IvetaH
25.02.16,16:18
Spoločenstvu účto vedie nejaká sročka. A teraz vydala tá pani sročka výmery na rok 2016 pod hlavičkou tej účtovnej firmy, nie spoločenstva a tiež sú tieto výmery podpísané len tou externou účtovnou firmou. Myslíte, že je to OK?
Tweety
25.02.16,15:19
Nie,nie je.
sito
25.02.16,21:32
A čo toto?

"(9) Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie

a) schvaľuje zmeny zmluvy o spoločenstve, stanovy spoločenstva a zásady hospodárenia,

b) schvaľuje rozpočet,

c) schvaľuje ročnú účtovnú závierku a vyúčtovanie úhrad za plnenia,

d) schvaľuje výšku mesačných úhrad za plnenia, mesačných platieb za správu a príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,

e) rozhoduje o použití prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,

f) volí a odvoláva členov rady,

g) volí a odvoláva predsedu,

h) rozhoduje o zrušení, zlúčení, splynutí alebo rozdelení spoločenstva,

i) rozhoduje o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru a o vstavbe a nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov,

j) rozhoduje o správe alebo o zmene spôsobu výkonu správy,

k) určuje odmenu predsedovi spoločenstva a členom rady,

l) rozhoduje o ďalších skutočnostiach, o ktorých podľa tohto zákona nerozhoduje iný orgán."

Vypracovať môže, musí! Má k tomu podklady, Schváliť? NIE!
mackoivan
26.02.16,07:33
Ano je to Ok - Vašemu SVB robí účtovníctvo a podľa všetkého všetky ekonomické služby firma s.r.o. Ona zodpovedá za správnosť vedenia účtovníctva ako aj všetkých platieb za služby či do FPÚaO atď.
Firma to robí na základe mandátnej zmluvy s vašim SVB. SVB môže delegovať na iné subjekty takýmto spôsobom všetky činnosti okrem štatútu predsedu SVB
mackoivan
26.02.16,07:41
Správu hospodárenia, ktorú každoročne vypracuje mandatár do 31.5., schvaľuje následne zhromaždenie SVB
mackoivan
26.02.16,07:51
prečo?
Tweety
26.02.16,07:53
lebo nie sú vo vzťahu s účtov. firmou ale spoločenstvom
IvetaH
26.02.16,08:21
Ja tiež robím účto iným subjektom, ale komunikujem s okolitým svetom pod hlavičkou subjektu, ktorému poskytujem službu a všetko má aj podpis štatutára príslušnej firmy.
Zarazilo ma, že mi domov prišiel výmer s hlavičkou nejakej firmy UCTOSOFT, s.r.o. a podpis nečitateľný a všetky údaje o mne. Ani som nevedela, že cudzia firma robí účto a už vôbec sa mi nezdá, že by mohla takto postupovať. Je tam uvedené číslo účtu, na ktoré posielať peniaze. To kdejaký lump môže poslať a ľudia budú platiť.
mackoivan
26.02.16,09:52
tak ja by som určite zas nesúhlasil aby sa niekto kto robí účtovníctvo, pretože je na to spôsobilý, schovával za SVB. SVB, alebo samotný predseda v drvivej väčšine nie sú spôsobilí vykonávať činnosť účtovníctvo. Akási účtovnícka firma urobí kix , alebo si uleje nejaké peniažky a zodpovedný bude ten kto kto tam dá hlavičku alebo podpis. ?? (-: ja by som sa ti pod tvoju prácu určite nikdy nepodpísal- len sa pekne podpíš sama pod to čo si napísala.
Firma, ktorá robí,účtovníctvo pre SVB musí mať spracovaný bezpečnostný projekt o ochrane osobných údajov- môže nakladať s osobnými údajmi majiteľov bytov- čiže aj s tvojimi (samozrejme len v príslušnom rozsahu)
UFF tak nejaký lump!!! len ty pekne choď za vaším predsedom on ti to vysvetlí - a zúčastni sa konečne Zhromaždenia SVB aj toho na ktorom sa schvaľuje Správa hospodárenia.
mackoivan
26.02.16,10:06
pozri Odpisy a Vyúčtovanie za teplo nám robí Firma xxx všetko na papieri je pod hlavičkou tej firmy aj sa ona podpíše
Účtovníctvo nám robí firma zzzz -ona komunikuje s majiteľmi bytov papiermi so svojou hlavičkou aj s podpismi pracovníkmi tej firmy
Ako do tejto komunikácie chceš zamontovať SVB? A kto by to za SVB robil??? a načo je potom zmluvný vzťah?
pretor
01.03.16,04:47
Podľa zákona 182/1993, závazné (pre vlastníka bytu) písomnosti sa vypracujú pod hlavičkou SVB a podpisuje ich predseda SVB. Za obsah zodpovedá. Účet na ktorý vlastník bytu posiela platby musí byť účtom zriadením SVB(§6 zákona). Je síce možné, že si SVB dohodne, že akýsi "účtovník" peniaze vyzbiera ale musí ich odviesť na účet SVB. SVB nemôže úverovať fyrmu čo sa hrá na správcu. Byt môže mať len jedného správcu ( §6 zákona)- ak je spoločenstvo tak je správcom zo zákona . Ak sú dvaja správcovia zmluvy sú neplatné (§6)
mackoivan
01.03.16,07:00
samozrejme že vlastníci bytov posielajú peniaze za služby a do FPÚaO na účet SVB v banke - môže sa tak diať aj platbou v hotovosti účtovníkovi - je to ale spôsob sto rokov po opiciach. Účtovník má dispozičné právo s účtom SVB- aké úverovanie?
Ale s tými písomnosťami, ktoré vraj všetky musia byť pod hlavičkou SVB alebo že ich predseda podpisuje to čo robia podľa zmluvy iní a dokonca za to zodpovedá vôbec ale vôbec nemáš pravdu.
vieš vôbec koľko papierov koluje medzi správcom ekonomických činnosti a vlastníkmi bytov? a všetko to má podpisovať predseda?- Však by funkciu musel robiť na plný úväzok- a potom začo sa takemúto "účtovníkovi" platí mesačne cca 5 Eur od každého bytu? SVB vôbec nemusí spravovať činnosti spojené so správou domu- na základe mandátnych zmlúv môže všetky takéto činnosti previesť na mandatára.
sito
05.03.16,19:14
Ivan, ale nie, má pravdu! Za spoločné veci je zodpovedná osoba, štatutár, správca zo zákona.

Myslíš, že piatimi € sa vlastníci zbavia zodpovednosti?! Ale, doprajem mu ich, a vy? Len ich ... tých ...
mackoivan
07.03.16,08:36
Štatutár zodpovedá za zanedbanie, alebo porušenie svojich povinnosti, - v žiadnom prípade nezodpovedá za prácu správcu- správcovia sú poistení, ak by prešvihli niečo napr. s peniazmi SVB poisťovňa im škodu uhradí . Ak napríklad spadne cencúľ zo strechy domu SVB niekomu na hlavu nezavrú predsedu- zodpovednosť nesie SVB alebo ten ktorého SVB poverilo údržbou chodníka a strechy domu
Sito- Predseda nie je správca !!! Správca je SVB s najvyšším orgánom Zhromaždením SVB
Semetrika1
10.03.16,10:42
Musí byť nový výmer vystavený každý rok?