nika.sum
02.02.16,11:39
Sem tam sa mi stane, ze mam urobit DP danovnikovi, kt. prenajima byt. Dostala som sa k clanku, ktory ma dostal do pomykova (prilozila som ho skopirovany). Pokusala som sa ziskat odpoved z FS, na konkretne otazky, ale okrem toho co som predtym vedela, a vobec som sa na to nepytala, mi neodpovedali.... takze skusim tu:
1. vlastnik nehnutelnosti od nadobudnutia nehnutelnosti preslo viac ako 5 rokov, nema a nemal ju zaradenu v obchodnom majektu. Nehnutelnost prenajima (§6 odst.3) uplatnuje si len realne vydavky (nakolko pausalne nie su mozne). Ak sa rozhodne nehnutelnost predat bezprostredne po ukonceni prenajimania vztahuje sa na neho oslobodenie od dane....(podla mna ano, podla clanku nie).
2. prenajom nehnutelnosti podla §6 odst.3 - je neaktivny prijem (samozrejme nemozno uplatnit nezdanitelnu cast na danovnika, len 500 EUR...) ale ak ma medzi cinnostami zivnosti aj prenajimanie nehnutelnosti a poskytoval by k samotnemu prenajmu aj upratovanie tej nehnutelnosti, je mozne to uz posudzovat ako prijem podla §6 odst.1, aj napriek tomu, ze by nehnutelnost nemal zaradenu v majektu? (toto bola otazka klienta).

Budem vdacna, ked dostanem od Vas odpoved.