BENZ30
25.10.15,16:07
DVD-mechanika mi nenačíta CD.
Vždy, keď dám otvoriť čo je na CD, tak mi vysunie mechaniku a napíše, že mám vložiť cd.
Začalo to robiť z ničoho nič.
Ide o stolný PC.
Skúšal som prehodiť aj káble na sata 2 na sata 3.
Systém sa tváril, že našiel nový HW, naištaloval ovládače, ale nič sa nezmenilo.
misoft
25.10.15,16:07
Tri možnosti:
A) Poškodená mechanika.
B) Poškodený ovládač mechaniky.
C) Špinavá mechanika.

V C) - dá sa vyčistiť, ale to je ju potrebné vybrať rozobrať. Postup čistenia je však dosť špecifický - používajú sa na to špeciálne prostiedky, aby sa nepoškodila šošovka a mechanika vo vnútri.
V B) - niekedy stačí odobrať mechaniku z OS cez správcu zariadení, vyčistenie registrov. Potom reštart, OS nájde nový HW a pokiaľ má v sebe ovládače, priradí mechanike ovládač a začne s ňou komunikovať.
V A) - len výmena - prakticky sa CD mechaniky už nevyrábajú, niekedy je možné zohnať DVD mechaniky, rozumnejšie je už BR mechanika.

P.S. Ešte upresniť - je to stolný PC, alebo NB? Pre riešenie príčin UDÁVAŤ všetky potrebné údaje!
P.S. Už by si to mal vedieť, ako sa zadávajú otázky technického charakteru!
BENZ30
25.10.15,16:27
upresnil som. Ak poriadne čítaš, tak vidíš, že mám dvd mechaniku
misoft
25.10.15,16:32
Za zámenu CD - DVD - sorry.
Skús zistiť ešte typ mechaniky a vyhľadať pre ňu nové ovládače.
Možno bude potrebný nový firmware.
Ako dlho ju máš v PC?
Demontáž z PC je omnoho ľahšia - skús vybrať a prečistiť, ak bola dlhšie používaná.
BENZ30
25.10.15,16:34
OK. V PC je asi 7rokov.
Stevo5
26.10.15,09:47
Píšeš že ju používaš 7 rokov ... tak to si môžeš gratulovať že ešte donedávna išla. Niekomu mechanika odíde aj po 2 rokoch. Ale za +/- 15€ kúpiš novú. Najprv ju ale skús "rozchodiť" podľa rady od misoft.
Chobot
26.10.15,10:32
VYskúšaj rôzne CD nosiče. Ak to bude robiť pri každom, tak niečo odišlo v mechanike, čo súvisí len s čítaním CD (optika, elektronika). Mne už to tiež spravilo, že mechanika čítala len jeden druh média (už si nepamätám, či to boli len CD disky alebo len DVD disky). Nič nepomohlo, tak som kúpil novú. Treba ju vymeniť a bude po probléme. Ceny mechaník sú zanedbateľné.
misoft
26.10.15,10:42
Kúp novú a túto do elektroodpadu! Už 4 roky "presluhuje" :D
BENZ30
24.11.15,18:59
zohnal som DVD-mechaniku, len má pripojenie na plochy ide (ci ako sa to vola) kabel a to neviem ako zapojit na moju dosku ASus P5Q-Deluxe?