vidruska
08.02.16,23:41
Ako mam prosim Vas zauctovat nasledovnu situaciu?

Firma ABC pozicala 120 000 eur novovzniknutej a.s. DEF na splatenie ZI v banke.

Bankove operacie mam iba tieto:
1. prijem 120 000 eur od ABC na novovzniknuty ucet DEF
2. VYDAJ 120 000 eur - ako vratenie pozicky DEF pre ABC.

Uctovne zapisy mam zatial taketo:
predpis ZI 353/411
Predpis pozicky od ABC pre DEF NA UHRADU ZI XXX/353
BU - prijem pozicky od ABC 221/XXX
BU - vratenie pozicky xxx/221

Dakujem za rady
Dáša_
09.02.16,04:21
no ale ZI nespláca firma, ale spoločník. Kto je spoločníkom vo firme ABC? Firma DEF má požičať spoločníkom, respektíve akcionárom.
jslancik
09.02.16,04:37
Tvoje uvazovanie je cele zle. ZI je vklad spolocnikov ci akcionarov. Ti si mohli vziat uver a je to ich zavazok. A to sa uctuje troska inak.
Mimochodom, to bude zabavne, ked bude firme chybat v pokladni 120k :) a budu to dost dlho dokladovat blockami :)
vidruska
09.02.16,06:23
No sak toto....spolocnik v DeF je rovnaky ako v abc, ale peniaze prisli z firemneho uctu ABC!
Spolocnik je rovnaky v oboch firmach...
Ide o a.s.
Vedeli by ste poradit ako zauctovat?
vidruska
09.02.16,06:30
Ako pisem...prijrm na BANKE prisiel z firemneho uctu ABC. Spolocnik v abc aj def je rovnaky...Ja viem ze Zi je vklad spolocnika ale nemozem za to ze urobili take transakcie na ucte ako urobili..
Tento PRIJEM mal byt podla nich povaxovany ako pozicka na splatenie ZI.
Ako by ste teda postupovali ked mate pri novej firme iba tieto 2 pohyby na ucte a plus predpos ZI?
avalik
09.02.16,06:36
pises o pozicke, mas k nej aj zmluvu?
Dáša_
09.02.16,06:39
tu nebude nárok na vrátenie - to je ZI. v podstate, ak sú rovnakí majitelia, tak spoločník si mohol vo svojej firme def napríklad vyplatiť zisky (aj s prípadným odvodom do ZP) a peniaze potom vložiť do druhej spoločnosti na splatenie ZI. Ale na vrátenie uz nebude nárok. A ako je to zauctovane v tej druhej firme?
avalik
09.02.16,06:47
v jednej aj druhej firme pozicka spolocnikovi - ak spolocnikom v DEF a teda majitelom akcii je fyzicka osoba - spolocnik ABC
jslancik
09.02.16,06:51
snáď ti tu odpovedia kvalifikovanejší. Mimochodom, nechápem vás, externých účtovníkov. prečo si necháte skákať po hlave? Aj heslo "náš zákazník - náš pán" by malo mať svoje hranice...
v prvej firme to asi treba účtovať ako pohľadávku voči spoločníkovi, v druhej normálne ako splatenie ZI spoločníkom, či upísanie akcii, či čo to máte v a. s.
Následný výber? 120k? srandistka :D Zázraky na počkanie, nemožné do 3 dní?
jslancik
09.02.16,06:52
a mimochodom, to s tou pokladňou si nepochopila :D Preskočil som pár krokov, veď nie sme predsa laici :D
vidruska
09.02.16,07:05
No tak tudy cesta nevede....nevies pls ppchopit ze tieto transakcie boli uz zrealizovane a ja to mam nejako zauctovat???? A prosim ta ake kroky s pokladnou...asi som fakt nechapava....a asi ta dorazim poznamkou ze firma DEF je pripravena na predaj...pokial mi nevies poradit s konkretnym uctovanim tak dakujem
Dáša_
09.02.16,07:05
ja v podstate vidím dve možnosti - spoločnosť DEF poskytne svojmu spoločníkovi pôžičku aj so všetkými náležitosťami (transferová dokumentácia, úrok....) a ten následne splatí svoj záväzok z nesplateného ZI voči spoločnosti ABC. Tam sa účtuje iba 221/353 alebo ešte cez účet 378....
Spoločníkovi nemá firma ABC ako a prečo vrátiť ZI, leda že by išla do likvidácie a ostal by nejaký likvidačný zostatok. Dlžiť bude spoločník firme DEF. Prirodzene, toto môže splatiť aj vyplatením zisku vo firme ABC. ALe až vtedy, ked nejaký bude. a samozrejme, zrejme ho čaká aj odvod do zdravotnej poistovne.

Otázka je skôr o účtovaní vo firme DEF Tam ide o pôžičku spoločníkovi.

Alebo, pri troche šťastia to nebude pôžička ale spoločnosť má takto vysoký nevyplatený zisk svojmu spoločníkovi. Tak ho vyplatí, odvedie zdravotné poistenie...

Iná situácia by bola, keby spoločníkom firmy ABC bola priamo firma DEF. Vtedy by ale nešlo o pôžičku, ale o splatenie ZI.

Sú aj uzavreté nejaké zmluvy? Alebo tie sa budú dorábať?

Lebo teraz by bolo najjednoduchšie iba účtovať o pôžičke z jednej firmy do druhej. Bez úhrady nesplateného ZI


Ale možno niekto ešte objaví nejakú inú cestu.
vidruska
09.02.16,07:33
Dakujem za prehladnu odpoved.
Ale co stym vsetkym ked sa jedna o novozalozenu a.s. a s naslednym predajom ?Firma v 2015 nebude mat ine pohyby a aktualne sa ide predavat ako readymade firma...
Dáša_
09.02.16,07:36
no tak spoločník predsa môže svoju pôžičku splatiť rovno z toho, čo utrži za predaj. Alebo sa bude predavať spoločnosť so splateným základným imaním , peniazmi v hodnote ZI na účte a zároveň bude tá firma mať dlh voči neviem komu? Buď sa bude účtovať o požičke alebo o splatení ZI
Dáša_
09.02.16,07:37
a ako sú tie peniaze zúčtované vo firme def????? respektíve čo za penieze firma def použila na danú tranzakciu. Lebo teraz to vyzera, ze firmu def predate a bude mat pohladaávku voči niekomu - či už byvalemu spoločníkovi alebo novej firme
avalik
09.02.16,07:38
mas nejake zmluvy k pohybom na ucte?
Dáša_
09.02.16,07:40
val, zmluvy nie sú. toto sa zrealizovalo a ide o to, jak z toho von - aspon podla mna
jslancik
09.02.16,08:06
čo na tomto nevie pochopiť... dnes už robí účtovníctvo fakt kdekto.
vidruska
09.02.16,08:10
Ved cakam od vas riesenie a stale ste mi nenapisali...ale konkretne s konkretnym zauctovanim...ked by som bola k tomu lahostajna tak sa normalne nrpytam...
jslancik
09.02.16,08:16
jak že nemáš od nás riešenie? Veď sme ti všetci odpovedali dá sa povedať rovnako. avalik ti odpovedala najstručnejšie a najjasnejšie. čakáš presné účty? ach jo. všetko to musíš riešiť cez spoločníka. V jednej firme ako pôžičku jemu (ktorú následne vysporiadaš nejakým spôsobom - napr. tým, že ju splatí po obdržaní peňazí po predaji tej akciovky), a v akciovke normálne upíšeš akcie. Fakt sa nechytáš? Prípadne priamo ako vzájomnú pôžičku firiem, ale potom nemáš vyriešené ZI, teda by to bolo ešte komplikovanejšie.
Dáša_
09.02.16,08:51
bolo by treba vidieť hlbšie do veci. či sa firma d naozaj reálne predáva. alebo len odchádza do zabudnutia. V takej potom peniaze chybať nebudu. Ale keď sa vložia ako ZI do firmy a, neexistuje spôsob, okrem zníženia ZI, ako ich vybrať von. Jedine cez vyprodukovaný zisk, alebo náklady. Nedá sa to účtovať ako pôžička. Alebo účtovať požičku a nechať nesplatené ZI, ak to dovoľujú zmluvy... Len po pravde neviem, ktorú spoločnosť predavate, či a, či d. Lebo raz si hovorila tak a raz onak
vidruska
09.02.16,10:03
Firma DEF vznikla 09/2015, urobili sa 2 transakcie na banke (+/-120000 len kvoli splateniu ZI) a teraz 02/2016 sa ide realne predat. Nesplatene ZI nemozem nechat, pretoze podla Vyhlasenia spravcu vkladu je jasne napisane, ze ZI bolo splatene vkladom v banke co je ten prijem 120 000 na banke ale od spolocnika firmy ABC.
Cize jedina cesta bude ze ostane visiet Pohladavka voci ABC-resp. jej spolocnikovi.
Ale netusim ako si tovysporiadaju novi akcionari firmy DEF vo svojom uctovnictve dalej
Dáša_
09.02.16,10:05
a firma def sa teraz bude predavat aj s účtom so zistatkom 120000€ ? kolko za nu kupca zaplatí?
vidruska
09.02.16,10:06
no sak toto :) tie peniaze neviem inak zuctovat ako tak, ze mi ostane vidiet pohladavka voci ABC. Lebo realne prisli peniaze od ABC (nie od FO spolocnika). Na splatenie ZI firmy DEF sa pouzili peniaze firmy ABC.
Este v ten den sa vratili z uctu DEF na ABC a myslia si ze vsetko je naporiadku....ale uctovne urcite nie :)
vidruska
09.02.16,10:16
ano bude sa predavat, ale ja neviem za kolko, mam za ulohu iba spravit DP 2015...na BU je zostatok 0 eur...
jslancik
09.02.16,10:18
takže peniaze sú už aj naspäť. to je väčší probém. ako som písal vyššie... zaúčtovať poslanie peňazí do akciovky nie je problém, ale poslať naspäť, to je už troška väčší problém. btw. ty účtuješ obidve firmy? a prečo máš vlastne takých klientov, ktorí si robia, čo chcú? a neporadia sa s účtovníčkou. To sa tak správajú aj k zamestnancom, klientom, dodávateľom? to sa dosť ťažko "češe".
vidruska
09.02.16,10:24
ved prave s tym vratenim penazi je problem...Je to novy klient kt ma oslovil pred tyzdnom s tym, ze mam urobit iba DP a vykazy, ze bolo iba splatene ZI a to je vsetko...tak ze ok...Ale realita je ina.
Je to novy klient (nebudem ale s nim pokracovat...), chce iba DP a vykazy 2015 iba firmy DEF. Nic ine nemam spravit a kedze transakcie prebehli ovela skor ako ma kontaktoval, tak samozrejme ani komunikacia na overenie postupov nebola...Jedine co viem spravit je ten VYDAJ na banke zauctovat ako pohladavku...a proste im tam ostane visiet, ja uz inak neviem. Ked tak ma prosim opravte.
jslancik
09.02.16,10:34
len to bude sakra veľká pohľadávka (preto moja prvotná poznámka o dlhooooom dokladovaní bločkami) Ale to tebe môže byť jedno, keď s ním nebudeš pokračovať. Pripomeň mu, že by mal mať spracovanú transferovú dokumentáciu pre obrovskú pôžičku firmy spoločníkovi. a do faktúry, čo mu pošleš, nezabudni uviesť, čo si vlastne robila.
druhá možnosť - povedať mu, že sorry, nie sú kapacity na spracovanie :D
tretia možnosť - povedať mu, že čo si navaril, to nech si aj zje. že ty s tým nič nechceš mať. že je tam ten a ten veľký problém. že napr. nemá splatené ZI, len sú tam dva nejaké neidentifikovateľné pohyby :D
Dáša_
09.02.16,10:36
aha, tak to je iné. to su dva rôzne prípady. Ja by som to videla takto:
- prvá časť je splatenie ZI tak ako si písala, t.j. 353/411, potom možno 378/353 a 221/378 alebo priamo 221/353.
- druhá časť je pôžička z tejto defj firmy, najlepšie spoločníkovi by mala byť. Len teda, ked to išlo cez účty je to také harakiri. to uz podla zmluvy o pozicke - ja by som to fakt asi videla na pozicku akcionarovi s tym, ze sa uvedie, kde sa maju peniaze previest. A v zmluve musí byť uvedené, jak akcionar tieto peniaze splatí. Lebo vo firme budu chybat samozrejme. No a potom davat na to pozor pri zmluve o predaji as
vidruska
09.02.16,10:47
zmluvy o pozicke nie su ziadne, povedali ze sa dorobia podla toho co navrhnem....akoze no comment takyto podnikatelia...Zmluvu o pozicke z DEF na spolocnika nemozem spravit, lebo vydaj na banke bol spolocnosti ABC, nie spolocnikovi...
vidruska
09.02.16,10:49
jslancik: no sak toto, ze som sa im uz prislubila, kokos vediet to ze to budem riesit takmer 8 hodin, tak to hned odmietnem...som im volala s tym ze aky pruser narobili, tak priklepli na jednu moznost, ktora samozrejme ale vooobec neni koser so zakonom ale jasne som im vysvetlila, ze nikde sa nepodpisem pod ziadne papiere....
Dáša_
09.02.16,10:51
no ved aj zi splatila spoločnosť abc a nie spoločník. A že sa to previedlo na takýto účet je na ich dohode, nie? Podľa mna zmluva na akcionára je pri následnom predaji firmy to jediné, čo môžeš urobiť. Alebo predáte túto firmu a o pol roka prídu od firmy abc vymáhať peniaze z pôžičky? Nech si ich vymáhajú po spoločníkovi