Anna A Tomáš Jung
30.01.16,19:19
Planujeme samonasavacim čerpadlom zavlažovanie rovinatej záhrady o ploche 4500m2. Napojit ho chceme na 5/4 narážanú studnu na začatku záhrady. Hlavné potrubie bude dlhé 150metrov. Z neho pôjdu cez ventile 20metrové hadice 3/4 alebo 1" na postrekovače. Na konci budu len ovocne stromy. V strede zahrady a na začiatku budeme zavlažovat rôznu zeleninu, a tam budu postrekovače a kvapkova zavlaha. Ked kupime čerpadlo so saním 6/4 a studna má len 5/4 nebude to škodit čerpadlu? Aké hrube rozvody natiahnut 5/4 alebo 1" ak majú čerpadlá výstup len 1". Trubky na vodu kúpit hrubostenne alebo tenkostenne, budu vonku nad zemou na plote. Dakujem
bodliak
30.01.16,19:06
Aká je výdatnosť tej narážanej studne ?
Anna A Tomáš Jung
31.01.16,16:14
Neviem presne, studna uz bola hotova ked sme to kupili, jena žitnom ostrove, takže vody je tu dosť.
marpo1
04.02.16,08:53
Ak si kupis cerpadlo s 6/4" sanim tak to cerpadlo potrebuje 6/4" studnu inak nema zmysel si take cerpadlo kupovat. Jeho paramatre aj ziovtnost budu ovplyvnene tym ze nemas pozadovany pritok do cerpadla. Zbytocne ho budes trapit. Sanie sa nikdy nereguluje, to je zaklad.
Anna A Tomáš Jung
04.02.16,14:45
Dakujem, a ten 150m rozvod akej hrubky ak je výstup na čerpadle len 1"? je to dost velka vzdialenost dal by som 5/4 ale neviem či to ma vyznam, ci tomu neublížim
marpo1
05.02.16,07:05
citam si to cele este raz a opravim sa. Teoreticky, az das na 6/4" studnu cerpadlo s 5/4 sanim tak to nevadi ak dodrzis max.sanie neakych max7m. Ak by to bolo naopak, cerpadlo s 6/4" sanim a ty mas 5/4" studnu tak to tak byt nemoze. Co sa tyka tvojho pripadu, ak das tych 150m 1colovu ruru co ma vnutornu svetlost 25mm tak mas na 150m stratu v potrubi2,5Bar + strata v prevyseni (kazdych 10 vertikalnych metrov je strata 1Bar, po rovine je 100m strata 1Bar -teda ak by si mal 150m po rovine bez prevysenia+ strata 1,5Bar) + strata na sani, pocitaj asi 0,5Bar.
Ak das 5/4" ruru na 1" vytlak spravis lepsie, strata v potrubi bude asi 1bar + pripocitas vertikalnu stratu na dlzku potrubia+strata na sani.
Treba si uvedomit este jednu vec, max prietok v 1" rure je 50l/min, v 5/4" je to 100l/min.
V kazdom pripade v tom pripade ako to popisujes mas uz taku obrovsku stratu len na zakladnom potrubi (nie este na bocnych vetvach kde redukujes potrubie) ze samonasavacie cerpadlo ktore by si potreboval bude fakt delo za par sto eur :) Ak teda take vobec najdes. Postrekovac pocitaj ze ma cca 12-20l/min pri 3Bar ,takze cerpadlo musis volit s obrovskym prietokom a s velkym tlakom aby po odpocitani vsetkych strat ti ostalo aspon 3Bary na konci pri neakom normalnom prietoku. Hlavne pozeraj krivky aby si nedopadol tak ze budes moct pouzivat max. jeden postrekovac naraz lebo pri 4500m2 to bude vykon to poposuvat.
Mne pri velkosti vasho pozemku najlepsie riesenie pride spravit novu, poriadnu (nie narazanu) studnu do ktorej mozte dat ponorku ktora potiahne s dobrym tlakom hned niekolko postrekovacov. Dat tam samonasavacku co bude stat majland a zozere ti elektriky ze budes len oci prevracat a aj tak to bude cele uplne na hrane a nie idealne riesenie -no ja by som do toho nesiel.
vicktor
05.02.16,13:23
marpo, preco sa to cerpadlo vola "samonasavacie" a nestaci iba "sacie"? (Dokonca ani nenasava same od seba, ale potrebuje elektrinu.)
Potom aj vytlacne by sa mohlo volat "samovytlacne", ved je v tej studni iba jedno = samo. :)
marpo1
05.02.16,13:51
na toto by bolo treba gramaticke okienko :) ale asi preto ze si vodu samonasaje z hlbky, su aj cerpadla ktore sice nasaju vodu ale potrebuju neaky natok cize nemaju samonasavaciu schopnost ;)
Ale ci to tak je musis zavolat ucitelke Slovenciny zo skoly :D
Anna A Tomáš Jung
09.02.16,16:18
dakujem, Trubky na vodu kúpit hrubostenne 40x5,5 alebo tenkostenne 40x2,4, budu vonku nad zemou na plote. Dakujem
Anna A Tomáš Jung
09.02.16,16:19
Viete mi poradit aku moze mat vydatnost 5/4 narazana studna na žitnom ostrove?
vlado 33
09.02.16,16:32
Veď vyskúšaj, napoj poriadne čerpadlo, spusť. Ja za dve hodiny napustím 5 000 l do bazéna a nič. Nikdy sa mi nestalo, že by som nemal vodu. Mám razenú 80 ročnú studňu.
marpo1
09.02.16,19:05
Anna A Tomáš Jung - to netusim, ja mam ruru zakopanu v zemi, tenkostenne viem ze sa pouzivaju na zavlahy ale fakt neviem ktora je na co viac vhodna. Vychadza mi to ze ta tenkostenna ma vacsiu vnutornu svetlost teda bude asi lepsia pre teba ale fakt neviem ako reaguje na slnko a mrazy, skus sa opytat u neakeho vyrobcu napr. Campri nitra.Vydatnost studne jedine tak ako radi vlado 33 - pozicat si cerpadlo, odmerat si jeho prietok a potom ho nechat ist ale dohliadat ci nahodou nedojde voda aby neslo na sucho. Ale myslim ze na zitnom bude vody dost :)