laudum
29.12.15,15:38
Dobrý deň,

pri vystavení faktúry, ktorá obsahuje DPH vzniká povinnosť túto DPH odviesť. Pokiaľ dôjde k úhrade faktúry, tak to pre platcu DPH nepredstavuje problém. Problém nastáva, ak je faktúra neuhradená a navyše reálne nevymožiteľná.

Vo firme evidujeme faktúry, ktoré majú desať rokov, existuje na nich platný exekučný rozkaz, ale povinný (rozumej odberatelia) sú nemajetný a zadĺžený a tak neexistuje nádej, že dôjde k ich uhradeniu.

Je legálny spôsob, akým sa vieme k "neoprávnene" vybratému DPH dostať?
Tweety
29.12.15,14:39
Nie, dph štát nevráti.
laudum
29.12.15,15:01
To mi je jasné, že to štát nevráti, preto potrebujem radu ako sa to dá a nie ako sa to nedá vyriešiť? :D

Nešlo by to cez dobropis? Napr. by som faktúry vydobropisoval na hodnotu obstarania tovaru..
Tweety
29.12.15,15:10
nešlo, nešlo, ak služby alebo tovar boli dodané , tak nemôžeš dobropisovať
laudum
04.01.16,09:12
nevidím dôvod prečo by som nemohol dobropisovať, dodatočnú zľavu na tovar predsa viem vždy poskytnúť.

Okrem toho sa dľa môjho názoru sa jedná o daň z pridanej hodnoty, t.j. musí byť splnený aj materiálny aspekt pridania hodnoty (reálne plnenie), nielen formálný (t.j. fakturácia). Viem, že štátny vyjebanci (ospravedlňujem sa za výraz, ale neviem ako inak nazvať týchto chrapúňov) to v zákone majú špecifikované tak ako spomínaš, ale to neznamená, že to je v súlade s ústavou a dohovorom o ľudských právach.