AnikaO
03.02.16,11:20
Dobrý deň,

naša spoločnosť - stavebná firma zamestnáva pracovníkov - robotníkov na PZ. PZ im skončila 31.01.2016 a od 01.02.2016 prešli na živnosť. S konateľom sa títo robotníci dohodli, že im zabezpečí vzhľadom na ich pracovnú-časovú vyťaženosť včasné platenie všetkých odvodov, a aby sme predišli prípadném,u neplateniu odvodov (a násl. exekúcii). Chcem sa spýtať akým spôsobom sa to dá za nich platiť? napr. mám na mysli, že keď dajú faktúru či im môžem stiahnuť čiastku vo výške odvodov, aby som ich uhradila za nich - potrebujem k tomu niečo? splnomocnenie, zmluvu?...
Resp. aký by bol správny postup?
veronikasad
03.02.16,10:22
akým spôsobom im budete uhrádzať faktúry ?
AnikaO
03.02.16,10:23
bankovým prevodom, v hotovosti
veronikasad
03.02.16,10:24
Z účtu s.r.o. určite nie, vypisovanie zloženiek je dosť prácne, vkladom do pokladne prísl. poisťovne časovo náročné.

Najjednoduchším spôsobom je uhrada faktúry v plnej výške na účet živnostníka, ktorý si zadá prísl. trvalé príkazy. Ustriehnuť si dostatok fin.prostriedkov na účte v čase splatnosti trv.príkazu je už záležitosťou živnostníka. Nie sú malé deti, aby ste ich vodili za ručičky.
AnikaO
03.02.16,10:36
Ďakujem za odpoveď. Ja viem, že nie sú malé deti, ale nakoľko to bola ich dohoda s konateľom chcela som sa informovať o možnom spôsobe, nakoľko niektorí keď boli živnostníci si neplnili povinnosti a neplatili odvody a následne mali exekúcie. Chceli sme mať len istotu, že si ich budú pravidelne platiť.
Katy a R
03.02.16,10:48
Povinnosť uhrádzať odvody má SZČO - je to SAMOSTATNE zárobkovo činná osoba :)
tak môžeš to za nich aj osobne nosiť - do pokladne (ZP, SP) - keď už chcete byť takí ústretoví, alebo uhrádzať poštou.

ale veľmi ľahko sa môže stať, že si to niekto všimne - a pošle bonz na inšpektorát práce - že vlastne "zamestnávate " živnostníkov ... žeby sa po správnosti malo jednať o závislú prácu (ako aj doteraz)
kn-alka
03.02.16,10:49
s.r.o. z živnostníkov nemá čo riešiť ich veci, ak im chceš pomôcť, môžeš v ich mene vyplniť šek a zaniesť na poštu. iné nie
veronikasad
03.02.16,11:23
Neuhradiť celú sumu fa sa dá len pri platbe v hotovosti. Aj tam vystavíš výdavkový pokl.doklad na celú sumu a živnostníkovi vyplatíš sumu zníženú o odvody. Následne mu odovzdáš potvrdenku o zaplatení odvodov, ktorú si živnostník založí do svojho účta.