ilona
25.01.16,08:13
Firma dala do prenajmu motorové vozidlo a potrebuje prefaktúrovať cestnú daň a zmluvné poistné za vozidlo. Firma je platcom DPH, môžem to prefakturovať bez DPH ? Potvrdí mi to niekto?
Sarlotka
26.01.16,11:01
firma by to mala mat zakalkulovana v cene prenajmu, co samozrejme nevysvetlis svojim klientom...
ale fakturujes to S DPH...

Podľa § 22 ods. 1 zákona o DPH základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.

Podľa § 22 ods. 2 písm. a) zákona o DPH do základu dane podľa odseku 1 tohto ustanovenia zahŕňajú aj iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu.
ilona
26.01.16,13:16
V minulé roky sme mali v zmluve že cestnú daň si platí prenajímateľ, no ak dobre tomu rozumiem za rok 2015 by mal platiť cestnú daň držiteľ vozidla, tak by som im mala túto daň prefakturovať . Hovoria mi že bez DPH, preto som sa chcela opýtať na porade. Ďakujem.
juzek691
26.01.16,13:51
Podľa mňa bez DPH, veď predmetom DPH je tovar a služby a toto je daň.
Sarlotka
26.01.16,15:04
doplnila som odpoved o zdovodnenie v zmysle zakona DPH