Janiča
18.02.16,10:29
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť, či spoločnosť, ktorá sa podľa poslednej riadnej účtovnej závierky nachádza v kríze, môže poskytnúť bezhotovostnú pôžičku spoločníkovi? Logicky mi vychádza, že nie, ale nikde som túto možnosť nanašla riešenú. Počas obdobia, kedy sa spoločnosť nachádza v kríze, má táto spoločnosť zakázané vrátiť plnenia nahrádzajúce vlastné zdroje. Ale o tom, že by mala zakázané poskytnúť novú pôžičku spoločníkovi, som sa nikde nedočítala. Vopred ďakujem za odpovede.
profesional
18.02.16,10:52
Osobne si myslím, že úplne na priamo to nenájdeš nikde zadefinované, že nie. Avšak vychádzajúc zo zmyslu toho, čo sa považuje za povinnosti štatutárneho orgánu pri správe cudzieho majetku, povedal by som, že samotnej právnickej osobe to nič nezakazuje, avšak jej štatutárny orgán by mohol mať problém z hľadiska posudzovania jeho zodpovednosti.
karakul
18.02.16,11:06
napr. tu http://www.epravo.sk/top/clanky/novy-institut-obchodneho-zakonnika-spolocnost-v-krize-a-jeho-dopad-na-spolocnosti-3117.html sa píše:

"Do Obchodného zákonníka sa dopĺňajú ustanovenia o zákaze vrátenia vkladu spoločníkom. Vychádzajúc z nového zákonného znenia sa tak zákaz vzťahuje nie len na prípady, kedy sa spoločníkovi vracia majetková hodnota ktorú do spoločnosti vložil, ale od 1.1.2016 pôjde taktiež o akékoľvek plnenie bez primeraného protiplnenia, poskytnuté spoločnosťou na základe právneho úkonu dojednaného so spoločníkom alebo v jeho prospech, bez ohľadu na formu dojednania alebo platnosť. To platí rovnako pre plnenie spoločnosti poskytnuté z dôvodu ručenia, pristúpenia k záväzku, záložného práva, či inej zábezpeky poskytnutej spoločnosťou na zabezpečenie záväzkov spoločníka alebo v jeho prospech."
Janiča
18.02.16,11:20
Ďakujem za názor. Aj môj je podobný, ale nie som právnik, tak neviem...
Janiča
18.02.16,11:24
Ďakujem za rýchlu reakciu. Ale išlo by o bezhotovostnú pôžičku úročenú primeraným úrokom v súlade s transferovým ocenením. Neviem, či sa teda jedná o "akékoľvek plnenie bez primeraného protiplnenia". V skutočnosti ide o prevody spoločníka z firemného účtu a účet súkromný. Doteraz sme to účtovali ako pôžičky spoločníkovi, ale teraz v tejto novej situácii (spoločnosť v kríze) neviem..., zisťujem ako to korektne zaúčtovať. Ďakujem.
profesional
18.02.16,20:32
Ja som a viem :-)