miloslav13
14.02.16,11:01
Caute, kedy je vhodna doba na predsadenie kapusty a uhoriek ktore nedam do sklenika ale priamo na zahon? Dakujem
veronikasad
14.02.16,10:20
doplň oblasť (region), v ktorej budeš zeleninu pestovať
miloslav13
14.02.16,11:07
horne kysuce :)
prde533
17.02.16,17:06
ja sadím po Marekovi a doteraz nezamrzlo nič
Anika61
17.02.16,19:44
Horné Kysuce-určite ''po zamrznutých''t.j.okolo 15 mája-uhorky...kapustu v polovici apríla.-záleží tiež od odrody.
http://carozahrady.sk/zelenina/uhorky/uhorkyvovolnejpode.html

http://carozahrady.sk/zelenina/clanky/pestovanie-hlubovin-v-zahradkach.html
81janka
17.02.16,20:11
Uhorky nepredsádzam, sejem rovno na záhon, zvyčajne po Marekovi („Na Marka, uhorky do jarka“ hovorí ľudová múdrosť). Vždy boli pekné a ešte ani raz nevymrzli, minulý rok však problematické skôr slizniaky. Kapustu asi treba predsadiť, neviem, priesady som dosiaľ vždy kupovala. Tento rok som sa rozhodla, že to skúsim sama – na vrecúšku so semenami uvádzajú 3. – 4. mesiac. Zasejem v polovici marca, ako paradajky a uvidím, čo z toho bude. Ak sa priesady nepodaria, v máji kúpim a vysadím „hotové“ – ale na záhon až po zamrznutých. Tu na severe neriskujem skôr. :-)
arizona
18.02.16,05:45
Do vypestovania priesad kapusty,ci inych hlubovin sa ani nepustaj,ak im nemozes dopriat "studeny odchov". Na parapete pri izbovej teplote sa im nedari,vyrastu ti akurat slabucke,dlhe rastlinky,ktore nakoniec aj tak vyhodis a kupis si priesady u zahradnika.

Ak mas moznost,urob si vonku studene parenisko. Alebo ak mas sklenik,ci foliovnik,tak si semiacka vysad tam. Vysadzaj v case podla odporucenia vyrobcu,zalezi aj od odrody. Na kazdom sacku mas pokyny.
V takomto studenom odchove priesady casto ani nepikirujem,su pekne,pevne,takze ich presadzam uz priamo do zahrady.

Ja zo skusenosti pestujem iba velmi skore odeody hlubovin. Tie letne sa mi neosvedcili,lebo v lete ich uz napadaju vosky molice. Treba casto striekat,to nechcem,to si mozem zrovna v hypermarkete kupit za par centov a bez roboty.
A tiez nemaju radi horuce obdobia,ake byvaju v poslednych rokoch.


Uhorky az po zamrznutych,ak byvas na Kysuciach,tam je chladnejsie,tak zakry po vysadeni semiacok aj foliou.
81janka
08.03.16,19:21
Arizona, chcem sa spýtať, tým "studeným odchovom" máš na mysli napr. aj parenisko vonka v záhrade, ktoré je nevykurované? Ak som tomu správne porozumela, píšeš, že tieto semená netreba vysádzať podobne ako napr. papriky či paradajky a nechať ich klíčiť na parapete za oknom, ale rovno ich vysiať von do pareniska a z neho (ani nepikírovať) potom rovno na záhon (po zamrznutých, samozrejme)? Na vrecúšku je údaj týkajúci sa výsevu určený na 3. mesiac. Ja mám len obavy, či tieto mrazy (marec, apríl), ktoré by teoreticky (u nás veľmi pravdepodobné) mohli prísť, tým priesadám neublížia, resp. či vôbec priesady kapusty a kalerábov vysiate v takýchto podmienkach vzídu? Vonka v parenisku...
arizona
08.03.16,19:59
Ano,parenisko vonku v zahrade. Musi by na mieste,kde ho cez sklo vyhreje slniecko. Aj ked zatial studene,hlubovinam to vyhovuje. Hluboviny na rozdiel od rajcin,ci paprik maju radi chlad. Neda sa. 100% povedat,ci pikirovat,alebo nie. Sama budes vidiet,ci potrebuju. Ja sadim na hustejsie do riadku,radsej neskor tie slabsie rastlinky vytrham,nechavam iba pevnejsie. Ale ak je vyborne osivo a vhodne pocasie a rastlinky su moc velke,mozes prepikirovat.
Ak mas sklenik,ci foliovnik,mozes vysiat aj do neho,aj ked je este zima. Semiacka v zemi vydrzia a zacnu klicit,kedy oni uznaju za potrebne.
81janka
09.03.16,12:16
Dobre teda, vďaka, vyskúšam to takto. Skleník ani fóliovník nemám, parenisko má okno otočené na južnú až juhozápadnú stranu, aby sa dalo vetrať a súčasne priesady nemali prievan. Len mám obavy z tých nízkych teplôt v našich podmienkach. Uvidíme, vyskúšam a o prípadnom úspechu budem referovať. Vďaka za radu. :-)
chulio1
21.03.21,06:12
Jediny strom ktory vie,že už mráz nebude je Agat.Priesady vysádzam,až keď začína kvitnúť.
Chobot
21.03.21,12:45
Super, odpovedáš po 5 rokoch.