Irena 13
03.12.15,22:15
buchač
03.12.15,21:21
Ja síce neviem, ale zvyknem použiť najprv Google a až potom sa pýtať.

Takže Google vraví :

Určité druhy áno, určité druhy aj nie...
kukučka
03.12.15,21:35
No a ja ťa doplním: v Chorvátsku nie, v Tatroch zmarzne. :D

Pekne ho zober a ulož v chladnej svetlej miestnosti.
Žabinka
04.12.15,05:06
robím mičurinský pokus.. jeden rozmarín som vybrala zo zeme, zasadila do kvetináča, a zimovať bude na kuchynskom okne.. druhý ostal v zemi, medzi levanduľou, uvidím na jar, ako sa mu páčilo.. lokalita-b.štiavnica..
ale na internete sa píše, že rozmarín treba vybrať na zimu zo zeme..
Žabinka
04.12.15,07:31
keď rada vybrať zo zeme je neužitočná, tak nechaj v zemi..
arizona
04.12.15,07:41
Daj si do googla " rozmarin prezimovanie" a mozes citat...
bjuty smis
04.12.15,07:53
ja ho mám -v Senci 3.rok., na južnej strane domu. Rastie ako divý a táto zima vyzerá, že mu neuškodí..
Keby ami aj niekedy vykapal, na jar stojí v tescu sadenica okolo 3 € a zarok narastie okolo metra......
Neviem, odkial si ale kludne to riskni....
lujza.j
04.12.15,08:23
Zabka pani irena...ma pataliu...doma muž..co jej nesce kvety poliévat.....vonku ju srdí rozmarina....tazky zivot:D:---
Žabinka
04.12.15,08:23
asi tak som to aj ja pochopila..;)
arizona
04.12.15,09:05
Ved tie minusky nemusela ona dat za vsetky prispevky,minuskovacov je tu dost
wabi
25.12.15,16:00
Nuž keď nemrzne netreba ho vôbec chrániť a nejaký ten stupník mrazu mu neuškodí... čiže posledné 3 roky mrzlo u nás na juhu minimálne, takže nikomu nezamrzol, ale 3 roky pred tým zamrzo každému kto nechránil... Podľa mojich pozorovaní za posledných 10 rokov, je to zatiaľ presne 50 % či bude mierna alebo tvrdšia zima... Skutočná zima sa najčastejšie začína až január - február... Takže je to vo hviezdach a meteorologovia vedia s istotou čo bude dnes ako tak im vychádza čo bude zajtra. Týždenné predpoveďe beriem z rezervou a predpovediam dlhším ako 10 dní sa len smejem... Lebo to, že v zime bude zima vie predpovedať aj každý...
legolas
07.01.16,14:41
...ja prikryjem rozmarín vetvičkami z borovice a tak je celú zimu, na jar ho odkryjem a tak to robím už 3 roky, zatiaľ mi nevymrzol...

..doplňam : U najbežnejších byliniek, ako je levanduľa, šalvia rozmarín a tymián, je dôležité, aby ste vybrali svetlé miesto, ktoré je chránené pred ostrým východným vetrom a substrát by mal byť iba mierne vlhký. Niektoré z nich je nutné na zimu prikryť. Cenný materiál je suchý a vzdušný, ktorý sa voľne položí na okolo rastliny, aby mal k nim vzduch prístup. Vhodné sú vetvičky z borovice. Vrstva čečiny nezabráni síce vplyvu zimného chladu, chráni však rastlinu pred slnečným žiarením. To je dôležité, pretože niektoré bylinky
zostávajú aj v zime zelené a odparujú vodu. V oblastiach, kde býva málo snehu a pri náhlych zmenách teploty na jar pri topení snehu môže pri pôde, ktorá nie je prikrytá, dôjsť k poškodeniu koreňov. Okrem mulčovacieho materiálu je vhodný aj maštaľný hnoj alebo hrubší kompost. Úplne nevhodná je fólia, pretože rastlina sa pod ňou "potí".