prokoppd
30.10.15,16:57
Potreboval by som poradiť. Vlastním byt, ktorý je už pol roka prázdny a nikto tam nebýva. Každý mesiac platím zálohovú platbu za teplo cca 100€ (ústredne plynové kúrenie). Chcel som požiadať na spoločenstve bytov o zníženie platby, kedže v byte sa nekúri. Tam ma odbili s tým že sa to nedá. Vraj keď nekúrim tak sa mi to na vyúčtovaní vráti. Ale jedná vec je že mesačne zaplatiť 100€ predsa nieje málo, a druhá vec že tým že ja šetrím na teple, tak pri vyúčtovaní sa preplatok rozdelí medzi všetky byty podľa rozlohy.
Viem že niečo platiť musím kedže susediace byty my ho v podstate vykurujú, ale chcem len vedieť či mám právo zo zákona platiť menšiu zálohu alebo nie.
Totiž pani ktorá to ma nastarosť nieje ochotná sa o tom baviť.
Ak existuje dáky zákon alebo paragraf ohľadom tejto situácie.
sito
30.10.15,17:01
Prázdny byt je vždy v bytovom dome, ktorý vykurujú spoločníci domu. Teda všetci nerozdielne na rovnakú jednotku rozpočítania spoločných nákladov, zväčša na jeden m2 to bolo.

Áno, existuje a nie jeden, jeden je 182/1993, druhý je 657/2004, tretí 630/2005.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-182

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-657

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-630

Isto máte dohodnuté nejaké podmienky, spôsob rozpočítania spoločných nákladov na jednotlivé byty za dodané teplo na vykurovanie domu.

Po každom ročnom vyúčtovaní je treba aktualizovať predpis mesačných úhrad za užívanie bytu. Ak ozaj nekúriš, tak sa to prejaví, musí na tvojom mesačnom predpise po ročnom vyúčtovaní za vykurovanie domu.

Kúrva, 100 €?!!! Len za teplo? A odkiaľ vám ho dodávajú? Z vesmíru?

60 m2, mesačne na teplo 19 €. Centrálkotol.

Ak nemáte PRT, je to pre teba na PRD. V. ser na to, čím dlhši, alebo vôbec nekúriš, tým si na tom lepšie, náklady domu sú menšie a aj tvoj podiel úhrady sa tým znižuje. Nekúr!!! Dokiaľ ťa neporiešia úhradou, že sa istou mierou budeš musieť podieľať na vykurovaní spoločného objektu, vášho spoločného domu. Do tej doby pokiaľ ťa nevyjde nevykurovanie drahšie ako objektívny podiel tvojho bytu na vykurovaní spoločného domu. Objektívny je priemer na byt, jeho m2. Teda ... ???

... valík, balík, balík, valík ... rozbaľ ...
prokoppd
30.10.15,17:23
Ďakujem za pomoc. Pri vyúčtovaní sa všetko rozdeľuje medzi všetky byty podľa rozlohy m2. Ja mám 3izbový s rozlohou 68m2 a platím tých 100€. Je pravda že každý rok je preplatok a ten sa rozdelí tiež podľa rozlohy bytov medzi všetkých. Mne sa hlavne jednalo o to, kedže teraz tam nemám podnájomníkov, a platím inkaso ešte v byte kde bývam + úver, tak by som potreboval znížíť tie platby mesačné(dokopy je to cca 200€. Voda a elektrika s tým problém nieje tie mi znížili. Ale za to teplo nechcú. Tak reku či sú povinný mi to znížiť keď o to požiadam pri ročnom vyúčtovaní. (kde bude zase určite preplatok)
sito
30.10.15,17:55
Tu elektrinu, ÁNO! Máš samostatnú obochodnú zmluvu. Tu vodu nie! Za vodu v dome dodanú do domu platia byty podiel podľa určených meradiel ( vodomerov ).

Teplo? Ak máš náklady za teplo, príklad za rok 1 200 €, mesačne stovka, je to, že?

Ak tvoj podiel je o 50 % nižší, aj záloha by mala byť o 50 % nižšia, či nie?

Tá pani, teta medzi horami je riadna ...

Po ročnom vyúčtovaní, jednu dvanástinu na mesiac, že? Prečo asi? Pochopí pani?

Keď si tu jednu dvanástinu dokážeš vypočítať, ona nie, plať podľa svojej dvanástiny plať. Ona musí zdôvodniť výšku zálohy, objektívnu.
sito
30.10.15,18:04
A toto, čo?

"Chcel som požiadať na spoločenstve bytov o zníženie platby, kedže v byte sa nekúri. Tam ma odbili s tým že sa to nedá"

Máte v dome SVB, či správcu podľa zmluvy o výkone správy, SPRÁVCU?
prokoppd
30.10.15,18:04
Máme spoločenstvo. No veď Ano. Toto všetko je pravda. Lenže oni majú platby rozpočítané na všetky byty podľa rozlohy. A je jedno kto koľko kúri alebo nekúri. Vyúčtovanie sa rodelí medzi všetkých rovnako, tiež podľa rozlohy. Ja neviem či sa jej to nechce rozpočítavať alebo sa tomu nerozumie (je to proste arogantná kr.va)
Ja by som len potreboval vedieť či má právo ma ignorovať a proste nedovolí mi znížiť tú mesačnú platbu.
sito
30.10.15,18:17
Ak bola teľa, čo jej ostalo, len byť jal...., alebo ták ta k....

Teoreticky, všetky byty sú rovnaké, ak ich je 100, tak náklady by mali byť niekde okolo 10 000 mesačne. Za rok 120 000, aby bola záloha na úrovni nejakej priemernej spotreby tepla domu a ceny tepla za jeden GJ. tepla dodaného do domu. Ak priemer klesá, prečo by nemala záloha?

" Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv."

Opačne to v zákone nie je uvedené. Ak nie sú peniaze na vyplatenie oprávnených preplatkov v dome, treba postaviť šibenicu, alebo sa zbaviť správcu, štatutára domu, ktorý vykonáva správu domu.
prokoppd
30.10.15,18:31
Neviem či som uviedol ešte že vlastne vykurovanie je formou plynového kotla, s ktorého sa teplo rozvádza do radiatorov. Je to malá bytovka so 4 bytmi. Dva byty s rozlohou 68m2 a dva s cca 55m2.
Tak či tak v konečnom dôsledku pokiaľ mi neumožní platiť menej tak sa môžem aj na hlavu postaviť
sito
30.10.15,18:36
Vždy je to o tej jednej dvanástine podľa m2 na tvoj byt, mesačne. Inak, ak štyri byty nie sú sa schopné dohodnúť, ich vlastníci. Western o statočných, o koľkých, je to?
avalik
30.10.15,19:41
Ak nemate merace, tak platis podla m2, to ze nekuris, je tvoj problem ... na jednu stranu znizujes spotrebu, na druhu stranu susedia nad, podc a vedla teba musia kurit viac aby vykurili straty od tvojich stien - takze v konecnom dosledku tvoje vypnute radiatory celkovu usporu neprinesu a naklady sa rozpocitaju tak ci tak na m2 rovnako - a teda zalezi len na velkosti toho, ktoreho bytu.

Ak mas pravidelne preplatky na dodavke tepla, vtedy samozrejme by si mal mat prisposobene aj zalohy.

To ze mas aj iny byt, platis hypoteku a v tomto byte momentalne nemas najomnikov nie je dovod na znizenie zalohovych platieb za dodavku tepla.
ivka70
30.10.15,19:48
A kolko ti vracali vo vyuctovani eur? aspon 600 eur?
buchač
30.10.15,20:02
Toľko mne vrátili....a platím teda menej zálohové sumy...

No hej, ale u nás sa nerozdľuje podľa plochy bytu, alebo podľa spotreby.

Ale my sme normálni...;)
ivka70
30.10.15,20:09
Ja sa skor snazim zistit, ze ci by mu polovicne, teda 50 eur platby stacil ....
prokoppd
30.10.15,20:22
Urcite by stacili. Problem je ze mi to nechcu dovolit.
avalik
30.10.15,20:24
Kolko si mal preplatok za dodavku tepla?
buchač
30.10.15,20:34
prokoppd (Dnes 22:22) Urcite by stacili. Problem je ze mi to nechcu dovolit
===========================
No ja neviem...ALE u nás je to tak, že ak má niekto vysoké preplatky, tak sa dáva ponuka, či majiteľ bytu chce ísť nižšie so zálohami, alebo nie...
prokoppd
30.10.15,20:35
200€ cca. Mne to neponukli nikdy
avalik
30.10.15,20:41
200 len za dodavku tepla alebo to bol celkovy preplatok?
prokoppd
30.10.15,21:05
Celkovy preplatok bol asi 250€. Iba za teplo 200
ivka70
31.10.15,04:53
ale ak mas rocny preplatok 200 eur, nemozes chciet zalohove platby znizit o 600 eur, to by si mal cca. 400 eur nedoplatok - co by si asi nebol nadseny.a ostatni spoluvlastnici by tvoj byt cely rok vlastne dotovali, az do vyuctovania. Ked 200 eur, alebo 240 eur vydelis 12 mesiacmi, vyjde ti znizenie maximalne o 20 eur. A to vlanajsia zima bola dost mierna, cize staci silnejsia zima a nebudes mat ani taky preplatok.
sito
31.10.15,06:15
buchač a ako ste k tomu prišli, že ste normálni? Podľa akej spotreby, čim nameranej? Podľa ČSN? Ste ...
sito
31.10.15,06:18
"No ja neviem...ALE u nás je to tak, že ak má niekto vysoké preplatky, tak sa dáva ponuka, či majiteľ bytu chce ísť nižšie so zálohami, alebo nie..."
sito
31.10.15,06:20
Ak povie nie, tak nie. Ale, ak povie, že áno, o koľko mu znížite?
sito
31.10.15,06:21
Na koľko ...
sito
31.10.15,06:35
ivka, logicky mu to vysvetľuješ. Pochopí?

Tiež príklad uvediem na základe ich reality. Teda 100 € mesačne. Za rok 1 200 €. Ja kúrim, náklady, ročne na môj byt pripadajú okolo 200 - 250 €. 250 : 12 = 20,83, no nech 25 € mesačne, ročne 300 €, teda 900 ročne naviac, ktoré mi vrátia. A čo sú ožratí, že musia vracať? Veď z mierou všetko treba, že? Aj zálohy. Ak ta pani sa nechce s mím o tom baviť o objektívnych argumentoch, tak ju treba nakopať odzadku do zadku, čiajdo, či aj do hokaido ...
sito
31.10.15,06:57
... a kde je link ...
branislavp
08.11.15,01:06
sito bývam tiež v štvorbytovke, úplná katastrofa s vyúčtovaním za vodu, teplo, elektrinu..... Platím aj iným v bytovke spotrebu vody, tepla, elektriky. Nemáme zriadený fond opráv, nemáme merače.... Prepočet, či výpočet, žiadne osobodni..
sito
11.11.15,15:12
Braňo,

"úplná katastrofa s vyúčtovaním za vodu, teplo, elektrinu....."

Teoreticky všade v každom bytovom dome sú takéto problémy so službami, ktoré zabezpečuje správa domu spoločne pre všetkých, všetky byty, teda dom. Len od ľudí to závisí ako sa v dome oslovujú, stavajú k spoločným veciam, že? A je jedno, či sú štyria, štyridsať, či štyristo ich je ...