renata
25.01.16,12:05
Previedli sme stavebno - montážne práce pre platiteľa DPH na základe zmluvy o dielo.Práce boli ukončené v roku 2015, preberacie konanie až v roku 2016. Ako budeme fakturovať bez alebo s DPH ?
Žanet
25.01.16,22:22
Musíš sa predovšetkým riadiť zmluvou. Popíšem ti ako to väčšinou funguje u nás ale to samozrejme závisí od danej zmluvy. Na základe zmluvy, priebežná fakturácia do 15 dní od ukončenia kalendárneho mesiaca, kde dátum dodania uvádzam posledný deň v danom mesiaci. Po preberacom konaní /t.j.-po odovzdaní stavby do užívania na základe preberacieho konania / vyhotovujem vyúčtovaciu faktúru, kde vyčíslim k dátumu odovzdania celkovú cenu diela a zároveň odrátam priebežné fakturácie- keď je to uvedené v zmluve. Čiže výsledkom je, že konečná fakturácia bude k dátumu odovzdania stavby do užívania. V tomto prípade si nemyslím, že na fakturáciu by mala mať vplyv zmena zákona o DPH. V každej zmluve čo som sa ja stretla bol odsek, kde bolo uvedené zjednodušene povedané , že sa bude fakturovať DPH podľa platného zákona v danom čase.
Žanet
25.01.16,22:32
teraz ma napadlo, keď som dopísala odpoveď, že možno nemáš zmluvu podľa ktorej by si sa riadila. Doporučujem urobiť odovzdávací protokol o odovzdaní diela do užívania a podľa dátumu odovzdania buď použiť zákon platný v roku 2015 alebo 2016.
renata
26.01.16,05:01
Ano, máme zmluvu, spomenutý odsek ohľadom DPH tam je. Na preberacom konaní bude dátum odovzadnia časti stavby v januári 2016. Takže faktúru vystavím bez DPH. Ďakujem za odpoveď.