Iva Grejtakova
08.03.16,21:23
Ahojte..potebujem poradiť ako zaučtovať nákup počitaca,HDD,,tašky na ntb a kanvice - všetko na jednom bločku , ako nákup na splátky.
Kupna cena(MOC).......419,79
Celková čiastka + úroky :483,60e
Uroky :63,81.......(483,60-419,79)
Celková čiastka+ úroky+poistenie k 20.dnu v mes........49,86e
Počet splátok:10
Poistenie..1,50 na mesiac
Akontácia nebola žiadna
Nákup uskutočnený :23,10,2015
Učtujem v JU v Alfe+, som neplatiteľ DPH

Robím správne??
Do záväzkov zaevidujem celk.čiastku+ uroky.......483,60 ako VOZD?
zároveň zaevidujem tieto veci ako drobný majetok v rovnakej hodnote
-v PD učtujem uhradu Istiny(podla spl.kalendára) ako VNZD zo záväzkov
-v PD učtujem uhradu urokov ....ako VOZD
Poistenie zahrniem kde??

Prosim poradte........sedim nad tým už dost dlho a neviem si s tým rady...:-(
elisabeth
08.03.16,21:19
nerobím JÚ, ale podľa mňa sa účtuje o VZD a VNZD v peňažnom denníku a nie knihe záväzkov. Ja by som zaúčtovala celý nákup do knihy záväzkov, Záväzok by som znižovala splátkami a splátky by som účtovala v peň. denníku ako VZD a rozdelila to do jednotlivých kolóniek (teraz by mali byť zásoby, služby, mzda a poistné, ostatné - dúfam že sa nemýlim) A to poistné by som dala ako ostatné.
Iva Grejtakova
08.03.16,21:59
Jasné do knihy záväzkov, ale aj tam máš členenie.......čiže celú sumu zaúčtujem ako VOZD - Výdavok za zásoby???
A v PD znižujem mesačnými splátkami istinu+poistenie ako VNZD a uroky ako VOZD??.....
Žanet
08.03.16,22:17
elisabeth má pravdu .Pri účtovaní v JÚ, až úhrada záväzku ovplyvňuje daň.Čiže prvotný záväzok sa účtuje ako VNZD a až následné úhrady sú VOZD. Nikdy som síce neúčtovala v Alfe, ale princíp musí byť zhodný.
Natty
08.03.16,22:26
Čo sa týka PD, tak ja by som účtovala ako VOZD v členení istina ako zásoby a úroky a poistenie ako služby. Ale nech sa vyjadria skúsenejší...
Natty
08.03.16,22:34
Aj v knihe záväzkov je členenie, takže celá suma do záväzkov ako VOZD a v kolónke stĺpec PD urobiť cez rozpis členenie ako som uviedla v predošlom komente. Potom úhrady v PD budú viazané na konkrétny doklad z knihy záväzkov aj s príslušným rozpisom.
Žanet
08.03.16,22:48
Ja sa nepriem. Alfu nepoznám. Môže účtovať na princípe, že už prvotnému členeniu určím ako má účtovať následné úhrady. Mne len išlo o to aby jej neúčtoval prvotný záväzok, bez úhrad do výdavkov. Musí pochopiť,že pri účtovaní v JÚ až úhrady sú VOZD. To si môže overiť v denníku ako to účtuje a čo ide do výdavkov v čase úhrady.
Iva Grejtakova
09.03.16,08:25
Ujednotme si to: V Knihe záväzkov uvediem sumu498,60 (istina+uroky+poistenie) v členení zasoby- VOZD.??.....
V kolonke PD rozpíšem istinu ako Zásoby a uroky a poistenie ako služky.
A v PD je mi to jasné
Iva Grejtakova
09.03.16,08:52
Nahodila som to...dufam, že to bude dobrééé...dakujem dievčatá, velmi ste mi pomohli.
Este jedna otázočka: Bloček so sumou 419,79, ktorý som obdržala u predajcu, zaradím kam?????Alebo k čomu ho mám pripnúť???