mkmetko
13.03.16,08:57
Dobry den, pocas minuleho roka som pracoval 6 mesiacov na dohodu o brigadnickej praci studenta a dalsich 6 mesiacov na zivnost. Chcel by som sa spytat, ako sa tieto prijmy a zalohy na odvody uvadzaju do danoveho priznania? Existuje rozdiel pre oba druhy? Alebo pre ucely vypoctu dane len zratam vysku prijmov a zaloh na odvody a uvediem ich ro prislusnej kolonky?

Dakujem!
jakubzemko
13.03.16,08:33
Ak mas zivnost tak podavas danove priznanie typu b. Odvody suvisiace so zavislou cinnostou sa uvadzaju pri prijmoch so zavyslej cinnosti. Ak mas prijem zo zivnosti treba viest uctovnictvo alebo aspon danovu evidenciu a zaklad dane vypocitat ako rozdiel prijmov a vydavkov ktore zahrnuju aj tie odvody. Ak sa rozhodnes pre evidenciu netreba zostavit uctovnu zavierku ak pre uctovnictvo treba zostavit aj uctovnu zavierku. Alebo uplatnit pausalne vydavky a vtedy sa este odvody treba odpocit extra.
mkmetko
13.03.16,08:43
Dakujem. Zaklad dane zo zivnosti som si vypocital pri uplatneni pausalnych vydavkov. Zaujimalo by ma, ako skombinovat v, predpokladam, danovom priznani typu b 2 rozdielne typy prijmov?
Podava sa zvlast priznanie za prijem zo zivnosti a za prijem z dohody o brigadnickej cinnosti?
Alebo je to jedno DP kde vyratam danovu povinnost zratanim oboch prijmov?
jakubzemko
13.03.16,08:54
Je to jedno danove priznanie v ktorom zratas ciastkovy zd z prijmov zo zavyslej cinnosti a ciastkovy zd z prijmov z podnikania. Skus sa pozriet do tlaciva typ b.
mondes
13.03.16,09:16
V DP typ B vyplníš na str. 2 riadok 34 a 34a na základe potvrdenia o príjme. Ak boli strhnuté odvody (vyčítaš to z potvrdenia), tak tie uvedieš na r. 35. A vyjde ti čiastkový ZD z príjmov zo závislej činnosti. Na str. 3 uvedieš príjmy zo živnosti a vypočítaš si 40% do výdavkov + zaplatené odvody. Na str. 4 si vypočítaš základ dane zo živnosti.. Na str. 8 r. 72 sa ti obidve základy dane sčítavajú a dostávaš celkový základ dane pre výpočet dane z príjmov. Ďalej pokračuješ podľa poučenia DP.