matozluli
07.11.15,23:13
Ahojte,

doma sme sa dohodli, že si vezmeme psíka z útulku. Vŕta mi ale v hlave pár vecí:

1. Je psík z útulku vhodný k deťom? Predsa len tam sa nájdu psíky so rôznou minulosťou. Ako by ste riešili výber psíka?



2. Nebude mať problémy so stravovaním? Keď si pozriete stránky na d (http://paf.sk)arovanie krmiva pre útulky (http://paf.sk) alebo niečo podobné ako dobravec.info (http://dobravec.info), tak tam si ľudia môžu vybrať z veľa druhov granúl. Keď prídete do útulku majú tam rôzne granule. Nebude mať potom psík problém prejsť z tohto rôzneho stravovania na jeden druh granúl?


3. Ako ho priniesť domov? Tak aby to bolo pre neho čo najmenej stresujúce. A ako ho zoznámiť s deťmi (4 a 6)?



Ďakujem za odpovede :)
Dav
07.11.15,22:39
1. Bolo by vhodné psíka najprv spoznať a zoznámiť ho s deťmi. Chodiť ho venčiť do útulku, zobrať ho na pár dní do dočasky. Môže byť vhodný a nemusí. Rozhodne nenechávať bez dozoru deti a psíka. Môžu si ublížiť navzájom pri hre.
2. Po príchode domov treba psa nechať na jednej strave. Buď granule, alebo varená strava. Je možné, že začas budú problémy aj so stravou.
3. V bode 1. venčiť v útulku. Ak sa nedá zoznámiť postupne, tak doniesť domov, nachystať pelech, misku s vodou, misku so stravou, hračku a zbytok podľa povahy psíka, veľkosti,veku, nárokov na pohyb a oddych.
Anika61
07.11.15,22:58
Veľmi dobre,že to zvažuješ a myslím,že je ťažké jednoznačne odpovedať,lebo aj keby to nebol psík z útulku ako hračka pre deti žiadny nie je vhodný-nemyslím to zle-ale také malé detičky vedia psíka riadne potrápiť....a ešte ak to bude napr.starší psík,ktorý nebol zvyknutý na deti,alebo mohol mať zlé skúsenosti práve s deťmi....ale v útulku by ti mali poskytnúť čo najviac informácií...
Na krmivo by si zrejme navykol.
No a ak si nejakeho vyhliadnete bolo by dobré najprv za ním pár ráz zájsť zobrať si ho na prechádzku aj s deťmi,aby ste vedeli odhadnúť ako sa bude správať.
korela
08.11.15,02:21
Podľa mojich skúseností, ak psíka z útulku, tak jedine úplne malé šteniatko.
Veterinári sami hovoria, že takmer každý pes z útulku má nejaký psychický problém a neodporúčajú brať psíkov z útulkov. Touto vetou som si určite poštvala proti sebe členky Porady, ktoré sa nezištne starajú o stratené, nájdené a umiestnené psy v útulkoch, ponúkajú adopciu a pod. Ich prácu si však cením a do ich rubriky občas zablúdim. Keby som mohla, mám doma a tri psy. Nedá sa.
Moja osobná skúsenosť. Prvý polročný čistokrvný vlčiak bol nájdenec, nikto ho nikde nehľadal. Inzercia, celé okolie sme s ním pochodili, svojím spôsobom si ma na ulici v zime vybral a nemal problém ihneď vôjsť do domu. To bol koniec 70.r., snáď niekto emigroval. Krásny, citlivý, chápavý, vynikajúci pes, telepatia fungovala, nikdy na neho nezabudnem. Lenže podľa veterinára bol ešte mladučký. Jediný negatívny zážitok, ktorý sme s ním mali, sediac v zime v obývačke, švagriná počas návštevy iba tak stočila noviny do rúrky a vtedy vyštartoval, skoro ju zožral. Evidentne ho niekto s ňou bil, alebo sa vyhrážal. Tak sme viac noviny pred ním nestáčali. Ale šoklo nás to riadne. Malé deti miloval, v tom smere žiadne obavy.
Druhého kvázi vlčiaka mi priniesli domov bez výberu, išlo o dvojročnú sučku, dobráčka od kosti. Dožila sa 16 rokov a vernejší a poslušnejší pes k nám do rodiny asi nemohol ani prísť. Jediný postih mala, že sme sa jej nemohli dotknúť a ani hladiť predné nohy. Zrejme bola po nich bitá. To bol najmenší problém.
Útulky praskajú vo švíkoch. Som za výber psa z útulku všetkými desiatimi, ale nemala by som odvahu odtiaľ k malým deťom vziať žiadneho okrem šteniatka. To by malo byť ešte "nedotknuté". Alebo skôr vybrať šteniatko z inzercie darovaním, pretože viac-menej sa ocitne i tak v útulku. Ale ešte neprešlo tým peklom.
Ak si pes nájde po zažitej kalvárii konečne svojho pána, verím, že sa z neho stane ten najvernejší pes.
arizona
08.11.15,06:30
Na tvoju otazku sa da odpovedat aj ano,aj nie.
Psici sa do utulku dostanu z roznych dovodov. Ak mas mensie deti,alebo nemas skusenosti so psikmi tak nie je vhodne brat psika,ktory bol v minulosti tyrany,alebo odobraty niekde z retaze,ktory nema ziadne navyky.

Vela psikov sa do utulku dostane aj preto,ze napr. zomrel majitel. Psik bol lubeny,nauceny v byte,kludny pod. A zrazu pobyt v utulku je pre neho velka zmena k horsiemu,lebo bol nauceny na ludi,na prechadzky a pod.
Alebo sa majitelovi stane ina vec,napr. narodi sa dieta,vyskytne sa alergia v rodine,musi odcestovat do zahranicia,stahuje sa a pod.
Na takehoto psika by som sa zamerala pri vybere.

Zmena granuliek moze,ale aj nemusi byt problem. Kupuj radsej kvalitne granulky,nie tie hypermarketove z reklam.
Taktiez mozes krmit konzervami,ktore obsahuju ciste maso,tie nerobia psikom ziadne problemy. Ja nakupujem na zoohit.sk,tam je super vyber.

Utulok urcite uvita,ak pridete raz,dva krat na navstevu,vezmete psika na prechadzku,aby si na vas zvykol.
Ale aj napriek tomu psik bude potrebovat urcite par dni,aby sa zabyval v novom domove,aby vam zacal doverovat. Treba ho nechat spociatku v klude,nenutit k nicomu,pomaly sa spoznavat.
A dolezite je aj na zaciatku poucovat deti,ako sa k psikovi spravat. Aby mu z nevedomosti neublizili,aby z nich pes nemal strach.
Žabinka
08.11.15,07:27
pekné že chceš pomôcť psíkovi z útulku, ale vek detí 4 a 6 nepovažujem vhodný na starostlivosť o psíka.. pre tak malé deti to bude iba hračka.. ste si istí, že vám to neprerastie cez hlavu a psík neskončí zase v útulku? lebo starostlivosť ostane len na vás, dospelých.. a že okolo psíka je dosť povinností, to ti môžem s istotu povedať.. my sme si doniesli psíka domov, keď deti boli oveľa staršie ako vaše, a minimálne prvý polrok bola starostlivosť výlučne na mne.. deti sa s ním len pomojkali.. psíka toho treba veľa naučiť, aby ste spolu boli spokojní..
Terezia13
08.11.15,07:34
nápad, zobrať psíka z útulku je výborný, ale detičky sú na to ešte malé, ale je tam aj množstvo šteniatok okolo 1 roka, tie sa deťom veľmi rýchlo prispôsobia
kopretinka
08.11.15,09:51
súhlas so všetkým,čo tu bolo napísané,(so psami žijem už 25rokov)
len prízvukujem jednu vec :PES NIE JE HRAČKA PRE DETI
starostlivosť bude JEDINE na vás,bude to tretie dieťa,budete musieť všetku starostlivosť a pozornosť spravodlivo rozdeliť medzi troch....a okrem toho ešte chrániť psíka pred deťmi,sú veľmi malé,aby pochopili,že to nie je hračka.......
A doporučujem fenku, (tá sa bude hárať 2-3 x do roka,ale pes je naštartovaný stále......môžete samozrejme dať aj sterilizovať.....)
anet
08.11.15,11:36
Psik z utulku, urcite ano, ide len o spravny vyber a vzdy sa nejaky najde.
Napr. https://www.facebook.com/deny.drugdova/media_set?set=a.10201170173853171.1073741894.17349 12929&type=3&pnref=story.unseen-section
Bol v docaske u kamosky, v byte s detmi v rovnakom veku ako su tvoje. Velmi mily psik, stretla som ich v parku.
Podla mna, idealna velkost, farba, srst ...
V prvom rade si ale uvedom, ze deti 4 a 6 rocne sa o psika same nedokazu postarat, takze musis ho chciet aj ty.