Apofish21
18.11.15,10:45
Je prihlasovanie na firemný server cez verejnú wifi bezpečné? Kedže často cestujem cez vzdialené ovládanie plochy by som sa chcel prihlasovať na firemný server cez verejnú wifi. Je to bezpečné? Po prípade ako sa brániť proti prípadnému útoku?
ivka70
18.11.15,10:04
A ako mas zabezpeceny pristup do firmy? Mas nejaky bezpecny pristup (napr. VPN)?
Ing. Ľubomír Janoška
18.11.15,11:40
Verejná wifi je rovnako bezpečná alebo nebezpečná ako každá iná verejná sieť, ktoré používa Internet. Pre ochranu dôvernosti informácií prenášaných po týchto verejných sietiach sa používajú šifrované kanály, najčastejšie VPN v sieťovej vrstve. Takéto riešenie si vyžaduje dve veci - server VPN na strane firmy a klient VPN na strane používateľa vzdialeného prístupu.
Druhá vec sú zrejme verejné priestory, v ktorých je verejná wifi a otázka fyzickej bezpečnosti v týchto priestoroch (fyzický prístup iných osôb, odzeranie, odpočúvanie, možno kamery...).
Apofish21
19.11.15,08:08
Ďakujem za kvalitnú odpoveď, viete mi prosím poradiť nejakého klienta cez ktorého by som to mohol bezpečne robiť?
mecky
19.11.15,08:12
tu sa nejedna iba o klienta, ale hlavne o vpn server, teda aplikaciu ktora pobezi na vasom serveri alebo sietovom prvku v o firme a zabezpeci to pripojenie
a samozrejme aby to splnalo funkcnost tak to musi byt aj spravne nastavene
Ing. Ľubomír Janoška
19.11.15,09:21
Najjednuchšie je použiť (na strane firmy) router, ktorý už má funkcionalitu VPN servera (hardware). VPN klient (software) sa väčšinou stiahne zo stránky výrobcu a nainštaluje na počítač vzdialeného prístupu.
Existujú aj SW VPN servre a dokonca aj zadarmo, ale s nimi nemám skúsenosť, neviem odporúčať.