Igmat73
29.02.16,14:41
Dobry deň,


s priateľkou čakáme dieťa (cca 20. apríla), ale priateľka nie je ešte rozvedená a uz 5 rokov si neplatí na Slovensku žiadne odvody (čiže nemá nárok na materskú), je SZČO v Rakúsku, ale ani tam nemá nárok na materskú. Otazka znie:
Mám nárok na materskú po 6. týždňoch po narodení dieťaťa, ak splňam všetky podmienky?
Ale je tu ďalší problém. Doterajší zamestnávateľ ruší moje pracovné miesto k 1. 4. 2016, ja by som sa prihlásil na ÚP a poberal dávku v nezamestnanosti a po 6. týždňoch od narodenia dieťaťa by som požiadal o materskú (cca 10. juna). Otazka: Mal by som aj tak nárok na materskú alebo musím byť zamestnaný, keď o ňu žiadam?
Xanti
29.02.16,13:58
Nie nemáš nárok na materskú,
nebudeš mať aktívne poistenie, ani ochrannú lehotu. Ale to by som tak čierno nevidela ako to, že otcom dieťaťa bude papierovo partnerkin manžel, tj. ty si len ujo, kt. nemá zatial žiadne práva.
Igmat73
29.02.16,14:02
ale ja sa pojdem prihlasit na urad, ze budem otcom nenarodeneho dietata.
cize bude lepsie, ak sa zamestnam a v tom pripade uz by som mal narok?
Katy a R
29.02.16,19:01
Nárok na materské si môžeš uplatniť aj v neskoršom veku dieťaťa - ale len ak budeš mať poistenie a aj dosť dní trvania poistenia. Stačilo by aj dobrovoľné soc poistenie. napr ak by si si nenašiel ani po pol roku (dovtedy dávka v nezamestnanosti) zamestnanie, tak to potom tak môžeš poriešiť ....
Igmat73
29.02.16,19:12
Teraz som mal dobre platenú prácu a preto tú materskú chcem vybrať už teraz.
Katy a R
29.02.16,19:23
lenže ochranná lehota je 7 dní ... tú z tohto zamestnania nestihneš nijakovsky ;), takže bez nového poistenia žiadna materská dávka!
pomohlo by ti potom nové krátkodobé zamestnanie ... a ak by si nenašiel - potom to, čo som už napísala vyššie... A v prvom rade - ako už napísala gabi - treba otcovstvo vyriešiť!
Igmat73
29.02.16,19:32
Nás preberá iná firma od apríla, ale za oveľa menší plat a dávajú len minimálnu mzdu a ostatné inak, proste odzubavaju štát na odvodoch a daniach, preto by som radšej poberal podporu a platil sociálne poistenie a za pár týždňov išiel na materskú teda keby sa to dalo... Chápeš ma?
Katy a R
29.02.16,20:14
však môžeš to tak spraviť - preto som ti to aj napísala - ale dávku v nezamestnanosti nemôžeš poberať súčasne s materskou dávkou ..
Igmat73
29.02.16,20:16
To viem, tú by som zrušil, alebo skôr pozastavil
ivka70
01.03.16,03:38
.
ivka70
01.03.16,03:40
https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_co-robit-po-narodeni-dietata-a/

Pokial je matka dietata vydata alebo sa dieta narodi do 300 dni od rozvodu, tak lahko to nepojde.
Ako otec bude zapisany jej manzel a bude to otcovstvo musiet zapriet. Az po uspesnom sude budes ako biologicky otec moct byt zapisany do rodneho listu dietata. A to tak rychlo nepojde, aby si stihol matersku do 6 tyzdnov.
Xanti
01.03.16,09:49
Igmat73 my chápeme čo chceš, a my ti píšeme že to nie je možné viď môj príspevok a doplňujúci od Ivka70. Kým sa oficiálne staneš otcom, tak vyčerpeš nielen podporu ale aj znova zamestnaný budeš. Teraz MD čerpať nebudeš môcť. A súdy nejaký ten deň týždeň mesiac trvajú ... chápeš aj ty?
Jana Motyčková
01.03.16,10:46
Ak zamestnanie ukončíš, pôjdeš na ÚP a predtým ako bude mať dieťa 6 týždňov sa znovu zamestnáš, nárrok na materské mať budeš a vypočíta sa z príjmu u terajšeiho zamestnávateľa v r. 20´15 - za predpokladu, že si mal u terajšieho zamestnávateľa v r. 2015 "platených" 90 dní poistenia a že u nového zamestnávateľa budeš menej ako 90 dní.
Ak ovšem budeš zapísaný ako otec dieťaťa.
Igmat73
01.03.16,11:40
A z UP na materskú, keď by som si platil nemocenské poistenie ísť nemôžem? Všetko spĺňať inak.
Katy a R
01.03.16,11:46
môžeš aj tak urobiť ... ale už som ti písala aj ja, že najlepšie je nové krátkodobé zamestnanie - a keď by to nevyšlo - potom dobrovoľné (to by bolo nižšia materskáj)
Katy a R
01.03.16,12:11
presne tak, najskôr mušíš byť "otec" ... a potom budeš riešiť materskú - či už zamestnaním, alebo dobrovoľným poistením.... ;)
Jana Motyčková
01.03.16,13:49
Ak by si si platil dobrovoľné nemocenské poistenie, materské by bolo počítané z minima. Ešte doplním - počas poberania materského sa pozastaví vyplácanie dávky v nezamestnanosti, pokračovať vo vyplácaní sa bude po skončení poberania materského.
Igmat73
01.03.16,14:06
Ďakujem Janka, už to konečne dáva zmysel a presne takto to aj hodlam spraviť ako si teraz napísala, teda ak vybavim, že dieťa je moje...