Kiko260
16.01.16,08:50
Dobrý deň chcel by som sa spítať či mi bude fungovať GK:https://www.alza.sk/msi-gtx-960-gaming-4g-d2411380.htm?catid=18842862 keď ju zapojím do zakladnej dosky ASUSTeK Computer INC M2N-E (Socket AM2 )? Za odpoveď predom ďakujem.
misoft
16.01.16,16:00
Bude. Doska má slot PCI-e 16x. Len riadne zapojiť, nezabudnúť na napájanie grafiky. Dúfam že máš riadny zdroj (nie nejaký Eurocase 450W, lebo by si hneď skončil).
Stevo5
16.01.16,16:07
Socket tvojej dosky je AM2+, nie AM2.
Na to aby sa ti dalo správne odpovedať si dal málo info.
Nevieme aký tam máš procesor, je možné že kartu procesor "neutiahne" a budeš zbytočne za to platiť. Tiež nepíšeš aký máš napájací zdroj, táto nová grafika podľa popisu vyžaduje 400W. Ak je dobrý značkový tak vyhovie aj 350W, záleží na ostatnej zostave. V PC skrinke bude viac tepla z výkonnej grafiky - je na to prispôsobená?
Stevo5
16.01.16,16:08
sorry, písali sme naraz
Kiko260
20.01.16,14:36
Ak by som nemal dostatočne výkonný zdroj mohla by sa poškodiť GK,zdroj alebo celý pc??
misoft
20.01.16,15:11
Ak nie je výkonný zdroj - jednoducho PC odmietne pracovať.
Dáša_
20.01.16,16:41
my sme juniorovi kupovali 970-tku, tak som ho povolala na konzultáciu. Povedal, že zdroj minimálne 500W a že teda karta na tejto doske pôjde, ale nie na plný výkon.
misoft
20.01.16,19:18
Poopravím ťa.... CPU a GPU sú dva rozdielne pojmy. Pokiaľ je to dedikovaná GK - CPU len posiela cez zbernicu príkazy na zobrazenie a o obrazenie a vykresľovanie sa stará GPU - GK má vlastnú pamäť. CPU je jeden procesor, obsluhujúci výpočty, komunikáciu medzi zariadeniami, odosielanie dát iným zariadeniam - teda pošle výsledky GK, aby ich ona spracovala a vykreslila. GK má svoj GPU+VRAM - je to teda samostatný počítač v počítači, ktorý má na starosti LEN grafickú stránku.
Takže - či má socket AM2+, alebo AM2 - pre grafiku je to NEPODSTATNÉ - podstatné je, aby bolo ju kde zasunúť (PCI-e 16x), aby boli pre ňu ovládače (spolupráca medzi CPU a ňou + ovládanie výstupnej periférie - monitora).

P.S. Pokiaľ si to ešte nepočul - niekde využívajú i GK na zložitejšie výpočty - teda využívajú ju ako ďalšie CPU. A dôvod? GPU je vo výpočtoch rýchlejšia, má rýchlejšie pamäte (klasické RAM sú DDR3 - málo kedy DDR5, ale grafika [nové typy] používa výhradne DDR5).

Dôležitý je tiež zdroj - ak bude slabý - nemusí grafika nabehnúť, prípadne sa sama spomalí (podtaktuje sa) - o teplo sa predsa postará FAN a chladič - každá krafika má svoje chladenie (buď pasívne, alebo aktívne).
Stevo5
22.01.16,09:29
Misoft
1.- mohol si si tie pripomienky ušetriť, reagoval som na toto: "keď ju zapojím do zakladnej dosky ASUSTeK Computer INC M2N-E (Socket AM2 )?" - čo sa týka toho môjho upozornenia na socket AM2+. Samozrejme že socket AM2 / AM2+ s grafikou nemá nič.!! A ani som to tak nenapísal. Ale JE TO TAK a on to napísal nesprávne, tak som ho poopravil.
2.- o tom že sa obrovský výkon niektorých grafík dá využiť na zložitejšie výpočty samozrejme viem, - ale čo to má spoločné s týmto tématom??
3.- o probléme (možno) slabého zdroja som predsa písal, pri teple som upozornil na možnosť nevhodnej skrinky - nechceš snáď tvrdiť že ak je skrinka nevhodná na odvod tepla vo výkonnom PC, tak stačia ventilátory. K tomu by si mal iste aj ty vážne výhrady a doporučil by si inú skrinku s vhodným prispôsobením na odvod tepla. Preto som na tento možný problém upozornil - aj keď nepíše akú má skrinku, zdroj a podobne.
4.- Na CPU som upozornil preto, že ak je CPU slabé, nestačí pre GPU a GPU nejde na plný výkon. A opačne to platí tiež, pretože CPU a GPU musia spolupracovať. Takto som to myslel, nie že by som si mýlil CPU a GPU.
5.- ďakujem za prednášku