oldschool
18.03.16,07:27
Ahojte poraďáci, potreboval by som poradiť s tým, ako správne zadať do excelu funkciu, ktorá mi z tabuľky vyberie mužské meno a najvyššie dosiahnuté číslo a ženské meno a najvyššie dosiahnuté číslo? Robím bowlingový turnaj a počet účastníkov bude cca 80 (55 mužov a 35 žien). Na konci turnaja bude vyhlásený najvyšší náhod mužov aj žien a toto by som potreboval dostať z tej tabuľky, aby som to nemusel pracne hľadať u každého účastníka. Zoznam mám urobený takto:
1. Janko Mrkvička M(muž) 200 234 198 121 156 178
2. Janka Prvá Ž (žena) 187 196 175 154 111 155
atd až po 80 miesto.
Na konci tabuľky potrebujem dostať výstup takýto:
Najvyšší náhod muži: Janko Mrkvička 234
Najvyšší náhod ženy: Janka Prvá 196

Ďakujem za každú pomoc
sthruska
18.03.16,09:11
Ja by som najprv použil funkciu, ktorá mi vráti maximálnu hodnotu zo zadaného rozsahu a tú uložil do samostatného stĺpca. Veľa stĺpec s menom. Zvlášť pre mužov a ženy. Potom tie dva stĺpce zoradiť vzostupne podľa čísla. A máš to.
Kabaka123
18.03.16,09:16
funkcia MAX nájde najvyššiu hodnotu =MAX(A1:I1) alebo iný rozsah buniek
oldschool
18.03.16,10:09
Áno to som skúšal, ale táto funkcia mi do bunky dá len najvyššiu hodnotu a tú si musím aj tak potom v tej spleti čísiel a mien nájsť, v ktorej bunke pod stĺpcom sa nachádza a ku ktorému menu ju priradiť a potom to musím ručne dopísať do cieľovej bunky. Niekto mi spomínal vlookup, ale keď som to skúšal, tak som nevedel vypodmienkovať, aby mi do cieľovej bunky dalo najvyššiu hodnotu z rozsahu buniek a zároveň k tomu priradilo aj meno toho človeka a pohlavie.
oldschool
18.03.16,10:16
Ono to je takto: Tabuľka obsahuje 80 mien mužov aj žien spoločne, pretože turnaj je spoločný pre všetky vekové kategórie bez rozdielu pohlaví a konečné poradie sa určuje podľa počtu zvalených kolov vo všetkých hrách. Zároveň sa ale na konci turnaja vyhodnotí aj najvyšší náhod v jednotlivých kategóriách - muži a ženy. Niekto mi spomínal vlookup, ale keď som to skúšal, tak som nevedel vypodmienkovať, aby mi do cieľovej bunky dalo najvyššiu hodnotu z rozsahu buniek a zároveň k tomu priradilo aj meno toho človeka a pohlavie.
Kabaka123
18.03.16,13:19
a čo takto? pozri súbor
Kabaka123
18.03.16,13:23
a nabudúce prilož aj vzorový súbor