december 24
24.10.15,15:42
Prosim o radu. V nasej materskej skole mame obcianske zdruzenie. Funguje tak, ze sa vyzbieraju prispevky od rodicov a 2% z dani. Problem sa mi zda v tom, ze riaditelka skolky disponuje s peniazmi podla vlastneho uvazenia. Skoro vsetky peniaze su minute na rekonstrukciu budovy, cistiace prostriedky, odbornu literaturu atd. Velmi malo (vlastne skoro nic) ide na deti. Ked aj idu s detmi niekam, doplacame na dopravu, vstupne atd. Manipulaciou riaditelka vzdy dosiahne, ze rodicia sa o chod OZ nezaujimaju a maju strach sa ohradit, kedze sa boja, aby im zobrala dalsie dieta do MS, alebo sa boja sikany.
Naposledy podla mna zmanipulovala volby do rady skolky. Rozdala volebne listky so styrmi nou dohodnutymi kandidatmi a z nich sme mali zvolit dvoch zastupcov. Nikto viac nedostal sancu kandidovat. Chcem sa spytat, ako sa da proti tomuto bojovat, da sa na riaditelku podat staznost? Moze riaditelka statnej skolky brat sponzorske dary mimo OZ? Napriklad nechat niektoremu z rodicov zaplatit vymenu podlahy, preliezok atd? Dakujem
avalik
24.10.15,14:25
Je riaditeľka škôlky členom OZ? Čo je uvedené v stanovách OZ? Akým spôsobom sa rozhoduje? Ako funguje kontrolný orgán OZ?

Voľby do rady školy - pozri 291/2004 Z. z.Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky, ktorou sa určujú podrobnosti o spôsobe ustanovenia orgánov školskej samosprávy, o ich zložení, o ich organizačnom a finančnom zabezpečení

Sponzorské dary MŠ môže prijímať, nemôže si ich ale vynucovať.
december 24
24.10.15,15:27
Dakujem za odpoved, pozriem tu vyhlasku.

Riaditelka nie je clenom OZ. Nic, co je ustanovene v stanovach sa nedodrzuje, kontrolny organ neexistuje. Statutar je predseda a riesi len administrativne zalezitosti. Ten ani nevie kolko mame na ucte. Vzdy na zaciatku skolskeho roka sa dozvieme od riaditelky, co vsetko sa nakupilo a samozrejme kolko sme v minuse. Ked som sa ohlasila, ze ved nemoze kazdy rok vsetko minut, rodicia ma prekricali, ze ved pani riaditelka najlepsie vie co robi. Odpovedou na otazky ohladne financii je "ked sa vam nepaci, mozte dat dieta do sukromnej skolky". Suhlasim s financovanim prerabok v skolke, ale s mierou, nie na ukor deti a samozrejme po predlozeni viacerych cenovych ponuk (co sa ani raz nestalo).
Sponzorske dary sa nedaju dokazat ci su vynutene. Ked si riaditelka vypyta, tak rodic nema velmi na vyber, kedze je vdacny za prijatie do skolky.
avalik
24.10.15,16:02
Riaditeľka nemá právo hospodáriť s peniazmi združenia ... ak sú orgány združenia nefunkčné, treba ich, v súlade so stanovami, zmeniť!
Alebo ukončiť členstvo v OZ - nie si povinná byť členom. Nikto ťa nemôže nútiť byť členom OZ - ZRPŠ. A tiež z dôvodu, že nie si členom tohto OZ nemôže byť tvoje dieťa diskriminované alebo obmedzované - má rovnaké práva ako ostatné deti.

Vďačnosť neznamená povinnosť dávať dary. Riaditeľka môže žiadať, ty, keď nechceš nedáš. Alebo je na teba vyvíjaný nátlak?
december 24
24.10.15,16:37
Avalik, velmi si vazim zaujem.
Ja som uz z tejto situacie na nervy. Nikto ma do nicoho nenuti. Prave naopak chcem, aby OZ fungovalo tak ako ma, aby rodicia sami mohli rozhodovat o vyuziti financii. Narazam ale na odpor zo strany riaditelky a aj zo strany rodicov v podobe osobnych invektiv voci mojej osobe. Nechapem, ako mozu byt take ovce. 130,-eur je dost vysoky prispevok na to, aby sa uslo aj na zazitkove vylety pre deti. Odsuhlasia nove linoleum, ale to, ze bolo niekolko nasobne predrazene nikoho netrapi a ked na to poukazem, mam zo skolky odist.
Po nahliadnuti do uctovnictva za jeden skolsky rok, som nadobudla pocit, ze sa tam niektore polozky zamerne upravovali a dodatocne povkladali, ale dokazat to neviem. Preto zvazujem podat staznost, ale vlastne neviem na koho a s cim sa mam stazovat, kedze je vsetko tak pekne zmanipulovane a upratane.
avalik
24.10.15,16:41
tazko budes nieco dokazovat, ked to ostatnym clenom zdruzenia nevadi, ze s ich peniazmi hospodari niekto iny ... na invektivy sa vykasli, riaditelka ti dieta z MS nemoze vyhodit koli tomu, ze nedas dar alebo ukoncis clenstvo v OZ.