kubkokubko
26.01.16,23:46
SZČO účtuje JU, využíva súkromné auto na podnikanie, chodí na týždňové pracovné cesty. Je rozdiel v zdokladovaní cestovných náhrad, ktoré sa týkajú stravného v prípade ak vedie knihu jázd a v prípade ak by si robil cestovné príkazy? Ak si vedie knihu jázd nárok na stravné môže dostať do nákladov nákupom stravných lístkov maximálne v hodnote 4,20€, alebo dokladmi o skutočnom stravovaní (bloky z ERP alebo faktúra za stravovanie v nejakom zariadení minimálne v hodnote zaplatenej stravy maximálne v hodnote 4,20€). Ak by si vypisoval cestovné príkazy, že v pondelok pracovnú cestu začne, celý pracovný týždeň bude na pracovnej ceste a v piatok sa vráti, tak stačí ak si do cestovného príkazu napíše denne 4,20€ (SZCO si myslím ani v tomto prípade nemôže uplatniť viac aj keď bol na pracovnej ceste 24hodín, že?) Alebo aj k cestovnému príkazu musí priložiť doklady o nakupe stravy, resp. doklad o nakupe stravnych listkov, aby stravne 4,20 zdokladoval? Dakujem za odpoveď.
veronikasad
27.01.16,18:06
Čo je predmetom podnikania živnostníka ? Si si istý, že u neho ide o pracovnú cestu a nie pravidelný výkon práce, kedy mu nárok na cestovné náhrady nevznikne ?
kubkokubko
27.01.16,21:19
predmetom podnikania živnostníka sú odborné montážne práce. Je to výkon práce, ale nie pravidelne na rovnakom mieste. Bydlisko je Žilina a chodí do BA, NR, Brezová pod Bradlom atd odíde v pondelok a príde až v piatok. Z toho som usudila, ze by tieto jazdy mohol vyučtovať ako pracovnu cestu, (Nakolko si tam platí ubytovanie miesto jej výkonu sa mení, takze podla mojej neviem ci spravnej uvahe by to mohlo mat povahu služobnej cesty) Alebo sa mýlim a nemôže si robiť cestaky? Dakujem
veronikasad
27.01.16,22:06
Je to OK, má nárok na cestovné náhrady.
kubkokubko
26.03.16,19:18
Môžem sa ešte opýtať, musí, alebo nemusí SZČO dokladovať nákup stravy pri cestovnom príkaze?
Lebo ak sedí v kancelárii, tak má buď stravný lístok, alebo doklad o nákupe stravy max do výšky 4,20€, ale ak je na pracovnej ceste 13 hodín tak si dá do VoZD 6,30€ a doklad o nákupe stravy mať nemusí? Ďakujem za objasnenie.
veronikasad
26.03.16,19:50
Počas pracovnej cesty má nárok na stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách, doklad o nákupe stravy nepotrebuje (ale musí ísť skutočne o pracovnú cestu, nie miesto pravidelného výkonu práce)
kubkokubko
26.03.16,22:26
Ďakujem, áno, ten tu vyššie spomínaný žívnostník má pracovné cesty. Mohla by som mať ešte jednu otázočku? Považuje sa za pracovné cesty aj to, keď má živnostník pracovné partie na viacerých stavbách, ktoré sú od seba aj 100km vzdialené a chodí ich každý deň skontrolovať, popri tom nakúpi tovar a niekedy ide aj na obchodné rokovanie alebo obhliadku ďalších stavieb? Miesta stavieb sa pravidelne menia a niekedy najazdí denne aj 400km. Toto mi pripadá tak na polceste medzi cestou do práce a pracovnou cestou. Je možné toto považovať za pracovné cesty? Vrelávďaka za ochotu