katulav
07.01.16,16:14
Dobrý deň, prosím o radu. V roku 2015 som bola zamestnancom, teda som mala príjmy zo závislej činnosti, a k tomu jednu zmluvu podľa Autorského zákona č. 618/2003 Z. z. na sumu 550 eur. V daňovom priznaní ju teda uvediem v tabuľke č. 1, riadok 5 - príjmy z vytvorenia diela a umeleckého výkonu a z použitia alebo poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva? A môžem si z toho odrátať 40 % paušálne výdavky?
Ešte ma zaujíma, či mi na základe tejto jednej zmluvy "hrozí", že daňový úrad ma zaeviduje ako SZČO?
Ďakujem za Vaše odpovede.
Mila123
07.01.16,15:39
DIČ máš?
avalik
07.01.16,15:48
Otázka č. 3 – Lehota pre registráciu pri začatí vykonávania inej samostatnej zárobkovej činnosti

Daňovník začal v júni 2014 písať knižku popri zamestnaní. Túto knižku dokončil v apríli 2015 a s vydavateľom v júni 2015 uzavrel autorskú zmluvu, na základe ktorej dostal v júli 2015 vyplatený honorár. Dokedy je daňovník povinný sa registrovať u správcu dane pre daň z príjmov fyzických osôb?

Odpoveď
Keďže podľa § 49a ods. 2 zákona o dani z príjmov je povinný daňovník sa zaregistrovať už pri začatí samostatnej zárobkovej činnosti, čo je aj písanie knižky, ktoré spadajú pod ustanovenia autorského zákona a príjmy plynúce z vytvoreného diela sú príjmami podľa § 6 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov, daňovník sa mal registrovať do konca júla 2014. Daňovník v tomto čase nevedel, či bude o túto knižku záujem, a či uzatvorí autorskú zmluvu z vydavateľstvom a či teda vôbec začal vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť, alebo píše knižku len tzv. do „šuflíka“. Z tohto dôvodu je veľmi problematické stanoviť moment povinnosti registrácie a zvlášť v prípadoch začatia vykonávania takejto činnosti. V takomto prípade sa javí prvým dokázaným momentom pre vznik povinnosti registrácie uzavretie zmluvy s vydavateľom o predaji dokončenej knihy, z ktorej je už jasné, že napísanie prvotiny vedie aj k činnosti, z ktorej daňovník dosiahne zisk a teda začal skutočne vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť. Daňovník je teda povinný registrovať sa do konca júla 2015.

zdroj: financnasprava.sk

Pausal pozri § 6 ods. 10 zakona o dani z prijmov.
katulav
07.01.16,16:20
Nemám, nie som živnostník, som zamestnanec, len som účinkovala v reklame a castingová agentúra mi vystavila uvedenú zmluvu.
Mila123
07.01.16,21:37
ak by sa jednalo iba o jednorázový príjem, dala by som ho do § 8 ods. 1, pís a, kde by som si uplatnila oslobodených 500€, zdanila by som iba rozdiel, t.j. 50 € a bez skutočných výdavkov.....
daň by bola 9, 50€
Anik
07.01.16,22:04
Áno v DP typ B ju uvedieš v tab. 1 , riadok 5 a môžeš z toho uplatniť 40% výdavky čo je 220 €
Mala si byť zaregistrovaná na DÚ - bude pokuta.
Jana Motyčková
08.01.16,08:16
Jednorazový príjem ide do §8 len keď o nie je príjem podľa §5 alebo §6. Autorský honorár je príjem podľa § 6.