Gapo
15.01.16,13:53
Nadobudol som pozemky, ale nie som výlučný vlastník, som povinný po prípadnom predaji vyplatiť ustupujúcich spoludedičov. Otázka znie, musím ja zaplatiť zo získanej sumy odvody, teda daň a ZP. či každý zvlášť? A od akej sumy sa v tomto roku platí daň?
ivka70
15.01.16,14:00
Aky je vztah medzi tebou a porucitelom a spoludedicmi a porucitelom? Ak odlho porucitel vlastnil pozemok?
Gapo
15.01.16,17:32
Poručiteľ bol otec a spoludedičia sú matka a súrodenci. On ho nevlastnil iba zdedil postupnou cestou po predkoch ako novoobjavené pozemky a keďže už nežil, tak to postúpilo ďalej to je na mňa ako určeného s povinnosťou výplaty v prípade predaja.
Katy a R
15.01.16,17:43
pozri sa - ty si nadobudol pozemky - predpokladám, že podľa dedičskej dohody (keďže spomínaš ustupujúcich spoludedičov). takže treba sa riadiť tou dohodou. tam máš napísané, že čo a ako ... pre všetky prípady.
Momentálne si majiteľom ty - a všetky povinnosti okolo toho sú tvoje.

Doplním - po tých komentároch:
Daň za predaj pozemku vôbec neexistuje - takže ...
Ak máš na mysli daň z príjmu - ty si súhlasil s dedičskou dohodou, takže pozemky sú tvoje a ak sa rozhodneš ich predať - Ty budeš predávajúci - nikto iný. aj príjem bude tvoj. To, že v prípade predaja musíš vyplatiť ostatných - to je už iná vec - spravíš to tak, ako ste sa dohodli. Akou formou? nuž aby si mal doklad (pre istotu) - ja by som im poslala na účty a uviedla tam - že podľa dedičskej dohody...
A nejaké dane z príjmu vôbec nemusíš riešiť - pretože je to príjem oslobodený od dane.
Opakujem. Treba ti riešiť daň z nehnuteľnosti ( lehota na DP do 31.1.)
Gapo
15.01.16,19:08
Napísané je, že som povinný vyplatiť ustupujúcich a nie či z toho platím daň ja. Ak je povinnosť odovzdať peniaze, tak v akej forme? Po zaplatení odvodov? Ale keď ja im od strachu tie peniaze hneď dám, nech si to zaplatia oni, nie? Veď som im ich povinne odovzdal, neboli moje.
Katy a R
15.01.16,19:36
samozrejme, že dedičská dohoda nerieši zdanenie tvojich príjmov.
ale neviem, čo tu splietaš vôbec platenie dane z príjmu - keď si tie pozemky zdedil po otcovi (po priamych predkoch) ???
treba riešiť iné povinnosti - napr daň z nehnuteľnosti (obci)
Gapo
21.01.16,13:14
Splietam, nesplietam, treba čítať. Keby som ich predal dostanem peniaze tak znela otázka. Ja som povinný ich rozdeliť, pretože nie sú moje, takže ich mať nebudem.