TaniaDD
21.03.16,10:33
zamestnávateľ , právnicá osoba umožnil zamestnancom používanie služobných automobilov aj na súkromné účely. Zdaňuje zamestnancom mesačne nepeňažný príjem 1% zo vstupnej ceny vozidla podľa § 5 ods. 3 písm. a Zákona o dani z príjmov. Môže si zaúčtovať náklady na opravy týchto automobilov v plnej výške a zároveň uplatniť odpočet DPH z týchto faktúr v plnej výške?
Tweety
21.03.16,09:35
Môže.
TaniaDD
21.03.16,10:12
To som si myslela aj ja, pokým som nenašla na FS príklad :

Daňovník (platiteľ DPH) poskytol motorové vozidlo svojmu zamestnancovi na služobné aj
súkromné používanie, pričom zamestnancovi zdaňuje nepeňažný príjem podľa § 5 ods. 3
písm. a) zákona o dani z príjmov. Toto motorové vozidlo bolo v auguste 2015 na pravidelnej
servisnej údržbe, za ktorú daňovník uhradil sumu 624 eur, z toho DPH v sume 104 eur.
Daňovník si uplatnil odpočítanie dane z pridanej hodnoty v sume 83,20 eur, ktorá zodpovedá
rozsahu použitia služby na podnikanie. Daňovníkovi vznikol nárok na odpočítanie zaplatenej
DPH podľa zákona o DPH vo výške 80 %, t. j. v sume 83,20 eura. Môže daňovník časť DPH,
na ktorú nevznikol nárok na odpočítanie, zahrnúť do daňových výdavkov za zdaňovacie
obdobie 2015?
Nakoľko zamestnávateľ zdaňuje nepeňažný príjem zamestnanca z použitia motorového
vozidla podľa § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov, nekráti výdavky (náklady) na toto
motorové vozidlo podľa § 19 ods. 2 písm. t) zákona o dani z príjmov a z toho dôvodu časť
DPH, na ktorú daňovníkovi nevznikol nárok na jej odpočítanie, je daňovým výdavkom podľa
§ 19 ods. 3 písm. k) bodu 2 zákona o dani z príjmov.

... s zarazila ma veta: ... časť DPH, na ktorú daňovníkovi nevznikol nárok na jej odpočítanie.... a ešte veta .. podľa § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov, nekráti výdavky (náklady)

mám dojem, že si tu rozporujú nie?