Zelezo
18.01.16,14:59
Dobrý deň.
Moja mama bola v roku 2015 v mesiacoch Jan.,Feb.,Mar., zamestnaná. Avšak prakticky nepracovala, celý rok 2015 bola na PN a poberala dávku v PN + poberala invalidný dôchodok. Teraz v Jan. zomrela.
Neviem či musím ako dedič podať za ňu daňové priznanie za rok 2015, alebo ho podá zamestnávateľ u ktorého bola počas prvých troch mesiacov roku 2015 zamestnaná. Alebo mám počkať na dedičské konanie (ktoré však bude až o 4 mesiace). Taktiež neviem či by som mal podať aj ročné zúčtovanie preddavkov na zdravotné poistenie. Prosím o radu. ĎAKUJEM
ivka70
18.01.16,14:00
Ak nemala zdanitelny prijem vyssi ako 1901,67 EUR, nie je povinnost podat DP. PN ani ID nie su zdanitelne prijmy.
ludmila4
19.01.16,04:55
Nečakať na dedičské konanie. Výsledok z daňového priznania, pravdepodobne preplatok pôjde do dedičského konania. Ročné zúčtovanie už robí zdravotná poisťovňa. Tiež poriešiť ešte pred dedičským konaním ak je to možné, je to jednoduchšie ako potom obnovovať dedičské konanie.
ivka70
19.01.16,06:32
Kedze bola pocas zamestnania v roku 2015 len PN, nemala zaplatenu ziadnu dan ani preplatok nebude mat. Podavanie DP je zbytocne.
Zelezo
11.04.16,06:24
Takže to daňové priznanie bolo potrebné. Zo zákona je to povinnosť a to do 3 mesiacov a je jedno koľko zosnulí zarobil. Taktiež je pravda že je to vhodné urobiť skôr ako prebehne dedičské konanie a o preplatok požiadať až na základe rozhodnutia po ukončení dedičského konania. Notár musí byť upovedomený o výsledku daňového zúčtovania pred ukončením dedičského konania.