Peto-3770
16.01.16,10:02
Dobry den.
Poradi niekto ako prepojit novy led tv Samsung UE55JU6072 so starym domacim kinom ORAVA DAV 101 ? Doteraz som to mal prepojene cez skart kábel ale novy TV nema už skart zásuvku. Má iba HDMI a to zase nema KINO. Potrebujem previest zvuk z TV do domaceho kina a rozkodovat ho na 5.1
Na TV je ešte OPTICAL vystup na opticky kábel k prenosu zvuku do ineho zariadenia. Na D.K. mám tiež OPTICAL,ale tiež out vystup tak neviem či zhanat opticky kábel a či mi to vobec pojde. Su este na telke aj cince,ale tie su na vstup do TV. Na výstup z TV cince nesu a cez tie vstupove som skušal ,tak to neide von z TV. Má z tým niekto nejaku skusenost ??
Dakujem za odpoved.
misoft
16.01.16,16:06
A ako chceš "rozkódovať" audio 2.0 na audio 5.1? Z dvoch celých jabĺk neurobíš 5+1 celých jabĺk!
Chobot
16.01.16,16:32
Pomohlo by, keby si odfotil zadné konektory na DVD prehrávači. TV si viem nájsť, ale ten DVD prehrávač je dosť starý model a je ťažké nájsť k nemu potrebné info, aké má konektory.

Najprv k videu:

Ale ak píšeš, že DVD má SCART konektor, tak SCART je v podstate zhluk rôznych formátov video výstupov. Ako som pozeral, TV má kompozit aj komponent vstup. Takže by ti stačil kábel SCART - komponent

https://www.alza.sk/oem-scart-3x-cinch-rgb-prepojovaci-3m-d70554.htm?o=4

alebo SCART - kompozit:

http://www.hej.sk/prepojovaci-kabel-emos-sb2101-scart-m-3rca-m-1-5m/

Podľa farby by si mal ľahko zistiť, ktorý konektor kam patrí.

K zvuku:
Pozeral som aj ten zvuk, ale obávam sa, že zvuk v smere z DVD na TV neprepojíš. Neviem, či na DVD prehrávači je ten optický konektor vstup alebo výstup. ale skôr by som logicky tipoval, že to bude vstup. Naopak na telke je tá optika výstup (pozri si v návode - vlastne aj sám si uviedol, že je to výstup). Takže ak by si chcel zvuk z TV prehrávať na reprákoch zapojených v DVD prehrávači, tak to by išlo prepojiť optikou. Treba len preveriť, či je tá optika na DVD vstup alebo výstup. Ale naopak to nepôjde. Ak je na DVD optika tiež výstup, tak je problém. Potom treba poznať všetky konektory na DVD prehrávači, možno by sa nejaké riešenie našlo. (daj to foto).
misoft
17.01.16,17:04
Nuž..... budeš to mať len stereo! Na DK má 2x RCA audio vstupy (AUX - to by sa dalo použiť), telka má RCA audio výstup.
Ale 5.1 to nebude - nikdy! Max. ak pseudo 5.1 - teda nie originál. Telkou (i digitál, pokiaľ máš cez CABLE) ide len 2.0 audio (stereo) - môže byť niekoľko audio stôp, ale všetky sú stereo.
Peto-3770
17.01.16,17:11
Zdravím. Posielam aj footto z DVD. Mislim že kabel SCART a 3x-cinc nepomože. Na telke všetky konektory cinč su len vstupy do TV a ja potrebujem previest zvuk z TV do DVD v čo najlepsej kvalite. Myslel som že cez optical kabel to bude najlepsie,ale na TV aj na DVD je OPTICAL vystup. Nechápem aký má význam na DVD optical výstup ??? ked DVD-kino ma svoj zvukovy tuner 5.1 kanálovy načo vlasne by niekto potreboval previest zvuk do TV ? Nemohol by ten OPTIKAL aspon fungovat obojsmerne?
Peto-3770
17.01.16,17:28
Neviem,ale niekde som čital že cez optical kábel sa da previest kvalitnejší zvuk a DK by si ho malo rozkodovat. Co sa týka TV nema RCA výstup len vstup. Je to divne ale je to tak. Má tam zase 3-krat HDMI a 2-krat USB ale ako sa z tým spomožem?
misoft
17.01.16,18:24
Prečítaj si na tom DK - Digital OUTPUT!!!!! To je VÝSTUP, nie vstup! Teda to ide z DK von!. Iný digitálny vstup tam nemáš!!!! Ty tam máš jedine SCART (ak je obojstranný) a potom AUX IN. A potom Antenna. Dokonca i to S-video je výstup. To ti fakt zostáva len to RCA. A použiť audio výstup JACK pre slúchadlá + jack to RCA adapter a do AUDIO IN (RCA).
Peto-3770
17.01.16,18:37
Na TV je vystup 3,5 jack na sluchatka. Mohol by som ho pouzit na pripojenie do DVD aux vstup? to je posledna možnost,ale chcel som mat z telky pri sledovaní filmov prirstorovy zvuk a to asi z 3,5 jacku nedostanem čo ?? To už neje žiadna ina možnost? Napr. z HDMI na TV do SCART na DVD neexistuje nejaky kábel? redukcia alebo nieco? to už neje ine riešenie???
Chobot
18.01.16,08:10
Otický výstup na DVD má taký význam, že DVD prehrávač sa zvykne napájať na domáce kino s priestorovým zvukom. Výrobca ale neočakával, že by DVD prehrávač slúžil ako koncové zvukové zariadenie pre iné zariadenia, preto nevybudoval digitálny zvukový vstup. V tom čase ani neexistovali zariadenia, ktoré by mali 5.1 kanálový digitálny zdroj zvuku. Tento zdroj je len na DVD filmových nosičoch. Dnes, alebo v budúcnosti, by to mohlo byť súčasťou nejakého digitálneho TV vysielania. Preto má TV už zabudovaný optický výstup.

Na prehrávači máš inú možnosť - stero vstup. Tento môžš využíť.

Neviem, či na TV je skutočne 5 kanálový výstup, podľa mojich informácií zatiaľ len málo staníc vysiela priestorový zvuk.
Chobot
18.01.16,08:14
Výstup na sluchátka môžeš prepojiť s AUX vstupom. Prestorový zvuk ale nedosiahneš, jedine pseudopriestorový, kde prehrávač dopočíta zo stereo kanála priestorový zvuk.

Otázne je, či by si vôbec mal priestorový zvuk. Iba máloktoré stanice vysielajú 5.1 audio. Si si istý, že máš také stanice? Bežné stanice, najmä v káblovej TV, majú len stereo audio signál. Čiže 5.1 zvuk nedostaneš.

HDMI nie je výstup, je to zase len vstup do TV. Navyše HDMI nie je kompatibilný so SCART. HSMI je digitálny formát, kým SCART je analógový.
Peto-3770
18.01.16,10:06
Neviem ako z tym priestorovym zvukom,ale mam sky-link kartu. Skoro všetky kanaly čo používam su v HD kvalite. Zo zvukom neviem ako to je,ale idu filmy niektore ked na obrazovke svieti Dlby digital. Neje to priestorovy ???
Peto-3770
18.01.16,10:09
Ved pointa je o tom ze mi sa nebavime o DVD prehravači ale o domacom kine,takže je to koncove zariadenie
Chobot
18.01.16,11:31
Však domáce kino, ale to nie je receiver. Domáce kiná boli kompaktné zariadenia, ktoré kombinovali v sebe DVD prehrávač a mali vlastný zosilňovač a mali vlastné reproduktory. Ale neboli primárne určené na to, aby sa do nich napájali rôzne zariadenia. Preto sa do nich bežne nedávali optické audio vstupy. Ani do dnešných kompaktných mobilov s foťákom sa nedáva teleobjektív. Ak chceš plnohodnotný fotoaparát, treba si kúpiť také zariadenie. Si pamätám, mal som Panasonic receiver, k nemu 5 reprákov a DVD prehrávač. Receiver mal asi 50 konektorov, medzi nimi optický vstup aj výstup. DVD mal len výstup.

Treba tiež zohľadniť rok výroby takého zariadenia. Vtedy sa ešte veselo používali videorekordéry a VHS pásky.
Chobot
18.01.16,11:58
Jednoducho povedané, veľa vody s tým nenamútiš. To, čo chceš, s týmto zariadením nedosiahneš.

Ak si chceš vychutnať priestorový zvuk z TV (ak h oteda stanice na tvojom TV majú), tak si budeš musieť kúpiť koncový zosilovač, ktorý má digital audio vstup. Stačí aj na izerát, napr. tento:

http://elektro.bazos.sk/inzerat/57228271/Predam-AV-receiver-Sony-STR-DE585.php

Tvoju starú šunku odložiš do skrine, resp. pripojíš DVD prehrávač k tomu receiveru, k nemu pripojíš aj TV a tvoje repráky a máš malé kino.
mr.dred
26.01.16,06:09
Peto-3770
26.01.16,09:18
Hm to riešenie je dost drahe. To ešte doložim raz tolko a kupim nove domace kino zo vstupom HDMI. Ale aj tak dik za radu.
mr.dred
31.01.16,08:22
misoft
31.01.16,08:46
Sky-link karta - HD video, ale nie 5.1 zvuk.... Dolby Digital je síce aj 5.1 zvuk, ale si musíš uvedomiť jedno - spolu s obrazom musí ísť i zvuk. A ak by chceli vysielať v 5.1 zvuku a pre všetky jazykové mutácie - tak by z družice z jedného transpondéra na jednej frekvencii mohli posielať tak max. 1 stanicu - teda vysielajú zvuk v Dobly Digital ale 2.0.
Aby si to pochopil - na jednej nosnej frekvencii je prenášaný video signál + zvukový signál/y (pre rôžne jazyky), ale zároveň je prenášané aj rádio.
5.1 zvuk je uplatňovaný len na DVD a BR diskoch.
Peto-3770
31.01.16,20:08
O.K Dík som už trošku mudrejší. Ale aj tak ten stero zvuk 2-kanalovy dokaže domace kino rozkodovat ??? na 5+1 a urobí z neho priestorovy???