lordxor
10.11.15,20:05
Zdravím,
chcel by som spraviť sladké víno. Po fermentácií by som ho chcel dosladiť. Bojím sa však toho, že sa kvasenie znova rozbehne vo fľašiach. Ako docieliť toho, že bezpečne zastavím akúkoľvek ďaľšiu fermentáciu po dosladení ?

Napadlo ma nechať víno dokvasiť na 13,50% alkoholu, čo je horná hranica kvasiniek, ktoré som pridal. Následne pridať cukor a stočiť do fliaš. Teoreticky by sa nemalo rozbehnúť ďalšie kvasenie, pretože obsah alkoholu nedovolí kvasinkám ďalej pracovať. Avšak nemôže sa stať, že ich nahradí nejaký "divoký kmeň", ktorý ma maximálnu hranicu alkoholu väčšiu a kvasenie bude dalej pokračovať?

Ďakujem za všetky rady.
willma
11.11.15,05:47
to čo za dunihlav chceš robiť? Mušt má prirodzenú cukornatosť, robievali sme víno a cukor na dosládzanie sme používali len výnimočne a to vždy v prvej fáze, čiže do muštu.
bjuty smis
12.11.15,06:06
sladí sa mušt hned na začiatku...
v naších podmienkach nie výnimočne -pokial nerobíš omšové - ale výnimočne sa neprisládza......
willma
12.11.15,06:40
v našich končinách to bolo ozaj výnimočne - mušt väčšinou dosahoval cukornatosť 22 - 23 , čo postačovalo a vínko bolo ozaj dobré.
bjuty smis
12.11.15,07:34
naše podmienky myslím slovensko, česko, nemecko, rakúsko....
ale samozrejme, že je to možné...vhodná poloha, odroda a hlavne rok....
ja som zo senca, čo je myslím dosť teplá oblasť, ale dosládzalo sa ....
ale už je to pasé :((
viktorviktor
12.11.15,11:47
Základom všetkého je celkový obsah cukru v mušte pred kvasením a aktuálny obsah alkoholu v prekvasenom mušte. Výroba sladkého vína je vrcholom schopností vínara. Vo víne po dosiahnutí 13,5 obj. % ostane neprekvasený cukor (zvyškový), ktorý je príčinou ďalších problémov, napr šumivé víno sa dosládza druhotne pri závere kvasenia.

Nevymýšľaj, pracuj, alebo zostaň pri chcení
lordxor
19.11.15,20:26
Žiaden dunihlav, ale mal som veľmi nízku cukornatosť a priateľka aj ja máme radi sladšie vína...
lordxor
19.11.15,20:29
Ja som mal veľmi nízku cukornatosť, takže dosládzať som musel...
lordxor
19.11.15,20:31
Pre upresnenie robim cervene vino.... nakoniec som zvolil taky postup, ze väcsiu cast cukur som pridal do rmutu... po prekvaseni som pridal zvysok cukru tak, aby vino prekvasilo na 13,50% + zostal cukor. Nakoniec po dokvaseni a vycireni osetrim vino este nejakym stavilizatorom a bude.... snad to bude takto ok
viktorviktor
20.11.15,12:11
lordox úplne zle, víno ti začne tak či tak znovu kvasiť vo februári, potom keď si ho necháš aj v lete a tak dookola,
sladké bezalkoholické vína sa vyrábajú úplne inak, chceš robiť dezertné víno? aj to zle robíš, študuj alebo sa choď pozrieť ako sa to robí