Milan Benka
08.06.06,14:42
Pridávam recept - Špekáčky na pive

Špekáčky rozrežeme po dĺžke, narežeme konce, a ukladáme do panvice tak, že striedame špekáčky a kolieska cibule ( hrúbky 0,5 cm).
Po vrchu rozlejeme zmes na lečo ( paprika a paradajky - môžme použiť aj čerstvé, ale paradajky ošúpať). na zlešenie chuti zopár feferóniek. Zalejeme pivom do dvoch tretín.

Panvicu prikryjeme pokrievkou a pomaly dusíme na miernom ohni. Keď sa cibuľa začne rozpadávať, odkryjeme a necháme vrieť aby "vyvrelo" pivo - zahustí sa.

Špekáčky ostanú veľmi jemné, také nadýchané a úžasné. A ta pivová omáčka .....:p

Množstvá určujeme podľa veľkosti panvice.
ondrejvla
08.06.06,18:58
S pivom a kečupom nakladám hydinové pečienky - umyté a osušené pečienky skontrolujeme, či niekde nezostala žlč, v poslednom čase sa mi to stáva)-napichám na ihly, striedam štvrťky cibule, urobím si nálev - 2 dl čierneho piva, 2 dl kečupu, zopár lístkov čerstvej posekanej bazalky, trošku soli - lepšia je morská, vymiešam "majdu", pečienky s cibuľou-ražníky pomáčam v tejto majde a nechám odležať v mise, praktická je nádobka do mikrovlnky a do mraziaka obdĺžnikového tvaru, lepšie sa tam ukladajú. Na druhý deň buď grilujeme vonku na grile, alebo dám do pekáča do rúry na
20 minút. K tomu chlieb, letný šalát no tí čo môžu aj pohár piva.
Marína
09.06.06,17:52
To vyzerá super Vlasti. Určite to našim pripravím. A ten výraz "majda" znie mňamózne.
ondrejvla
09.06.06,18:17
To vyzerá super Vlasti. Určite to našim pripravím. A ten výraz "majda" znie mňamózne.

Dobrú chuť, je to fakt super! Aj tebe Elenka.
Elena Navrátilová
10.06.06,07:58
Vlasti ten recept už po prečítaní vyzerá fakt dobre. Záhradkárska sezóna v plnom prúde, už len to slniečko by sa tiež malo viac snažiť. Recept isto vyskúšam jeden aj druhý. Ja robievam živánky na rôzny spôsob, grilujem hydinu, atď. Takže takáto zmena je vítaná.
bv_alexandra
14.06.06,16:37
Pridám aj ja:

Falošný guláš./Doba prípravy cca 25min./

špekáčky / môže byť aj točená klobása /, cibula, olej, zemiaky,sol, mleté korenie, guláš. korenie, rasca, červ. paprika
na cibuli opražiť špekačky, osoliť,pridať korenie mlete aj gril., a zasypať mletou paprikou podliať vodou. Pridať hned zemiaky a ked sa zemiaky uvaria, polievka je hotová. Môžme zemiaky nechať trošku rozvariť, resp. spolu so zemiakmi pridať aj jeden jemne nastruhaný zemiak, aby bola polievka hustejšia. /
/podľa chuti môžme pridať aj cesnak /

:)Dobrú chuť.:)
rada
14.06.06,17:23
Moji utopenci zo špekáčkov (dúfam, že som ich dobre vyskloňovala)

8 špekáčkov; 4 menšie cibule; 4 feferonky (vysušené červené chilli); 8 guličiek zelené korenie; 8 guličiek červené korenie; 10-12 polievkových lyžíc octu; 4 bobkové listy; voda (toľko, aby boli zaliate všetky špekáčky)
Špekáčky najskôr zbavíme črievka a narežeme.
Cibuľu a feferónky nakrájame na kolieska.
Do jednotlivých zárezov vkladáme kolieska cibule s feferónkou.
Zvariť vodu s octom, korením a bobkovým listom. Nálev necháme mierne vychladnúť.
Špekáčky dáme do fľaše (ako na uhorky) zalejeme vlažným nálevom, otvor zakryjeme (ja dávam alobal a stiahnem gumičkou) a necháme 8 až 10 dní na chladnom a tmavom mieste.
:p občas vyskúšam aj skôr či sú dobré, potom ich už nestačím odložiť lebo ani nemám čo:D
Elena Navrátilová
14.06.06,17:35
Ja pridám utopence v omáčke:
600g špekáčikov, 1 kg cibule, 200 g majonézy, 500 ml octu, 1 lyžica cukru, 2-3 bobkové listy, 4-5 zrniek nového korenia, 3 strúčiky cesnaku, 1 feferónka.
Marináda:
6 lyžíc octu, 6 lyžíc oleja, 6 lyžíc kečupu, 6 lyžičiek horčice, soľ.
Špekáčiky ošúpeme, pozdĺžne prekrojíme na polovicu apopicháme vidličkou. Vložíme ich do širokej 3 - litrovej fľaše, striedavo s očistenou cibuľou pokrájanou na pásiky. Ocot, olej, kečup a horčicu na marinádu zmiešame, osolíme a 2-3 minúty povaríme. Do vychladnutej zmesi pridáme majonézu a studený vývar pripravený zo 600 ml vody, 500 ml octu a 1 lyžice cukru. Všetko dobre premiešame a nalejeme do fľaše so špekáčikmi. Pridáme bobkové listy, nové korenie, olúpaný cesnak a feferónku. Fľašu zatvoríme a utopence necháme 4 dni v chladničke odležať.
bv_alexandra
14.06.06,17:44
ešte ma napadol jeden. Aký? no predsa

Francúzske zemiaky

zemiaky
cibula
špekáčky
vajcia
smotana
syr
olej, korenie, rasca, sol, vegeta
V šupke uvarené zemiaky nakrájame na koliečka, a do pekáča kladieme
vrstva zemiakov - posoliť, okoreniť
vrstva špekáčiek, vrstva cibule, vrstva natvrdo uvarených vajec a opakujeme vrstvenie až kým ho nemáme plny. Prikryjeme a dame do rúry podusiť. Potom pridame vajcia rozšlahané v smotane a zalejeme až po vrch. Dáme zapiecť a nakoniec posypeme nastúhaným syrom a nechame ešte chvílku zapiecť tak aby syr chytil zlatistú farbu.

:)Dobrú chuť:)
Elena Navrátilová
14.06.06,18:01
Aj mňa ešte napadol:základ masť, cibuľa ale na vejáriky, pripáliť do hnedo-sklovita, špekáčiky nakrájané ako má kto rád, kľudne aj na kolieska, trochu pripáliť, feferónku, trochu kečupu, resp. paradajkový pretlak. Do základu sa môže dať aj paradajka, paprika. K tomu varené zemiaky, zeleninový šalát, resp. kyslá uhorka, čalamáda.
Neviem ako kto, ale aj fašírky sú z nich výborné. Namiesto mäsa pomlieť špekáčky, alebo inú mäkkú klobásu, dochutiť ako fašírky, obaľovať v klasickom trojoobale.
LubicaN
15.06.06,05:09
Pridám aj ja:

Falošný guláš./Doba prípravy cca 25min./

špekáčky / môže byť aj točená klobása /, cibula, olej, zemiaky,sol, mleté korenie, guláš. korenie, rasca, červ. paprika
na cibuli opražiť špekačky, osoliť,pridať korenie mlete aj gril., a zasypať mletou paprikou podliať vodou. Pridať hned zemiaky a ked sa zemiaky uvaria, polievka je hotová. Môžme zemiaky nechať trošku rozvariť, resp. spolu so zemiakmi pridať aj jeden jemne nastruhaný zemiak, aby bola polievka hustejšia. /
/podľa chuti môžme pridať aj cesnak /


:)Dobrú chuť.:)




Tak toto nám robievala mamka, keď sme boli deti a ona potrebovala čosi rýchlo rýchlo nahádzať do hrnca... U nás to však nebola polievka ale fest tuhá zmes, ba až kaša... Zemiaky sa pred varením nakrájali na malé kúsky aby boli rýchlejšie rozvarené... My sme to ako deti volali "gebuzina", ale ohromne nám to chutilo...

Ja používam špekačky do rôznych jedál, najčastejšie však opečené na nejaký prívarok či omáčku. Moje deti však obľubujú aj toto:

Nachystáme si oravskú alebo inú slaninu, špekačky, cibuľu, zemiaky, niekedy tam dám aj kúsok mäsa. Všetko si nakrájame tak, ako to má naša rodina rada. Slaninku na plátky alebo pásiky, špekačky na malé kúsočky, cibuľu na kolieska, zemiaky "véeskom" na tenké kolieska. Mäsko (kuracie, bravčové...) nakrájame na malé kocky, v tanieri posypeme grilovacím korením, premiešame a necháme postáť nech "chytí chuť". Pekáčik si potrieme olejom (nemusíme ak máme obyčajnú slaninku - tá pustí viac masti) a ako nás napadne vrstvíme. Slaninka, špekačky, zemiaky vrstvu zemiakov vždy posolíme! mäsko, cibuľa a od začiatku...šup do trúby. Spočiatku to máme zakryté, keď je mäsko akurát, možeme to už nechať zapekať. Ja sa v tom zvyknem trošku obracačkou "porýpať" a poprehadzovať, ale ak to chceme mať pekne navrstvené na tanieri, tak si to odpustíme. Ak sa nám podarilo viac posoliť, môžeme zaliať trochou smotany, tá to stiahne a je tam šťavička, skúšala som to aj s kečupom, tiež to bolo jedlé - teda máme 3 recepty v jednom...

...vlastne 4 v jednom. Napadlo mi, že sa to nemusí nahádzať do pekáča ale aj (okrem zemiakov) napichať na špajličky a máme ražničí či špízy.

Lenuška
15.06.06,06:02
UTOPENCI s olivami špeciál - foto príloha

- točená hydinová klobása /ošúpaná/ na 4 l pohár 2kg klobásy, nakrájame časť na kolečká, časť veľkosť špekáčky. Kolečká ukladáme do stredu.
- 5 veľkých cibúľ, keď sa nakrája, je to rovnaká kopa, ako klobásy
- 2 červené cibuľky, olivy pre ozdobu
- čierne korenie, nové korenie, cca 10 strúčikov cesnaku
- ocot
- olivový olej
- červené sušené papričky, 2 sušené feferónky
Všetko pripravíme, nakrájame, ukladáme vstvu klobásy, potom cibule
DO každej vstvy prisypať korenie, cesnak, papričky, poliať oliv. olejom.
POkračujeme do plného pohára.
Nakoniec zaliať prevarenou vodou - vychladenou s octom /2 diely vody, 1 diel octu/
Zakryť voľne položeným viečkom, klobása by nemala trčať z nálevu.
Za 4 dni konzumovať.
KOľko dní vydrží neviem, lebo vždy sa za 2 dni zje.
DOBRÚ CHUŤ.
petovsan
21.06.06,10:58
UTOPENCI s olivami špeciál - foto príloha

- točená hydinová klobása /ošúpaná/ na 4 l pohár 2kg klobásy, nakrájame časť na kolečká, časť veľkosť špekáčky. Kolečká ukladáme do stredu.
- 5 veľkých cibúľ, keď sa nakrája, je to rovnaká kopa, ako klobásy
- 2 červené cibuľky, olivy pre ozdobu
- čierne korenie, nové korenie, cca 10 strúčikov cesnaku
- ocot
- olivový olej
- červené sušené papričky, 2 sušené feferónky
Všetko pripravíme, nakrájame, ukladáme vstvu klobásy, potom cibule
DO každej vstvy prisypať korenie, cesnak, papričky, poliať oliv. olejom.
POkračujeme do plného pohára.
Nakoniec zaliať prevarenou vodou - vychladenou s octom /2 diely vody, 1 diel octu/
Zakryť voľne položeným viečkom, klobása by nemala trčať z nálevu.
Za 4 dni konzumovať.
KOľko dní vydrží neviem, lebo vždy sa za 2 dni zje.
DOBRÚ CHUŤ.

Tak tieto vyzerajú fakt super, díky, Lenuška, za takýto letný skvost, už aj bežím kúpiť "točeňák" a idem nakladať. Neskúšala si to náhodou vyrobiť aj z tých hrubých teľacích párkov?
Lenuška
21.06.06,11:38
neskúšala, ale môžeš vyskúšať......
tamara
21.06.06,12:05
ahojte, aj mňa už chytá grilovacia nálada, tak sa spýtam, mate niekto skúsenosť s medovou marinádov na maso? zajtra chcem skúsiť, tak že ci sa oplatí....
petovsan
21.06.06,13:35
ahojte, aj mňa už chytá grilovacia nálada, tak sa spýtam, mate niekto skúsenosť s medovou marinádov na maso? zajtra chcem skúsiť, tak že ci sa oplatí....

áno, oplatí sa - výsledok je delikátnejší, len musíš ustriehnuť teplotu pahreby, radšej griluj o čosi dlhšie ale na slabšom ohni, inak by všetko zhorelo a bolo horké a "karcinogénnejšie"
hubatá
26.07.14,21:37
Plnená paprika zo špekáčkov:
urobíme klasickú plnku na plnenú papriku, len namiesto mäsa pomelieme špekáčky. Ryžu dáme už podusenú a vychladnutú takže zostáva urobiť len paradajkovú omáčku.
Samozrejme že zo špekáčkov sa dajú urobiť aj napr. golubki, guľky do kyslej kapusty, rýchla fašírka k nejakej omáčke a podobne.
lujza.j
26.07.14,21:56
https://www.google.sk/search?q=%C5%A1peka%C4%8Dky+na+%C4%8Diernom+pive&espv=2&source=lnms&sa=X&ei=1iLUU9XXDI7S4QTly4G4Ag&ved=0CAcQ_AUoAA&biw=1280&bih=699&dpr=1
miesto feferonok som dávala alma papriky...robila som ich dlhšie...aby pivo a kečupom dobre prešlo dovnútra špekáčika....