zuzi
29.10.04,14:55
Chcela by som vedieť, či je pravda, že daňový úrad udeľuje povolenie na inventúrne rozdiely - daňovo uznané. Či stanoví ich výšku nejakým percentom alebo čo. Ak niečo viete poraďte prosím.
emily
29.10.04,13:01
A v akej oblasti podnikania?
mudroš
01.11.04,17:30
Je to trošku zložitejšie.

V PÚ sa za manko nepovažujú "prirodzené úbytky" aj má účtovná jednotka stanovené ich normy. Predpokladám však, že si bude musieť pred DÚ ich výšku obhájiť.

Tiež je dobre pozrieť sa na § 23 - Podrobnosti o postupoch účtovania pri oceňovaní zásob ku dňu inventarizácie.

Popísať to by bolo na dlho a nie na takýto krátky príspevok.
zuzi
03.11.04,09:28
Je potrebné, aby prirodzené úbytky schválil daňový úrad? A ako postupovať?
Jarka
03.11.04,09:55
Nemyslím, žeby daň. úrad schvaľoval normy prir. úbytkov, pokiaľ chcete použiť tieto normy, musíte mať presne stanovené na ktoré druhy zásob sa normy vzťahujú účtovnej smernici a samozrejme vedieť ich zdôvodniť DÚ prečo vznikajú.(napr. dlhodobým skladovaním, manipuláciou so zásobami v skladoch ...)
slimak
10.10.05,08:41
Účtujem predajcu kvetov. Predáva rezané kvety pri ktorých, pri ktorých má prirodzené úbytky ( zvädnu,..). Podľa postupov účtovania v JÚ § 12 ods. 2, ak je vnútorný predpis sa úbytky zásob účtujú do spotreby.

Kvetinár má 20% z nakúpeného tovaru prirodzených úbytkov. Mne sa to zdá veľa, ale to bude jeho problém, keď to bude kontrolórovi zdôvodňovať.

Ja zaúčtujem nákup tovaru a úž je to vo výdavkoch. Pri inventarizácii výjde nižší stav ako je podľa faktúr o tie prirodzené úbytky.

Ako je to ohľadne DPH. Ja som nenašiel v zákone, že by to mal nejako upravovať, opravovať.

Za mesiac mal napr. prirodzené úbytky 6 000 Sk. Z toho DPH je cca 1 000 Sk. Z toho tovaru bolo DPH odpočítané.
KEJKA
10.10.05,15:51
prirodzené úbytky sa nezdaňujú DPH - nedošlo k dodaniu tovaru.


Účtujem predajcu kvetov. Predáva rezané kvety pri ktorých, pri ktorých má prirodzené úbytky ( zvädnu,..). Podľa postupov účtovania v JÚ § 12 ods. 2, ak je vnútorný predpis sa úbytky zásob účtujú do spotreby.


Kvetinár má 20% z nakúpeného tovaru prirodzených úbytkov. Mne sa to zdá veľa, ale to bude jeho problém, keď to bude kontrolórovi zdôvodňovať.

Ja zaúčtujem nákup tovaru a úž je to vo výdavkoch. Pri inventarizácii výjde nižší stav ako je podľa faktúr o tie prirodzené úbytky.

Ako je to ohľadne DPH. Ja som nenašiel v zákone, že by to mal nejako upravovať, opravovať.

Za mesiac mal napr. prirodzené úbytky 6 000 Sk. Z toho DPH je cca 1 000 Sk. Z toho tovaru bolo DPH odpočítané.
slimak
12.10.05,11:29
Asi som sa zle vyjadril. Nakúpim kvety za 6000 (5000 zaklad+ 1000 DPH).5000 mi zníži základ DzP ( tu sa mi zdá 20% veľa) a 1000 odpočítam ( znížim ) DPH. Z toho nákupu nič nezrealizujem. Je to v poriadku?

Napr. pri krádeži, je platitel povinny odviesť dan vo výške odpočítanej dane (§53 ods. 5).
KEJKA
12.10.05,14:03
Asi som sa zle vyjadril. Nakúpim kvety za 6000 (5000 zaklad+ 1000 DPH).5000 mi zníži základ DzP ( tu sa mi zdá 20% veľa) a 1000 odpočítam ( znížim ) DPH. Z toho nákupu nič nezrealizujem. Je to v poriadku?

Napr. pri krádeži, je platitel povinny odviesť dan vo výške odpočítanej dane (§53 ods. 5).nákup je za účelom ďalšieho predaja so ziskom. Takže odpočíta sa DPH v plnej výške (abstrahujem od možných výnimiek).
predaj - odvádza sa DPH z predajnej ceny bez DPH, v cene je aj zisková prirážka aj kalkulácia možných strát.
krádež - odvádza sa DPH, lebo je to "dodanie neznámemu", štát sa tvári, a je to aj pravda, že niekto iný má z toho prospech.
zvädnuté kvety je prirodzený úbytok, z toho DPH nejde. Znižuje maržu=zisk podnikateľa. Logicky predpokladám že živnostník takéto straty minimalizuje nakupuje opatrne s tým, že prdá, aj ked so zľavou ale tak aby svoj príjem maximalizoval. Ak to pri nalepšej vôli neodhadne, tak ho štát nebude postihovať za to povinnosťou odviesť DPH.