém na ňu môže prepnúť v dobe, ak nepotrebuje vysoký grafický výpočetný výkon. nVidia 820M je dedikovaná (samostatná) grafika, ktorá sa zapína pri vyššom grafickom výkone (hry, video, zložitejšia grafika).
Pokiaľ by si odstavil prvú - mohlo by sa stať, že by BIOS hlásil neprítomnosť grafiky. Ovládače tej druhej sa totiž aktivujú nábehom OS.
Ak by si odstavil druhú - všetko by šlo, len by potom niekedy chýbal potrebný grafický výkon - všetko by robila integrovaná grafika, ktorá by si brala z RAM svoj diel pre seba (a už by napr. chýbala dostatočná kapacita RAM pre iné aplikácie).

Načítavanie menu - ak je dlhšie - dôvod - indexácia! Pokiaľ sa prvýkrát spustí, musí si vytvoriť indexy pre prístup, potom už je nábeh skoro okamžitý.

Je to ako v náučnej knihe .... ak otvoríš prvýkrát a niečo hľadáš - dlho to trvá. Vytvoríš si "index" - dáš tam papierik. A pracuješ. Potrebuješ niečo z tej knihy a podľa papierika sa tam ihneď dostaneš.

A ešte malá poznámka: mal by si vedieť, ako to v takýchto prípadoch funguje.
Obe grafiky totiž spolupracujú! V prípade vyššieho výkonu sa spína dedikovaná grafika, ktorá robí zložitejšie výpočty, má väčšiu pamäť (svoju), ale prvotný základ robí integrovaná, ktorá spracuváva základ a odovzdáva dedikovanej na ďalšie spracovanie (pretože dedikovaná má rýchlejšie VRAM).
pilgrimdou
12.10.15,13:54
V´daka za info, dobre vedieť :-) s tým indexovaním som si nie istý, lebo to načítanie je pomalé zakaždým kliknutím. Môžem teda tie oba drivery postupne vypnúť a opäť zapnúť? Už som urobil jednu zmenu v registroch ale nepomohlo - aj písali, že nemusí a toto mi príde nenáročné len nechcem príst o grafiku, až tak sa nevyznám.

Mám ešte jednu ďalšiu stránku ale zas len so zmenami v registroch a toho sa trochu obávam. Ten reštart driverov bol tu

http://www.cnet.com/forums/discussions/help-needed-right-click-windows-8-1-very-slow-600578/

a zmeny regedit tu

http://www.registryrecycler.com/blog/2013/11/file-explorer-crashes-in-windows-8-1-fix-it/
misoft
12.10.15,15:17
Čo sa toho http://www.cnet.com/forums/discussions/help-needed-right-click-windows-8-1-very-slow-600578/ týka - je to klasické spustenie v Safe Mode. Len základné ovládače. Teda i grafika bude Intel (integrovaná) a nVidia nebude aktivovaná (ovládače pre ňu nebudú zavedené).
Takže v Safe Mode si môžeš vyskúšať i ten Device Manager. Bude o niečo rýchlejší, nakoľko nebude potrebovať toľko indexovania.
A pokiaľ sa nevyznáš v registroch - nehrab sa v nich. Urobíš viacej škody ako osohu.
pilgrimdou
12.10.15,17:31
no, nie je to tam len o safe mode ale nevadí, zajtra po robote to risknem a reštartnem tie drivery - do registrov sa veru nevyznám ani zamak ale spolieham, že rady píšu odborníci a tak len nasledujem inštrukcie - za tie roky mi veľa razy pomohli - ako aj naša porada btw :-)


Ak by ešte boli nejaké iné návrhy na odstránenie spomaleného naćítavania menu pravého kliku, tak budem povďačný :-)
misoft
12.10.15,17:47
Príčin môže byť viacej.... o.i. aj kopa neplatných odkazov v registroch. OS totiž často lieta po registroch a keď ich je veľa a z nich plno neplatných - tak sa "zapotí", než nájde ten správny.
Mnohí odsudzujú - ale CCleaner (v základnom nastavení) vie urobiť, ako-tak poriadky v tom. Neplatné odkazy, zbytočné súbory (často v Koši a pod.) odstráni.
CCleaner používam normálne niekoľko rokov a nikdy mi nevykonal v OS žiadnu škodu. Skús ho.
pilgrimdou
13.10.15,03:38
CCleaner mám aj používam takisto roky :-) inak touto chybou pomalého nčítania laptop trpí od začiatku ako som ho kúpil z obchodu, pravý klik aj vypínanie a zapínanie pc, takisto reštart sa mi zdá dlhší ako som bol zvyknutý u iných mašín. Chyba bude podľa všetkého ten Windows Explorer lebo miznú ikony na spodnej lište a treba ho v task manageri reštartovať asi každý druhý deň. Čo robím inak ako pri predošlých mašinách, že túto nevypínam len zaklopím veko - ale to by súvis nemalo mať žiadny,
pilgrimdou
13.10.15,04:24
takže to spomalenie načítanie ostalo po urobení tých úkonov v registroch na hodnote 5 sekúnd, čo nie je zlé ale našiel som ešte jednu vec ShellExView, ktorú ešte skúsim a ak nič tak už to nechám tak. Tá vec vyzerá dosť zložito tak ak to niekto pozná a má k tomu čo povedať tak vopred v´daka :-)


I found the solution for me at least. Every time I right clicked in File Explorer running Windows 8.1 and Start8 shell, File Explorer crashed.

I ran ShellViewEx and found the single entry that was causing the crash. For me, it was PRECISELY: NVIDIA CPL Context Menu Extension.

Apparantly it was installed when I installed a new video card. Whatever the reason, after disabling all non-Microsoft entries then working backwards to re-enable them, NVIDIA CPL Context Menu Extension was the culprit for me. If you have that entry in there try disabling it and re-check to see if File Explorer still crashes. 100% worked for me.