Alex169
11.03.16,13:44
Manžel je mesačný platca DPH. Teraz nás jedna firma upozornila, že sme im asi mali vystaviť v januári faktúru bez DPH s prenosom daňovej povinnosti. Máme už odoslané aj zaplatené DPH za január. Ako spätne to vieme opraviť? Na daňovom úrade mi pani povedala, že ona nie je ekonómka takže ona to nevie, ale asi nech urobím dobropis na DPH a dodatočné DPH. Myslíte, že je správny takýto postup ? Na opravu DPH musím asi vystaviť opravnú faktúru bez DPH, ale na základe čoho im vrátim naspäť DPH na účet ? Zároveň mi vznikne aj nadmerný odpočet. Prosím o radu....ďakujem
Tweety
11.03.16,12:45
Najjednoduchšie je dobropisovať celú faktúru a vystaviť správnu. Na faktúru uviesť formulku, prenos daňovej povinnosti podľa § 69.
Alex169
11.03.16,12:55
Ale ako podám dodatočné DPH za január ? Dobropis na celú faktúru vystavím v marci aj novú faktúru bez DPH. A dodatočné DPH za január urobím len bez tejto faktúry ? Ja nie som ekonómka, len pomáham manželovi a teraz mám trošku z toho chaos.
uctarka
11.03.16,16:37
V prvom rade si preverte či naozaj má pravdu tá firma ktorá vám tvrdí že ste nesprávne vyhotovili faktúru s DPH. Finančné riaditeľstvo dnes zverejnilo zatriedenie niektorých stavebných prác. Ak áno potom Vám nič iné neostáva ako podať dodatočné daňové priznanie za január s tým že faktúru musíte stornovať nakoľko ste nesprávne vyhotovili daňový doklad a zároveň vyhotoviť dodatočný kontrolný výkaz za mesiac január s tým že vyhotovíte nový daňový doklad za január s prenesením daňovej povinnosti a najlepšie je dať na faktúru kód CPA aby bolo jasné že naozaj spĺňate podmienky na prenos. Ako to urobíte to už závisí od softvéru aký používate, treba sa obrátiť na softvérovú firmu.
Kristina27
11.03.16,18:41
Zaujímavý zoznam, potrebný, no trochu im to trvalo, keby som ho mala v januári, hneď by sa mi lepšie spalo :-) Ten prvý zoznam nebol takýto podrobný.
uctarka
12.03.16,09:22
tak to nás je určite viac čo nemôžme sp
ávať.Inak ten predtým zoznam bol celý odpísaný od čechov ako aj všetky pokyny. v čechách to majú od roku 2012 a boli tam také problémy že dali do zákona novelu že ak si nie je istý dodávateľ tak sa dohodne s oberateľom na uplatnení režimu a teda postupujú rovnako a daniari to akceptujú. U nás o tomto vedeli ale nechceli to dať do zákona....že asi prečo???
Kristina27
12.03.16,09:34
uctarka, včera som pozerala ten nový zoznam, no dnes ho už neviem nájsť na stránke FS, môžeš sem, prosím ťa, pripnúť link?
uctarka
12.03.16,12:34
Renata.chytka
17.03.16,08:23
Opravnú faktúru ( dobropis ako taký termín sa už nepoužíva) vystavíte s dátumom vystavenia pôvodnej faktúry, t.j. januárovým, a tým pádom Vám to vstúpi do januára, preto musíte podať dodatočné DP DPH za 01/2016 aj dodatočný kontrolný výkaz. Ja osobne som prečítala na túto tému teraz už toľko, že nakoniec nepovažujem za správne vystaviť opravnú faktúru, nakoľko sa nejedná o situáciu podľa § 25, ods.1, ale skôr urobiť storno celej faktúry, nakoľko sa opravuje pôvodné plnenie z dôvodu chyby - ale to naozaj závisí na Vašom posúdení a možnostiach softwaru.