harmonika
09.12.15,10:42
Miesto dodania služby

§ 15

(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.



Stále nechápem tento paragraf. Ak SK firma platca DPH z členského štátu EU napr. Nemecko objedná službu, musí byť služba dodaná "zralizovaná" v Nemecku, alebo na Slovensku? Alebo je to jedno? Ide mi o následné samozdanenie.
Jarka
09.12.15,11:43
Miesto dodania služby podľa §15
1. pravidlo: Ak je odberateľom služby zdaniteľná osoba(podnikateľ), miesto dodania služby sa určuje podľa odberateľa, toho kto si službu objedná

2. pravidlo: Ak odberateľom služby nie je zdaniteľná osoba, miesto dodania služby sa určuje podľa dodávateľa
harmonika
09.12.15,13:43
tak napríklad keď si zaplatím tlmočníka, právnika, ktorí konjú v Nemecku, tak je to aj tak dodanie služby kvázi na Slovensku, lebo ja ako odberateľ platca DPH mám sídlo na SK. Tak je to?
Jarka
09.12.15,17:46
Ano budete samozdaňovať na SK, ale nemecky právnik musí mať pridelený VAT, byť tiež platca DPH.