Maťko P
19.01.16,13:29
Problém 1
Pri aktualizácii údajov z XML zdroja, od riadku 1773 zmení vzorec

=(IF((VALUE(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(B1772,"+",""),".",":")))-(VALUE(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(B1771,"+",""),".",":")))<0,0,(VALUE(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(B1772,"+",""),".",":")))-(VALUE(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(B1771,"+",""),".",":")))))
na

=IF((VALUE(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(#REF!,"+",""),".",":"))*24*60*60)-(VALUE(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(#REF!,"+",""),".",":"))*24*60*60)<0,0,(VALUE(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(#REF!,"+",""),".",":"))*24*60*60)-(VALUE(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(#REF!,"+",""),".",":"))*24*60*60))
(pôvodne som tam mal to "*24*60*60", ale nakoniec je to výhodnejšie bez toho, pointa je to #REF!, na ktoré sa zmení číslo bunky.)
Potreboval by som, aby ten vzorec pokračoval až na nekonečno riadkov, podľa toho, koľko XML zdrojov sa použije.



Problém 2

Ak mám údaje z dvoch dní, dva XML zdroje, potrebujem aby v kontingenčnej tabuľke to bolo odlíšené aj podľa dňa, pretože teraz mi spočíta čas z obidvoch dní



Problém 3

V grafe nechcem aby mi zobrazovalo aj "Percentuálne", stačí mi to iba v tabuľke, nijak sa mi nedarí vypnúť to iba v grafe, jedine zmeniť vzhľad na bielo.



Ďakujem
ivka70
19.01.16,12:37
Problem 1: to zmeni pri aktualizacii udajov? Predtym je ten vzorec vsade rovnaky?
Lebo vzorec od r. 1773 je zly, iny ako po riadok 1772

Problem 2: vytvor si v kontingencnej tabulke stlpce po datumoch, ak bude jeden, zoberie do uvahy leb ten, ak dva, vytvoria sa 2 slpce

Problem 3: v zdrojovych udajoch grafu si musis zadefinovat, ktore stlpce z tabulky chces do grafu, cize stlpec s percentami vynechas - nemozes brat do grafu celu KT
kazdopadne ,ak chces mat 2 datumy, musis si premysliet ako to urobit v grafe, ked 2 datumy skutocne v KT budu, asi by si mal zmenit aj typ grafu
Maťko P
19.01.16,12:47
Ak pretiahnem ten správny vzorec na všetky vyplnené riadky, uložím to a potom aktualizujem dáta hoci aj za tie isté, tak od nejakého riadku zase zmení ten vzorec. Teraz som to vyskúšal s iným xml zdrojom a zmena bol v riadku 6582.
ivka70
19.01.16,12:54
Tak mas nejaku chybu pri nacitavani dat, vzorec sa sam od seba nemoze zmenit
Maťko P
19.01.16,16:07
tak som to prerobil odznova, aby bolo jasné že tam nie je nejaká moja chyba z nepozornosti. vzorec som dal automaticky do celého stĺpca. po update údajov mi vypočíta iba prvý deň (jeden xml zdroj), druhý už nie.
Problém 3 sa mi nepodarilo vyriešiť, stále zmizne aj z tabuľky.
pripájam ukážku:
https://onedrive.live.com/redir?resid=207F3CDE139A4E22!6900&authkey=!AJCJdbGrYHSt0Aw&ithint=folder%2cxlsx
mepex
19.01.16,19:47
P1 chyba #REF vzniká vo vzorci, ak sa odkazuje na bunku, alebo oblasť, ktorá prestane existovať napr. ak máme v b2 vzorec =A1+1 a odstránime 1. riadok, alebo stĺpec. Najskôr je tam zásadná chyba a to že údaje sa rovno aktualizujú do zdrojovej tabuľky pre KT. Lepšie by bolo aktualizovať (Alt+F5) údaje na jeden k tomu určenom liste a potom načítané údaje dopĺňať (ručne, alebo programovo) do zdrojovej tabuľky (ani nie sa na aktualizačnú odvolávať!). Vzorcové stĺpce uviesť na koniec a po pridaní do takejto tabuľky, sa tabuľka nielenže zväčší, ale vzorce sa automaticky doplnia. Okrem toho je asi zle nastavený import údajov, lebo keby bol dobre nebolo by potrebné z textu odstraňovať znak plus a robiť z neho hodnotu. Pri nastavovaní importu zo súboru vybrať stĺpec hodnoty a zadefinovať že je to číslo.
P2 stotožňujem sa s možnosťou vyniesť deň, ale je tu aj možnosť vyniesť dátum do oblasti filtra a tam nastavovať požadovaný dátum, ale ak je to normálny dátum najviac sa prikláňam k riešeniu vyniesť napr. do oblasti riadkov (stĺpcov) ako aj je, označiť prvý dátum (kliknúť na bunku s dátumom) a potom údaje grup (asi Slovensky Zlúčiť [klávesová skratka ľavý Atl+Shift a kurzorová šípka vpravo]), kde je možnosť vybrať si hierarchiu resp. zobrazované dimenzie z dátumu, Teda rok, kvartál, mesiac deň. Záleží akú kombináciu užívateľ potrebuje. Potom sa budú dať úrovne zbaliť a rozbaliť. V riešení hodina, minúta a sekunda, teda minimálne doznačiť dátum (mesiac a rok) a potom sa bude dať zamerať na ten deň, ktorý bude predmetom skúmania.
P3 je vyriešený tým, že farba čiary nie je biela ale je vybrané, že čiara nie je vykresľovaná. Pri zobrazení grafu z kt sú však tieto definície občas neplatné.
Maťko P
21.01.16,15:20
P1: takže musím údaje manuálne skopírovať ak dobre chápem? to je škoda, chcel som to urobiť čo najviac automaticky.
P2: ďakujem, mám to
P3: toto sa mi nijak raz nedarí, buď zmizne jedno alebo obidve
mepex
22.01.16,19:17
P1: daá sa použiť napr. takýto program

Sub aktual()
Sheets("DKF").Select
Range("A1").Select
Selection.QueryTable.Refresh BackgroundQuery:=False
Selection.CurrentRegion.Select
posunh = 4
pocriad = Selection.Rows.Count - posunh
pocstlp = Selection.Columns.Count
Range("a" & posunh).Offset(pocriad, pocstlp - 1).Select
Range(Selection, Selection.Offset(-pocriad, -pocstlp + 1)).Copy
Sheets("Spolu").Select
Range("B9").End(xlDown).Offset(1, 0).Select
Selection.PasteSpecial Paste:=xlPasteValues, Operation:=xlNone, SkipBlanks _
:=False, Transpose:=False

End Sub

kde DKF je list kam aktualizujem údaje z netu Dlhopisový konvergentný fond
a Spolu je list údajovej tabuľky, ktorá začína v bunke B9 nadpisom prvého stĺpca
posunh je hodnota, na ktorom riadku začína oblasť zaujímavých hodnôt. Nie je potrené prenášať nadpisy do zdroja kt, ale iba hodnoty, ktoré majú u mňa začiatok až na 4 riadku.
Toto makro sa dá spúšťať buď cez alt+f8, alebo nakresliť jeden objekt, alebo tlačidlo a vo vlastnostiach objektu (pravé tlačidlo myši klk na objekt) priradiť toto makro.
Nie je potrebné strať sa o formát a ani vzorce (ktoré je potrebné dať všetky až za prenášané údaje do tabuľky na liste SPOLU) až v kumulovanej zdrojovej tabuľke. Tieto vlastnosti automaticky odovzdá aj pridaným údajom a aj sa zväčší oblasť tabuľky. Tabuľke je dobré priradiť názov (vo vlastnostiach a tento názov dať (uviesť) ako oblasť zdrojových údajov pre kt, alebo vybrať celú tabuľku.
Potom už len na liste s kt nahrať jedinú činnosť a to je jej aktualizácia (alt+F5), a tento obsah makra dať do makra listu do akcie listu s kt do sub activatesheet.

P3: pred skrytím čiary je potrebné vybrať iba jednu menovanú údajovú radu a keď nepomôže zrušiť graf, do kt dať iba hodnoty a dimenziu ktorá sa v kt nerozklikáva, vytvoriť a nastaviť všetky vlastnosti grafu a na koniec pridať základnú a rozklikávacie dimenzie - u mňa to takto zabralo, ale zaručiť sa za výsledok neviem - záleží na verzii Excelu.
Záruku by som skôr zobral iba za tabuľku, ktorá by bola napr. na tom istom liste (aby sa ľahšie písali vzorce) vpravo od zobrazovanej oblasti (kt a graf), ktorá by slúžila ako zdroj údajov pre graf a zobrazované hodnoty by bol vzorec
nadpis kopírovať (a9:g9) a vložiť hodnoty na pozíciu aa9
hodnota v bunke AA10 vzorec =if(a10="";na();a10)
stačí vytvoriť iba nadpisový riadok a jeden údajový, byť v oblasti aa9:ag10 previesť na tabuľku s nadpisom
ktorá bude nadefinovaná na predpokladanú maximálnu výšku, (ak nie je jasná ani šírka dať do nadpisov [tiež maximálna predpokladaná šírka] aa9:gb9 n1,n2 a skutočné nadpisy najmenšieho detailu prenášať v bunke aa8 vzorcom =a9 a túto oblasť potom definovať ako oblasť nadpisov hodnôt)
graf zmeniť zdroj údajov na pridanú tabuľku
a potom iba skryť stĺpce od AA, aby nebol viditeľný použitý trik.