Anna A Tomáš Jung
22.02.16,17:56
Na ploche cca 1300m2 plánujeme vysadiť cca 50 ovocných stromov. Je to na žitnom ostrove, pôdy su tu kvalitné, ale v tejto časti su aj dost štrkovité, pretosme sa rozhodli pre najvyššie podpníky aby sa hlboko zakorenili a boli odolne vočísilným vetrom, lebo je to na okraji zo západnejstrany. V akom poradí a orientaciu ich vysádzať? Môžeme napr.: od hlavnej ulice - južná strana od cesty: orechy, čerešne, marhule, hrušky, jablone, slivky, višne, broskyne. Orechy preto prve od cesty aby zachytavali hlučnost a prasnost. Je tam južna strana, tak slnkouz bude vysokoa nemali by si tienit. Rozostupy by som dával 4 metre a uorechov 8 m, čerešni a marhule 5m?
wabi
08.03.16,23:50
Nuž vo všeobecnosti ste si odpovedali sami a ak to chcete individuálne, treba to pozrieť priamo na tvári miesta ako sa vraví... viem vám s tým pomôcť...
dobrocani
18.03.16,04:39
ja mam 13a zahradu, pocet stromov vyse 80ks.
Orech z juhu by som nedal ani nahodou, vysoky strom velky tien.
Ako vetrolam mam zivy plot(hrab), dvojmetrova vyska staci, raz rocne zkratim.
Pokial to nechces pestovat na predaj, vol odrody netradicne, ktore sa v zelovoci nedaju kupit.
ja mam jablone a hrusky s rozstupmi 2,5x4m, ostatne 5x4m.
marhule som zrusil, mam malo casu a bez chemie to neprezije. Este tam mam poslednu, ak neprezije nebudem za nou smutit.
namiesto orechov mam liesky, je to mensi strom a vyuzitie plodou totozne.
pmajap
18.03.16,05:27
Wabi dostal za odpoveď mínusku, ale má pravdu. Ak je tam štrkové podložie, stromy budú potrebovať viac vody a záleží aj od výšky hladiny spodnej vody. Zo skúseností ani orech ani čerešňa vysokú hladinu neprežili. Najlepšie bude ak si pozrieš v susedných záhradách čomu sa darí a podľa toho sa zariaď.