PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : vzor prikaznej zmluvy



juko
28.05.04, 19:07
s týmto som sa ešte nestretol. Nie je jednoduchšie použiť Dohodu o vykonaní práce?Tam sa tak isto odvody neplatia.:confused:

elPi
28.05.04, 19:43
Jednoduchšie to je ale nie na všetky prípady.
Neodporúčam používať dohodu o vykonaní práce na opakujúce sa činnosti. Dohoda o vykonaní práce sa dá zjednodušene porovnať so zmluvou o dielo. Teda malo by ísť o jednorázovú záležitosť presne ohraničenú a definovateľnú výsledkom práce. (vykopeš 20m kanála, vyložíš vagón umeláku, odšoféruješ do Košíc a späť, pokladáš mi doklady za mesiac ramadán 1624 a pod...),
Inšpektori práce si na tom vedia zgustnúť.

K tej príkaznej zmluve:
Je to super nápad na využitie ako náhrady za DPČ, ale pozastavil by som sa tiež nad tým, či by v niektorých prípadoch nedošlo k obídeniu, resp. až porušeniu živnostenského zákona a k tzv. nedovolenému podnikaniu.

Príjemný víkend všetkým :)

AdaG
28.05.04, 20:15
Nemáte celkom pravdu s neplatením odvodov! Na dohodu o vyk. práce je zamestnávateľ povinný odviesť 0,8% do Soc. poi. na úrazové poistenie.
Príkazná zmluva je výhodná napr. pre dôchodcov-ušetria 19% daň, ak nemajú iné príjmy, nemusia platiť daň, ak ich príjem za celý kalendárny rok nepresiahne 21.050,- Sk
(§9 ods.1 pís. h. Zák o dani z príjmov)
Odporúčam príkaznú zmluvu používať len u Občianskych združení nezaložených na podnikanie.

ekin
28.05.04, 20:22
ada - preco len u obč. zdruzeni? aj podnikatelia môzu tuto zmluvu pouzit napr. pre upratovacku, alebo daju vymalovat kancelariu, ci sa to pouzije na sprostredk.proviziu - samozrejme, netreba to prehanat - mantinely musia byt! Ja to pouzivam u lektorov niektorych, a napr. pri zastupovani pocas nepritomnosti..

GABRIELA
03.06.04, 11:19
Podľa § 8 odst.1 písm.a) ide o príjmy príležitostné. Myslíte si že keď urobíte tomu istému zamestnancovi príkaznú zmluvu 5x po sebe stále na inú činnosť, budú to stále daňováci považovať za príležitostný príjem? No neviem , nie som o tom celkom presvedčená.

Pre AdaG- ak urobím dôchodcovi Dohodu o vykonaní práce ajeho príjem bude cca 12.000,- ročne, stačí odviesť štátu úrazové poistenie 0,8%?

bredikova
27.09.05, 22:52
ada - preco len u obč. zdruzeni? aj podnikatelia môzu tuto zmluvu pouzit napr. pre upratovacku, alebo daju vymalovat kancelariu, ci sa to pouzije na sprostredk.proviziu - samozrejme, netreba to prehanat - mantinely musia byt! Ja to pouzivam u lektorov niektorych, a napr. pri zastupovani pocas nepritomnosti..
Môžem použiť príkaznú zmluvu pre dôchodcu-kuchára? Máte vzor príkaznej zmluvy?:D

Zuzka
27.09.05, 23:04
tu je vzor príkaznej zmluvy

bredikova
27.09.05, 23:07
tu je vzor príkaznej zmluvy
Dík, dík, dík! Tiež nemôžeš spať?

Zuzka
27.09.05, 23:09
nemáš začo, spať pôjdem o chvíľu ... dobrú noc :)

ZuzanaP
28.09.05, 07:34
Ja som príkaznú zmluvu použila pre priateľa, je živnostník, nechcem aby bol aj zamestnávateľ.

Na leto sme mali nejakých študentov, tak som im spravila príkazné zmluvy na sadrokartonárske práce - ale len určitý počet m2, ktorý mali vykonať do určitého dátumu. Príjem z príkaznej zmluvy - oslobodený by nemal presiahnúť 22 900,--.

bredikova
28.09.05, 13:23
Pri príkaznej zmluve nemusím prihlasovať do sociálky?

ZuzanaP
28.09.05, 13:27
Nie, veď to nie je pracovný vzťah a z príkaznej zmluvy sa neplatia žiadne odvody.

Magma
07.10.05, 07:49
Môže sa uzavrieť príkazná zmluva aj s cudzincom, povedzme na konkrétnu poradenskú činnosť?

valeria100
07.10.05, 13:19
Moze sa príkazná zmluva uzavriet aj s fyzickou osobou, t. j. bez ICa a DICa? Úctuje sa potom len ako sluzba - nie ako mzdový náklad? Mám na mysli ak daná FO vykoná nejaké práce napr. 5 dní v mesiaci za vopred dojednanú odmenu? Moze sa jedna príkazná zmluva vztahovat na celý rok- t.j. kazdý mesiac 5 dní?
Vopred dakujem

Jaroslávka
07.10.05, 14:45
Ďakujem za vzor príkaznej zmluvy, ja ju využijem pre výplatenie odmeny domovým dôverníkom z fondu opráv, dosiaľ som túto odmenu dávala ako príležitostný príjem
na základe odpovede na moju otázku pre VERLAG DASHOFER,
/Zákon o dani z príjmov v § 9 hovorí, že od dane sú oslobodené okrem iných príjmy podľa § 8 odst.1 písm.a, do výšky 5-násobku životného minima, ide o príjmy z príležitostných činností. Ak je možné činnosť domového dôverníka považovať za príležitostnú, potom je možné kvalifikovať tento príjem podľa § 8 odst.1 písm.a/.
Vrelá vďaka
Jaroslávka

norwit
02.12.05, 05:18
Nie je povinnostou osoby s ktorou uzavriem prikaznu zmluvu nahlasit sa na danovom urade?/tak ako je to napriklad so zmluvou o sprostredkovani/

ZuzanaP
02.12.05, 06:01
http://www.porada.sk/showthread.php?t=4911&highlight=Pr%EDkazn%E1+zmluva

skús pozrieť link

Katkad
05.03.07, 15:06
Nemala by som do prikaznej zmluvy zahrnut i paragraf zakona o DzP, pod ktory dana vyplata patri?

Katkad
06.03.07, 11:51
Halo, nik nevie ci sa do prikaznej zmluvy nema davat aj paragraf, pod ktory cinnost patri?

kristina.hr
07.03.07, 08:06
Nemáte celkom pravdu s neplatením odvodov! Na dohodu o vyk. práce je zamestnávateľ povinný odviesť 0,8% do Soc. poi. na úrazové poistenie.
Príkazná zmluva je výhodná napr. pre dôchodcov-ušetria 19% daň, ak nemajú iné príjmy, nemusia platiť daň, ak ich príjem za celý kalendárny rok nepresiahne 21.050,- Sk
(§9 ods.1 pís. h. Zák o dani z príjmov)
Odporúčam príkaznú zmluvu používať len u Občianskych združení nezaložených na podnikanie.

Len chcem doplniť, že z dohody sa odvádza aj garančné poistenie.