jolana11
09.02.16,18:26
Dobrý deň,potrebujem poradiť ohľadom čerpania fondu opráv v bytovom dome. V dome bývajú 4 nájomníci a 2 vlastníci,pričom ja patrím k vlastníkom bytu. Prvá otázka sa týka toho,či mám ako vlastník väčšie právo pri rozhodovaní, načo sa použijú peniaze z fondu opráv , ako nájomníci? Druhá otázka sa týka toho,že bytový dom má spoločné kúrenie a ja mám samostatne vybudované kúrenie. Zaujíma ma,keď sa im pokazí kotol a na opravu chcú použiť peniaze z fondu opráv,či ma môžu ako vlastníka, pri súhlase s použitím peňazí z fondu na opravu kotla obísť? Nakoľko aj platím ten fond opráv mám právo rozhodovať o tom,načo sa peniaze použijú.Alebo sa mýlim?
buchač
09.02.16,19:40
1. Nie - nemáš väčšie právo
2. Áno - môžu obísť, presnejšie povedané...prehlasovať.
3. Áno - máš právo rozhodovať, tak isto ako aj ostatní
4. Nie - nemýliš sa, viď bod 3.
sito
09.02.16,22:12
Ale, tie 4 byty sú tiež niekoho majetkom, nie nájomníkov. Ak ich vlastní jeden , alebo jedná právnická osoba, má pri hlasovaní rovnaké právo ako ty, len že štyri krát.

Nájomníci v bytovom dome, ktorý je spravovaný podľa Zákona 182/1993 nemajú v takom dome hlasovacie právo, leda ako splnomocnenec vlastníka bytu.

Ak je kotol v tvojom byte tvoj osobný majetok z FPÚaO sa isto nehradí. Ale, ak by spoluvlastníci domu chceli ti naň prispieť, teda jeho opravu, môžu, no nemusia.

Právo máš, rozhodovať, ale ako chceš rozhodnúť jedným hlasom oproti piatim?

Vieš, pozri Ústavu SR, a ten spomenutý zákon a z nich vyplývajúce práva a povinnosti.

Tuto!

https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjn5Lrt5uvKAhWKvBQKHQpkBswQFggbMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.zakonypreludi.sk%2F&usg=AFQjCNGXSxFXOdn5_FwY1SmxhGm7kXc3UA
jolana11
10.02.16,08:02
Ďakujem za odpoveď.
jolana11
10.02.16,08:04
Ďakujem,ešte ma zaujíma,či môžu rozhodovať o využití fondu aj bez môjho vedomia alebo ma musia upovedomiť o tom,načo budú peniaze použité.
sito
10.02.16,08:15
Asi to vyhľadávanie nezabralo, že?

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a na schôdzi vlastníkov hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o všetkých veciach, ktoré sa týkajú správy domu, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku. Oznámenie o schôdzi vlastníkov spolu s programom schôdze musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť pracovných dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov spôsobom v dome obvyklým.

Ako vlastník bytu, spoluvlastník domu máš právo a povinnosť na schôdzi rozhodovať o všetkom, čo sa v dome deje, aj s financiami. O čom sa bude jednať, kedy sa bude jednať, kde sa bude jednať musíš byť písomne päť dní pred konaním schôdze písomne informovaná.

Sú tú takí rádci, čo tu neradi vidia citácie zákona. Mažú ich. Ale, veď to nie pre nich. Keď nechcú, stačí im ich nečítať, nie mazať. Mazači!